تالابی در استان آذربایجان شرقیتالابی در استان آذربایجان شرقی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

تالاب‌های استان آذربایجان شرقی | تبریز توریست : گردشگری تبریز

تالاب‌های استان آذربایجان شرقی | تبریز توریست : گردشگری تبریز

تالاب‌های استان آذربایجان شرقی

تالاب قوری گل:

تالاب قوری گل در ۴۲ کیلومتری شرق تبریز در کنار جاده تبریز- تهران واقع است. مساحت تقریبی آن ۲۴۵ هکتار و عمق متوسط آن ۵/۴ متر است. منابع تأمین‌کننده آب قوری گل، آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن قرار دارد. این دریاچه از سال ۱۳۴۸ خورشیدی از مناطق حفاظت‌شده اعلام گردیده و از سوی شرکت شیلات، برنامه تکثیر و پرورش ماهی در آن به مرحله اجرا گذارده شده است.

این تالاب با چشم‌اندازی زیبا، ویژگی زیستی منحصر به فرد یکی از جاذبه‌های طبیعی استان است و محیط مناسبی برای رشد انواع گیاهان و پرندگان آبزی از جمله پرندگان نادر و کمیاب مانند اردک سفید می‌باشد.

منبع مطلب : tabriztourist.com

مدیر محترم سایت tabriztourist.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

سایت گردشگری ایران

تالاب‌های آذربایجان‌شرقی را می‌شناسید؟ - ایسنا

تالاب‌های آذربایجان‌شرقی را می‌شناسید؟ - ایسنا

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌منطقه آذربایجان‌شرقی، با توجه به کنوانسیون‌های مختلف تعاریف متفاوتی را از تالاب‌ها می‌توان داشت برای مثال طبق کنوانسیون رامسر تعریف کلی تالاب شامل مرداب‌ها، لجن زارها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، آب‌های طبیعی یا مصنوعی اعم از دائمی یا موقت است.

آب تالاب‌ها می‌تواند تلخ و یا شور باشد و در عین حال برخی تالاب‌ها راکد و برخی جاری هستند. شناخت تالاب‌های هر منطقه می‌تواند نخستین قدم برای حفاظت و صیانت از آنها باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: مساحت تالاب‌های استان که در سایت رامسر ثبت شده 250 هزار هکتار است.

حمید قاسمی اظهار کرد: مساحت دیگر تالاب‌های استان حدود 3000 هزار هکتار است که برخی از این تالاب‌ها دارای آب شیرین و برخی نیز آب شور هستند.

وی افزود: بیش از 92 نوع گونه زیستی گیاهی و جانوری در تالاب قوری‌گول استان مشاهده شده است و حدود 150 گونه نیز در تالاب دریاچه ارومیه و قره‌قشلاق وجود دارد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به شاخص‌ترین تالاب‌های استان گفت: تالاب بین‌المللی قوری‌گول در شهرستان بستان‌آباد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و با مساحت 200 هکتار از شاخص‌ترین تالاب‌های استان است.

عبدالله رسولی اظهار کرد: در کنار این تالاب سایت گردشگری نیز به منظور استفاده دوستداران محیط زیست از این فضا ایجاد شده است.

وی گفت: تالار قره‌قشلاق در شهرستان بناب و حوزه آبریز دریاچه ارومیه و با مساحت 22 هزار و 225 هکتار دیگر تالاب بزرگ استان است.

رسولی افزود: تالار قبادلو در شهرستان عجب شیر، حوزه آبریز دریاچه ارومیه و با مساحت 40 هکتار از جمله تالاب‌های شاخص استان است.

وی گفت: تالاب آلمالی نیز در شهرستان هشترود در حوزه آبریز چینی بلاغ چای و با مساحت 23 هکتار از دیگر تالاب‌های استان است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره وجود تالاب زولبین گولی در شهرستان هشترود در حوزه آبریز قرانقو گفت: این تالاب دارای مساحت 17.6 هکتار است.

رسولی گفت: تالار خرمالو نیز در شهرستان هریس در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت 10 هکتار واقع شده است.

وی افزود: دیگر تالاب استان تالاب قوشا گولی در شهرستان هشترود و در حوزه آبریز قرانقو با مساحت 10 هکتار است.

وی گفت: از دیگر تالاب‌های استان می‌توان به تالاب یوسفلو، تالاب دیب سبز، یانیق گولی، تالاب بزوجق گولی، مجموعه تالابی خورشید گولی، تالاب شور درق و تالاب مینق اشاره کرد.

مدیر انجمن دامون (جوانان حافظ زمین) نیز گفت: توجه به وضعیت دریاچه ارومیه از ضروریات است و در این بین دریاچه ارومیه بستری برای ادامه حیات پرندگان و حیوانات است.

مهدی مجتهدی در کارگاه معیشت پایدار راهی برای احیاء تالاب‌ها، اظهار کرد: بیشترین بحث‌های زیست محیطی منطقه به سمت دریاچه ارومیه معطوف شده و از تالاب‌ها کمتر سخنی به میان می‌آید.

وی ادامه داد: تالار قره‌قشلاق از جمله تالاب‌های شاخص استان است که به دلیل تنوع بالای گیاهی و جانوری از نظر زیست محیطی حائز اهمیت است.

مجتهدی گفت: زیست پرندگانی همچون ماهی خورک، پرنده تاج طلایی و حضور دسته‌های بزرگ پرندگانی همچون غاز که نمونه‌های آن کمتر در دیگر نقاط کشور دیده می‌شود نمونه‌هایی از تنوع زیست‌محیطی و اهمیت تالاب قره‌قشلاق است.

شناخت تالاب‌های استان می‌تواند نخستین گام برای حفاظت و حراست از این الطاف خدادادی باشد که ضروری است با تجزیه و تحلیل ویژگی‌های هر یک از این تالاب‌ها مشکلات آن مشخص شده و با همت جمعی سعی کنیم تا این تالاب‌ها را در بهترین وضعیت به نسل آینده تحویل دهیم.

انتهای پیام

منبع مطلب : www.isna.ir

مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

دانلود برنامه مخصوص اندروید
دانلود برنامه مخصوص اندروید

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب