برای تشکیل یک سانتیمتر خاک حدود چند سال زمان لازم استبرای تشکیل یک سانتیمتر خاک حدود چند سال زمان لازم است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

برای تشکیل یک سانتیمتر "خاک" ۱۰۰ سال زمان نیاز است - ایسنا

برای تشکیل یک سانتیمتر

خسرو شهبازی به مناسبت روز جهانی خاک(5 دسامبر) در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه آب را می توان از خارج وارد کرد، اما خاک را نه، ظهار کرد: اهمیت حفاظت از منابع خاک تا جایی است که مقام معظم رهبری نیز همواره بر ضرورت حفاظت از این منابع تاکید دارند.

شهبازی اضافه کرد: با شرایط اقلیمی کشور ما برای تشکیل یک سانتیمتر خاک به ۱۰۰ سال زمان نیاز است که این موضوع ضرورت حفاظت از منابع موجود را نشان می دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه میزان فرسایش خاک در کشور را حدود ۱۵ تن در سال عنوان کرد و افزود: در استان کرمانشاه هم تقریبا به همین میزان فرسایش خاک داریم، هرچند در برخی از شهرستان ها مثل قصرشیرین و گیلانغرب بواسطه نوع خاکشان که ترکیبی از انیدرید و مارن است، میزان فرسایش سالانه خاک بالاتر است.

شهبازی گفت: متاسفانه فرسایش خاک در کشور ما از متوسط دنیا بیشتر است.

وی سپس انجام عملیات آبخیزداری را بر کاهش میزان فرسایش خاک اثرگذار ارزیابی و بر لزوم اجرای پروژه های آبخیزداری برای جلوگیری از فرسایش خاک تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین انجام پروژه های حفاظت از خاک در عرصه های جنگلی و کشاورزی برای کاهش میزان فرسایش خاک اهمیت دارد.

شهبازی استفاده از روش های آبیاری بارانی و تیپ در اراضی کشاورزی را در ‌کاهش میزان فرسایش خاک اثرگذار ارزیابی کرد و گفت: در استان اجرای سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی به خوبی دنبال می شود.

شهبازی پوشش گیاهی غنی را در کاهش میزان فرسایش خاک اثرگذار دانست و افزود:  باید پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی را غنی کنیم.

وی یادآور شد: پوشش گیاهی غنی مانع از سیلابی شدن عرصه های منابع طبیعی در هنگام بارندگی ها خواهد شد که این اقدام نقش مهمی در کاهش فرسایش خاک خواهد داشت.

انتهای پیام

منبع مطلب : www.isna.ir

مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

دانلود برنامه مخصوص اندروید
دانلود برنامه مخصوص اندروید

مدت زمان لازم برای تشکیل خاک 700 الی 4 هزار سال است !

            خاک طی مدت زمان طولانی و تحت تأثیر عوامل و شرایط خاصی بوجود می آید. کنش وواکنش های طبیعی برای تشکیل خاک بسیار به کندی صورت می گیرد و بطور متوسط 700 سال زمان لازم است تا طی مراحل مختلف یک سانتیمتر خاک زراعی و یا خاکی که توانایی پرورش گیاهان را داشته باشد بوجود آید و گاهی بوجود آمدن یک سانتیمتر خاک تا 4 هزار سال طول میکشد. این امر به خوبی عمق خسارت وارده به منابع خاک و لزوم توجه بیشتر به حفظ این ذخائر را نشان می دهد.

استفاده ناصحیح از منابع کشاورزی :

            عدم هماهنگی بین محصول و نوع زمین، آیش نگذاشتن مرتب اراضی، استفاده بیش از اندازه از اراضی، شخم زندن نامناسب، عدم رعایت در کاشت، کاشت در شیب تپه ها، کاشت محصولات غیر بومی و کاشت فشرده، از یک سو موجب عدم بهره وری از مساحت مورد استفاده در زمین شده و از طرف دیگر موجبات فرسایش خاک را فراهم می آورد.

منبع مطلب : maj.ir

مدیر محترم سایت maj.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

برای تشکیل 100 سانتی‌متر خاک 10 هزار سال زمان نیاز است/ راهکارهای حفاظت از خاک

برای تشکیل 100 سانتی‌متر خاک 10 هزار سال زمان نیاز است/ راهکارهای حفاظت از خاک

برای تشکیل 100 سانتی‌متر خاک 10  هزار سال زمان نیاز است

در حال از دست دادن خاک های حاصلخیز زراعی هستیم

راهکارهای زراعی برای حفاظت از خاک های حاصلخیز

راهکارهای حفاظت از خاک

منبع مطلب : eghtesaad24.ir

مدیر محترم سایت eghtesaad24.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب