شربت هیدروکسی زین برای کودکانشربت هیدروکسی زین برای کودکان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

شربت هیدروکسی زین برای کودکان

هیدروکسی زین

موارد و مقدار مصرف:
الف ـ اضطراب، فشار عصبی، زیادی فعالیتهای حرکتی. بزرگسالان: mg 100-50 خوراکی 4 بار در روز استفاده شود. کودکان بزرگتر از شش سال: از راه خوراکی، مقدار mg/day 100-50 در مقادیر منقسم مصرف می‌شود. کودکان کوچکتر از شش سال: از راه خوراکی ، مقدار mg/day 50 در مقادیر منقسم مصرف می‌گردد. ب) خار ش: بزرگسالان: mg 25 خوراکی 4-3 بار در روز مصرف می‌شود. کودکان بزرگتر از 6 سال: mg 100-50 در روز در دوزهای منقسم استفاده می‌شود. کودکان زیر 6 سال: mg 50 در روز در دوزهای منقسم استفاده می‌شود. مکانیسم اثر اثر ضد اضطراب و تسکین‌بخش: هیدروکسی‌زین از طریق کاهش فعالیت بعضی از نواحی زیر قشری CNS موجب بروز اثرات تسکین بخش و ضد اضطراب می‌شود. این دارو با مصرف مقادیر زیاد ، اثر ضد درد نیز دارد. اثر ضد خارش: هیدروکسی زین برای پیوند یافتن به گیرنده‌های سلولی به طور مستقیم با هیستامین رقابت می‌کند. سایر اثرات: هیدروکسی زین به عنوان یک داروی کمکی برای ایجاد تسکین و داشتن اثرات آنتی هیستامین و آنتی کولینرژیک ، قبل و بعد از جراحی به کار می‌رود.

منبع مطلب : www.emaddarmanpars.com

مدیر محترم سایت www.emaddarmanpars.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

داروی هیدروکسی‌زین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف هیدروکسی‌زین

داروی هیدروکسی‌زین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف هیدروکسی‌زین

نام رایج دارو: هیدروکسی‌زین – Hydroxyzine

نام تجاری دارو: آتاراکس

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

هیدروکسی‌زین چیست و چه کاربردی دارد؟

هیدروکسی‌زین برای درمان خارش ناشی از آلرژی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از این دارو در کوتاه‌مدت برای درمان اضطراب استفاده شود و به شما کمک کند پس از یک عمل جراحی احساس آرامش داشته باشید.

نحوه‌ی عملکرد داروی هیدروکسی‌زین

عملکرد هیدروکسی‌زین به شکل انسداد یک ماده طبیعی هیستامین (ماده‌ای که بدن طی یک واکنش آلرژیک تولید می‌کند) است.

نحوه‌ی مصرف هیدروکسی‌زین و دوز مصرفی

داروی هیدروکسی‌زین را به صورت خوراکی، همراه غذا یا بدون غذا، طبق دستور پزشک، معمولا سه تا چهار بار در روز مصرف کنید. در صورتی که از شکل مایع دارو استفاده می‌کنید در نظر داشته باشید که هر بار از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید. از قاشق‌های غذاخوری خانگی برای مصرف دارو استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را مصرف نکنید.

دوز مصرف داروی هیدروکسی‌زین به سن، وضعیت بیماری و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد. در کودکان دوز بر اساس وزن آن‌ها تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که دوز دارو را خودسرانه به بیشتر از مقدار تجویزی افزایش ندهید.
در صورتی که علائم بیماری شما ادامه پیدا کرد یا حال‌تان وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی مصرف هیدروکسی‌زین

خواب‌آلودگی، سرگیجه، تار شدن دید، یبوست و خشکی دهان از جمله عوارض جانبی مصرف هیدروکسی‌زین است. در صورتی که هرکدام از این علائم ادامه پیدا کرد یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

برای از بین بردن خشکی دهان از آبنبات‌ها یا آیس‌چیپس‌های بدون قند استفاده کنید، آدامس بدون قند بجوید، آب بیشتری بنوشید یا از یک جایگزین بزاق دهان استفاده کنید.

در صورتی که پزشک داروی هیدروکسی‌زین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی هیدروکسی‌زین را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

در صورتی که عوارض جانبی خطرناکی مانند تغییرات روحی و روانی مثل بی‌قراری، گیجی و توهم، لرزش و مشکل در ادرار کردن را تجربه می‌کنید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که به عوارض جانبی بسیار جدی مانند تشنج، ضربان قلب سریع و نامنظم، سرگیجه‌ی شدید و بی‌هوش شدن مبتلا شدید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی هیدروکسی‌زین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف هیدروکسی‌زین

پیش از مصرف داروی هیدروکسی‌زین در صورتی که به این دارو یا به لووستیریزین حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی هیدروکسی‌زین ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

قبل از استفاده از داروی هیدروکسی‌زین سابقه‌ی پزشکی خود از جمله سابقه‌ی ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم و آمفیزم، فشار بالای چشم (گلوکومفشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات روده مانند زخم و انسداد، تیروئید پر کار و مشکل در ادرار کردن (برای مثال به دلیل بزرگ شدن پروستات) را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

مصرف هیدروکسی‌زین ممکن است منجر به بروز افزایش سطح کیوتی QT شود که بر ریتم قلب تاثیر می‌گذارد. افزایش سطح کیوتی به ندرت می‌تواند باعث ضربان قلب سریع و نامنظم و علائمی مانند سرگیجه‌ی شدید و بی‌هوش شدن را به دنبال داشته باشد اما در صورت بروز این مشکلات به سرعت به مراقبت‌های پزشکی احتیاج دارید.

خطر افزایش سطح کیوتی در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگری بیشتر می‌شود. قبل از مصرف هیدروکسی‌زین تمامی داروهای مصرفی‌تان و سوابق پزشکی اعم از برخی مشکلات یا نارسایی‌های قلب مانند ضربان قلب آرام و بالا بردن کیوتی روی نوار قلب و سابقه‌ی خانوادگی مشکلات خاص قلبی مانند بالا بودن کیوتی روی نوار قلب و سابقه‌ی ایست ناگهانی قلب را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

سطح پایین پتاسیم و منیزیم در خون نیز خطر بالا رفتن سطح کیوتی را افزایش می‌دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاصی مانند قرص‌های آب و داروهای ادرار آور یا در صورتی که شرایطی از قبیل تعرق شدید، اسهال یا استفراغ داشته باشید بیشتر شود. با پزشک خود درباره‌ی مصرف هیدروکسی‌زین صحبت کنید.

داروی هیدروکسی‌زین ممکن است موجب گیجی، ناهشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف هیدروکسی‌زین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

شکل شربت این دارو ممکن است حاوی شکر یا الکل باشد. در صورت ابتلا به دیابت، بیماری‌های کبدی و هر شرایط دیگری که نیاز به محدود کردن این مواد در رژیم غذایی خود دارید احتیاط کنید و در مورد استفاده از این محصول از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

ممکن است کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس‌تر باشند. مصرف هیدروکسی‌زین علاوه بر ایجاد خواب‌آلودگی ممکن است باعث ایجاد هیجان در کودکان شود.

معمولا سالمندان بیشتر از سایرین به عوارض جانبی داروی هیدروکسی‌زین واکنش نشان می‌دهند. خواب‌آلودگی، گیجی، یبوست، مشکل در ادرار کردن و افزایش سطح کیوتی از جمله‌ی این عوارض هستند. خواب‌آلودگی و گیجی خطر زمین خوردن را افزایش می‌دهد.

برای مصرف داروی هیدروکسی‌زین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردارید فقط در صورت نیاز ضروری داروی هیدروکسی‌زین را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی هیدروکسی‌زین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی هیدروکسی‌زین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی هیدروکسی‌زین نفرمایید.

در صورت استفاده از سایر محصولاتی که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند مانند داروهای ضد افسردگی و ضد سرفه از قبیل کدئین و هیدروکدئین، الکل، ماری‌جوانا، داروهای خواب‌آور یا ضد اضطراب مثل آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم، داروهای شل کننده‌ی عضلات از جمله کاریسوپرودول و سیکلوبنزاپرین یا آنتی‌هیستامین‌های دیگری مثل دیفن‌هیدرامین و پرومتازین به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

برچسب تمامی داروهای مصرفی‌تان را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند. از دکتر داروخانه نحوه‌ی صحیح استفاده از داروها را سوال کنید.

هم‌چنین آنتی‌هیستامین‌هایی که مصرف پوستی (کرم، پماد یا اسپری) دارند می‌توانند با داروی هیدروکسی‌زین تداخل داشته باشند.

داروی هیدروکسی‌زین بسیار شبیه به سیتریزین و لووستیریزین است. توجه داشته باشید که این داروها را همراه با هیدروکسی‌زین مصرف نکنید.

مصرف داروی هیدروکسی‌زین ممکن است نتایج تست‌های آزمایش‌گاهی خاصی مانند آزمایش پوستی آلرژی و سطح کورتیکواستروئیدی ادرار را تحت تاثیر قرار دهد. لازم است اطمینان حاصل کنید که تمامی پزشکان و همه‌ی کارکنان آزمایش‌گاه در جریان استفاده‌ی شما از داروی هیدروکسی‌زین قرار بگیرند.

علائم اوردوز مصرف داروی هیدروکسی‌زین

اگر فردی بیش از اندازه از داروی هیدروکسی‌زین استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

اگر دوز مصرفی داروی هیدروکسی‌زین را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر این دارو نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی هیدروکسی‌زین آن را در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین شکل شربت داروی هیدروکسی‌زین را فریز نکنید و در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

منبع مطلب : doctoreto.com

مدیر محترم سایت doctoreto.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب