اگر چگالی یک ماده از آب باشد آن ماده در سطح آب شناور می مانداگر چگالی یک ماده از آب باشد آن ماده در سطح آب شناور می ماند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

چگالی

چِگالی (به انگلیسی: Density) یا دانسیته یک ماده (که به آن یا جرم حجمی یا جرم مخصوص نیز می‌گویند)، جرم آن ماده به ازای حجم واحد است. آن را با علامت اختصاری ρ (رو) نشان می‌دهند و از رابطه ρ=m/V به دست می‌آید؛ ρ چگالی، m جرم جسم و V حجم جسم است.

چگالی یک ماده با تغییر دما و فشار تغییر می‌کند. این تغییرات معمولاً برای جامدات و مایعات کوچک بوده ولی برای گازها بسیار بزرگ است. افزایش فشار بر روی یک جسم باعث کاهش حجم آن شده و در نتیجه باعث افزایش چگالی می‌شود. افزایش دمای یک ماده باعث افزایش حجم (به جز در چند مورد استثنا) و در نتیجه کاهش چگالی آن می‌شود. در بسیاری از سیالات، گرمایش قسمت پایین ظرف سیال، به دلیل کاهش چگالی قسمت گرم شده، باعث ایجاد جریان همرفتی از پایین به بالا می‌شود.

معکوس چگالی یک ماده معمولاً حجم مخصوص خوانده می‌شود و معمولاً در ترمودینامیک کاربرد دارد. چگالی یک خاصیت شدتی است چرا که افزایش مقدار یک ماده باعث افزایش جرم آن می‌شود؛ نه چگالی.

چگالی و وزن مخصوص تفاوت دارند. چگالی، جرمِ حجم واحد است، اما وزن مخصوص، وزنِ حجم واحد است.[۱] گاهی برای ساده سازی مقایسه چگالی در بین سیستم های یکای مختلف، به جای چگالی از "چگالی نسبی" یا "وزن مخصوص" استفاده می شود، که برابر نسبت چگالی آن ماده به چگالی یک ماده استاندارد یا مرجع است، که معمولا "آب" را به عنوان ماده مرجع در نظر می گیرند. در نتیجه اگر چگالی نسبی یک ماده کمتر از یک باشد بر روی آب شناور می ماند.

فرمول[ویرایش]

از نظر ریاضی چگالی به صورت جرم تقسیم بر حجم بدست می‌آید؛ ρ = m V {\displaystyle \rho ={\frac {m}{V}}\,}

که در آن ρ {\displaystyle \rho } (رو) دانسیته یا چگالی است؛ m {\displaystyle m} جرم است و V {\displaystyle V} حجم است.

یکاهای رایج[ویرایش]

یکای اس‌آی برای چگالی:

سیستم SI یکاهای متری بیرون از اس‌آی:

این‌ها از نظر عددی برابرند با kg/L (1 kg/L = ۱ kg/dm³۱ g/cm³ = ۱ g/mL).

در یکاهای سفارشی ایالات متحده یا یکاهای امپراتوری، یکاهای چگالی این‌ها را هم شامل می‌شود:

چگالی‌ها[ویرایش]

مواد گوناگون[ویرایش]

دیگر[ویرایش]

آب[ویرایش]

هوا[ویرایش]

حجم مولی فاز مایع و جامد عناصر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب