سهامداران پالایشگاه ستاره خلیج فارسسهامداران پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

شانا

شانا

مهندس عباس کاظمی در گفتگو با خبرنگار شانا گفت: در حال حاضر سهامداران این پروژه شامل شرکت ملی پالایش و پخش (18 درصد)، صندوق بازنشستگی نفت (33 درصد) و مابقی سهام متعلق به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و شرکت اندونزیایی اس پی سی (49 درصد) است.

وی پیشرفت کنونی پروژه ستاره خلیج فارس را 65 درصد اعلام کرد و افزود: زمان دقیق بهره برداری از فاز اول این پروژه به زودی اعلام می شود.

به گزارش شانا پیش از این 40 درصد سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، 35 درصد به شرکت نفت و گاز تامین اجتماعی، 10 درصد به صندوق بازنشستگی صنعت نفت و 15 درصد به شرکت SPC اندونزی واگذار شده بود.

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گازمایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است. خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از 388 کیلومتر از پالایشگاه‌های گازی عسلویه تامین خواهد شد.

با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۵ میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان ۹۵ ) و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود. تولید روزانه ۴ میلیون لیتر ال پی جی ( گازمایع)، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند. ظرفیت ذخیره سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود ۱۱ میلیون بشکه است.

اظهار نظر سهامدار عمده پالایش نفت ستاره خلیج فارس درباره شایعه عرضه اولیه این شرکت

اظهار نظر سهامدار عمده پالایش نفت ستاره خلیج فارس درباره شایعه عرضه اولیه این شرکت

بورس۲۴ : شنیده ها حکایت از آن داشت که عرضه اولیه شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در راه است و همین تابستان انجام می شود. اما سهامدار عمده این شرکت دلایلی دارد که نشان می دهد ممکن است این عرضه اولیه انجام شود، اما نه به همین زودی...

مصطفی امید قائمی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری اهداف (سهامدار ۵۰ درصدی ستاره خلیج فارس) در خصوص موضوع ستاره خلیج فارس و ورود این شرکت به بورس به خبرنگار بورس۲۴ گفت: ستاره خلیج فارس در شرایط بورس احراز نمی شود و برخی گزارشات مالی دارد که باید شرایط بورس را احراز کند و پس از آن پذیرش شود.

وی گفت: به همین دلیل به نظر من فعلاً معلوم نیست و باید ببینیم که حسابرسی چقدر طول می کشد. باید با همکاران در بورس مذاکره کنیم و ببینیم امکان پذیرش آن وجود دارد یا خیر؟ و همچنین باید صورت مالی سال ۹۸ تنظیم شود. احتمالاً تا ۳ ماه آینده این عرضه انجام نخواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه تا آخر سال احتمال عرضه آن وجود دارد؟ گفت: بحث در این است که در صورت های مالی ۶ ماهه چه اتفاقاتی می افتد. شاید برخی از ابهامات قابل رفع باشد. پالایشگاه ستاره بدهی ارزی سنگینی دارد و همین اثر با اهمیتی روی آن دارد.

امید قائمی افزود: جریان نقدی هم باید طوری طراحی شود که بتواند پاسخگوی تعهدات باشد. پالایشگاه ستاره هنوز به آن نقطه نرسیده است که این اتفاقات بیفتد.

او گفت: ما سعی می کنیم ابهامات را رفع کنیم و احتمالاً باید در ابتدا، افزایش سرمایه داشته باشیم که بتوانیم در یک پروسه ۶ ماهه تا یک ساله عرضه اولیه آن را انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اهداف گفت: الان با توجه به صورت های مالی فعلی، شرایط پذیرش در بورس را ندارد.سهامداران فعلاً باید منتظر بمانند.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب