علایم تیرویید پرکار

علایم تیرویید پرکارعلایم تیرویید پرکار را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

تیروئید پرکار چه علائمی دارد؟

تیروئید پرکار چه علائمی دارد؟

اگر کووید۱۹ یا کرونا باعث نگرانی شما شده، خواندن این مقالات رو برای آشنایی بیشتر با این ویروس توصیه میکنیم:

1. علائم جدید ویروس کرونا چیست؟

2. آزمایش‌های مختلف ویروس کرونا چه تفاوتی دارند؟

3. راهنمای جامع و کامل ویروس کرونا

تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟

تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟

تمام فرآیند سوخت و ساز بدن وابسته به هورمون‌هایی است که توسط غدّة تیروئید تولید، ذخیره و آزاد می‌شوند؛ وقتی این قسمت از بدن بیش از حد نیاز هورمون ترشح کند، متابولیسم آن به هم ریخته و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد کند. حتما می‌خواهید بدانید تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟ پس در ادامة این مطلب با ما همراه باشید. (اصلا بر اساس این علائم قضاوت نکنید و بهتر است به دکتر متخصص غدد مراجعه کنید)

پوکی استخوان:

اسکلت بدن انسان دارای بافتی است که همیشه در حال ساختن سلول‌های جدید است و همیشه خودش را بازسازی می‌کند؛ وقتی تیروئید پرکار می‌شود، در فرآیند جذب کلسیم توسط استخوان‌ها مشکل ایجاد می‌کند و در نتیجه بافت آنها شکننده و نرم خواهد شد.

حتی وقتی این بیماری درمان نشود، بدن فسفات و کلسیم موجود در بافت استخوان را از طریق مدفوع و ادرار دفع می‌کند. این عارضه بسیار خطرناک است چرا که همیشه فرد در معرض شکستگی‌های استخوانی در نواحی حساس بدن مانند لگن خواهد بود که بهبودی آن اگر پوکی ادامه پیدا کند بسیار مشکل است.

عوارض چشم:

نوعی از پرکاری تیروئید بیماری گریوز است که در آن سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود؛ در این حالت ممکن است خطرات زیادی چشم‌ها را تهدید کند. فرد در این نوع از بیماری که معمولا از هر سه نفر، یک نفر درگیر آن هستند چشم‌ها متورّم، قرمز و خشک می‌شوند و ممکن است دچار تار شدن دید، حساسیت به نور، بیرون‌زدگی و سوزش شوند.

مشکلات ذکر شده می‌توانند بینایی فرد را مختل کنند و در صورت درمان نشدن، به چشم آسیب بزنند امّا در بیشتر موارد بعد از طبیعی شدن کارکرد تیروئید، این عوارض از بین می‌روند.

عوارض قلبی:

افزایش متابولیسم بدن که ناشی از تیروئید پرکار است، طبیعتا روی فرآیند خون‌رسانی نیز اثرگذار است؛ به این صورت که شتاب و ضربان قلب بیمار را بالا می‌برد. اثرات این اختلال در موارد شدید بر قلب به حدی است که حتی می‌تواند باعث سکته و ایست قلبی بشود.

بررسی مشکلات بیماران دارای این عارضه نشان داده است که این افراد عوارض زیادی پیدا می‌کنند، از جمله:

ضعف‌های عضلانی:

شاید ندانید که عضلات مختلف بدن هم تحت تاثیر این هورمون‌ها هستند، در حالت پرکاری تیروئید، ضعف عضلات بیمار را تهدید می‌کند که به این حالت میوپاتی هایپرتیروئیدی می‌گویند. عضله‌های صورت، ران پا، بازو، شانه و باسن معمولا دچار ضعف خواهند شد امّا در بعضی موارد خطرناک‌تر هم می‌شود مثلا ضعف در ناحیة گلو، عضلات ریه و تنفسی و چشم‌ها ممکن در زندگی روزمره بیمار را با حوادث و خطرات زیادی رو به رو کند.

اختلال در بارداری:

افزایش متابولیسم بدن می‌تواند علاوه بر نامنظم کردن دوران پریودی در خانم‌ها، سلامت باروری آنها را نیز به خطر بیندازد؛ این مشکلات هم برای مادر و هم برای جنین خطرآفرین است و علاوه بر اینکه بارداری را مشکل می‌کند ممکن است باعث مسمومیت بارداری، زایمان زودهنگام، سقط جنین، تولد نوزاد کم‌وزن و… شود.

علاوه بر موارد ذکر شده تیروئید پرکار ممکن است در خانم‌های باردار باعث بروز پراکلامپسی یا فشار خون بالا شود که از دلایل شایع مرگ مادران است؛ در نتیجه حتما باید پیش از این دوران، درمان شود.

طوفان تیروئیدی (تیروتوکسیک):

این شاید سخت‌ترین عارضة ناشی از پرکاری تیروئید باشد که بسیار خطرناک و حتی کشنده است و البته در مواردی نادر اتفاق می‌افتد. اگر تیروئید پرکار به مدت طولانی درمان نشده یا اصلا تشخیص داده نشود، تیروتوکسیک به وجود می‌آید. این یک حالت اضطراری است که در صورت مشاهدة آن سریعا باید به اورژانس مراجعه کرد؛ امّا عوارض قابل مشاهدة این بیماری عبارتند از:

عوارض روانی:

وقتی بدن انسان دچار افزایش غیرطبیعی فرآیند سوخت و ساز می‌شود، درجه حرارت آن بالا خواهد رفت و خود این باعث ایجاد هیجان و ناتوانی در برابر گرما می‌کند و در نتیجه فرد بی‌حوصله و کلافه خواهد شد.

علاوه بر این در حالت هایپرتیروئید یا تیروئید پرکار، هورمون‌های افزایش یافته بر اعصاب کنترل‌کنندة انسان تاثیر می‌گذارند و در این حالت معمولا بیمار دچار اضطراب، عصبانیت، زودرنجی، تحریک‌پذیری و… می‌شود که طبیعتا بروز این عوارض در زندگی روزمرّه و روابط اجتماعی انسان بسیار خطرناک خواهد بود.

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم

پركاري تيروئيد

تشخيص پركاري تيروئيد براساس علائم باليني و آزمايشات خوني انجام مي شود. بيشتر افراد مبتلا به پركاري تيروئيد دچار علائمي مانند: اضطراب، تپش قلب، لرزش، عدم تحمل گرما، تعريق زياد، كاهش وزن با وجود اشتهاي طبيعي يا افزايش يافته و تغييرات خلق و خو مي شوند. در خانم ها اختلالات قاعدگي و در آقايان ناتواني جنسي غيرممكن است ديده شود.  البته پركاري تيروئيد گاهي اوقات بسيار شديد است و مي تواند منجر به كاهش وزن شديد، اختلالات عضلاني، تنگي نفس و نارسايي قلبي شود.

گاهي اوقات نيز در افراد مسن ممكن است علائم خيلي واضح نباشد و فقط كمي كاهش وزن بي قراري و ضعيف و بي حالي ديده شود.

 ظاهر بيمار مبتلا به پركاري تيروئيد نيز گاهي تغيير مي كند و چشم ها ممكن است حالت خيره و گاهي بيرون زدگي پيدا كنند. اين را پزشك در معاينه مي تواند دقيق تر بررسي كند.

حركات چشم ممكن است محدود و يا دردناك شود.

چشم ها قرمز و ملتهب مي شود.

اندازه تيروئيد نيز معمولاً بزرگ مي شود و گاهي در لمس گره ها و  يا برجستگي هايي ديده مي شود.

وقتي پزشك تشخيص پركاري تيروئيد را براساس علائم و معاينات باليني مي دهد. لازم است براي تائيد تشخيص سطح هورمون هاي تيروئيد خون اندازه بگيرد. برای اين منظور آزمايشات T4 ، T3 و TSH هورموني است كه از هيپوفيز براي تحريك ساخت و ترشح هورمون هاي تيروئيد ترشح مي شود. وقتي سطح هورمون هاي تيروئيد بالا رود براساس فيدبك منفي باعث كاهش سطح TSH خون مي شود. بنابراين در پركاري تيروئيد سطح T4 و T3 بالاست ولي سطح TSH پايين است.

در پركاري هاي خفيف سطح هورمون هاي تيروئيد طبيعي است ولي سطح TSH پايين است اين بيماران معمولاً علامتي ندارند.

همانطور كه گفته شد در پركاري تيروئيد ممكن است تيروئيد بزرگ و گره گره شود. در اين موارد لازم است يك سونوگرافي تيروئيد انجام شود تا وجود گره ها يا ندول ها در داخل آن مشخص شود. (مبحث ندول يا گره تيروئيد جداگانه بحث خواهد شد)

حال كه با بيماري پركاري تيروئيد آشنا شديم بهتر است اشاره اي هم به راه هاي درمان آن بكنيم:

سه روش درماني براي پركاري تيروئيد وجود دارد:

اينكه كدام روش براي كدام بيمار مناسب تر است و البته مربوط به شرايط فرد مي باشد. ولي معمولاً درمان با قرص هاي خوراكي شروع مي شود و با توجه به سير بيماري و اينكه آيا به درمان دارويي جواب مي دهد يا نه؟ ممكن است همان درمان براي چند سال ادامه يابد يا در صورت عدم پاسخ، فرد را براي جراحي يا يد راديواكتيو انتخاب كنند. هر كدام از راه هاي درمان براساس شرايط بيمار انتخاب مي شوند. مهم است بدانيم كه يد راديواكتيو در حاملگي و شيردهي ممنوع است و در صورت دريافت يد راديواكتيو، خانم ها نبايد تا حداقل ۶ ماه باردار شوند. داروهاي خوراكي ممكن است عوارضي چون درد مفصل، خارش و گاهي كاهش گلبولهاي سفيد خون داشته باشند كه منجر به قطع مصرف دارو مي شود. جراحي نيز بيشتر براي پركارهاي بسيار شديد كه پاسخ به درمان هاي ديگر نمي دهند كاربرد دارد ولي مي تواند عوارض خودش از جمله كم كاري پاراتيروئيد را داشته باشد.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب