نحوه شماره گذاری صفحات پایان نامهنحوه شماره گذاری صفحات پایان نامه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

نحوه شماره گذاری متفاوت صفحات ورد با حروف و اعداد

نحوه شماره گذاری متفاوت صفحات ورد با حروف و اعداد

راهنمای نحوه شماره گذاری صفحات پایان نامه با حروف ابجد و اعداد

آموزش نگارش پایان نامه ، مقاله ، پروپوزال 

بانک دانلود پایان نامه

یکی از مسائلی که معمولا در پایان نامه ها مد نظر است این است که تا قبل چکیده به صورت حروف فارسی و از ابتدای متن اصلی را با اعداد شماره گذاری می کنند.

در اینجا به شما یاد می دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

برای این کار باید سکشن بندی” را بلد باشید که قبلا به آن پرداخته ایم، برای مثال ما میخواهیم فصل اول را با حروف فارسی شماره گذاری کنیم و فصل دوم را با اعداد، پس می آییم از ابتدای فصل دوم یک سکشن بریک میزنیم، تا ورد ما به دو سکشن یا بخش مختلف تقسیم شود. که با اینکار فصل اول سکشن یک می شود و فصل دوم سکشن دو می شود.

با سکشن بندی هدر و فوتر ما از هم جدا می شود و حالا تنها کاری که باید انجام دهیم این است که ارتباط فوتر سکشن دو را از فوتر سکشن یک قطع کنیم، اما چطور؟

برای قطع ارتباط هدر یا فوتر سکشن ها مثلا اگر ۲ سکشن داریم، وارد هدر یا فوتر سکشن ۲ می شویم، در اینجا چون میخواهیم شماره گذاری متفاوت انجام دهیم وارد فوتر سکشن ۲ می شویم. کافیست روی فوتر فصل دو که سکشن ۲ ما از آنجا آغاز می شود، با موس خود دوبار کلیک چپ کنید تا باز شود.

سپس از تب design از قسمت Navigation گزینه Link to Previous را پیدا کنید.

اگر گزینه Link to Previous فعال باشد، با کلیک کردن روی آن غیر فعالش می کنیم، تا ارتباط دو سکشن یا بخش ما در فوتر قطع شود.

حالا کافیست همانطور که قبلا توضیح دادیم شماره گذاری را برای هر بخش انجام دهید.

در یکی از صفحات سکشن یک کلیک می کنیم و سپس از تب INSERT از قسمت Header & Footer از گزینه Page number شماره گذاری را انجام دهید و چون ما ارتباط فوتر ها را قطع کرده ایم بنابر این شماره گذاری در پایین صفحه را انتخاب می کنیم.

بعد از اینکه شماره صفحه های سکشن اول ایجاد شد وارد قالب بندی شماره صفحات Format Page Numbers می شویم و نوع شماره گذاری را از قسمت Number Format از عددی به حروف ابجد تغییر داده و بر روی ok کلیک می کنیم،  تا شماره های ما از عددی به حروف ابجد تغییر کند.

حال دوباره همین کارها را برای سکشن دو انجام می دهیم با این تفاوت که در قسمت قالب بندی شماره صفحات، چون میخواهیم قالب شماره های صفحات عدد باشد بر روی عدد قرار می دهیم و از قسمت Page numbering نیز start at را انتخاب می کنیم و شماره ۱ را وارد میکنیم تا شماره های سکشن دوم از عدد ۱ شروع شود.

سپس برای تایید بر روی ok کلیک می کنیم.

با اینکار شماره های سکشن دو به صورت عددی و از شماره یک شروع می شود. و با بستن فوتر خواهیم دید که شماره های فصل اول با حروف ابجد و شماره های فصل دوم به عدد خواهد بود

منبع مطلب : collegeprozheh.ir

مدیر محترم سایت collegeprozheh.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

موسسه پژوهش برتر

موسسه پژوهش برتر

شماره گذاری صفحات

در تمامی پایان نامه ها نحوه شماره دهی صفحات به دو صورت انجام گیرد:

برای صفحات بسم ا.....، تقدیم، تشکر و قدردانی، ارزیابی و امتیاز ، فهرست ها و چکیده فارسی، شماره گذاری بر حسب حروف ابجد یا رومی شماره گذاری می شود و فصول اصلی و رفرنس ها با اعداد فارسی شماره گذاری می شوند. توجه شود که بر روی صفحه اول هر فصل که نام فصل در آن نوشته می شود، شماره صفحه ذکر نشود. لازم به ذکر است که شماره گذاری صفحات باید وسط و به فاصله 1سانتیمتر از لبه پایین صفحه صورت گیرد.
برای این منظور در قسمت انتهای صفحه اول دابل کلیک کنید تا یک خط جدا کننده در انتهای صفحه ظاهر شود، سپس با انتخاب گزینه page number از  بخش design موقعیت شماره را در صفحه وورد خود انتخاب کنید(رنگ قرمز).
اما برای اینکه سبک شماره گذاری را از حالت عددی به حروف ابجد تغییر بدهید، باید از گزینه page number عنوان page number format را انتخاب کرده و اعداد را به حروف تغییر دهید ( رنگ سبز). حتی می توانید تعیین کنید که شمارش شما از چه عددی آغاز شود. برای این منظور در همان عنوان page number format  گزینه start at .. را انتخاب کنید و شماره ای که میخواهید از آن شروع شود را انتخاب کنید( رنگ آبی). البته این گزینه بیشتر زمانی کاربرد دارد که شماره گذاری ما عددی هست و میخواهیم صفحاتی که عناوین در داخل آنها نوشته شده شماره گذاری نشود.

شماره گذاری فصول، بخشها و قسمتها

ممکن است در هنگام خواندن کتاب یا یک پایان نامه دیده باشید که در کنار عنوان یا زیر عنوان یک مطلب اعداد خاصی نوشته شده است که شاید از نحوه چینش آنها سردرنیاورید. اما لازم است تا با ترتیب این اعداد آشنا شوید تا بتوانید شماره گذاری عناوین فصول و بخش ها و حتی تصاویر و اشکال را انجام دهید. اولین عددی که در کنار اسم عنوان قرار می گیرد، شماره فصل خواهد بود. شماره بعدی مربوط به ترتیب عناوین اصلی فصل شما می باشد. این دو شماره با یک خط تیره ازهم جدا می شوند. ممکن است که یک عنوان شما دارای زیر عنوان هم باشد که در اینصورت عدد سوم نشان دهنده زیر عنوان شما خواهد بود. گاهی خود زیر عنوان ها هم دارای بخش هایی هستند که بایستی در شماره گذاری در نظر گرفته شوند و عدد چهارم مربوط به این بخش خواهد بود. تمامی این اعداد با خط تیره از هم جدا می شوند. هر عنوان اصلی که تمام می شود و عنوان بعدی آغاز می شود، تمامی شماره گذاری ها به غیراز شماره فصل دوباره از شماره 1 شروع می شوند. 

برای مثال پایان نامه شما دارای 5 فصل است و شما می خواهید به چهارمین عنوان در فصل 3 شماره بدهید که این عنوان هم دارای یک زیر عنوان و یک بخش می باشد:

شماره گذاری برای این مثال بصورت مقابل خواهد بود:    3-4-1-1- تیتر   

در تصویر زیر نحوه شماره گذاری بصورت تصادفی برای چند تیتر نمایش داده شده است.

شماره و عنوان هر فصل با قلم BNazanin 16 Bold و عناوین بخشهای مختلف هر فصل با قلم BNazanin 18 Bold و عنوان قسمت های هر بخش با قلم BNazanin 14 Bold تایپ شود.

شماره گذاری جداول، نمودارها و...

هر شکل، جدول، نمودار و ... که در داخل مطلب بکار رفته است بایستی بر حسب فصلی که در آن بکار رفته شماره گذاری شود.  باید این شماره ها دارای یک نظم و ترتیب ویژه باشد. مثلا اگر 5 نمودار در فصل سوم استفاده شده باشد به ترتیب بصورت : 3-1، 3-2، 3-3، 3-4، 3-5 شماره گذاری می شود. همین شماره در داخل متن در قسمتی که راجب آن توضیح داده شده نیز آورده می شود.  عنوان جدول ها در بالای آنها و عنوان شکل ها و نمودارها در زیر آنها ذکر می گردد ( با قلم  BNazanin 12 Bold). 

جدول هایی که در راستای طولی کاغذ تنظیم می شوند، باید طوری قرار گیرند که متن بالای آنها در سمت عطف پایان نامه واقع شود و همچنین شکل هایی که در راستای طولی کاغذ تنظیم می شوند، باید طوری قرار گیرند که متن پایین آنها در سمت لبه پایان نامه قرار گیرد. شکل ها و جدول هم حتی المقدور داخل متن و در نزدیکترین فاصله به محلی که ذکر شده، آورده شوند. قابل ذکر است که شماره گذاری جداول ، اشکال ، نمودارها و... مستقل از همدیگر صورت می گیرد.

شماره گذاری روابط و فرمول ها

فرمولها درهرفصل به طور جداگانه و به ترتیبی که ظاهر می شوند مانند جدول ها و شکل ها، شماره گذاری گردد. برای شماره گذاری روابط و فرمولهای آورده شده در متن اصلی پایان نامه از دو شماره که باخط فاصله از یکدیگر جدا می گردند، استفاده می شود. بطوریکه تمام روابط و فرمولها از ابتدا تا انتهای پایان نامه به ترتیب دارای شماره ا و 2 و...برای هر فصل خواهد بود که شماره n سمت چپ نشان دهنده ترتیب فرمول و شماره سمت راست نشان دهنده شماره فصلی است که فرمول یا رابطه در آن ذکر گردیده است.

منبع مطلب : isipaper.org

مدیر محترم سایت isipaper.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب