سی تی اسکن ریه چگونه انجام میشودسی تی اسکن ریه چگونه انجام میشود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

آشنایی با سی تی اسکن در 3 دقیقه

آشنایی با سی تی اسکن در 3 دقیقه

سی تی اسکن توموگرافی کامپیوتری (Computed Tomography) ترکیبی از یک سری تصاویر اشعه X گرفته شده از زوایای مختلف است که از پردازش رایانه ای برای ایجاد تصاویر و یا برش های مقطعی از استخوان ها، رگ های خونی  و بافت های نرم درون بدن استفاده می کند.

تصاویر سی تی اسکن اطلاعات مفصل تر و دقیق تری نسبت به اشعه ایکس فراهم می کند. سی تی اسکن کاربردهای بسیاری دارد اما این روش به خصوص برای آزمایش و بررسی افرادی که دارای صدمات داخلی حاصل از تصادفات یا انواع تروما هستند بسیار مناسب است.

از سی تی اسکن تقریبا برای تجسم کردن بیشتر بخش های بدن می توان استفاده کرد. سی تی اسکن برای تشخیص بیماری ها و یا صدمات به کار می رود و می توان از آن برای برنامه ریزی پزشکی، جراحی و یا پرتو درمانی استفاده کرد.

سی تی اسکن به پزشک اجازه می دهد  تصاویری از برش های مقطعی از بدن شما را مشاهده کند. این برش ها بافت های ریه و یا قلب را به خوبی نشان می دهد.

چرا باید سی تی اسکن کرد؟

پزشک معمولا سی تی اسکن را برای کمک به موارد زیر توصیه می کند:

عوارض سی تی اسکن

قرار گرفتن در معرض تابش

در طول سی تی اسکن شما به طور مختصر و اندک در معرض تابش های یونیزه شده قرار می گیرید. مقدار این تابش بزرگتر از مقدار تابشی است که شما از اشعه ایکس دریافت می کردید زیرا در سی تی اسکن اطلاعات مفصل تر و دقیق تری باید جمع آوری شود.

اگرچه سی تی اسکن تا به حال اثرات و آسیب های بلند مدت نشان نداده است اما احتمال بسیار اندکی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان در آن وجود دارد. البته سی تی اسکن دارای مزایای بسیاری است و به همین خاطر می توان از خطرات کوچکی همچون این مورد به خوبی چشم پوشی کرد.

معمولا پزشکان تا جایی که ممکن باشد از مقدار تابش اندکی برای تعیین و تشخیص اطلاعات پزشکی مورد نیاز خود استفاده می کنند. همچنین دستگاه های جدیدتر و سریع تر از تکنیک هایی استفاده می کنند که به تابش کمتری نیاز باشد. در مورد مزایا و خطرات سی تی اسکن با پزشک خود صحبت کنید.

آسیب به جنین

اگر باردار هستید حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه تابش حاصل از سی تی اسکن بعید است به کودک شما آسیب برساند اما ممکن است پزشک شما روشهای بررسی و آزمایش دیگری همچون سونوگرافی یا MRI را توصیه کند تا از قرار گرفتن جنین در معرض این تابش جلوگیری گردد.

واکنش به ماده حاجب

یک رنگ خاص به نام ماده حاجب برای کمک به پر رنگ کردن بخش های خاصی از بدن ممکن است نیاز باشد. مواد حاجب معمولا اشعه ایکس را
مسدود می کنند و در تصویر به رنگ سفید در می آیند. از این روش می توان برای تاکید بر روی رگهای خونی، روده و ساختارهای دیگر استفاده کرد.
ماده حاجب ممکن است به روشهای زیر مورد استفاده قرار گیرد:ماده حاجب

از طریق دهان:
اگر مری یا معده شما در حال اسکن باشد،ممکن است نیاز باشد مایعی را بخورید که حاوی ماده حاجب است. این نوشیدنی اغلب طعم خوبی ندارد.

از طریق تزریق:
ماده حاجب ممکن است از طریق وریدهای بازوی شما به بدن تزریق گردد تا به رگ های کیسه صفرا،
مجاری ادراری ، کبد یا خون کمک کند در تصاویر
به دست آمده برجسته تر دیده شوند. ممکن است
در طول تزریق احساس گرما داشته باشید و یا اینکه یک طعم فلز مانند در دهان خود احساس نمایید.

با استفاده از تنقیه:
ماده حاجب ممکن است در مقعد شما قرار گیرد
تا تجسم و نمایش بهتری از روده ها حاصل گردد.
این فرآیند می تواند باعث ایجاد حس نفخ گردد.
در این شرایط ممکن است احساس خوب و راحتی نداشته باشید.

در موارد خاص، پزشک شما دریافت یک رنگ خاص
که ماده حاجب نامیده میشود را توصیه می کند.
ماده حاجب معمولا قبل از سی تی اسکن به یکی از روش هایی که توضیح داد در بدن قرار می گیرد. اگرچه این مورد نادر است اما ماده حاجب می تواند باعث ایجاد مشکلات پزشکی یا واکنش های آلرژیک شود.

بیشتر واکنش ها ملایم  هستند و به صورت خارش و یا قرمز شدن خود را نشان می دهند. در موارد نادر نیز، واکنش های آلرژیک می تواند جدی و حتی مرگبار باشد.  اگر قبلا سی تی اسکن به همراه ماده حاجب انجام دادید و به مواد حاجب حساسیت دارید حتما  پزشک خود را از این مورد آگاه سازید.

چگونه خود را برای سی تی اسکن آماده کنیم؟

بسته به نوع بخشی که مورد اسکن قرار میگیرد ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را انجام دهید:

آماده سازی کودک برای سی تی اسکن:
آماده سازی کودک برای سی تی اسکن

اگر نوزاد یا کودک نو پای شما باید سی تی اسکن شود، ممکن است پزشک برای آرام  و ثابت نگه داشتن او آرام بخش تجویز کند. حرکت می تواند باعث ایجاد تصاویر تار گردد و نتایج حاصل نیز دقیق نخواهد بود. در مورد نحوه آماده سازی کودک خود از پزشک سوال کنید.

دستور انجام سی تی اسکن را کدام پزشک می نویسد؟

سی تی اسکن یک روش تشخیصی ست و به همین خاطر پزشکان زیادی می توانند برای بررسی مشکل مورد نظر انجام سی تی اسکن را تجویز کنند. در ادامه عمده ترین تخصص هایی که انجام سی تی اسکن را تجویز میکنند را با هم مرور می کنیم:

1- متخصص ارتوپدیسی تی اسکن می تواند اطلاعات دقیقی از استخوان ها و بافت نرم بدن در اختیار پزشک متخصص ارتوپدی قرار دهدسی تی اسکن و متخصص ارتوپدی تا در تشخیص علت شکستگی یا انحراف استخوان بندی مد نظر خود از این تصاویر استفاده نماید. در مواردی هم انجام آن توسط متخصص ارتوپدی بعد از دوره درمان و به منظور بررسی اثربخشی درمان تجویز می شود.

2- فوق تخصص گوارشعمده استفاده انجام سی تی اسکن توسط پزشک گوارش، بررسی تومورهای احتمالی مربوط به سرطان معده یا دیگر سرطان های گوارشی می باشد.سی تی اسکن و فوق تخصص گوارش

3- متخصص مغز و اعصاب
بررسی تومورهای سرطانی، مشکلات مربوط به ستون فقرات، مشاهده لخته های خونی احتمالی در مغز و مواردی از این دست با انجام سی تی رحت تر امکان پذیر خواهد بود.
سی تی اسکن و متخصص مغز و اعصاب

پزشکان دیگری هم می توانند بنا به تشخیص خود انجام سی تی اسکن را برای شما تجویز کنند. مانند متخصص زنان و زایمان که در بر بررسی های مربوط به سرطان های زنان می تواند از بیمار خود انجام CT-scan را تجویز کند.

در طول سی تی اسکن

سی تی اسکن در بیمارستان یا مرکز تصویربرداری و به صورت سرپایی انجام می شود. معمولا سی تی اسکن بدون درد است و با دستگاه های جدید تنها چند دقیقه طول می کشد. کل فرآیند انجام سی تی اسکن به طور معمول حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید.

اسکنرهای سی تی، شبیه یک نان شیرینی حلقوی است که به صورت سرپا ایستاده است. شما در داخل یک میز تنگ و باریک دراز می کشید که دو طرف آن باز همانند تونل است.

بندهای مختلف و بالش ممکن است برای ثابت نگه داشتن شما مورد استفاده قرار گیرد. در طول اسکن سر، معمولا میز توسط یک وسیله ویژه ثابت نگه داشته می شود.
در طول سی تی اسکن

زمانی که میز، شما را به داخل اسکنر هدایت می کند، آشکارگر و لوله اشعه ایکس دور شما خواهد چرخید. هر چرخشی باعث ایجاد برش های مختلفی از تصاویر می گردد. ممکن است در این شرایط صداهای مختلفی را بشنوید.

یک متخصص در اتاق جداگانه قرار دارد و شما را می بیند و صدای شما را می شنود. شما می توانید در طول فرآیند با این فرد ارتباط داشته باشید. او ممکن است از شما بخواهد نفستان را  در موقعیت های خاص نگه دارید تا تصاویر تاری ایجاد نگردد.

بعد از سی تی اسکن

بعد از آزمایش، شما می توانید به زندگی عادی خود برگردید. اگر ماده حاجب را دریافت کرده باشید ممکن است به دستورالعمل های خاصی نیاز داشته باشید. در برخی از موراد، ممکن است از شما بخواهند زمان کوتاهی را قبل از ترک محل منتظر باشید تا احساس بهتری داشته باشید. بعد از اسکن به شما گفته می شود مایعات زیادی بنوشید تا در دفع ماده حاجب به کلیه های شما کمک کند.

نتیجه سی تی اسکن

تصاویر سی تی اسکن، به عنوان فایل های داده ای الکترونیکی نگهداری می شوند و معمولا توسط یک صفحه نمایش کامپیوتری مورد بررسی قرار می گیرند. یک رادیولوژیست تفسیر این تصاویر را برای پزشکی که انجام سی تی اسکن را تجویز نموده می نویسد. بعد از تفسیر، گزارش حاصل به پزشک مربوطه ارسال می شود.

منبع مطلب : www.darmankade.com

مدیر محترم سایت www.darmankade.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

پژوهشکده بیماریهای ریوی - آنچه بیماران باید بدانند

•    استفاده از عینک، سمعک و دندان  مصنوعی بلامانع است.
•    لیست کلیه داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید. 

•    یک غذای سبک همراه داشته باشید تا بعد اتمام اسکن میل کنید.

  آیا قبل از اسکن نیاز به تزریق دارویی می¬باشد؟
•    قبل از انجام اسکن لازم است مقدار خیلی کمی از رادیوداروی تولید شده که تمامی تست های کیفی بر روی آن صورت گرفته است، از طریق وریدی به بدن شما تزریق گردد.
•    ماده تزریق شده شبیه به قند خوراکی در بدن شما عمل می کند. ماده رادیو اکتیو نیز نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد به طوریکه بخش عمده آن قبل از خروج شما از بخش از بین می رود و یا ازطریق ادرار از بدنتان خارج می گردد. این تزریق در یک اتاق آرام و با نور کم در حالی که به روی تخت دراز کشیده اید انجام می گیرد.

•    لازم است که یک ساعت پس از تزریق برروی تخت دراز بکشید به طوریکه عضلات و کل بدن شما در آرامش باشد. در طول این مدت از هر گونه تولید صدا اعم از صحبت کردن، صاف کردن سینه و نیز جویدن حتی الامکان خودداری کنید.
•    همچنین ماده حاجب خوراکی برای افزایش دقت در تشخیص، برای شما تجویز می شود که بایستی در طول یک ساعت پس از تزریق و پیش از انجام اسکن، مطابق با دستورالعملی که در بخش به شما اعلام خواهد شد، مصرف نمائید.
•    در صورتیکه احساس اضطراب و یا سرما می کنید، در زمان ورود به بخش همکاران ما را مطلع فرمایید .

  روند انجام اسکن در مرکز PET-CT چگونه است؟
بعد از ورود به مرکز ابتدا پذیرش را از حضور خود مطلع فرمایید. مدارک درمانی قبلی خود را شامل کلیه تصاویر اسکن و MRI، لوح فشرده(cd) اسکن های قبلی (CT-Scan و یا PET-CTو MRI اسکن های پزشکی هسته ای )، نتیجه پاتولوژی و گزارشات آزمایشگاه و شرح عمل را به متصدی پذیرش تحویل دهید.
سپس شما به اتاق فرد مسئول راهنمایی می شوید. در آنجا ابتدا مراحل انجام کار برایتان توضیح داده می شود و نیز اطلاعات مندرج در فرم شما مجددا بازبینی و تکمیل می گردد. سپس برای شروع خدمات اسکن، ابتدا برای تعویض لباس و پوشیدن گان مخصوص به رختکن و سپس به اتاق تزریق راهنمایی خواهید شد. در این اتاق، وزن، قد و قند خون شما اندازه گیری شده و ثبت می شود.
همچنین جهت آماده نمودن شما برای تزریق، از دست شما رگ گرفته می شود. سپس تزریق داروی رادیواکتیو انجام خواهد شد. شما به مدت 1 ساعت بعد از انجام این تزریق و قبل از انجام اسکن استراحت خواهید کرد. سپس شما به دستشویی راهنمایی می شوید و بعد از تخلیه مثانه به اتاق اسکن هدایت خواهید شد. در آنجا به روی تخت دستگاه هدایت می شوید. زمان تصویر برداری معمولا 20 تا 30 دقیقه خواهد بود. بعد از اتمام اسکن، تصاویر بازبینی خواهد شد و در صورت تأیید کیفیت اسکن، شما مجاز به خروج از مرکز می باشید.
لطفا تا قبل از اینکه به شما اجازه خروج داده نشده است مرکز را ترک نکنید.

  تصویر برداری چگونه انجام می شود؟
شما به آرامی بر روی تخت اسکن دراز می کشید و دستهای خود را بالای سر قرار می دهید. اگر قادر به انجام این کار نیستید پذیرش را در روز تعیین وقت خود مطلع فرمایید. در طول انجام اسکن بدون حرکت باشید. دستگاه فوتون های ساطع شده از مواد رادیواکتیو موجود در بدن شما را ثبت کرده و پردازش می کند و سپس اطلاعات حاصل از آنها را به صورت تصویر بازسازی می کند. بعد از اتمام تصویر برداری تصاویر ثبت شده بازبینی می شود و کیفیت تصاویر تأیید می شود. در طول مدت تصویر برداری هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد. کل این روند کمتر از نیم ساعت طول می کشد.
کل مدت زمان حضور بیمار در مرکز تصویر برداری از لحظه ورود تا لحظه خروج چقدر است؟
شما به طور  میانگین 2 ساعت و 30 دقیقه از وقت خود را به حضور در این مرکز اختصاص خواهید داد.
حال عمومی بیمار بعد از انجام اسکن چگونه است؟
حال عمومی شما بعد از اتمام اسکن کاملا خوب است.
مجاز به استفاده از هرگونه غذا و مایعات هستید. می توانید داروهای خود را میل کنید. بلافاصله بعد از اتمام اسکن شما قادر خواهید بود که کلیه فعالیتهای معمول روزانه خود را انجام دهید.
    بعد از انجام اسکن چه مراقبت هایی لازم است؟
•    هر چند حدود  60% داروی رادیو اکتیوی که به شما تزریق شده قبل از خروج از مرکز از بدنتان خارج شده و یا ازبین می رود ولی لازم است از تماس نزدیک با افراد خانواده و دوستان، به ویژه کودکان و خانم های باردار تا 24 ساعت بعد از تزریق خودداری فرمایید.
•    مایعات فراوان بنوشید و هر چه بیشتر ادرار کنید تا باقیمانده مواد رادیواکتیو سریعتر از طریق ادرار از بدنتان خارج شود.
•    بعد از استحمام محیط حمام را با آب بشویید.
•    بعد از استفاده از توالت حداقل 2 بار سیفون را بکشید.
•    در صورت شیردهی، تا 24 ساعت بعد از انجام تزریق از شیر دادن به کودکتان خودداری فرمایید.
•    بعد از 24 ساعت اولین شیر خود را دوشیده و دور بریزید و سپس به کودکتان شیر دهید.

  توصیه هایی برای بیماران دیابتی:
•    از چند روز قبل رژیم غذایی و قندخون (سطح گلوکز سرمی) خود را تحت کنترل قرار دهید. برای انجام این نوع تصویربرداری می بایست قندخون (سطح گلوکزسرمی ) شما زیر 150 mg/dl باشد. سطوح خیلی بالای قندخون (گلوکزسرم خون ) منجر به رقیق شدن گلوکز رادیواکتیو تزریقی (نوعی قند مصنوعی ) در بدن شما و بروز اختلال در نتایج اسکن خواهد شد.
•    داروهایی که برای کنترل قند خون مصرف می نمائید را با دقت به همکاران پذیرش اطلاع داده و دستورالعمل جدید برای مصرف داروی خود در روز انجام اسکن را دریافت نمائید.
•    اگر مبتلا به دیابت (قندخون) بوده و انسولین مصرف می نمائید، نباید انسولین خود را مطابق روزهای عادی مصرف کنید چون باید ناشتا بمانید. لطفاً در این مورد با پزشک خود و همکاران پذیرش بخش، مشورت کنید و دستورات لازم در خصوص نحوه مصرف انسولین را در روز انجام اسکن دریافت نمایید. چنانچه برای کنترل دیابت ( قندخون) از قرص متفورمین (گلوکوفاژ) استفاده می نمایید، از سه روز قبل از انجام اسکن با مشورت پزشک خود، مصرف آن را قطع نمایید.
توصیه هایی برای مادران باردار:

تشعشعات اندک ناشی از ماده رادیواکتیو تزریقی برای جنین در حال رشد شما خطرناک است. به خصوص در سه ماهه اول بارداری این مطلب حائز اهمیت بیشتری است. دفع قند رادیواکتیو از کلیه ها و تجمع آن در مثانه که در مجاورت نزدیک با رحم است انجام این اسکن را در خانم های باردار با خطر بیشتری مواجه می کند.
       لذا در صورت هرگونه شک به بارداری و یا بارداری قطعی حتماٌ پزشک معالج و پرسنل پذیرش یا پزشک مرکز CT   PET- را مطلع فرمایید.  
توصیه هایی برای مادران شیرده:
داروی رادیواکتیوی که به شما تزریق می شود به میزان کمی در شیر ترشح می شود و به  نوزاد شما منتقل می گردد که می تواند او را در معرض تشعشعات ناخواسته قرار دهد.
لذا توصیه ما این است که در صورت شیردهی، بلافاصله قبل از انجام تزریق کودکتان را به طور کامل شیر دهید و آنگاه به مدت 24 ساعت بعد از انجام تزریق از شیر دادن به کودکتان خودداری فرمایید. در طی این مدت مرتب شیر خود را بدوشید و دور بریزید. بعد از 24 ساعت نیز ابتدا شیر خود را دوشیده و دور بریزید و سپس به کودکتان شیر دهید. به خاطر داشته باشید در آغوش گرفتن کودک برای شیر دادن در 24 ساعت اول بعد از تزریق داروی رادیواکتیو، (چه از طریق سینه و چه از طریق شیشه و یا هر وسیله دیگر) بیش از میزان رادیواکتیو ترشح شده در شیرتان کودک را در معرض تشعشعات غیر ضروری قرار می دهد.
می توانید 48 ساعت قبل از انجام اسکن شروع به دوشیدن و ذخیره شیر خود طبق دستور پزشک متخصص اطفال کنید تا در 24 ساعت اول بعد از تزریق برای تغذیه کودکتان استفاده نمایید.
اگر نیاز به تزریق داروهای آرامبخش/خواب آور دارید.
اگر مبتلا به اضطراب شدید و یا ترس از مکان بسته هستید و یا برای بیحرکت ماندن حین انجام CT اسکن و یا MRI دچار مشکل هستید، موضوع را با همکاران پذیرش بخش مطرح نمائید تا در مورد مصرف داروهای آرامبخش و یا خواب آور با پزشک بخش، مشورت شود. در این صورت داروی شما  قبل از انجام اسکن تجویز خواهد شد.  بعد از آن لازم است یک نفر همراه، شما را تا منزل همراهی کند. از رانندگی در این شرایط خودداری فرمایید.
  نکاتی که لازم است قبل از انجام اسکن (روزپذیرش یا ثبت نام )همکاران ما در واحد پذیرش را در جریان قرار دهید:
1-    اگر در 3 هفته اخیر شیمی درمانی شده اید
2-    اگر در 3 ماه اخیر رادیوتراپی شده اید
3-    اگر در چند هفته اخیر جراحی شده اید
4-    اگر باردار و یا مشکوک به آن هستید
5-    اگر شیر دهی دارید
6-    اگر سابقه هرگونه حساسیت و آلرژی دارید
7-    اگر مبتلا به تشنج هستید
8-    اگر در 2 هفته اخیر تصویربرداری با ماده حاجب انجام داده اید
9-    اگر قادرنیستید به مدت 1 ساعت بی حرکت در حالت خوابیده به پشت دراز بکشید (به دلیل دردشدید، اضطراب، سرفه مداوم، تهوع، استفراغ و ....)
10-    در صورت ابتلا به بی اختیاری
11-    در صورت ابتلا به هرگونه بیماری زمینه ای مزمن
12-    در صورت مصرف طولانی یا کوتاه مدت کورتون
آیا بیمار می تواند در صورت تمایل شخصی را به عنوان همراه با خود داشته باشد؟
بهتر است یک نفر به عنوان همراه با خود داشته باشید. در صورت نیاز به استفاده از داروی آرامبخش حضور یک همراه از زمان تزریق تا رسیدن به منزل الزامی است. ایشان در زمان انجام اسکن شما در سالن انتظار خواهند بود. خواهشمند است بیش از 1 نفر به عنوان همراه نداشته باشید. از آوردن کودکان و خانم های باردار به عنوان همراه جداٌ خودداری فرمایید.

  آیا انجام اسکن عوارضی دارد؟
در حال  حاضر سالانه 2 میلیون PET-CT در سراسر دنیا انجام می شود. تا کنون عارضه ای از تزریق قند نشاندار و سایر داروهای PET گزارش نشده است. این روش کاملا غیر تهاجمی است. این دارو نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد و طی24 ساعت تاثیر آن از بین می¬رود.
میزان اشعه ای که بیمار دریافت می کند چقدر است؟
میزان تشعشع دریافتی بیمار در محدوده تشخیصی از استانداردهای بین المللی پذیرفته شده تبعیت می کند و در صورت عدم بارداری و شیردهی ضرری متوجه شما نخواهد کرد. به علاوه از آنجا که قند رادیواکتیو از طریق کلیه ها و مثانه دفع می شود،  لذا مصرف هر چه بیشتر آب و مایعات و دفع هرچه بیشتر ادرار میزان تشعشع دریافتی شما را به حداقل خواهد رساند.
آیا نیاز به تعیین وقت قبلی می باشد؟
بله. چون داروی شما باید از قبل سفارش داده شود لذا لازم است که بخش از قبل در جریان اسکن شما قرار گیرد. اگر به هر دلیلی نمی توانید در زمان تعیین شده در مرکز حضور داشته باشید خواهشمند است یک هفته قبل اطلاع دهید. در غیر اینصورت هزینه پرداختی بابت رادیو دارو غیرقابل برگشت خواهد بود.


  آیا هزینه اسکن تحت پوشش بیمه قرار دارد؟
بیمه های طرف قرارداد:
•    بیمه بانکها شامل بانک کشاورزی، بانک ملی، بانک ملت، بانک رفاه کارگران، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک مرکزی وبانک صنعت و معدن
•    بیمه صندوق بازنشستگان شرکت نفت
کل هزینه اسکن را تحت پوشش قرارداده اند. لذا بیماران تحت پوشش این بیمه¬ها صرفا با اخذ معرفی¬نامه از شرکت بیمه خود و بدون پرداخت هزینه می¬توانند اسکن را انجام دهند.
بیماران تحت پوشش بیمه¬های تکمیلی همچون بیمه ایران، بیمه دانا، بیمه آسیا و ... پس از واریز کل مبلغ و انجام اسکن می توانند با در دست داشتن اصل جواب و اصل رسید واریز وجه به شعبات بیمه خود مراجعه و بخشی از هزینه را دریافت نمایند
حاضر شدن نتیجه اسکن چقدر طول می کشد؟
اسکن شما توسط متخصصین بازبینی شده و شما می توانید  بعد از 3 تا 4 روز کاری نتیجه آن را دریافت کنید.

منبع مطلب : nritld.sbmu.ac.ir

مدیر محترم سایت nritld.sbmu.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

ایرنا

ایرنا

ساسان توانا روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره روش‌های شناسایی ویروس کرونا بیان کرد: حساسیت سی تی اسکن ریه بیشتر از PCR حلق است و PCR در بهترین شرایط می‌تواند تا ۶۰ درصد مثبت بودن کرونا را نشان بدهد، اما بیمار با سی تی اسکن ریه در معرض اشعه قرار می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی ادامه داد: بسیاری از بیماران بارها سی تی اسکن ریه انجام می‌دهند و توجهی به خطر اشعه آن نمی‌کنند. حتی این اقدام می‌تواند در خانم‌های جوان باعث افزایش خطر سرطان سینه شود.

وی افزود: سی تی اسکن ریه در مراحل اولیه بیماری می‌تواند در مورد کرونا منفی باشد و در شرایطی حتی مثبت کاذب هم دارد. درخواست برای سی تی اسکن باید در موارد محدودی انجام شود. یعنی نباید این طور باشد که برای همه افراد اسکن ریه درخواست شود و این اقدام باید برای کسانی که ضعف سیستم ایمنی بدن یا بیماری زمینه‌ای داشته یا در شرایط حاد بیماری قرار دارند، انجام شود.

شدت بیماری ریه نسبت به اسفند تغییر نکرده است

توانا درباره شدت بیماری در بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی نسبت به ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: شدت بیماری بیمارانی که در این مدت اخیر داشتیم نسبت به اسفند ماه خیلی تفاوت نداشته، اما حداقل دو بیمار ۷۰ و ۹۰ ساله داشتم که آمبولی ریه داشتند.

وی افزود: برخی بیماران دچار لخته شدن خون در عروق کوچک می‌شوند که این موضوع به شکل آمبولی ریه ظاهر می‌شود. البته برخی همکاران می‌گویند که بیمارانی با تظاهرات گوارشی نیز داشته‌اند.

آیا آثار کرونا در ریه بهبود یافتگان باقی می‌ماند؟

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی درباره احتمال باقی ماندن آثار ناشی از بیماری کووید ۱۹ در ریه بهبود یافتگان گفت: اتفاقی که برای برخی بیماران مبتلا به کرونا که دچار شرایط حاد این بیماری می‌شوند می‌افتد این است که اگر بعدها درمان نگهدارنده خوبی دریافت نکنند، ممکن است ریه‌های آنها به سمت سفت شدن برود، ولی در اکثر موارد ریه افراد پس از بهبودی خوب می‌شود.

وی ادامه داد: عده‌ای دچار تحریک پذیری راه‌های هوایی می‌شوند. یعنی اکنون بیماری کووید ۱۹ آنها رفع شده، اما سرفه‌های خشک تحریکی دارند. برخی افراد از اسپری‌های الکی یا مواد شوینده زیادی استفاده می‌کنند و ممکن است این موضوع باعث تحریک ریه آنها شود.

خطر کرونا به همراه آنفلوآنزا در پاییز و زمستان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره وضعیت پیش رو در مورد کرونا در کشور اظهار کرد: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ زیاد بود، اما در اردیبهشت و اوایل خرداد ماه تعداد بیماران کم شد. این موضوع باعث شد که مردم مسائل بهداشتی را کمتر رعایت کنند و حساسیت‌ها نسبت به کرونا کمتر شود و اکنون شاهد افزایش بیماران هستیم. اگر این وضعیت ادامه یابد، در پاییز و زمستان می‌تواند معضل بزرگ و تازه‌ای ایجاد کند.

توانا گفت: این در شرایطی است که در فصل پاییز و زمستان، آنفلوآنزا هم به کرونا اضافه می‌شود و علایم این دو بیماری ممکن است شبیه هم باشد. از طرفی بحث جداسازی دو هفته‌ای نیز ممکن است نیاز باشد.

منبع مطلب : www.irna.ir

مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب