حمله نظامی به ایران کنگره آمریکاحمله نظامی به ایران کنگره آمریکا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

آیا احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا در روزهای پایانی ترامپ وجود دارد؟

آیا احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا در روزهای پایانی ترامپ وجود دارد؟

با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا برخی تحلیلگران معتقدند که وی به دنبال آغاز درگیری با ایران است. تصور بر این است که ترامپ با این اقدام احتمالی برآن است تا توجه‌ها را از شکست خود در انتخابات و جنجال‌های بوجود آمده در پی ادعاهایش مبنی بر تقلب در انتخابات منحرف، و برنامه کار در منطقه خاورمیانه را برای جانشین خود، جو بایدن پیچیده کند.

از نگاه تحلیلگران، رویکرد دیپلماتیک بایدن امیدواری‌ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای، تغییر در سیاست فشار حداکثری علیه ایران و فروکاستن از فضای تخاصم و دشمنی میان تهران و واشنگتن که در دوران ترامپ به اوج خودش رسید را تقویت نموده و مدیریت تنش میان دو کشور فراهم خواهد ساخت.

چهار سال تلاش برای مذاکره و رسیدن به توافق مورد نظر در خصوص مسائل هسته‌ای ایران از سوی ترامپ به نتیجه نرسید و امروز او بدون داشتن دستاوردی ویژه در این عرصه در حال ترک قدرت است. از این رو گمان می‌رود که وی شاید در روزهای پایانی حضورش در کاخ سفید دست به اقداماتی مخاطره آمیز بزند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد اگرچه سطح تنش میان ایران و آمریکا به‌ویژه پس از قتل قاسم سلیمانی به بالاترین سطح ممکن رسیده است، اما ایران تلاش می کند با هوشمندی و خویشتن داری تا پیش از روی کار آمدن بایدن از درگیری نظامی با واشنگتن اجنتاب کند. هر چند طی روزهای اخیر و همزمان با سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی تهران بارها از زبان مقامات سیاسی و نظامی از خون خواهی و انتقام خون سلیمانی سخن به میان آورده و به صراحت «آمادگی پاسخ دادن به هرگونه ماجراجویی و تجاوز» به خاکش را اعلام کرده است.

با بالا گرفتن تنش کلامی میان مقامات ایرانی و آمریکایی و در آخرین تحولات در عرصه میدانی تنها چهار روز پس از آنکه وزارت دفاع آمریکا به «یواس‌اس نیمیتز»، تنها ناو هواپیمابر ایالات متحده در خاومیانه دستور داده بود تا به خانه برگردد، كریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا این دستور را لغو كرد و به فرمانده ناو گروه نیمیتز دستور داد تا به دلیل «تهدیدهای ایران علیه رئیس جمهور ترامپ و سایر مقامات دولت آمریكا» در خلیج فارس باقی بماند.

در همین راستا و با هدف بررسی آخرین تحولات منطقه ای در نشستی که با حضور تعدادی از اساتید روابط بین الملل با موضوع «منطقه و جهان یک سال پس از ترور قاسم سلیمانی» در تهران برگزار شد، کیهان برزگر، استاد روابط بین الملل و مدیر این نشست به بررسی احتمالی رویارویی نظامی آمریکا و ایران پرداخت.

برزگر با بیان اینکه به نظر می‌رسد کشورهای متحد آمریکا در منطقه مانند عربستان، اسرائیل و امارات در روزهای پایانی حضور ترامپ به آمریکا فشار می‌آورند تا اقدامی صورت دهد که با ایجاد تحولی در منطقه نتایج آن به نفع آنها باشد گفت که این کشورها تلاش می‌کنند واشنگتن را به سمت درگیری نظامی با ایران سوق دهند. با این حال وی افزود: «ایران به طور صریح و قاطع به کشورهای عربی حوزه خلیح فارس یعنی همان متحدان ترامپ پیام داده است که در صورت هرگونه ماجراجوئی از سوی آمریکا، آنها هدف اولیه ایران خواهند بود. بر این مبنا، ترس از اقدام متقابل ایران سبب می شود که این کشورها ترامپ را از هر اقدام ماجراجویانه و نظامی منصرف کنند.»

برزگر احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا را بسیار اندک می‌داند اما از سوی دیگر معتقد است که ترامپ غیر قابل پبیش بینی است و چیزی از او بعید نیست. این استاد روابط بین الملل شرایط حال حاضر آمریکا را مناسب برای درگیر شدن با ایران نمی داند، او در این باره می گوید: «در حال حاضر آمریکا با گرفتاری‌های زیادی روبروست. باید در نظر داشت که بر خلاف ایران که افکار عمومی، روزنامه‌ها و رسانه‌ها به موضوع آمریکا می‌پردازند و این مسئله در صدر اخبار و توجهات قرار دارد، اما مساله ایران در آمریکا موضوع اول نیست.»

به گفته وی بایدن در شروع کارش در آمریکا با موضوعات بسیار مهم تری دست به گریبان است، موضوع کرونا و اثرات آن که اقتصاد آمریکا را به چالش جدی کشیده است از مهم‌ترین مسائل پیش روی وی خواهد بود. ترامپ زدایی از ساختار دولت آمریکا نیز یکی دیگر از اولویت‌های جدی بایدن در آغاز کارش است «بنابراین موضوع ایران در صدر توجهات آمریکا نخواهد بود.»

«کشورهایی که پایگاه‌های آمریکایی در آن است اهداف مشروعی برای پاسخ نظامی ایران هستند»

با وجود تمامی گمانه زنی‌ها، کارشناسان بسیاری معتقدند که اگر چه هزینه رویارویی نظامی ایران و آمریکا از جیب شیخ نشین های خلیج فارس پرداخت خواهد شد اما خود این کشورها توان مقابله در برابر ایران را نخواهند داشت. بنابراین احتمالا آمریکا به تنهایی باید با ایران مواجه شود.

در همین ارتباط محمد مرندی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در نشست «منطقه و جهان یک سال پس از ترور قاسم سلیمانی» با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس توان دفاع در مقابل ایران را ندارند گفت: «اگر آمریکا از این کشورها هجومی را علیه ایران آغاز کند، این کشورها و پایگاه‌های آمریکایی مستقر در آنها اهداف مشروعی برای پاسخ نظامی ایران خواهند بود. اینها کشورهای کوچکی هستند و با کوچکترین حرکتی از سوی ایران دوام نخواهد آورد.»

مرندی با بیان اینکه از منظر منطقی امکان درگیری ایران و آمریکا در حال حاضر کم است یکی از دلایل این ادعا را صف آرایی آمریکا در مقابل چین و روسیه عنوان نمود و افزود: «از سوی دیگر قدرت ایران در عرصه های مختلف با عراق و افغانستان قابل مقایسه نیست و این قدرت بازدارندگی ایران را نشان می دهد.»

به گفته این استاد دانشگاه تهران، اکنون پیوند متفاوتی بین ایران و متحدانش در منطقه برقرار شده و «نفوذ جبهه مقاومت و ایران در سراسر منطقه بسیار بالاست.» مرندی همچنین تاکید کرد که قدرت بازدارندگی موشکی ایران و متحدانش در منطقه قابل‌ توجه است. از این رو «بعید به‌نظر می‌‌رسد که آمریکا مایل باشد وارد درگیری نظامی با ایران شود. هر چند در حال حاضر نیروهای مسلح ایران در آماده باش کامل به سر می برند و آماده هر رویدادی هستند.»

محمد مرندی همچنین با اشاره به شرایط داخلی آمریکا و مشکلات درونی این کشور عواملی مانند بحران‌های هویت نژادی طبقاتی که در حال عمیق‌تر شدن است و همچنین موضوع کرونا که بیش از هر کشور دیگری به آمریکا و متحدان اروپایی‌اش آسیب رسانده را از عوامل درونی آمریکا برای اجتناب از ورود به جنگی دیگر بر شمرد.

«تحریم ها و ترورها برای شکستن اعتماد به نفس منطقه ای ایران است»

دکتر کاظم سجاد پور، معاون وزیر و رئیس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران معتقد است که طی ۴۰ سال گذشته «ایران تنها کشوری در منطقه خاورمیانه بوده که امنیت خود را راساً به دست گرفته است.» سجادپور این مساله را موجب افزایش اعتماد به نفس ملی و بین المللی برای ایران می‌داند. وی که در نشست «منطقه و جهان یک سال پس از ترور قاسم سلیمانی» سخن می گفت معتقد است که تلاش‌هایی مانند «تحریم و ترورهایی» به منظور «شکستن این اعتماد به نفس منطقه‌ای ایران و ایجاد خدشه به آن» است.

سجاد پور گفت که تمام تلاش‌های غرب برای به حاشیه بردن ایران، «اقدامات افرادی مانند سلیمانی» موجب شد تا تهران بتواند «اعتماد به نفسی بین المللی» به دست بیاورد. وی افزود: «بر همین اساس ایران اکنون بازیگری تاثیر گذار در منطقه است. سایر کشورهای منطقه و وابستگان آمریکا در منطقه دچار اتکای ساختاری به بیرون از منطقه هستند بر همین اساس از منظر امنیتی نیز دچار تزلزل هستند اما ایران از منظر قدرت متکی به داخل است و عناصر اصلی‌اش به خارج وابسته نیستند.»

روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید روزهای پر تنشی برای منطقه خاورمیانه خواهد بود. اگرچه کارشناسان وقوع درگیری نظامی میان آمریکا و ایران را به دلایل مختلف ضعیف می دانند اما نشانه‌هایی از نگرانی نیز در میان سیاست مداران ایرانی و خارجی وجود دارد. یکی از این نشانه‌ها را شاید بتوان توییت جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دانست. ظریف به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد تا مراقب «دام» اسرائیل برای سوق دادن او به سوی رویارویی نظامی با ایران باشد.

وی همزمان با افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن در اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در صفحه توئیتر خود به زبان انگلیسی نوشت: «اطلاعات جدید از عراق نشان می‌دهد که ماموران تحریک کننده اسرائیلی در حال نقشه کشی برای حمله به آمریکایی‌ها هستند تا ترامپ را که در حال رفتن است با بهانه‌ای ساختگی برای جنگ به مخمصه بکشانند.»

«حمله به ایران محدود، اما پاسخ ایران منطقه‌ای خواهد بود»

در همین راستا ناصر هادیان، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه تحلیل رفتارهای ترامپ به دلیل ویژگی های او کار دشواری است، حمله و درگیری احتمالی آمریکا علیه ایران را محدود به تاسیسات هسته‌ای دانست.

هادیان که در نشست «منطقه و جهان یک سال پس از ترور قاسم سلیمانی» سخن می گفت در تشریح این پیش بینی خود گفت: «تصور می‌کنم اگر قرار باشد حمله‌ای به ایران صورت بگیرد این حمله محدود به تأسیسات هسته‌ای ایران خواهد بود، زیرا در حال حاضر آمریکا نیروی کافی در منطقه ندارد، همینطور فرصت کافی برای آوردن نیروی کافی به منطقه نیز در اختیار ندارد، از سوی دیگر باید این انتظار را داشت که هر گونه حمله‌ای به ایران با پاسخ منطقه‌ای ایران روبرو خواهد شد و در این صورت قطعا یک جنگ تمام عیار در منطقه صورت خواهد گرفت.»

هادیان پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا را فرصتی مغتنم دانست که دو دستاورد برای ایران خواهد داشت و باید از آن بهره جست. وی این دو دستاورد را «بقا و توسعه» عنوان کرد.

هادیان با طرح این پرسش که آیا با ادامه روند فعلی امکان بقا برای جمهوری اسلامی ایران هست یا نه، اینگونه پاسخ داد: «آری امکان بقا هست اما هدف ما فقط بقا نیست و باید موضوع توسعه را نیز مد نظر قرار دهیم که در چنین شرایطی دشوار است. تحریم‌ها ظرفیت‌های جمهوری اسلامی برای توسعه را دچار محدودیت خواهد کرد. البته استفاده کردن از فرصت بایدن به این معنا نیست که به آمریکا امتیاز بدهیم؛ بلکه ما در موقعیت اقتدار به سر می‌بریم و می‌توانیم از عناصر قدرت‌مان برای برداشتن تحریم‌ها و کاهش فشارها استفاده کنیم.»

بازگشت به برجام، مذاکره در خصوص مسایل منطقه ای شاید، موشکی هرگز

کیهان برزگر در خصوص پیشنهاد احتمالی کشورهای اروپایی و آمریکا برای گفت‌وگو درباره مسائلی خارج از چارچوب برجام می گوید: «ایران درخصوص مسائل منطقه‌ای به‌دلیل برتری ژئوپلیتیک میدانی و اطمینان از برد می‌تواند در چارچوب منافع ملی‌اش گفت‌وگو کند، اما بحث موشکی خط قرمز ایران است. به واقع، هیچ کشوری در مورد مسائل بازدارندگی و سلاح‌های متعارف‌اش، مگر به‌صورت داوطلبانه، مذاکره نخواهد کرد.»

وی در ادامه می‌گوید: «اگر بایدن خواهان گفت‌وگوی معنادار باشد باید از سیاست‌های مشابه رویکرد ترامپ دست بکشد. اشتباه ترامپ و متحدانش این بود که فکر می‌کردند باید ایران را نخست از درون ضعیف کنند، سپس با آن مذاکره کنند. اما تجربه نشان داده که یک ایران قوی تمایل بیشتری به گفت‌وگو و حل مشکلات دارد، چون احساس امنیت بیشتری از برد در گفت‌وگو می‌کند.»

هادیان نیز در این خصوص گفت: «بدون تردید اگر مذاکره‌ای شکل بگیرد که می‌گیرد باید در بازگشت بدون قید و شرط به برجام توسط ایران و آمریکا باشد.» وی ادامه داد: «طرفین هیچ‌کدام نباید موضوع دیگری را به برجام ارتباط دهند و بعد از بازگشت به تعهدات برجامی و مذاکرات در این خصوص، سپس در صورت تمایل راجع به مسائل دیگر نیز بحث شود.»

منبع مطلب : per.euronews.com

مدیر محترم سایت per.euronews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

مقامات آمریکا: اشغال کنگره پس از ۴ ساعت پایان یافت، ساختمان «امن» است

مقامات آمریکا: اشغال کنگره پس از ۴ ساعت پایان یافت، ساختمان «امن» است

گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه همزمان با جلسه مجالس نمایندگان و سنای این کشور ساختمان کنگره را اشغال کردند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش از آغاز جلسه مشترک کنگره با درخواست دونالد ترامپ برای رد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مخالفت کرده بود.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که «اختیار» لازم برای عدم تائید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور را به صورت «یکجانبه» ندارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تائید پیروزی جو بایدن شود.

در بیانیه ای که مایک پنس دقایقی پیش از آغاز نشست کنگره آمریکا منتشر کرد آمده است که سوگندش برای پاسداری از قانون اساسی این کشور به او امکان نمی دهد که به طور «یکجانبه» تصمیم به شمارش یا عدم شمارش آرای الکترال ایالت ها بگیرد. در این بیانیه اشاره ای به دونالد ترامپ و درخواست او نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مایک پنس به عنوان معاون رئیس جمهوری ریاست مجلس سنا و در نتیجه ریاست نشست روز چهارشنبه کنگره را برعهده دارد. چهار سال پیش نیز جو بایدن، معاون باراک اوباما ریاست جلسه کنگره برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را برعهده داشت.

در این صفحه می توانید گزارش لحظه به لحظه از تحولات در واشنگتن را دنبال کنید.

توئیتر امکان توئیت کردن را برای ۱۲ ساعت از ترامپ گرفت

شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ۱۲ ساعت امکان توئیت کردن نخواهد داشت. توئیتر تهدید کرده است که حساب شخصی دونالد ترامپ در صورت نقض مجدد مقررات استفاده از این شبکه اجتماعی به طور دائمی تعلیق خواهد شد.

پلوسی: نشست مجلس نمایندگان چهارشنبه شب ادامه می‌یابد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای به اعضای این مجلس اعلام کرد که جلسه بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چهارشنبه شب از سر گرفته خواهد شد. این در حالی است که شماری از طرفداران دونالد ترامپ با وجود مقررات منع رفت و آمد همچنان در خیابان های واشنگتن به سر می برند.

سندرز: ترامپ برای بقاء در قدرت هر کاری می‌کند

برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا در صفحه توئیترش نوشت که دونالد ترامپ مسئول اغتشاش به وجود آمده است. او تاکید کرد که رئیس جمهوری کنونی برای بقاء در قدرت هر کاری خواهد کرد.

برنی سندرز افزود که نام دونالد ترامپ به عنوان «بدترین و خطرناک ترین» رئیس جمهوری آمریکا به ثبت خواهد رسید.

رامنی: شورش را ترامپ به راه انداخت

میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ با انتقاد از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از اشغال ساختمان کنگره به عنوان «شورشی که رئیس جمهوری ایالات متحده به راه انداخته بود» یاد کرد.

ترامپ: این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود با تکرار ادعای وقوع «تقلب» در انتخابات نوشت که آنچه روز چهارشنبه در واشنگتن روی داد نتیجه سرقت «پیروزی خیره کننده» او بود. وی از هوادارانش خواسته است تا به خانه هایشان بازگردند و روز حمله به ساختمان کنگره را برای همیشه به یاد داشته باشند.

توئیتر دقایقی بعد از انتشار این توئیت تصمیم به حذف آن گرفت. شبکه اجتماعی فیسبوک نیز ویدئوی دونالد ترامپ را که او در آن ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» از هوادارانش خواسته بود به خانه برگردند حذف کرد.

زنی که در داخل ساختمان کنگره تیر خورده بود جان باخت

رسانه های آمریکا گزارش می دهند زنی که در جریان تیراندازی در ساختمان کنگره مجروح شده بود جان خود را از دست داد.

جورج بوش خشونت‌ها در واشنگتن را محکوم کرد

جورج بوش پسر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با انتشار بیانیه ای اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد. او گفته است که آنچه روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا روی داد شایسته یک جمهوری دموکراتیک مانند ایالات متحده نیست. وی در بیانیه اش نوشته که از حوادث واشنگتن «وحشت زده» شده است.

جورج بوش پسر آخرین رئیس جمهوری جمهوریخواه پیش از دونالد ترامپ بود.

مقامات آمریکا پس از چهار ساعت از پایان اشغال ساختمان کنگره خبر دادند

مقامات آمریکا در آستانه اجرای مقررات منع رفت و آمد در واشنگتن اعلام کردند که اشغال ساختمان کنگره پایان یافته و این ساختمان اکنون «امن» محسوب می شود. هنوز مشخص نیست اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا چه موقع جلسه خود برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را آغاز خواهند کرد.

فرماندار ایالت ویرجینیا نیز اعلام کرده است که در بخش هایی از حومه واشنگتن که در این ایالت واقع شده اند مقررات منع رفت و آمد از ساعت شش بعدازظهر به اجرا در می آید.

هیلاری کلینتون: تروریست‌های داخلی به دموکراسی‌مان حمله کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که «تروریست های داخلی» به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده اند. وی افزود که دموکراسی دستاوردی «شکننده» است و رهبران آمریکا باید از آن پاسداری کنند.

پلیس واشنگتن: ۱۳ نفر بازداشت شدند

پلیس واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۳ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را بازداشت کرده است. این در حالی است که پلیس پنج قبضه سلاح نیز از تظاهرکنندگان کشف و توقیف کرده است.

پلیس واشنگتن در آستانه آغاز حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد با استفاده از شلیک گاز اشک آور تلاش می کند تا تظاهرکنندگان هوادار دونالد ترامپ را از اطراف ساختمان کنگره دور کند.

واکنش پایتخت‌های اروپایی‌ به اشغال ساختمان کنگره آمریکا

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا این حادثه را «خدشه ناگوار به دموکراسی» توصیف کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز «تهاجم بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده را محکوم کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز اشغال ساختمان کنگره ایالات متحده را «صحنه هایی شرم آور» توصیف کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه توئیترش نوشت که دونالد ترامپ و هوادارانش بالاخره باید نتیجه انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را بپذیرند.

پائولو جنتلونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز با انتشار عکسی از اشغال ساختمان کنگره آمریکا نوشت: «شرم آور»

ترامپ: وقت آن است که به خانه بروید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری از هوادارانش خواست تا به خانه بازگردند. او همچنین بر لزوم بازگشت آرامش تاکید کرد.

بایدن: تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون است

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دونالد ترامپ خواست تا در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان اشغال ساختمان کنگره شود. او همچنین گفت که رویدادهای واشنگتن «تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون» است. رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده از دونالد ترامپ خواست تا طبق سوگندی که یاد کرده است از قانون اساسی این کشور پاسداری کند.

رئیس پارلمان اروپا از اشغال کنگره آمریکا «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در واکنش به اشغال ساحتمان کنگره آمریکا در صفحه توئیتر خود خواستار احترام به رای گیری دموکراتیک شد.

بیانیه مشترک پلوسی و شومر: ترامپ خواستار پایان اشغال کنگره شود

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا در بیانیه ای مشترک خواستار موضع گیری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از پایان اشغال ساختمان کنگره شدند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ضمن محکوم کردن حوادث روز چهارشنبه وعده داد که متخلفان تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. او همچنین خواستار توقف «فوری» خشونت ها شد.

کاخ سفید: گارد ملی و پلیس فدرال به کنگره اعزام می‌شوند

کاخ سفید در واکنش به اشغال ساختمان کنگره اعلام کرد که نیروهای گارد ملی و پلیس فدرال برای کمک به پایان اشغال ساختمان مجلس نمایندگان و مجلس سنا به واشنگتن اعزام می شوند.

رسانه های آمریکا گزارش می دهند که چند افسر پلیس در جریان اشغال ساختمان کنگره مجروح شده اند. دستکم یک نفر از این ماموران به بیمارستان منتقل شده است.

تیراندازی در ساختمان کنگره

رسانه های آمریکا از تیراندازی در داخل ساختمان کنگره خبر می دهند. بنا به برخی گزارشها یک نفر در جریان این حادثه به شدت مجروح شده است.

پلیس از اعضای کنگره خواست ماسک ویژه بزنند تا بتواند گاز اشک آور شلیک کند

پلیس کنگره از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا خواست تا ماسک ویژه بزنند تا بتواند با شلیک گاز اشک آور کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

پلیس واشنگتن درخواست نیروی کمکی کرد. شهردار پایتخت آمریکا از ساعت شش بعدازظهر حکومت نظامی در این شهر اعلام کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار است تا لحظاتی دیگر سخنرانی کند.

تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در صحن مجلس سنا نشان می دهد.

تظاهرات طرفداران ترامپ و تخلیه دفاتر کنگره

گروهی از هواداران دونالد ترامپ همزمان با نشست روز چهارشنبه کنگره در واشنگتن تظاهرات کردند. برخی از ویدئوهای منتشر شده ماموران پلیس را در حال تخلیه دفاتر کنگره همزمان با تظاهرات طرفداران دونالد ترامپ نشان می دهد. شماری از معترضان با ماموران پلیس درگیر شدند.

تلاش هواداران دونالد ترامپ برای اخلال در روند بحث در کنگره باعث شد که جلسه مجلس سنا برای بررسی اولین اعتراض گروهی از قانونگذاران به پیروزی جو بایدن متوقف شود. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا مجبور به ترک جلسه سنا شد.

اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا مجبور شده اند تا در دفاتر خود پناه بگیرند. دونالد ترامپ در واکنش به ورود هوادارانش به ساختمان کنگره از تظاهرکنندگان خواست تا با پلیس همکاری کنند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین از طرفدارانش خواست تا از خشونت بپرهیزند.

طرح اولین اعتراض به پیروزی بایدن در نشست کنگره

دقایقی پس از آغاز نشست روز چهارشنبه کنگره آمریکا به ریاست مایک پنس شماری از اعضای مجلس نمایندگان به نتیجه آرای الکترال ایالت آریزونا اعتراض کردند. ایالت آریزونا یکی از ایالت های کلیدی در جریان کارزار انتخاباتی بود که ۱۱ رای الکترال دارد. جو بایدن با کسب آرای عمومی بیشتر در این ایالت توانست ۱۱ رای الکترال آن را در جریان انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) کسب کند.

مایک پنس به دنبال طرح اولین اعتراض به نتیجه آرای الکترال و با توجه به حمایت تد کروز، سناتور ایالت تگزاس از اعتراض مطرح شده اعلام کرد که نشست مشترک مجالس نمایندگان و سنا متوقف می شود تا هر کدام از دو مجلس به طور جداگانه اعتراض مطرح شده را بررسی کنند.

وفاداران به دونالد ترامپ برای جلوگیری از تائید نتیجه آرای الکترال هر کدام از ایالت ها به موافقت اکثریت هر دو مجلس با اعتراض مطرح شده نیاز دارند. این در حالی است که دموکرات ها اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند. شماری از سناتورهای جمهورخواه همچون میت رامنی، سناتور ایالت یوتا نیز پیش از این اعلام کرده بودند با اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری موافقت نخواهند کرد.

رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا درخواست ترامپ را رد کرد

میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا در نشست روز چهارشنبه این مجلس برای بررسی اعتراض مطرح شده به آرای الکترال ایالت آریزونا با درخواست دونالد ترامپ برای عدم تائید پیروزی جو بایدن مخالفت کرد.

وی که در چهار سال گذشته از متحدان سیاسی دونالد ترامپ بود تاکید کرد که کنگره و مجلس سنا امکان گزینش رئیس جمهوری به جای رای دهندگان را ندارد. او افزود که جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن «ضربه ای ماندگار» به نهادهای جمهوری ایالات متحده آمریکا و قانون اساسی این کشور خواهد زد.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا نیز معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را به همراهی با «تلاش برای کودتا» متهم کرد.

منبع مطلب : per.euronews.com

مدیر محترم سایت per.euronews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

حکومت نظامی در آمریکا/ گارد ملی آمریکا در حال حرکت به سمت کنگره

حکومت نظامی در آمریکا/ گارد ملی آمریکا در حال حرکت به سمت کنگره

88492747

88830950

[email protected]

تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان فجر - خیابان نظری - انتهای خیابان دلفان - نبش اتوبان مدرس - پلاک 50

منبع مطلب : www.borna.news

مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب