قرص دیمن هیدرینات ۵۰ برای چیستقرص دیمن هیدرینات ۵۰ برای چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

دیمن هیدرینات چیست ؟ کاربرد ، نکات مصرف ، عوارض ، بارداری و..

دیمن هیدرینات چیست ؟ کاربرد ، نکات مصرف ، عوارض ، بارداری و..

کاربرد داروی دیمن هیدرینات و نکات مهم مصرف آن

یکی از رایج ترین داروهای مصرفی ، داروی دیمن هیدرینات است که به درامامین نیز معروف می باشد. اغلب این دارو بدون نسخه هم در دسترس قرار می گیرد . اگرچه که دیمن هیدرینات و دیگر داروهای مشابه به طرز قابل توجهی توسط بعضی از افراد نادیده گرفته می شود.

متاسفانه اوردوز با این دارو می تواند نتایج بد و گاهی اوقات مرگ را به همراه داشته باشد . ریسک و خطر آن برای کودکان نیز بیشتر است . بنابراین اینکه یاد بگیرید که چگونه از این دارو استفاده کنید، بسیار مهم است.

دیمن هیدرینات چیست ؟

دیمن هیدرینات یک آنتی هیستامین است . اگرچه برعکس آنتی هیستامین های دیگر، برای آلرژی استفاده نمی شود و اغلب برای حالت تهوع مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو دریافت کننده های هیستامین را مسدود می کند که به مقدار زیادی در مغز وجود دارند . دیمن هیدرینات فقط یک دارو نیست ، بلکه ترکیبی از چند دارو است که هر کدام به طور مساوی با یکدیگر مخلوط شده اند . این داروها شامل موارد زیر هستند:

این آنتی هیستامین به عنوان اصلی ترین ماده در بنادریل شناخته می شود. همچنین یک ماده فعال در دیمن هیدرینات است اما هیچ اثر مستقیمی روی حالت تهوع و استفراغ ندارد . به جای آن به تسکین و آرامش که یکی از اثرات اصلی دیفن هیدرامین است ، کمک می کند . بنابراین افراد بدون احساس خواب آلودگی ازدیمن هیدرینات استفاده می کنند.

کاربرد :دیمن هیدرینات برای چه چیزی استفاده می شود؟

دیمن هیدرینات برای درمان بیماری های حرکتی مناسب است . همچنین به از بین بردن حالت تهوع از طریق دخالت سیگنال های شیمیایی در مغز کمک می کند که به شما احساس تهوع آور می دهند.

دیمن هیدرینات با سرکوب کردن عصب ها در مغز و گوش داخلی که عاملی برای حالت تهوع هستند ، به از بین بردن آن کمک می کند . مثلا این دارو برای حالت تهوع های بعد از شیمی درمانی مناسب نیست.

این دارو برای بعضی از مشکلات معده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حالت تهوع

دیمن هیدرینات شبیه به چیست؟

از آن جایی که این دارو بسیار متنوع است ، بنابراین قرص های آن شکل های مختلفی دارد . بعضی از دیمن هیدرینات ها جویدنی هستند ، در حالی که بعضی دیگر باید بلعیده شوند . وسط قرص های دیمن هیدرینات یک خط وجود دارد که به شما کمک می کند تا آن را نصف کنید . عموما انواع دیمن هیدرینات به صورت زیر دسته بندی می شود :

عوارض جانبی دیمن هیدرینات

یکی از مهم ترین توضیحات این بخش از نمناک عوارض این دارو برای خانم های باردار است ؛ دیمن هیدرینات برای استفاده در بین خانم های باردار مورد مطالعه قرار نگرفته است . اگرچه که محققان با انجام آزمایشی ، به این نتیجه رسیدند که احتمالا استفاده از این دارو در بین خانم های باردار، آسیبی به جنین وارد نمی کند اما باز هم احتمال خطر وجود دارد . مثلا برخی از پزشکان نگران انقباضات به وجود آمده مخصوصا بعد از تزریق این دارو هستند . پس اگر باردار می باشید، باید پزشک خود را مطلع کنید.

هنگام شیردهی نیز ممکن است که مقدار کمی از این دارو وارد شیر مادر شود. پس حتما پزشک خود را باخبر کنید.

دیمن هیدرینات یا درامامین

عوارض دیمن هیدرینات در کودکان قابل پیش بینی نیست . اگرچه که اصلی ترین آن در بین نوجوانان، احساس خواب آلودگی است اما ممکن است دقیقا مخالف آن برای کودکان اتفاق بیافتد.

هر چقدر که سن کودک کم تر باشد ، بیشتر در معرض مشکلاتی مثل پارادوکس و تناقض قرار خواهد گرفت . گاهی اوقات مصرف این دارو بجای این که سیستم عصبی را آرام کند، آن را بهم می ریزد . کودکان زیر شش سال در معرض خطر بیشتری می باشند . علائم آن ها نیز شامل موارد زیر است:

دیمن هیدرینات همچنین نباید برای کودکان زیر دو سال استفاده شود زیرا ممکن است ماده فعال موجود در آن، باعث مرگ نوزادان شود.

دیمن هیدرینات تا چه مدت در بدن شما می ماند؟

بعد از مصرف دیمن هیدرینات ، دارو جذب بدن می شود و حدود دو ساعت و نیم بعد به حداکثر میزان خود می رسد . این تایم نصف زمانی است که دارو در بدن شما می ماند . البته که بستگی به مایعات داخل بدن تان نیز دارد. مثلا:

خون :دیمن هیدرینات حدود 5 الی 8 ساعت در خون باقی می ماند . بنابراین احتمال این که حدود 25 تا 40 ساعت بعد از مصرف، اثر آن باقی بماند، بالاست.

شیر مادر:مقدار کمی از آن وارد شیر مادر می شود و ممکن است تا پنج ساعت بعد، آن جا باقی بماند.

دیمن هیدرینات تا چه میزان اعتیادآور است؟

احتمال اعتیاد بر اثر مصرف این دارو وجود دارد . زمانی که آن را بیشتر از دوز پیشنهادی استفاده کنید، احتمال افزایش پیدا می کند که علائم اصلی آن توهم و شنگول شدن است . اثرات آن نیز به دلیل این است که دیمن هیدرینات، استیلکولین را مسدود می کند که یک ماده شیمیایی در مغز است.

دیمن هیدرینات می تواند عامل افزایش دوپامین در مغز نیز باشد . دوپامین با اعتیاد نیز رابطه نزدیک دارد . اگرچه که دیمن هیدرینات در مقایسه با داروهای دیگر میزان اعتیادآوری کمتری دارد. مثلا کوکائین نسبت به دیمن هیدرینات حدودا 10 برابر اعتیادآورتر است.

کاربرد دیمن هیدرینات

قبل از مصرف دارو

اگر به دیمن هیدرینات آلرژی دارید ، هرگز آن را مصرف نکنید.

اگر وضعیت هایی از جمله موارد عنوان شده در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک را دارید، به پزشک اطلاع رسانی کنید:

چگونه از این دارو استفاده کنیم؟

منبع مطلب : namnak.com

مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

عوارض و موارد مصرف قرص دیمن هیدرینات

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب