12 واقعیت از بازیهای مکس پین که باید بدانیدبدون شک فرانچایز مکس پین (Max Payne) تاثیر بسیار زیادی روی صنعت بازی داشته است، اما حقایق زیادی درباره این پلیس اهل نیویورک وجود دارد که بسیاری از طرفداران آن‌ها را نمی‌دانند.

همه‌چیز از سال 2001 و معرفی اولین نسخه از مکس پین شروع شد. بازی شوتر سوم شخص رمدی انترتینمنت با گیم پلی و داستان فوق‌العاده خود 20 سال قبل موفق شد تا صنعت بازی را به وجد بیاورد. بازیکنان باید در این بازی کنترل مکس، شخصیت اصلی آن را به دست می‌گرفتند که فقط به یک موضوع فکر می‌کند؛ انتقام. در واقع او به دنبال انتقام گرفتن از افرادی که است که با کشتن خانواده‌اش باعث نابودی زندگی او شدند.

مطلب پیشنهادی:پرونده بازی Agent: چه اتفاقی برای بازی فراموش‌شده راکستار افتاد؟تماشا کنید

داستان مکس پین با همین یک بازی به پایان نرسید و در سال‌ها 2003 و 2012 نیز دنباله‌های برای آن ساخته شد. در این مطلب، با همراه باشید تا برخی حقایق ناشناخته فرانچایز مکس پین را با یکدیگر مرور کنیم.

الهام گرفتن از هامفری بوگارت و دیگر بازیگران نوآر

سازندگان فرانچایز از جمله سم لیک، در مصاحبه‌ای از سال 2018 عنوان کردند که هامفری بوگارت و سایر بازیگران هم دوره او الهام بخش اصلی آن‌ها برای طراحی شخصیت مکس پین بوده است. الهام گرفتن از این دسته بازیگران در لحن نوآر بازی و طعنه‌های هوشمندانه مکس کاملا مشهود است.

«پتری جارولیتو» کارگردان بازی در همان مصاحبه عنوان می‌کند که طراحی‌های مربوط به این بخش از شخصیت مکس پین به صورت کامل توسط سم لیک انجام شده و جارولیتو مسئول لحظات اکشن بازی بوده است.

مطلب پیشنهادی:ویجی‌لاگ: ریمستر یا ریمیک سری GTA 3 و انتظاراتی که داریمسی جی قراره برگرده؟!

فیلم مکس پین باعث ناامیدی طرفداران و رمدی شد

فیلم مکس پین سال 2008 منتشر شد و بسیاری از طرفداران این فرانچایز رو ناامید کرد. در این فیلم بسیاری از جنبه‌های اصلی بازی تغییر پیدا کرد و از همه مهم‌تر شاهد بسیاری از ویژگی‌های اساسی مکس در فیلم نبودیم. تغییرات فیلم نسبت به بازی به قدری زیاد و ناامیدکننده بود که مدیر عامل 3D Realms ناشر و «اسکات میلر» تهیه کننده بازی، علیه آن بیانیه‌ای منتشر کردند.

حتی گفته می‌شود «مارک والبرگ» که در این فیلم نقش مکس پین را ایفا می‌کند، پس از پذیرش این نقش نیز به دلیل ترس از اعتیاد به بازی‌های ویدیویی، از انجام بازی مکس پین خودداری کرده که طبیعتا این موضوع تاثیر زیادی روی کیفیت آن گذاشته است.

مشکلات خانوادگی مکس در دوران کودکی

کمیک پیش درآمدی که برای بازی Max Payne 3 منتشر شد، جزئیات زیادی از زندگی مکس در سال‌های قبل از بازی را نشان می‌دهد.

مطلب پیشنهادی:تیک-تو دوباره به مادهای بازی GTA حمله می‌کندهدف این شرکت چیست؟

این کمیک که در سال 2013 توسط سم لیک و «دن هوسر» منتشر شد، به دوران کودکی مکس پین نگاهی می‌اندازد تا طرفداران بیشتر با این شخصیت دوست داشتنی آشنا شوند. طبق این کمیک به نظر می‌‎رسد، مکس از زمان کودکی با مشکلاتی در خانواده خود دست و پنجه نرم می‌کرده است.

در این کمیک توضیح داده می‌شود که پدر مکس یک سرباز بازنشسته دوران جنگ بوده که از PTSD یا اختلال اضطراب پس از سانحه رنج می‌برده و با مکسِ کودک و مادرش بدرفتاری می‌کرده و این موضوع روی شکل گرفتن شخصیت او تاثیرگذار بوده است.

علاوه بر اینکه مکس در دوران کودکی با شرایط بسیار بدی در خانواده خود زندگی می‌کرد، او در سنین جوانی به طرز غم انگیزی پدر و مادر خود را از دست داده و یتیم شده است.

مطلب پیشنهادی:10 حقیقت جالب از سری Max Payneاز موش‌های مسلح تا پایان مخفی نسخه دوم

ابتدا مادر او، هلن در شرایط مرموزی درگذشت. گفته می‌شود او مشکلاتی از جمله مصرف زیاد مشروبات الکلی داشته اما مشخص نیست که این امر در جریان مرگ او تاثیرگذار بوده است. همچنین مکس چند سال بعد از این حادثه، پدر خود، جک را نیز از دست داده است.

پدربزرگ مکس تنها بخش مثبت دوران کودکی او بود

با وجود اینکه او مشکلات خانوادگی زیادی داشته، اما همه چیز در سال‌های اولیه زندگی‌اش بد و غم‌انگیز نبوده است. در همان کمیک پیش درآمد، مکس در این رابطه صحبت می‌کند که در دوران کودکی رابطه خوبی با پدربزرگ خود داشته است.

به گفته او، اعضای بزرگتر خانواده‌اش داستان‌هایی از اساطیر افسانه‌ای را برای مکس تعریف می‌کرده‌اند. اما در بازی‌ها هرگز به این موضوع اشاره‌ای نشد، زیرا در زمان عرضه بازی اول، مکس پین تمام اعضا خانواده خود را از دست داده بود.

مطلب پیشنهادی:داستان کامل GTA Vبرای شنیدن داستان پرفروش‌ترین سرگرمی تاریخ آماده شوید

توسعه‌دهندگان در نقش شخصیت‌های بازی حضور پیدا کردند

هرچند اولین بازی در زمان خود بسیار پیشرفته و نوآور بود اما با بودجه نسبتا کمی ساخته شد. به همین دلیل، رمدی نمی‌توانست برای شخصیت‌های بازی بازیگرانی را استخدام کند. همچنین رمدی به دلایل اقتصادی استفاده از کمیک را به جای سکانس‌های سینمایی انتخاب کرده بود که تصمیم نسبتا درستی نیز بوده است.

به دلیل بودجه کم، علاوه بر حضور توسعه‌دهندگان، دوستان و خانواده آن‌ها نیز برای ایفای این نقش‌ها استفاده شده بودند. برای مثال سم لیک، نویسنده بازی، الگوی شخصیت مکس پین بوده است.

نحوه آشنایی او با میشل

داستان بازی با مرگ غم‌انگیز میشل، همسر مکس آغاز می‌شود، بنابراین چیز زیادی از او نمی‌دانیم. اما در کمیک‌ها به نحوه ملاقات مکس پین و میشل اشاره شده است. ظاهرا مکس او را از یک حادثه دزدی نجات داده و در ادامه آشنایی آن‌ها شکل گرفته است.

مطلب پیشنهادی:تاریخچه سری مکس پین – از کابوس‌های شبانه تا بازنشستگی در برزیلمروری بر داستان خلق کاراگاه پلیس افسرده نیویورک

طبق اطلاعاتی که از میشل داریم، به نظر می‌رسد بر خلاف مکس، او شخصیت پرحرف، شوخ و صاف و پوست کنده‌ای داشته است اما متاسفانه به سرنوشت بدی دچار شد.

استفاده از یک صداپیشه در تمام بازی‌ها

هرچند ظاهر مکس پین در طول سال‌ها تغییر کرده است، اما صدای او ثابت باقی مانده است. از سال 2001 و زمان عرضه اولین نسخه از بازی، «جیمز مک‌کافری» بازیگر و صداپیشه آمریکایی به این نقش جان بخشیده است.

این بازیگر با استعداد، پس از مکس پین نیز در چند پروژه دیگر از جمله بازی Control و نقش «زکریا ترنچ» (Zachariah Trench) نیز با رمدی همکاری داشته است. اگر مایل هستید تا کار او در نقش‌هایی خارج از بازی‌های ویدیویی را تماشا کنید، سریال Rescue Me یا فیلم Excuse Me for Living را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی:10 ماشین نایاب در GTA San Andreas و مکان دقیق آن‌ها روی نقشه

مکس پلیس فوق‌العاده‌ای بوده است

مکس پین یک پلی معمولی نبوده است، در واقع از او به عنوان یکی از بهترین‌ها یاد می‌شود. در کمیک‌هایش پیش درآمد اشاره شده است که او به دلیل عملکرد فوق‌العاده خوبش در آکادمی پلیس، به سرعت ارتقا پیدا کرده است.

البته اگر بازی سوم را تجربه کرده باشید، باور کردن این موضوع می‌تواند برای شما کمی سخت به نظر برسد. او در بازی مکس پین 3 همچنان می‌تواند هدف‌های خود را با شلیک مستقیم از پا دربیاورد اما در برخی موارد تیراندازی‌ها به خطا می‌خورد. با این وجود می‌توان گفت که مکس در دوران جوانی و پیش از بازی اول، یک افسر پلیس عالی بوده است.

مدل شخصیت مکس پین در بازی دوم تغییر کرد

Max Payne 2 تنها دو سال پس از نسخه اول منتشر شد اما در زمینه‌های زیادی مانند گیم پلی پیشرفت کرد. گرافیک بازی نیز به طور کاملا قابل توجهی بهبود پیدا کرد و رمدی برای بازی خود، بازیگرانی را استخدام کرد تا تمام شخصیت‌ها مدل مربوط به خود را داشته باشند. مهم‌تر اینکه سم لیک دیگر الگوی مکس پین نبود.

در بازی دوم، مدل چهره مکس پین بر اساس تیموتی گیبز، بازیگر سینما ساخته شد و البته همانطور که گفتیم، صداپیشه او همچنان جیمز مک‌کافری بود. انتخاب گیبز به عنوان مدل چهره مکس تصمیم درستی از سوی رمدی بوده است، زیرا با یک نگاه ساده به تصاویر این بازیگر، متوجه شباهت او با مکس پین خواهید شد.

در Alan Wake به مکس اشاره شده است

بازی بعدی رمدی پس از Max Payne 2: The Fall of Max Payne آلن ویک (Alan Wake) بود که در سال 2010 یعنی دو سال قبل از Max Payne 3 منتشر شد. نکته جالب این است که در بازی هیجان انگیز و ماورایی رمدی و یکی از کتاب‌های نوشته شده توسط آلن به نام The Sudden Stop به مکس پین اشاره شده است.

هرچند در متن کتاب مستقیما به نام مکس اشاره‌ای نشده، اما چندین خط از آن به داستان غم انگیز او اشاره دارد. در بخشی از آن به مرگ یک افسر پلیس اشاره شده که پس از سال‌ها موفق به گرفتن انتقام خود شده است و در خط آخر آن توضیح می‌دهد که او سرانجام خانواده خود را دیده است. حتی سبک نوشتن کتاب نیز بسیاری از طرفداران را به یاد مکس پین می‌اندازد.

مدل مکس در Max Payne 3

طرفداران پس از Max Payne 2 نه سال منتظر مانند تا در نهایت سال 2012 سومین نسخه از بازی منتشر شود. جیمز مک‌کافری علاوه بر اینکه در تمام بازی‌های این فرانچایز وظیفه صداپیشه مکس پین را برعهده داشت، در بازی سوم علاوه بر صدا از نظر فیزیکی نیز در نقش پلیس محبوب داستان ظاهر شد.

در کات‌سین‌های بازی سوم، مک‌کافری نقش مکس را اجرا کرده که شباهت زیادی نیز به او دارد.

رمدی زمانی به دنبال صداپیشه جدید بوده است

Max Payne 3 چندین سال پیش از انتشار معرفی شده بود. حتی سال 2009 نیز مجله Game Informer از داستان غیررسمی آن استفاده کرده بود. در این شماره مجله گفته شده بود که مکس پین صداپیشه جدیدی خواهد داشت.

با این وجود هیچ صحبتی درباره اینکه چه کسی قرار است صداگذاری را انجام دهد نشده بود اما اکثر طرفداران نسبت به این خبر واکنش منفی نشان دادند. در نهایت، تصمیم بر این شد که یک بار دیگر جیمز مک کافری این نقش مهم را انجام دهد. اکنون که چندین سال از زمان عرضه آخرین نسخه بازی می‌گذرد، تصور اینکه شخص دیگری صدای مکس را ایفا کند کمی دشوار است.

window.m2121myvarskj = "%257B%2522o_url%2522%253A%2522https%253A%255C%252F%255C%252Fvigiato.net%255C%252Fp%255C%252F234778%2522%257D";

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب