شماره شبا بانک ملت از طریق کارتشماره شبا بانک ملت از طریق کارت را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

بانک ملت> صفحه اصلی

باشگاه مشتریان ملت

شفافیت مالی

همراه بانک

سامانه سنجش رضایت مشتریان

شناسه حساب بانکی (شبا)

بانک ملت در بورس

آرشیو اخبار

منبع مطلب : bankmellat.ir

مدیر محترم سایت bankmellat.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

سامانه بستام ملت

شبا عبارت است از شناسه حساب بانکی ایران (IBAN) که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی مطابق با استاندارد ISO13616 طراحی و تولید گردیده است.

این شماره در آینده نزدیک جهت تبادلات بین بانکی جایگزین شماره حساب های فعلی بانک خواهد شد.

به منظور دریافت شماره شناسه حساب بانکی ایران (شبا) برای حساب های بانک ملت بایستی شماره حساب / شماره قرارداد مورد نظر را وارد نموده و عبارت امنیتی مشاهده شده را در فیلد مربوطه درج نمائید.

پس از تکمیل اطلاعات و ثبت کلید تایید، مشخصات صاحب حساب نمایش داده می شود که در صورت صحت این مشخصات و تائید آن امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب / شماره قرارداد بانکی متمرکز میسر می گردد.

منبع مطلب : bastam.bankmellat.ir

مدیر محترم سایت bastam.bankmellat.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

شماره شبا بانک ملت

شماره شبا بانک ملت

محاسبه شماره شبا بانک ملت با شماره حساب و شماره کارت

در «رده» می‌توانید با وارد کردن شماره کارت بانک ملت، شماره شبا دریافت کنید
برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، باید عضو «رده» شوید

شناسه شبا بانک ملت

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با راه انداختن دو سامانه ساتنا و پایا که به ترتیب اختصارهایی‌اند برای سامانه تسویه ناخالص آنی و سامانه پایاپای الکترونیک، این امکان‌ را به وجود آورده است تا بتوان از هر حسابی در هر بانکی به سادگی دریافت نقدی و واریز به یک حساب در همان بانک، مبالغ چشمگیری را به هر حسابی در هر بانک دیگری انتقال داد. عملیاتی شدن این شکل از نقل و انتقال‌های الکترونیکی دگرگونی‌ای بزرگ را در نظام بانکی کشور به وجود آورد. پس در ادامه همین روند و به منظور هر چه سریع‌تر شدن واریزها، بانک مرکزی در خردادماه ۸۸ ساختار یک شناسه منحصر به فرد را برای هر حساب بانکی اعلام کرد.

این شناسه که به اختصار شبا نامیده می‌شود، یک شماره ۲۴ رقمی است که یک حساب بانکی را به صورت منحصربه‌فرد و بی آنکه جایگزین شماره فعلی آن حساب‌ شود، در تمام نظام بانکی ایران مشخص می‌کند. از آن جایی که -گفتیم- هر دو سامانه حواله الکترونیکی کشور یعنی ساتنا و پایا براساس شماره شباست که فعالیت می‌کنند، امروزه دانستن شماره شبای حساب‌هایتان در بانک ملت یا دیگر حساب‌هایتان در هر بانکی برای انجام حواله بین بانک‌ها یک ضرورت است.

ساختار شبا بانک ملت

شماره شبا بانک ملت همانند سایر شماره شباهای سایر بانک‌ها تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را در خود دارد. پس با دانستن این شماره، می‌توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون این که نگرانی‌ای درباره سایر جزئیات حساب داشته باشید. همچنین برای حواله‌هایی که از شبا در آنها استفاده می‌شود هیچ نیازی نخواهید داشت تا اطلاعاتی درباره حساب داشته باشید، اطلاعات دست‌وپاگیری همچون نام یا کد بانک و شعبه آن، شماره حساب، نوع حساب و…

ویژگی دیگر استفاده از شماره شبا این است که از هر اشتباه سهوی جلوگیری می‌کند. به این‌صورت که اگر اشتباه یا سهوی در ورود شماره شبا پیش آید، سامانه‌های بانکی از اشتباه مشتری در اعلام شماره یا از خطای متصدی بانک در ورود اطلاعات آگاه شده و آن را گزارش می‌کنند. به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای شماره شبا به او اعلام می‌کند که اشتباهی رخ داده است و باید شماره وارد شده بار دیگر کنترل شود.

دریافت شماره شبا همه بانک ها

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت

یک شماره شبا به این صورت دیده می‌شود: ۰۱   5600 90۲۴ ۰6۱۰ ۰۰۰۰ ۰12  ۲4

همان‌طور که می‌بینید، شماره شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می‌شود که این قسمت‌ها با یک فاصله از هم جدا شده‌اند. ۱۹ رقم سمت راست این شماره شباهت زیادی به شماره حساب داخلی هر بانک داشته و در واقع از همان شماره ساخته شده. باقی رقم‌هایی که یک شماره شبا را می‌سازند به ترتیب از چپ از این قرارند: ارقام کنترل کننده صحت یا همان Check Digit، کد بانک که برای بانک ملت 012 است و نوع حساب هم در شماره بعدی مشخص شده است.

همچنین باید دانست که شماره شبا در مبادلات بین‌المللی هم کاربرد مهمی دارد و براساس استاندارد IBAN (International Bank Account Number) ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان -به‌ویژه تمامی کشورهای اروپایی- به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده است و تنها با افزدون حروف اختصاری‌ نام هر کشور (که به‌طور استاندارد برای هر کشوری دو حرف بیشتر نیست) به آغاز هر شماره شبایی در هر کشوری، شکل بین‌المللی آن ساخته می‌شود که برای کشور ما همانطور که می‌دانیم این دو حرف چیزی نیست جز همان IR.

محاسبه شبا بانک ملت با شماره حساب

مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی بانک‌ها مکلفند شماره شبای تمامی حساب‌های مشتریان‌شان را محاسبه کرده و در اختیار آنها قرار دهند. پس گذشته از سایت رده که راحت‌ترین راه ها را برای دریافت شماره شبا بانک ملت فراهم کرده، می‌توانید با مراجعه به شعبه، سایت اینترنتی، اپلیکیشن بانک یا خودپردازهای بانک ملت، شبای حساب یا حساب‌های خود را دریافت کنید. اما برای دریافت شبا از طریق سایت تنها بایستی شماره حساب را وارد کرده و عبارت امنیتی‌ای را که وجود دارد هم در فیلد مربوطه‌اش تایپ کنید و همین. پس از تکمیل اطلاعات و ثبت کلید تایید، ابتدا مشخصات صاحب حساب نمایش داده می‌شود که در صورت صحت این مشخصات و تائید آن، امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب یا شماره قرارداد بانکی متمرکز میسر خواهد شد.

دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره کارت

اگر می‌خواهید از طریق شماره کارت به شماره شبا برسید یا به فکر تبدیل شماره کارت ملت خود به شماره شبا هستید، باید در سایت رده عضو شوید. چرا؟ چون «رده» توانسته این امکان را به دست آورد که با وارد کردن شماره کارت بانک ملت، شماره شبا را ارائه دهد. برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، عضو «رده» شوید و در پروفایلتان به سادگی شماره شبا بگیرید.

منبع مطلب : www.rade.ir

مدیر محترم سایت www.rade.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب