چرا برخی از انسان ها با وجود اینکه خداوند از انها مراقبت می کند دچار حادثه می شوندچرا برخی از انسان ها با وجود اینکه خداوند از انها مراقبت می کند دچار حادثه می شوند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

سوالات پیام های آسمانی

سوالات پیام های آسمانی – درس 1

1-آیه ای را ذکر نمایید که در آن نشانه ای باشد مبنی بر اینکه خداوند همه جا ناظر اعمال ماست؟

"هو معکم این ما کنتم ”یعنی هر کجا باشید او باشماست

2-از نشانه های مهربانی خداوند چه می دانید؟

خداوند مهربان ترین است و از حال همه خبر دارد.او چون ما را بسیار دوست دارداز ما و تمامی آفریده هایش به خوبی مواظبت می کند او برای مراقبت  از ما محافظانی ویژه قرار داده سات که هر لحظه از ما مراقبت می کنند .

3- آیا خداوند در قرآن بیانی در رابطه با مراقبان انسان ذکر فرموده اند؟

بله در سوره رعد آیه 11 فرموده اند:"برای انسان مراقبانی [از فرشتگان]گمارده شده است که به فرمان خدا مدام او را از [حوادث]پیش رو و پشت سر محافظت می کند."

4- از معصومین (ع) در باره ی معنای آیه ی 11 سوره رعد کلامی میدانید؟

امام محمد باقر (ع) در باره ی معنای این آیه فرموده اند:"همراه تمامی انسان ها همواره فرشتگانی هستند که به دستور خداوند , او را از افتادن در چاه , فروریختن دیوار بر سرش و هر حادثه بد دیگری محافظت می کنند."

5- چرا برخی از انسانها با وجود آنکه خداوند از آنها مراقبت می نماید دچار حادثه می شوند؟

خداوند به وسیله فرشتگان خطرهای بسیاری را از مردم دور می کنداما گاهی انسانها با بی دقتی یا سهل انگاری و یا حتی از سر نادانی , خودشان را در معرض حوادث قرار می دهند .در حقیقت این افراد با اشتباهات یا گناهانی که مرتکب می شوند , خودشان را از حفاظت خداوند و حمایت فرشتگان محروم میکنند.

6-یکی  از نعمت هایی که خداوند به ما عنایت نموده است را ذکر نمایید.

توانایی یادگیری یکی از هزاران نعمتی است که خداوند به انسان مرحمت فرموده و راه رسیدن به رستگاری را برای او هموار نموده است.

7-وظیفه ما در مقابل الطاف و نعمتهای خداوند چیست ؟

وظیفه ی ما شکرگزاری نعمتهای ارزشمند و بی پایان الهی است.

8- انواع شکرگزاری را بیان نمایید.( کامل توضیح دهید.)

شکر زبانی و شکر عملی –با گفتن متشکرم و یا کلمه طیبه "الحمد الله" که بر زبان می گوییم ساده ترین نوع تشکر که همان تشکر زبانی است را انجام میدهیم.علاوه بر آن با استفاده صحیح و بجا از نعمت , شکر نعمت و استفاده ناصحیح از آن , ناسپاسی در برابر خداوند است که به آن شکر عملی می گویند.

9-شکر واقعی نعمت چیست؟بر اساس سخن امام صادق (ع) تعریف نمایید.

 شکر واقعی این است که از نعمت ها در راه حرام استفاده نکنیم .امام صادق (ع) فرموده اند:شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده است , دوری کنی .

10-نمونه هایی از شکر عملی را بیان نمایید.

وقتی ما از چشم خود برای مطالعه کتاب های مفید و آموزنده استفاده می کنیم ,وقتی به پدر و مادر و معلم خود احترام می گذاریم , وقتی به افراد پیر و سالخورده وناتوان کمک می کنیم , شکر عملی نعمتهای خداوند را به جای آورده ایم.

11- شکر عملی چه فوایدی دارد؟

با شکر عملی نه تنها شکر حقیقی و شایسته خداوند را کرده ایم , بلکه موجب جلب رضایت خداوند وپاداش اخروی نیز شده ایم, علاوه بر تمامی اینها بر اساس وعده خداوند با سپاسگزاری نعمت ها نیزافزون  می شوند.

12- آیه ای را ذکر نمایید که در آن بر شکرگزاری تاکید شده باشد.

"...لئن شکرتم لا ازیدنکم...." اگر شکر گزاری کنید ,ما قطعا[نعمت ها را]زیاد می کنیم.

درس 2

13-ما در هر شبانه روز دست کم چند بار سوره ی حمد را می خوانیم ؟ در آیه 5 چه می گوییم؟

دست کم ده با ر- در آیه 5 می گوییم:"ایاک نعبد"            [خدایا] تنها تو را می پرستیم

                                            "و ایاک نستعین"   و تنها از تو یاری میخواهیم.

14- چرا فقط باید از خداوند کمک بخواهیم؟

اگر کمی به زندگی روزانه خود فکر کنیم در می یابیم که ما نمی توانیم تمام نیازهای زندگی خود را به تنهایی بر طرف کنم. ما برای حل مشکلات , نیازمند کمک دیگران هستیم . از طرفی انسان های دیگر نیز همگی مانند ما هستند و فقط خداوند , بدون آنکه نیازی به دیگران داشته باشد , می تواند به همه یاری برساند.

15-راه های بهره مندی از یاری خداوند را نام ببرید.

1-    دعا 2-صبر و تقوا(تقوا یعنی اینکه انسان در هنگام مواجه شدن با گناهان از آنها دوری کند.)

16-دعا را تعریف نموده و آیه ای را که خداوند در آن خواسته که بندگان او را بخوانند ذکر نمایید.

یکی از مهمترین و ساده ترین راهها برای جلب یاری خداوند , دعا کردن است خداوند در باره ی دعای بندگانش می فرماید:"[ ای پیامبر ]هرگاه بندگانم از تو درباره ی من سوال کردند[بگو] من نزدیکم, دعای کسی را که مرا بخواند پاسخ می دهم."

17- رسول خدا در مورد اجابت دعا چه فرموده اند؟

فرموده اند:" هیچ مسلمانی خداوند را نمی خواند مگر اینکه دعایش یا در همین دنیا مستجاب می شود,یا خداوند آن را برایش در روز قیامت ذخیره می کند و یا در برابر آن دعا , بخشی از گناهانش را می آمرزد."

18-چرا بعضی از دعاهای ما مستجاب نمی شود؟

گاهی اوقات چیزهایی را درخواست می کنیم که به مصلحتمان نیست . خداوند که بهتر از هر کس دیگری از سود و زیان ما آگاه است , به جای خواسته ما, چیزی را که مفید تر و مناسب تر است به ما میدهد.

19-بهترین حالت دعا چه هنگام است؟چرا؟

یکی از بهترین حالتهایی که دعا در آن مستجاب می شود , هنگام نماز است .نماز گزار در بخش های مختلف نماز با خداوند سخن می گوید و از او یاری می طلبد . در این حال که انسان به خداوند توجه بیشتری دارد, خداوند نیز با لطف و رحمت بیشتری با او رفتار می کند.

20-صبر و تقوا چگونه باعث یاری خداوند میشود؟

یکی ازراه هایی که می توان یاری خداوند را جلب کرد,صبر کردن و تقوا داشتن است.اگر ما بتوانیم در برابر مشکلات و سختی ها صبر کنیم,اگر ما بتوانیم در هر موقعیتی از گناهان دوری کنیم,خداوند بیش از پیش یاری خود را نصیب ما خواهد کرد.

21- نمونه ای تاریخی از یاری خداوند در صدر اسلام و دوره ی معاصر بیان نمایید.

جنگ بدر که در آن تعداد مسلمانان کم بود و با یاری خداوند و ارسال 5هزار فرشته با پیروزی مسلمانان به اتمام رسید. و حمله آمریکا در طبس که با طوفان شن حمله با شکست مواجه شد.

22- منظور از یاری رساندن به خداوند چیست؟

منظور یاری دین اوست.با جهاد در راه خدا و دفاع از دین با جان و اموالمان. با عمل به دستورات خداوند در انجام دادن آن چیزی که بر ما واجب کرده,و دوری از چیزهایی که بر ما حرام کرده است.این کار آنقدر نزد خداوند ارزشمند است که آن را یاری خودش دانسته و در مقابل وعده یاری و کمک قطعی به کسانی داده است که او را یاری نمایند.

درس 3

23-شباهت های داستان زیرک را با زندگانی این جهانی بیان کنید.

1-زیرک که اولین بار به شهر آمده بود نیاز به راهنمایی فردی دانا داشت ما هم که به این دنیا می آییم نیازمند راهنمایی پیامبران الهی و امامان هستیم.

2-او می توانست تمام وقتش را به خوشگذرانی بگذراند ما نیز می توانیم از عمر کوتاه خود به بطالت و خوشگذرانی استفاده کنیم.

3-زمان پادشاهی اش خیلی زود سپری شد زمان زندگی ما هم در این دنیا بسیار کوتاه است ( دوزخیان در جهنم می گویند ما لختی کوتاه در دنیا زیست کردیم)

4-اصلا گمان نمی کرد که نگهبانان شبانه به سراغش بیایند ما نیز نمی دانیم مرگ چگونه و چه زمانی به سراغمان می آید.

5-نگهبانان هنگام رفتن به او اجازه ی هیچ کاری ندادند وقتی مرگ سراغ ما می آید به ما نیز اجازه انجام هیچ کاری نمی دهند .

6-او در آن جزیره ی زیبا در جایی زندگی می کرد که از قبل خودش ساخته بود ما نیز در بهشت در جایی زندگی میکنیم که نتیجه ی اعمال خود ماست.

7- اگر زیرک وارد این شهر نمی شد هرگز نمی توانست در آن قصر زیبا زندگی کند ما هم اگر پای در این جهان نگذاشته بودیم هرگز نمی توانستیم به بهشت برین و نزد پروردگار برویم.

8- زیزک از بین بهترین های شهر برای خود دوستانی انتخاب کرده بود ما نیز اگر دوستانی چون ائمه و پیامبر داشته باشیم می توانیم هنگام مرگ آسوده باشیم که بهترین ها به استقبالمان خواهند آمد .

24-چرا زیرک وقتی به نزدیک جزیره آمد اصلا ناراحت نبود؟

چون می دانست که در این شب تاریک عده ی زیادی در جزیره منتظر ورود دوست عزیزشان یعنی پادشاه هستند و قصر بزرگ و زیبای او را که در میان باغی قرار داشت برای آمدنش آراسته اند.

25- با توجه به آیات  الهی حالت مومنان را در هنگام مرگ بیان کنید.

"  همان کسانی که فرشتگان جانشان را -در حالی که پاکند- می ستانند [وبه آنان] می گویند : درود بر شما باد,به [پاداش ] آنچه انجام می دادیدبه بهشت وارد شوید. " سوره ی نحل آیه ی 23

26-طبق فرموده ی آیات الهی حالت کافران هنگام مرگ چگونه است؟

هنگامی که فرشتگان جان کافران را می گیرند به صورت و پشت هایشان می زنند و [می گویند] عذاب سوزان را بچشید.

27-تفاوت حالت کافران و مومنان در هنگام مرگ به چه علت است؟

مومنان که در دنیا به خدا و پیامبرانش ایمان آورده اند و به فکر زندگی پس از مرگ هستند مانند پادشاه زیرک که از رفتن از شهر ترسی به دل نداشت غمی ندارند چرا که می دانند در زندگی جدیدشان نیز در آرامش و راحتی به سر خواهند برد اما کافران و بد کاران که تمام زندگی خود را به خوشگذرانی و تفریح به پایان رسانده اند اصلا دوست ندارند از این دنیا بروند زیرا مرگ برای آنان پایاین خوشی ها و سرآغاز سختی ها ست.

درس 4

28- پاسخ ابوذر به مردی که در مورد ترس از مرگ سوال کرده بود چه بود؟

ابوذر پاسخ داد: زیرا شما دنیایتان را آباد کرده اید و آخرتتان را خراب و ویران و معلوم است که دوست ندارید از آبادانی به ویرانی بروید.

29-چرا حالت انسانها در موجهه با مرگ متفاوت است؟

احساس هر کس متناسب با اعمالی است که در دنیا انجام داده است.

30- چه کارهایی موجب آسانی زندگی در دنیا و آخرت می شود ؟

1-نیکی به پدر و مادر(داستان جوان محتضر و دعای پیامبر و رضایت مادر)

2-خوش اخلاقی ( داستان سعد بن معاذ و فشار قبر به علت بد رفتاری با خانواده)

3-صدقه دادن (داستان کوله بار امام سجاد (ع)و باری که برای سفر با خود می برد)

[طبق فرموده رسول الله صدقه فقط مالی نیست صدقه قلبی و زبانی هم داریم صدقه ی زبانی صلوات بر پیامبر و آل اوست و صدقه قلبی محبت پیامبر و خاندانش می باشد.]

31-امام صادق (ع) درمورد نیکی به والدین و خویشان چه فرموده اند؟

ایشان فرموده اند:"هر کس پیوند خود را با بستگانش محکم کند و با پدر و مادرش بسیار خوش رفتار و مهربان باشد , دشواری های مرگ بر او آسان می شود و در دنیا هرگز فقیر وتهیدست نمی شود."

32- علت فشار قبر سعد بن معاذ چه بود؟

پیامبر فرمودند :"علت این  است که او با خانواده اش در خانه بد اخلاقی می کرد."

33-امام صادق (ع) در مورد صدقه دادن چه فرموده اند؟

ایشان فرموده اند:"صدقه دادن موجب نجات یافتن  از مرگ بد و رهایی از هفتاد نوع بلا ست."

34-حضرت علی (ع) در مورد اینکه چگونه خود را برای مرگ آماده نموده اند چه فرمود؟

امام (ع) فرمودند:"کسی که از گناهان بپرهیزد و به واجباتش عمل کند و خود را به اخلاق نیکو بیاراید , دیگر برایش فرقی ندارد چگونه بمیرد . به خدا قسم برای پسر ابوطالب فرقی ندارد که او به سراغ مرگ برود یا اینکه مرگ به سراغش آید."

منبع مطلب : sonyamoh.blogfa.com

مدیر محترم سایت sonyamoh.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب