مشاوره انتخاب رشته دکتری 1402زمان و نکات مهم انتخاب رشته مقطع دکتری 1402زمان و نکات مهم انتخاب رشته مقطع دکتری 1402مشاوره انتخاب رشته دکتری 1402

پس از انتشار کارنامه اولیه آزمون دکتری تخصصی افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ثبت کد رشته محل های مورد علاقه خود بپردازند.

داوطلبانی که در مرحله انتخاب رشته دکتری قرار دارند، بارها این فضا را در کنکور سراسری و آزمون کارشناسی ارشد خود درک کرده و متوجه اهمیت فراوان آن در فرآیند پذیرش دانشجو هستند. لذا می دانند که انجام یک انتخاب رشته درست، مستلزم آگاهی از تمام شرایط و ضوابط آن، نحوه چینش کدرشته ها، ظرفیت دانشگاه های پذیرنده، روند مصاحبه در دانشگاه مورد نظر و… می باشد که در این مقاله سعی شده است به تمامی این نکات پرداخته شود.

در انتخاب رشته آزمون دکتری، اولویت بندی تاثیری در پذیرش دانشجو ندارد.

فهرست محتوا

روند انتخاب رشته دکتری 1402مشاوره انتخاب رشته دکتری 1402نکات مهم انتخاب رشته دکتری 1402

روند انتخاب رشته دکتری 1402

پس از زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری 1402 در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده باشید، در ابتدا باید اطلاعات خود را در خصوص مواردی همچون زمان، نحوه و دفترچه انتخاب رشته کامل نمایید تا بتوانید با خیال آسوده به چینش کد رشته های خود بپردازید.

زمان انتخاب رشته

یکی از فاکتورهای مهم در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری اطلاع دقیق از مهلت تعیین شده برای این فرآیند می باشد زیرا با آگاهی از بازه زمانی مربوط به آن می توانید به راحتی و با مدیریت درست چینش کد رشته های خود را انجام دهید. مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402، این فرآیند در نیمه اول اردیبشت ماه انجام می گردد اما زمان دقیق آن مشخص نیست. در صورت انتشار هرگونه اطلاعیه جدید در این خصوص مقاله پیش روی شما بروزرسانی خواهد شد. همچنین در صورت تمایل برای آگاهی سریع از اخبار مربوطه می توانید در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه سراسری

افرادی که مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری شده اند، بایستی در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و کد رشته محل های مورد نظر خود را مطابق مراحل زیر به ثبت برسانند. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، در هنگام ورود به سایت انتخاب رشته آزمون دکتری اطلاعاتی که در زمان ثبت نام خود در سیستم وارد کرده اند، مشاهده می کنند.

این مشخصات شامل معدل و نام موسسه فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین اطلاعات مربوط به میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری است که باید صحیح باشند. اگر این اطلاعات مورد تایید داوطلبان واقع شود، می توانند نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام نمایند. در غیر این صورت باید ابتدا به ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دکتری پرداخته و سپس به سامانه انتخاب رشته مراجعه کنند.

مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی”

مرحله اول انتخاب رشته دکتریمرحله اول انتخاب رشته دکتری

کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1402” در بخش اطلاعیه ها و یا انتخاب عبارت “انتخاب رشته” در سمت راست صفحه

مرحله دوم انتخاب رشته دکتریمرحله دوم انتخاب رشته دکتری

ورود به سامانه انتخاب رشته به یکی از روش های زیر و سپس فشردن کلید “ورود به سیستم”شماره پرونده + شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتیشماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی

مرحله سوم انتخاب رشته دکتریمرحله سوم انتخاب رشته دکتری

افرادی که می خواهند شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه آزاد نیز امتحان کنند، می توانند با ورود به سایت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org از میان کد رشته های دانشگاه آزاد مطابق مراحل زیر انتخاب رشته خود را انجام دهند. لازم به ذکر است برای ورود نیاز به یک کد 7 رقمی دارید که در کارنامه دکتری شما درج شده است.

دفترچه انتخاب رشته

یکی از منابع بسیار مهم برای انتخاب رشته، دفترچه راهنمای مربوط به آن می باشد که داوطلبان می توانند علاوه بر مشاهده کد رشته ها، کلیه ضوابط مربوطه را نیز از آن استخراج کنند. در حال حاضر دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 هنوز منتشر نگردیده است اما برای آشنایی شما، لینک مستقیم دریافت دفترچه مربوط به سال 1401 در ادامه آورده شده است. همچنین به محض انتشار دفترچه مربوط به سال 1402 لینک آن فعال خواهد شد.

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 (به محض انتشار، لینک فعال می شود.)

چگونه انتخاب رشته دکتری انجام دهیم؟چگونه انتخاب رشته دکتری انجام دهیم؟انتخاب رشته صحیح در کنکور دکتری 1402

مشاوره انتخاب رشته دکتری 1402

در کارنامه دکتری وضعیت مجاز و یا غیرمجاز بودن در هر یک از دانشگاه های سراسری، آزاد و بورس خارج از کشور مشخص شده است. متقاضیانی که کلمه “می باشید” را در هر یک از دوره های تحصیلی مشاهده می کنند، یعنی مجازند تا در آن دوره به انتخاب رشته بپردازند. هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 50 کد رشته محل برای دانشگاه سراسری و 80 کد رشته برای دانشگاه آزاد می باشد و به دلیل محدودیت در انتخاب ها و همچنین ظرفیت کم دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در پذیرش دانشجوی دکتری، افراد باید نهایت دقت را در بررسی رشته های ارائه شده به کار گیرند، سپس با یک چیدمان عالی آن ها در سامانه مربوطه ثبت نمایند.

مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته

در این موضوع که انتخاب رشته برای داوطلبان مقطع دکتری فرآیند جدیدی نیست، شکی وجود ندارد اما پر واضح است که دریافت و مطالعه دقیق دفترچه مربوطه، راهنمای خوبی برای آن ها خواهد بود. دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و سراسری به شما کمک می کند تا با تمامی شرایط و ضوابط و همچنین ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده آشنا شده و انتخاب رشته خود را آگاهانه تر انجام دهید.

تهیه فرم پیش نویس

داوطلبان می توانند با توجه به رشته ای که در آزمون دکتری آن شرکت نموده اند، 50 کد رشته محل برای دانشگاه سراسری را در یک فرم پیش نویس که نمونه آن در انتهای دفترچه قرار داده شده، بنویسند. همچنین در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد می توانید قبل از درج کد رشته محل ها در سایت، آن ها را به ترتیب و با دقت در یک برگه درج کنید.

لازم به ذکر است که تهیه فرم پیش نویس از انتخاب های خود، احتمال بروز خطا را در هنگام ثبت آن ها در سامانه انتخاب رشته به حداقل می رساند. هرچند سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور تا حدودی به صورت هوشمند طراحی شده تا خطاهای احتمالی متقاضیان را در زمان انتخاب رشته متذکر شود. به طور مثال اگر داوطلب کد رشته محلی که در آزمون آن شرکت نکرده را درج کند، سیستم اعلام خطا کرده و در صورتی که خطاهای اعلام شده را رفع نکند، انتخاب رشته ثبت نشده و کد پیگیری نیز به داوطلب تعلق نخواهد گرفت.

شیوه های آموزشی در مقطع دکتری

یکی از مواردی که حتما باید در زمان انتخاب رشته به آن دقت کنید، شیوه آموزشی کد رشته مورد نظر شما می باشد. تا سال 89 تنها شیوه آموزشی پژوهشی در مقطع دکتری وجود داشت اما پس از آن شیوه ای به نام پژوهش محور نیز افزوده شد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

شیوه آموزشی پژوهشی

در این شیوه دانشجویان باید علاوه بر واحد پایان نامه، واحدهای درسی مشخصی را نیز بگذرانند و در نهایت در هر دو بخش تئوری و پژوهشی مهارت های لازم را بیاموزند.

شیوه پژوهش محور

در شیوه پژوهش محور تعداد واحدهای آموزشی محدودتر است و تمرکز اصلی بر روی ارائه رساله می باشد. در این شیوه یک کارفرما پژوهش خاصی را تعریف کرده و طی قراردادی با موسسه کلیه هزینه های مرتبط با آن را بر عهده می گیرد. عنوان هر یک از طرح های پژوهشی در کد رشته های پژوهش محور مشخص است و متقاضیان موظفند در زمان مصاحبه دکتری طرح اولیه رساله خود را تحت عنوان طرحواره تحویل دهند. نکته بسیار مهم در این خصوص این است که میزان تاثیر رتبه در این دو شیوه با هم متفاوت است که در تصویر زیر می توانید جزئیات مربوطه را مشاهده نمایید.

شیوه های پذیرش دکتریشیوه های پذیرش دکتری

نحوه چینش کد رشته محل ها

داوطلبان موظفند که کد رشته محل های استخراج شده از دفترچه راهنما را بر اساس علاقه و فاکتورهای مد نظر خود مرتب کنند. نحوه چینش انتخاب ها باید به گونه ای باشد که احتمال دعوت به مصاحبه داوطلب را در کد رشته های انتخابی افزایش دهد. متقاضیان می توانند با مشاهده کارنامه های پذیرفته شدگان سال های گذشته و نرم افزار انتخاب رشته دکتری در چینش و الویت بندی انتخاب های خود با دقت بیشتری عمل کنند. در ادامه متن، توصیه هایی در مورد مرتب کردن فرم انتخاب رشته شرح داده ایم.

توصیه می شود که 10 کد رشته محل اولیه خود را به صورت خوش بینانه انتخاب کنید. انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که احتمال پذیرفته شدن در آن ها با توجه به رتبه قبولی دکتری و نمره کل کسب شده شما، بسیار کم می باشد اما با این حال نباید از ثبت آن ها غافل شد.30 انتخاب بعدی را به انتخاب های واقع بینانه اختصاص دهید. با توجه به توضیحات کارنامه دکتری و ظرفیت دانشگاه ها، احتمال قبولی داوطلبان در این کد رشته محل ها به نسبت 10 کد رشته پیشین، بیشتر است و امکان دارد که متقاضی از میان همین رشته ها برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی دعوت شود.10 انتخاب آخر را انتخاب های بدبینانه در برمی گیرند؛ دلیل این که به آن ها عنوان بدبینانه را اختصاص می دهیم، این است که داوطلبان به دلایل مختلفی مانند مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه پرداز بودن دانشگاه، نداشتن امکانات خوابگاهی و… کمترین تمایل را دارند تا در این کد رشته محل ها پذیرفته شوند. در بدبینانه ترین حالت ممکن اگر در انتخاب های پیشین خود قبول نشوند، حداقل در یکی از این انتخاب ها به مصاحبه دکتری دعوت گردند.

شایان ذکر است که پس از انجام انتخاب رشته در بازه زمانی مقرر، طبق روال هر ساله فرصت جدیدی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور جهت اصلاح و ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری تعیین می شود که به متقاضیان امکان تجدید نظر در کد رشته محل های انتخابی را می دهد. همچنین در صورت تمایل به انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانید کد رشته های مورد نظر خود را به صورت 15 انتخاب خوشبینانه، 50 انتخاب واقع بینانه و 15 انتخاب بدبینانه مطابق توضیحات بالا طبقه بندی کنید.

نکات مهم انتخاب رشته دکتری 1402

بعد از پایان مهلت انتخاب رشته، سازمان سنجش با بررسی نمره و تراز داوطلب و رشته های انتخابی وی، نتایج انتخاب رشته دکتری را بر اساس ظرفیت دانشگاه ها در سایت خود منتشر می کند. داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده اند، باید متناسب با زمان بندی دانشگاه پذیرنده در جلسه آن حضور داشته باشند. دقت کنید که شرکت در این مرحله مستلزم پرداخت هزینه مصاحبه دکتری می باشد.برای انجام انتخاب رشته توجه به نکاتی که در ادامه متن، ذکر شده می تواند کمک کننده باشد.

به رتبه خود مغرور نشوید!

گاهی دانشجویان به جهت توفیق کسب رتبه تک رقمی، حساب ویژه ای روی رتبه آزمون کتبی باز می کنند اما از این نکته نباید غافل شوید که صرفا کسب رتبه عالی و تک رقمی ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه های برتری مثل دانشگاه صنعتی شریف و یا دانشگاه تهران نیست. به همین دلیل توصیه می شود که تنها به رتبه آزمون اکتفا نکرده و بدون در نظر گرفتن این مورد اقدام به انتخاب رشته نکنید.

دانشگاه قبلی خود را در نظر بگیرید!

بسیاری از اساتید ترجیح می دهند با دانشجویانی که از قبل بر روی آن ها شناخت دارند، کار کنند. بنابراین انتخاب کد رشته های دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد می تواند در زمان مصاحبه دکتری برای شما بسیار کمک کننده باشد.

به گرایش کد رشته های انتخابی خود دقت کنید!

یکی از مهم ترین موارد در روند پذیرش دانشجوی دکتری، انجام مصاحبه می باشد که شما باید از همین ابتدا آمادگی لازم را برای حضور در جلسه آن بدست آورید. پس بایستی هدف خود را از انتخاب رشته و گرایش مورد نظر مشخص کرده و در صورت تغییر گرایش هم دلایل منطقی و قانع کننده ای داشته باشید، در غیر این صورت در مصاحبه شانس کمتری جهت موفقیت دارید.

آن دسته از دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته و یا گرایش می کنند، توجه داشته باشند که اساتید هنگام مصاحبه دلیل این تغییر را جویا می شوند؛ بنابراین حتما گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را ابتدا در اولویت قرار دهید و اگر تصمیم به تغییر آن دارید، با دلایل منطقی و معقول و همچنین پشتوانه علمی اقدامات لازم را به انجام برسانید؛ در غیر این صورت مصاحبه کنندگان برداشت خوبی نسبت به این قضیه نخواهند داشت. همچنین لازم به ذکر است، در هنگام چینش کدرشته ها نهایت دقت را در انتخاب گرایش های مختلف یک دانشگاه داشته باشید. به این نکته توجه نمایید که امکان دارد، اساتید مشترکی در جلسات مصاحبه آن ها حضور داشته باشند که این خود ممکن است، باعث ایجاد دید منفی و تفکر عدم هدفمندی در آن ها شود.

اولویت بندی انتخاب رشته در نتایج نهایی تاثیر گذار است!

به این نکته مهم توجه داشته باشید که چینش کد رشته های شما در زمان انتخاب رشته آزمون دکتری بر روی دعوت به مصاحبه تاثیرگذار نخواهد بود. در واقع سیستم سازمان سنجش و یا دانشگاه آزاد نمره تراز شما را در نظر خواهد گرفت و اگر در کدرشته ای حد نصاب مربوطه را کسب کرده باشید، دعوت به مصاحبه خواهید شد. با این حال در زمان اعلام نتایج آزمون دکتری اولویت اولی که با توجه به نتایج مصاحبه و رتبه آزمون در آن پذیرفته می شوید، برای شما ثبت خواهد شد؛ بنابراین حتما در هنگام چینش رشته ها دقت لازم را به خرج دهید.

اصلاحیه ها را دنبال کنید!

معمولا در زمان انتخاب رشته ، برخی از کدها دچار تغییر می شوند و یا کدهای جدیدی ممکن است به لیست قبلی اضافه گردند. بنابراین سعی کنید اخبار جدید مربوطه را در این مدت دنبال کنید تا از هرگونه تغییرات مطلع باشید. البته بخش مربوط به دفترچه انتخاب رشته در این مقاله در صورت انتشار هرگونه اصلاحیه جدید بروز خواهد شد.

سهمیه خود را در نظر بگیرید!

سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری می تواند تاثیر زیادی بر شانس قبولی شما داشته باشد، بنابراین سعی کنید مطالعه دقیقی بر روی انواع سهمیه داشته باشید و در زمان انتخاب رشته نیز رتبه سهمیه خود را مد نظر قرار دهید.

سهمیه رزمندگان: افرادی که حداقل 6 ماه متوالی با متناوب از تاریخ 31 شهریور ماه سال 59 تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 67 به صورت داوطلبانه در جبهه های جنگ حضور فعال داشته اند، می توانند از این سهمیه استفاده کنند.

سهمیه ایثارگران: این امتیاز به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، جانبازان 25 درصد و بالاتر، جانبازان زیر 25 درصد، آزادگان (به همراه همسر و فرزندان آنان) و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد.

سهمیه مربیان: مربیان رسمی قطعی یا آزمایشی مشغول به خدمت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی، غیر دولتی و دانشگاه آزاد، مشمول استفاده از این سهمیه می شوند. افرادی که از سهمیه مربیان بهره مند اند، توصیه می شود که انتخاب های پژوهش محور را در اولویت قرار دهند.

 

سوالات متداول

1- زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 چه روزی است؟

این فرآیند در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1402 انجام می شود.

2- انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری و آزاد 1402 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دکتری سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org صورت می گیرد.

3- در فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 داوطلبان چند کد رشته محل می توانند انتخاب کنند؟

داوطلبان می توانند نسبت به ثبت حداکثر 50 رشته برای دانشگاه سراسری و 80 کد رشته دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 چه روزی است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این فرآیند در نیمه اول اردیبهشت ماه سال 1402 انجام می شود." } },{"@type": "Question", "name": "انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری و آزاد 1402 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "انتخاب رشته دکتری سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org صورت می گیرد. " } },{"@type": "Question", "name": "در فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 داوطلبان چند کد رشته محل می توانند انتخاب کنند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "داوطلبان می توانند نسبت به ثبت حداکثر 50 رشته برای دانشگاه سراسری و 80 کد رشته دانشگاه آزاد اقدام نمایند." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff;} .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important;}.sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal;}/* Colors */a.liked { color: #da1b1b;}a.liked:hover,a.liked:active,a.liked:focus { color: #666666;}a.liked span.sl-count,.sl-count { color: #fff;}/* Icon */.sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px;}.sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; }.sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px;}.sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0;}/* Count */.sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none;}/* Loader */.loader,.loader:before,.loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em;}.loader:before,.loader:after { position: absolute; top: 0; content: '';}.loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s;}.loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s;}.loader:after { left: .375em;}@-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; }}@keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; }}

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب