گرفتن دفترچه بیمه تامین اجتماعیگرفتن دفترچه بیمه تامین اجتماعی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

یکی از کارهایی که ممکن است در ارتباط با دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود با آن مواجه شوید این است که قبل از اتمام اعتبار دفترچه، برگه‌های آن تمام شود. افرادی که درگیر بیماری خاصی هستند یا به علت کهولت سن زیاد به پزشک مراجعه می‌کنند احتمالاً با این موضوع مواجه شوند. در این‌جور مواقع باید دفترچه بیمه خود را تعویض کنید. تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا در اصطلاح تخصصی تعویض دفترچه بیمه زمانی لازم است که قبل از پایان اعتبار، برگه‌های آن به پایان برسد. با توجه به اهمیت تعویض دفترچه بیمه لازم است که با شرایط تعویض دفترچه و روش‌های مختلف آن بیشتر آشنا شویم.

مدارک لازم برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی مدارکی نیاز دارد که برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بسته به جنسیت، سن و اینکه فرد بیمه‌شده اصلی است یا فرعی و... مدارک لازم برای تعویض دفترچه بیمه تفاوت دارد. این مدارک برای افراد مختلف عبارت‌اند از:

دفترچه بیمه قبلی

اصلی‌ترین مدرک برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی دفترچه قبلی است که برگه‌های آن تمام شده است. برای تعویض دفترچه بیمه باید دفترچه تمام شده خود را تحویل دهیم تا بتوانیم دفترچه جدید را تحویل بگیریم. این موضوع برای همه بیمه‌شدگان اعم از بیمه‌شده اصلی و فرعی و با هر سن و جنسیتی برقرار است.

شناسنامه

دختران بیمه‌شده فرعی بالای 15 سال برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید شناسنامه خود را نیز ارائه دهند تا بتوانند اقدام به تعویض دفترچه بیمه خود کنند. این موضوع برای این است که اگر او ازدواج کرده باشد، دیگر تحت پوشش خانواده خود نمی‌تواند قرار بگیرد و باید بیمه‌شده همسر خود شود.

گواهی اشتغال به تحصیل یا فرم ازکارافتادگی

پسران بیمه‌شده فرعی بالای 19 سال برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید علاوه بر ارائه دفترچه بیمه قبلی خود، گواهی اشتغال به تحصیل یا ازکارافتادگی نیز ارائه دهند. پسر بالای 19 سال در صورتی می‌تواند بیمه‌شده فرعی باشد که یا دانشجو و یا ازکارافتاده باشد؛ در غیر این صورت نمی‌تواند به‌عنوان بیمه‌شده فرعی از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. برای اثبات دانشجو بودن باید گواهی اشتغال به تحصیل و برای اثبات ازکارافتادگی باید فرم ازکارافتادگی برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود ارائه دهد.

روش‌های تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی روش‌های مختلفی وجود دارد که برای انجام آن بهتر است با این روش‌ها آشنا شویم و مزایا و معایب آن‌ها را بشناسیم تا بتوانیم هنگام نیاز، بهترین روش را برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی انتخاب کنیم. این روش‌ها برای تعویض دفترچه بیمه عبارت‌اند از:

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی

مراکز تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی باید به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرد تا بتوان نسبت به تعویض دفترچه بیمه خود اقدام کرد. آدرس کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی را می‌توان در سایت بیمه تامین اجتماعی جستجو کرد.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی، تعویض به روش آنلاین است. می‌توان اطلاعات لازم و موردنیاز را به‌صورت آنلاین بارگذاری کرد و از طریق اینترنت اقدام به تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کرد. بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه امکان تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی را فراهم کرده است. باید ببینیم این تعویض آنلاین دفترچه از طریق بیمیتو به چه صورت امکان‌پذیر است و برای انجام آن از بیمیتو چه کاری باید انجام دهیم.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

بیمیتو سامانه‌ای برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه است. با بیمیتو می‌توان استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث دریافت کرد، بیمه بدنه آنلاین خرید، بیمه مسافرتی خارج از کشور برای سفرهای خارجی خود تهیه کرد، بیمه آتش‌سوزی منزل آنلاین خرید، برای تأمین آینده خود و خانواده خود بیمه عمر آنلاین خریداری کرد و بیمه مسئولیت پزشکان اینترنتی خریداری کرد.

علاوه بر این‌ها، بیمیتو برای اولین بار امکان تمدید ، تعویض و صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی را هم فراهم کرده است. حال باید ببینیم برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی چه مراحلی را باید طی کنیم و تعویض آنلاین از بیمیتو چه شرایطی دارد.

مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی و بیمه‌شده فرعی متفاوت است، همچنین مدارک لازم برای ارائه به سامانه آنلاین بیمیتو نیز برای بیمه‌شده اصلی و فرعی و افراد مختلف متفاوت است. مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو عبارت است از:

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده اصلی باشد و بخواهد از سامانه بیمیتو دفترچه بیمه خود را تعویض کند، ابتدا باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی و تعداد صفحات باقیمانده از دفترچه را وارد کند؛ درصورتی‌که شرایط لازم برای تعویض دفترچه بیمه خود را داشته باشد وارد مرحله بعدی می‌شود. در مرحله بعدی باید عکس آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود و تصویر صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی خود را در سامانه بارگذاری کند. مراحل انجام تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی در اینجا به پایان می‌رسد.

تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی باشد و بخواهد دفترچه بیمه خود را از طریق بیمیتو به‌صورت آنلاین تعویض کند در ابتدا باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، سن، جنسیت، شماره بیمه و تعداد صفحات باقی‌مانده از دفترچه خود را در سامانه بیمیتو وارد کند. پس از آن سیستم بررسی می‌کند که آیا فرد شرایط لازم برای تعویض دفترچه بیمه را دارد یا خیر. درصورتی‌که فرد شرایط لازم را برای تعویض دفترچه بیمه خود داشته باشد ادامه مراحل تعویض برای بیمه‌شده فرعی پسر و دختر تفاوت دارد و بسته به جنسیت فرد و سایر شرایط وابسته، مراحل تعویض آنلاین از اینجا به بعد متفاوت است.

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی و جنسیت او پسر باشد، بسته به اینکه سن او چقدر باشد مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی او متفاوت می‌شود.

درصورتی‌که سن او کمتر از 19 سال باشد، برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود باید در این مرحله تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه خود، یک قطعه عکس 4*3 و تصویر صفحه اول شناسنامه خود را بارگذاری کند تا مراحل تعویض آنلاین دفترچه بیمه انجام شود.

درصورتی‌که فرد بیش از 19 سال سن داشته باشد فقط اگر دانشجو یا ازکارافتاده باشد می‌تواند بیمه‌شده فرعی بماند و تحت پوشش کسی از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. درصورتی‌که فرد دانشجو باشد باید در این مرحله یک قطعه عکس 4*3، گواهی اشتغال به تحصیل خود، تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه و تصویر صفحه اول شناسنامه خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند. در صورتی هم که فرد ازکارافتاده باشد باید یک قطعه عکس 4*3، تصویر صفحه اول شناسنامه، تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه و گواهی ازکارافتادگی خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند تا بقیه مراحل تعویض دفترچه بیمه انجام شود.

درصورتی‌که فرد بیمه‌شده فرعی و جنسیت او دختر باشد برای تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود از بیمیتو باید در این مرحله تصویر آخرین صفحه استفاده شده دفترچه بیمه خود، یک قطعه عکس 4*3، تصویر صفحه اول شناسنامه و تصویر صفحه مشخصات همسر خود را در سامانه بیمیتو بارگذاری کند تا روند تعویض آنلاین دفترچه انجام شود.

پس از طی کردن تمام این مراحل و بارگذاری مدارک لازم، شما باید زمان و مکان تحویل دفترچه جدید خود را در سامانه وارد کنید تا پس از تعویض، دفترچه تامین اجتماعی شما به محل موردنظر ارسال گردد. بیمیتو پس از طی کردن تمام این مراحل، مدارک شما را به یکی از کارگزاری‌های تامین اجتماعی ارسال می‌کند تا فرآیند تعویض دفترچه بیمه از این طریق ادامه پیدا کند و دفترچه جدید شما صادر شود.

مزایای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

همان‌طور که گفته شد پس از اقدام به تعویض آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی، مدارک شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود؛ بنابراین تفاوتی ندارد که دفترچه بیمه خود را چگونه تعویض می‌کنید؛ در نهایت از طریق کارگزاری تامین اجتماعی این کار انجام می‌شود. ولی بیمیتو با ایجاد بستری آنلاین برای تعویض، تمدید و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی، انجام این کار را برای بیمه‌گزاران ساده کرده است و باعث صرفه جویی در زمان نیز می‌شود.

بیمیتو به‌عنوان مرجعی برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه بستری را برای تعویض آنلاین بیمه تامین اجتماعی فراهم کرده است تا بیمه‌گزاران بتوانند در کمترین زمان ممکن و از هرکجا که اینترنت در دسترس باشد، آنلاین دفترچه بیمه خود را تعویض کنند.

صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی بیشترین تعداد بیمه‌گزار را در کشور دارد. اغلب افراد از شاغل و خانه‌دار تا کودک و بزرگ‌سال، تحت پوشش این بیمه قرار دارند. با توجه به این موضوع تمدید ، تجدید و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر بچه‌دار شویم و بخواهیم برای او دفترچه بیمه صادر کنیم یا دفترچه بیمه نداشته باشیم و از شروع مشغول به کار شدن خود بخواهیم خود را بیمه کنیم باید بدانیم به چه روش‌هایی می‌توانیم بیمه تامین اجتماعی صادر کنیم. در ادامه قصد داریم درباره روش‌های صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی، مدارک لازم و هر اطلاعات دیگری که ضروری است اطلاعاتی کسب کنیم.

مدارک لازم برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

مدارکی که برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی لازم است برای افراد مختلف متفاوت است. برای مثال مدارکی که بیمه‌شده اصلی با بیمه‌شده فرعی باید ارائه دهد تفاوت دارد؛ اما اغلب افراد برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به شناسنامه، کارت ملی، شماره بیمه، کد شعبه و یک قطعه عکس نیاز دارند. در ادامه با توجه به شرایط هر کس مدارک موردنیاز برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی بیان شده است.

روش‌های صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی روش‌های مختلفی در حال حاضر وجود دارد که باید هرکدام را بررسی کنیم و ببینیم با توجه به شرایطمان، کدام‌یک روش مناسب‌تری است. روش‌های صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به شرح زیر است:

صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی

برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی باید با در دست داشتن مدارک لازم به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه و به‌صورت حضوری دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را صادر کرد. دفترچه بیمه در همان لحظه در کارگزاری صادر می‌شود اما ممکن است گاهی اوقات مثل اواخر ماه به علت ازدیاد جمعیت در کارگزاری‌ها، صدور دفترچه زمان زیادی را از شما صرف کند. همچنین با توجه به اینکه برای صدور دفترچه بیمه خود باید در زمان‌های اداری به کارگزاری‌ها مراجعه کنید لذا اگر شاغل باشید ناچار هستید برای صدور دفترچه بیمه خود مرخصی ساعتی بگیرید.

برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش سنتی باید به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرد تا بتوان نسبت به صدور دفترچه بیمه خود اقدام کرد. آدرس کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی را می‌توان در سایت بیمه تامین اجتماعی جستجو کرد.

صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی

علاوه بر روش سنتی به‌تازگی می‌توان صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی را به روشی آنلاین انجام داد. می‌توان اطلاعات لازم را وارد کرد و مدارک لازم را آپلود کرد، سپس دفترچه بیمه تامین اجتماعی به روش آنلاین صادر خواهد شد و به دست شما خواهد رسید. امکان صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای اولین بار در کشور از طریق بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین انواع بیمه محقق شده است. حال باید ببینیم روند صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو به چه صورت است و به چه مدارکی نیاز دارد.

صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

بیمیتو سامانه‌ای اینترنتی برای مقایسه، مدیریت و خرید انواع بیمه است. تاکنون با استفاده از بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث آنلاین خرید، بیمه بدنه اینترنتی خریداری کرد، استعلام بیمه آتش‌سوزی منزل دریافت کرد، محاسبه آنلاین بیمه عمر انجام داد، سفرهای خارج از کشور خود را با استفاده از بیمه سفر خارج از کشور بیمه کرد و در برابر مسئولیت حرفه‌ای پزشکی خود بیمه مسئولیت پزشکان اینترنتی خریداری کرد.

علاوه بر خدمات فوق به‌تازگی برای اولین بار در کشور امکان صدور، تجدید و تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به‌صورت آنلاین از طریق سامانه بیمیتو محقق شده است. بنابراین خدماتی مانند تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی که به‌صورت مرتب برایمان اتفاق می‌افتد، تجدید آن و صدور این دفترچه را می‌توان به‌صورت آنلاین از سامانه بیمیتو دریافت کرد. حال باید ببینیم مراحل صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو به چه صورتی است.

مراحل صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

مراحل صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به‌صورت آنلاین از بیمیتو برای افراد مختلف با شرایط مختلف متفاوت است. برای مثال این مراحل برای بیمه‌شده اصلی و فرعی تفاوت دارد. مراحل صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو برای بیمه‌شده اصلی و فرعی عبارت است از:

صدور آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده اصلی

درصورتی‌که بیمه‌شده اصلی باشید و بخواهید از طریق بیمیتو اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی کنید باید ابتدا اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، شماره بیمه و کد شعبه خود را وارد کنید.

پس از آن در صورت تائید مدارک باید تصویر صفحه اول شناسنامه خود، تصویر کارت ملی خود و یک قطعه عکس 4*3 در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید. ارسال مدارک شما در این مرحله به پایان می‌رسد و مدارکتان به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارسال می‌گردد. درصورتی‌که مدارک شما توسط اپراتور کارگزاری بیمه تامین اجتماعی تائید شود درخواست شما انجام شده و دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای شما صادر می‌شود؛ در غیر این صورت پیامکی مرتبط با وضعیت تقاضا برای شما ارسال خواهد شد.

صدور آنلاین بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده فرعی

صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به‌صورت آنلاین از بیمیتو وقتی که بیمه‌شده فرعی باشید به عوامل متعددی بستگی دارد. در قدم اول اینکه بیمه‌شده اصلی در حال کار یا مستمری‌بگیر باشد روند صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی فرق دارد. روند صدور دفترچه بیمه برای هر دو حالت ذکر شده عبارت است از:

وقتی بیمه‌شده اصلی مشغول به کار باشد

اگر بیمه‌شده فرعی باشید و بخواهید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را صادر کنید درحالی‌که بیمه‌شده اصلی شما مشغول به کار باشد، بسته به اینکه چه نسبتی با بیمه‌شده اصلی دارید، روند صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی متفاوت است. بیمه‌شده اصلی در خانواده شما یکی از موارد زیر می‌تواند باشد:

اگر همسر شما بیمه‌شده اصلی باشد و شما بخواهید تحت پوشش وی دفترچه بیمه تامین اجتماعی صادر کنید بسته به اینکه همسر شما در قید حیات بوده یا فوت کرده باشد روند صدور دفترچه شما تفاوت دارد.

اگر بیمه‌شده فرعی همسر خود باشید و همسر شما در قید حیات باشد در این مرحله برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی باید نام و نام خانوادگی خود (بیمه‌شده فرعی)، نام پدر، کد ملی سرپرست (همسر خود)، کد ملی خود، شماره بیمه سرپرست و کد شعبه سرپرست را در سامانه بیمیتو وارد کنید.

درصورتی‌که صحت اطلاعات توسط سیستم تائید شود در مرحله بعد باید تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه سرپرست، تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه خود و یک قطعه عکس 4*3 در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

در این مرحله آپلود مدارک توسط شما به پایان می‌رسد و اطلاعات و مدارک شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود. درصورتی‌که مدارک شما توسط اپراتور کارگزاری بیمه تائید شود، درخواست شما انجام شده و دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای شما صادر می‌شود؛ در غیر این صورت پیامکی مرتبط با وضعیت تقاضا برای شما ارسال خواهد شد.

درصورتی‌که بیمه‌شده اصلی پدر خانواده باشد و بخواهید به‌عنوان بیمه‌شده فرعی اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی کنید، باید در این مرحله نام و نام خانوادگی خود (بیمه‌شده فرعی)، نام پدر خود، کد ملی سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، شماره بیمه سرپرست، کد ملی خود، سن خود، جنسیت خود و کد شعبه سرپرست را در سامانه بیمیتو وارد کنید. در اینجا اطلاعات شما بررسی می‌شود و در صورت تائید وارد مرحله بعدی می‌شوید.

در مرحله بعدی بسته به اینکه جنسیت شما پسر یا دختر باشد، روند صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی متفاوت است.

درصورتی‌که جنسیت شما به‌عنوان بیمه‌شده فرعی پسر باشد و بخواهید اقدام به صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کنید، بسته به سن شما شرایط و فرآیند صدور دفترچه بیمه متفاوت است. اگر کمتر از 19 سال سن داشته باشید باید تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی) و یک قطعه عکس 4*3 از خود در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

درصورتی‌که جنسیت شما پسر باشد و به‌عنوان بیمه‌شده فرعی بخواهید دفترچه بیمه تامین اجتماعی صادر کنید و سن شما بالای 19 سال باشد، فقط اگر دانشجو یا ازکارافتاده باشید می‌توانید برای خود دفترچه بیمه تامین اجتماعی صادر کنید.

اگر دانشجو هستید باید در این مرحله تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و یک قطعه عکس 4*3 را در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

اگر ازکارافتاده هستید باید در این مرحله تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، گواهی ازکارافتادگی و یک قطعه عکس 4*3 را در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

درصورتی‌که جنسیت شما دختر باشد و بخواهید اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود از سامانه بیمیتو کنید بسته به اینکه سن شما چقدر باشد روند صدور آنلاین آن متفاوت است.

اگر شما به‌عنوان بیمه‌شده فرعی دختر باشید و کمتر از 15 سال سن داشته باشید باید برای صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول و صفحه همسر شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی) و یک قطعه عکس 4*3 را در این مرحله در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

اگر شما بیمه‌شده فرعی هستید و دختر باشید و بالای 15 سال سن داشته باشید باید برای صدور آنلاین دفترچه بیمه تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول و صفحه همسر شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، فرم تعهدنامه اناث و یک قطعه عکس 4*3 را در این مرحله در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

در این مرحله آپلود مدارک توسط شما به پایان می‌رسد و اطلاعات و مدارک شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود. درصورتی‌که مدارک شما توسط اپراتور کارگزاری بیمه تائید شود، درخواست شما انجام شده و دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای شما صادر می‌شود؛ در غیر این صورت پیامکی مرتبط با وضعیت تقاضا برای شما ارسال خواهد شد.

درصورتی‌که بیمه‌شده فرعی باشید و بخواهید تحت پوشش خدمات بیمه مادر خانواده اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی کنید باید در این مرحله نام و نام خانوادگی خود (بیمه‌شده فرعی)، نام پدر، کد ملی سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، شماره بیمه سرپرست، کد ملی خود، سن خود، جنسیت خود و کد شعبه سرپرست را در سامانه بیمیتو وارد کنید. پس از آن صحت اطلاعات شما توسط سیستم بررسی می‌شود

در مرحله بعدی بسته به اینکه جنسیت شما پسر یا دختر باشد، روند صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی متفاوت است.

درصورتی‌که جنسیت شما به‌عنوان بیمه‌شده فرعی پسر باشد و بخواهید اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کنید، بسته به سن شما شرایط و فرآیند صدور دفترچه بیمه متفاوت است. اگر کمتر از 19 سال سن داشته باشید باید تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی) و یک قطعه عکس 4*3 از خود در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

درصورتی‌که جنسیت شما پسر باشد و به‌عنوان بیمه‌شده فرعی بخواهید دفترچه بیمه تامین اجتماعی صادر کنید و سن شما بالای 19 سال باشد، فقط اگر دانشجو یا ازکارافتاده باشید می‌توانید برای خود دفترچه بیمه تامین اجتماعی صادر کنید.

اگر دانشجو هستید باید در این مرحله تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و یک قطعه عکس 4*3 را در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

اگر ازکارافتاده هستید باید در این مرحله تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، گواهی ازکارافتادگی و یک قطعه عکس 4*3 را در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

درصورتی‌که جنسیت شما دختر باشد و بخواهید اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود از سامانه بیمیتو کنید بسته به اینکه سن شما چقدر باشد روند صدور آنلاین آن متفاوت است.

اگر شما به‌عنوان بیمه‌شده فرعی دختر باشید و کمتر از 15 سال سن داشته باشید باید برای صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، تصویر صفحه اول و صفحه همسر شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی) و یک قطعه عکس 4*3 را در این مرحله در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

درصورتی‌که بیمه‌شده فرعی باشید و بخواهید تحت پوشش فرزند خانواده قرار بگیرید و دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای خود صادر کنید، باید در این مرحله نام و نام خانوادگی خود (بیمه‌شده فرعی)، نام پدر خود، کد ملی و شماره بیمه سرپرست (بیمه‌شده اصلی)، کد ملی خود، سن خود و جنسیت خود را در سامانه بیمیتو وارد کنید.

اگر صحت اطلاعات شما تائید شد در مرحله دوم باید تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه خود (بیمه‌شده فرعی)، تصویر صفحه اول شناسنامه سرپرست (بیمه‌شده اصلی) و یک قطعه عکس 4*3 در سامانه بیمیتو بارگذاری کنید.

در این مرحله آپلود مدارک توسط شما به پایان می‌رسد و اطلاعات و مدارک شما به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود. درصورتی‌که مدارک شما توسط اپراتور کارگزاری بیمه تائید شود، درخواست شما انجام شده و دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای شما صادر می‌شود؛ در غیر این صورت پیامکی مرتبط با وضعیت تقاضا برای شما ارسال خواهد شد.

وقتی بیمه‌شده اصلی مستمری‌بگیر باشد

اگر بیمه‌شده فرعی باشید و بیمه‌شده اصلی مستمری‌بگیر باشد باید در ابتدا کد ملی خود را به‌عنوان بیمه‌شده فرعی در سامانه بیمیتو وارد کنید. در صورت تائید با توجه به اینکه با بیمه‌شده اصلی چه نسبتی دارید روند آن مشابه روندی است که در بالا بدان اشاره شد.

مزایای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی از بیمیتو

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید تمام مدارک شما پس از بررسی صحت به یکی از کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی ارجاع داده می‌شود. بنابراین مراجعه حضوری و یا اقدام از طریق سامانه بیمیتو تفاوتی در کلیت فرآیند ندارد؛ اما اگر از بیمیتو برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود استفاده می‌کنید در زمان خود برای مراجعه حضوری صرفه‌جویی کرده‌اید و از منزل با اینترنت می‌توانید اقدام به صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی کنید. بیمیتو به‌عنوان مرجعی آنلاین برای انواع بیمه، امکان دریافت خدمات مختلف بیمه را از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن خود فراهم کرده است و با بیمیتو می‌توان خدمات موردنیاز بیمه‌ای خود را از هرکجا که اینترنت در دسترس باشد و در هر ساعت از شبانه‌روز رفع‌ورجوع کرد.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب