بهترین تفنگ تک تیرانداز ایرانبهترین تفنگ تک تیرانداز ایران را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران، سلاح‌های انفرادی یک نیاز همیشگی نیروهای زمینی بوده و به همین خاطر توسعه انواع سلاح از جمله اسلحه‌های تک تیرانداز در دستور کار طراحان جهان قرار گرفته و تا امروز مدل‌های مختلفی ساخته شده است.

کشور ما هم که مرزهای زمینی بسیاری با همسایگان خود دارد این نیاز که باید نیروی زمینی قدرتمند داشته باشد را حس کرده و در مسیر توانمندسازی گام برداشت و این گونه بود که تجهیزات پیشرفته با اتکای به دانش بومی ساخته شد که یک نمونه آن سلاح‌های تک‌تیرانداز است.

سلاح‌های تک تیرانداز کالیبر سنگین از دهه ۱۹۸۰ میلادی وارد خدمت شده و عمدتا از کالیبر ۱۲.۷ میلی متر استفاده می‌کنند که برای نابودی نیروهای پیاده، زره پوش‌ها و استحکامات دشمن در فواصلی مثل هزار الی ۱۵۰۰ متر طراحی شدند؛ پس از آن هم کار روی سلاح‌های با کالیبرهای بالاتر، چون ۱۴.۵ میلیمتر و ۲۰ میلیمتر انجام شد تا در فواصل بالای ۲ کیلومتر زره پوش‌های مجهز به بدنه‌های تقویت شده و یا سنگرهای بتونی از این طریق منهدم شوند؛ نکته مهم این است که امروز جمهوری اسلامی ایران هم به این دانش دست پیدا کرده است.

سلاح صیاد، اولین تجربه ساخت تک‌تیرانداز بومی

اولین تجریه کشور در زمینه تولید سلاح تک‌تیرانداز به سلاح کالیبر سنگین HS.۵۰ باز می‌گردد؛ کشور ما در حدود یک دهه قبل دانشی در خصوص تولید سلاح تک‌تیرانداز سنگین نداشت، اما این توانایی وجود داشت تا در صورت تهیه یک نمونه با روش مهندسی معکوس نمونه داخلی آن ساخته شود.

سلاح HS.۵۰ در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط کشور اتریش ساخته شد؛ این سلاح با کالیبر ۱۲.۷ میلیمتری و وزنی بالغ بر ۱۲.۵ کیلوگرم و برد ۲ کیلومتری از سال ۲۰۰۶ میلادی وارد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شد؛ این سلاح قابلیت بسیار ویژه‌ای به نیروهای زمینی داد.

همین ورود کافی بود تا نام جمهوری اسلامی ایران ابتدا وارد باشگاه دارندگان این سلاح و سپس وارد باشگاه طراحان و سازندگان تک‌تیراندازهای سنگین شود؛ جوانان کشورمان توانستند با روش مهندسی معکوس سلاح صیاد را بسازند که همان کالیبر ۰HS.۵ را داشت، اما نمونه ایرانی دارای خشاب ۵ تایی بود که باعث می‌شد سلاح نواخت تیر بالاتری داشته باشد.

به این صورت اولین سلاح تک‌تیرانداز ایرانی ساخته شد، اما این تازه شروع راه بود، چرا که فناوری آن باعث شد تا کشورمان موفق شود مخوف‌ترین و نیرومندترین سلاح تک‌تیرانداز بومی با نام باهِر که در دنیا نمونه ندارد را به تولید انبوه برساند.

باهِر ایرانی، کابوس کُشنده تجهیزات پیشرفته دشمن

یکی از سلاح‌هایی که توسط جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش در ابتدای سال ۱۳۹۴ از آن رونمایی شد، سلاح تک‌تیرانداز سنگین باهر بود، جوانان کشورمان پیش از باهِر با دانش بومی سلاح‌هایی چون شاهِر را در این رده ساخته بودند، اما تفاوت باهر آن نمونه قبلی در کالیبر آن بود که به ۲۳ میلمیتر افزایش پیدا کرده بود.

افزایش کالیبر در باهر باعث شد تا نام جمهوری اسلامی ایران در بالای لیست کشورهای دارنده تک‌تیراندازهای سنگین باشد، چرا که تاکنون هیچ کشوری در دنیا به این کالیبر دست پیدا نکرده است؛ گلوله‌های کالیبر ۲۳ میلیمتر در دنیا به عنوان گلوله سلاح‌های ضد هوایی و توپ‌های نصب شده بر روی جنگنده‌ها به شمار می‌آیند. گلوله‌های این کالیبر را می‌توان در گونه‌هایی مثل شدید الانفجار و ضد زره استفاده کرد.

سلاح ایرانی باهر با این کالیبر به گفته بسیاری از کارشناسان نظامی یک توپ تک‎‌تیرانداز است که می‌تواند انواع بالگردهای موجود در جهان اعم از رزمی یا ترابری و طیف وسیعی از خودروهای زرهی را هدف قرار داده و منهدم کند، اما نکته مهم در سلاح باهر نوع طراحی آن است.

این توپ تک‌تیرانداز وزنی بالغ بر ۶۲ کیلوگرم و برد ۴ کیلومتری دارد و برای شلیک به یک لوله بسیار بلند مجهز شده است، دلیل این کار هم افزایش شتاب و دقت گلوله است، چرا که هر چه طول لوله بیشتر باشد گلوله در برخورد با خان‌های سلاح بیشتر می‌چرخد و در نتیجه در مسیری مستقیم‌تر و با سرعتی بالاتر حرکت می‌کند.

از طرف دیگر در این سلاح شاهد نصب یک شعله پوش بزرگ هستیم که وظیفه آن خروج گازهای ناشی از شلیک و کاهش فشار گاز باروت ایجاد شده در درون لوله است. نفر استفاده کننده از باهر برای هر بار شلیک و مسلح شدن باید یک بار گلنگدن را بکشد تا پوکه گلوله قبلی خارج و گلوله جدید بارگذاری شود.

نیروهای مسلح کشورمان با استفاده از باهر و گلوله ۲۳ میلیمتری آن قادر هستند به سنگرهای بتنی، برجک‌های دیده‌بانی، سامانه‌های راداری نصب‌شده بر خودروهای زرهی پشتیبانی و انواع زره‌پوش‌ها آسیب جدی وارد کنند و رویای داشتن تسلیحات پیشرفته هر دشمنی را به کابوس تبدیل کنند.

مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران

نمونه ارتقا یافته باهر در اختیار نیروهای مسلح کشور

ساخت سلاح پیشرفته و بومی در نیروهای مسلح یک امر مهم است، اما مهم‌تر از آن بحث ارتقای تجهیزات است که کار آن هم به همت جوانان متخصص و انقلابی کشورمان شروع شده و یک نمونه آن سلاح باهر بوده که ارتقای آن در چند سال قبل انجام و تحویل نیروهای مسلح شده است.

جوانان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گامی موثر توانستند تغییرات بسیاری از جمله در نوع تغذیه و فرآیند ره‌گیری را در باهر ایجاد کنند که این سلاح مخوف را به شکارچی بی‌رقیب میدان نبرد تبدیل می‌کند که به گفته فرماندهان نزاجا و کارشناسان مسائل نظامی قادر است برگ برنده ایران در منازعات باشد.

نکته بسیار مهم که احتمالا بتوانیم در آینده شاهد آن باشیم نصب این سلاح دقیق بر روی بالگردهای نیروهای مسلح به خصوص ارتش است، پیش‌تر متخصصان نیروی زمینی سلاح تک‌تیرانداز شاهِر را روی بالگردهای ارتش نصب کرده بودند که قدرتی چند برابر به پرنده‌های ارتش داده بود، اما اگر با باهر چنین اقدامی صورت بگیرد بسیاری از معادلات در منطقه پرتلاطم غرب آسیا به هم خواهد خورد و ایران دست برتر در منطقه برای ایجاد امنیت را پرتوان‌تر می‌کند.

در هر صورت ساخت سلاح باهر ثابت کرد که هیچ راهی بر روی جوانان انقلابی ایران اسلامی بسته نیست و با تکیه بر دانش بومی موجود در کشور می‌توان تمامی نیازها را برطرف کرد؛ نگاهی که امروز لازم است تا در سایر بخش‌های کشور وجود داشته باشد.

منبع مطلب : www.tabnak.ir

مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

تک تیرانداز مرگبار ایرانی که 100 درصد هدف را نابود می کند/ عکس

مهم‌تر از ارتقای تجهیزات قدیمی، ساخت تجهیزات جدید بر اساس پلتفرم قدیمی، اما با دانش روز جهان است؛ چرا که فرآینده ارتقا هر قدر هم سنگین باشد و بخش‌های مختلف یک سلاح تغییر پیدا کند باز هم قادر نیست به نیروهای عمل‌کننده قدرتی که یک سلاح جدید می‌دهد را بدهد، به همین خاطر بسیاری از متخصصان جهان امروز تسلیحات جدید را طراحی می‌کنند.

این موضوع در کشور ما هم که در منطقه‌ای پرالتهاب قرار دارد بسیار مهم است و مدنظر قرار گرفته، به نحوی که امروز شاهد هستیم بهترین تجهیزات دفاعی با بالاترین دانش روز دنیا و تکیه بر دانش بومی ساخته می‌شوند که یک نمونه آن، سلاح‌های تک‌تیرانداز هستند که فرآیند ساخت آن چند سالی می شود که در کشور شروع شده است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

اسلحه‌های تک‌تیرانداز در نبرد نقش بسیار ویژه‌ای دارند و به همین خاطر تا امروز این تجهیزات در کالیبرهای ۷.۶۲، ۱۲.۷، ۱۴.۵ و ۲۰ میلیمتری ساخته شده‌اند که در جمهوری اسلامی ایران هم نمونه‌هایی، چون شاهر، حیدر و آرش را به دست متخصصان جوان وزارت دفاع و ارتش ساخته  و در اختیار نیروهایش قرار داده است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

البته متخصصان کشورمان در تولید سلاح تک‌تیرانداز یک گام فراتر از جهان رفته‌اند و توانسته‌اند به عنوان اولین کشور در جهان کالیبر ۲۳ میلیمتری را برای این سلاح با ساخت باهر به کار ببرند؛ این سلاح توسط جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش در ابتدای سال ۱۳۹۴ ساخته شد.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

ساخت این گونه اسلحه‌ها در کالیبرهای مختلف همچنان در کشورمان ادامه دارد و امروز به جرات می‌توان گفت که جمهوری اسلامی ایران دارنده کلکسیونی از سلاح‌های تک‌تیرانداز است که یک نمونه جدید آن سیاوش نام دارد که در چند سال اخیر ساخته و تست شده است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

سیاوش ایرانی؛ رقیب اصلی اسنایپرهای غربی

یکی دیگر از سلاح‌های تک‌تیرانداز ایرانی که در چند سال قبل به دست متخصصان جوان نیروهای مسلح کشورمان ساخته شده است سیاوش نام دارد که مانند اسلحه بومی طاهر از کالیبر ۷.۶۲ میلیمتر استفاده می‌کند، با وجود این که اطلاعات زیادی از این سلاح در دست نیست، اما از روی ظاهر می‌توان حدس دست که این سلاح شباهت‌های زیادی به طاهر دارد که یک نمونه آن لوله دو سلاح است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

سلاح سیاوش همچون طاهر ایرانی یک تک‌تیرانداز سبک است که احتمالا حدود ۵ کیلوگرم وزن و بالغ بر یک و نیم متر طول دارد و در برد هم مانند نمونه اولیه برد نهایی این سلاح بیش از ۱ هزار متر است که در رده خود بسیار خوب بوده و هست، اما احتمالا برد مؤثر آن با دوربین ۸۰۰ متر و بدون دوربین ۴۰۰ متر است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

البته این دو سلاح تفاوت‌هایی هم با هم دارند که سیاوش را بسیار جلوتر از طاهر قرار می‌دهد، برای نمونه با وجود شباهت در نوع قنداق، در اسلحه سیاوش بر خلاف نمونه قبلی در مکان اتصال قنداق به بدنه سوراخی تعبیه شده است که بخشی از دست ‌تیرانداز در آن قرار می‌گیرد که این موضوع باعث افزایش کنترل تیرانداز به سلاح و در نتیجه افزایش دقت می‌شود.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

یکی دیگر از تفاوت‌های سیاوش با نمونه‌های ایرانی در بحث تغذیه سلاح است، متخصصان کشورمان در ساخت سیاوش از یک خشاب ۵ تیری استفاده کردند و این در حالی است که اکثر اسلحه‌های قبلی، فاقد خشاب بوده و تیرانداز بایستی گلوله‌های مورد نظر را دانه به دانه در درون لوله اسلحه به صورت دستی قرار می‌داد، اما در سلاح جدید و به لطف استفاده از خشاب ۵ تیر سرعت مسلح کردن و تیراندازی افزایش چشم گیری یافته است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

یکی دیگر از تفاوت‌های آشکار بین سیاوش و نمونه‌های سابق، ریل‌های نصب شده بر رو و کنار اسلحه تک تیرانداز سیاوش است که به منظور نصب انواع دوربین‌ها، سامانه‌های اپتیک و هدف گیرهای لیزری استفاده می‌شود؛ البته این موضوع در برخی نمونه‌های قبلی هم وجود داشت، اما یک نکته باعث شده تا این ویژگی در سیاوش بیشتر به چشم بخورد.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

به صورت سنتی امکان نصب این سامانه‌ها بر روی انواع سلاح‌ها وجود دارد، اما نکته ظریف و در عین حال حیاتی که در سلاح ایرانی سیاوش دیده شده پایین آمدن زمان نصب دوربین است، چرا که این فرآیند در سلاح‌های قبلی کاری زمان‌بر بود که باعث می‌شد تا تیرانداز در میدان نبرد به راحتی ضربه بخورد که این موضوع با طراحی خاص سیاوش از بین رفته است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با برخی تهدیدات تروریستی در مناطق غرب و جنوب شرق کشور رو به رو بوده که همین موضوع باعث شد تا جوانان کشورمان دست به کار ساخت دوربین‌های مختلف از جمله سلاح‌های تک‌تیرانداز بزنند که در این زمینه هم موفق عمل کردند، گواه این موضوع دوربین غدیر است که تا امروز روی بسیاری از سلاح‌های تک‌تیرانداز بومی نصب شده؛ با وجود این تفاوت‌ها، اما مهم‌ترین ویژگی سیاوش ایرانی نوع گلوله آن است.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

گلوله‌ای که هیچ دشمنی را زنده نمی‌گذارد

گلوله‌ای که در سلاح سیاوش استفاده می‌شود از روی یک نوع گلوله آلمانی با نام DM-۱۱۱ به صورتی بومی ساخته شده است که به دلیل نوع روکش، نحوه عملکرد و قدرت تخریب فوق‌العاده به هیچ هدفی رحم نمی‌کند و هدف در صورت اصابت با این گلوله صددرصد جان خود را از دست می‌دهد.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

برای ساخت روکش گلوله DM-۱۱۱ از ترکیب مس و فولاد استفاده شده که این موضوع باعث کاهش ضخامت بدنه گلوله نسبت به سایر گلوله‌های موجود در نیروهای نظامی جهان شده است، از طرف دیگر DM-۱۱۱ پس از اصابت به هدف برخلاف نمونه‌های موجود به میزان ۸ سانتیمتر در هدف نفوذ می‌کند و سپس به صورت ترکشی درون بدن هدف منهدم می‌شود.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

نکته جالب دیگر این که این گلوله پس از نفوذ ۸ سانتیمتری به گونه‌ای منفجر می‌شود که اندازه حفره موقتی آن تا ۲۲ سانتیمتر و حفره ثابت می‌تواند تا ۱۱ سانتیمتر رشد کند و البته این موضوع را هم باید گفت که طول نفوذ ماکزیمم در بدن انسان می‌تواند تا ۵۸ سانتیمتر برسد که این خود باعث نابودی هدف می‌شود.

سلاح سیاوش ایرانی رقیب جدی اسناپیرهای غربی + تصاویر

بسیاری از کشورها نام جمهوری اسلامی ایران را با موشک و قایق‌های تندرو می‌شناسند و شاید تصور کارشناسان نظامی این باشد که کشور ما فقط بر روی این گونه تجهیزات تمرکز کرده است، اما معرفی چنین دستاوردهایی ثابت کرده ساخت سلاح‌های انفرادی جهت انجام ماموریت‌های دفاعی، چون ساخت سلاح‌های سنگین برای نیروهای مسلح ایران مهم است و در این راه پیش خواهد رفت.

منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

سبک‌ترین سلاح تک‌تیرانداز ارتش ایران کدام است؟ + فیلم و تصاویر

مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.
فیلم اصلی

‌به گزارش خبرنگار  حوزه  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از تجهیزاتی که در نیرو‌های نظامی کاربرد فراوان دارد سلاح تک‌تیرانداز است که توسط ارتش‌ها و نیرو‌های پلیس به خصوص نیرو‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که از این طریق می‌توان هر نقشه شومی را در فواصل دورتر خنثی کرد.

زمانی که سلاح‌های تک‌تیرانداز وارد خدمت شد، اصلا تصوری مبنی بر این که چنین پیشرفتی در بین نیرو‌های عمل‌کننده داشته باشد وجود نداشت، اما این گونه تجهیزات به سرعت جایگاه خود را پیدا کردند و توانستند به سلاحی راهبردی در نبرد‌ها به خصوص نبرد‌های نامتقارن تبدیل شوند.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

نکته مهم این است که چنین نبردی این روز‌ها بسیار جدی گرفته می‌شود و آموزش‌های فراوانی در این زمینه تدارک دیده شده است.کشور ما نیز که در منطقه پر التهاب غرب‌آسیا قرار دارد و برای افزایش روزافزون امنیت خود این راهبرد را در پیش گرفته و برای ایجاد چنین امنیتی به سمت تولید سلاح‌های بومی از جمله سلاح انفرادی پیش رفته است.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

جمهوری اسلامی ایران به دلیل اِعمال شدید‌ترین تحریم‌ها از سوی دشمن همیشگی خود یعنی آمریکا اجازه وارد کردن هیچ سلاحی را ندارد و به همین خاطر پس از پایان جنگ تحمیلی با روش مهندسی معکوس شروع به ساخت تسلیحات مورد نیاز خود کرد، اما مدتی بعد توانست تکنولوژی روز را با تجربه ساخت سلاح‌ها ترکیب کند و به سلاح‌های مدرن‌تری دست پیدا کند.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

سلاح‌هایی که ایران را به قله افتخار رساند

چند سالی است که متخصصان جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ به نیاز موجود در نیرو‌های مسلح مبنی بر مسلح شدن به سلاح‌های انفرادی دست به کار شدند و توانستند انواع سلاح‌ها چون مَصاف و خیبر را طراحی کنند، اما یک نیاز مبرم در نیرو‌های مسلح به خصوص ارتش وجود داشت و آن هم پشتیبانی توسط نیرو‌های تک‌تیرانداز بود.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

این نیاز باعث شد تا دستور طراحی و ساخت سلاح‌های تک‌تیرانداز صادر شود، اما هیچ تجربه‌ای جز سلاح دراگانوف در کشور وجود نداشت؛ به همین دلیل طراحی و ساخت آن دشوار بود، اما جوانان ایرانی ثابت کردند که مرد روز‌های سخت هستند و کار را آغاز کردند که در نتیجه آن سلاح صیاد ساخته شد.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

صیاد اولین تجربه موفق ایران در زمینه ساخت سلاح تک‌تیرانداز سنگین با کالیبر ۱۲.۷ میلیمتر بود، اما این پایان راه نبود، چرا که پس از آن شاهِر با همین کالیبر در سال ۱۳۹۱ توسط نیروی زمینی ارتش طراحی و به تولید انبوه رسید تا کشور از سلاح تک‌تیرانداز سنگین بی‌نیاز شود.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

این بی‌نیازی تا زمانی بود که تهدیدات در اطراف کشور تغییر ماهیت داد و جوانان ارتشی دوباره وارد صحنه شدند تا سلاحی پیشرفته‌تر بسازند و این گونه بود که سلاح تک‌تاب با کالیبر ۲۰ میلیمتر ساخته شد و پس از آن هم باهِر که اولین سلاح کالیبر ۲۳ میلیمتری جهان است به تولید انبوه رسید.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

نکته مهم این است که تاکنون هیچ کشوری جز جمهوری اسلامی ایران موفق به ساخت سلاح ۲۳ میلیمتری نشده است و علاوه بر این سلاح‌ها نمونه‌های پیشرفته‌تر در کالیبر‌های قبلی، چون حیدر و هویزه هم ساخته شد تا نیرو‌های مسلح ایران بتوانند بر اساس تهدیدات روز به دشمن پاسخ لازم را بدهند.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

سلاح‌هایی که خواب تروریست‌های تکفیری را کابوس کرد

استکبار جهانی که نتوانسته بود در مقابله مستقیم با انقلاب به نتیجه برسد، در چند سال گذشته به جنگ نیابتی روی آورد و تروریست‌های تکفیری داعش را در کشور‌های عراق و سوریه تجهیز کرد تا شاید در یک جنگ فرسایشی توان رزمی جمهوری اسلامی را نابود کند، اما هیچ وقت تصور نمی‌کرد د راین زمینه هم شکست بخورد.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

تروریست‌ها قصد داشتند پس از فتح عراق و سوریه وارد ایران شوند، اما نیرو‌های جان‌برکف ایرانی چنان درسی به آن‌ها دادند که هیچ وقت فراموش نکردند؛ نکته جالب در این مقابله استفاده از تجهیزاتی بود که توسط جوانان انقلابی ساخته شده بود و هیچ اطلاعاتی از آن در دست دشمن وجود نداشت.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

یکی از این نمونه‌ها سلاح‌های تک‌تیرانداز بومی بود که تلفات سنگینی را به گروه‌های تروریستی وارد کرد؛ یک نمونه آن کاری بود که سلاح ایرانی حیدر با خودروها، سنگر‌ها و افراد گروه‌های تروریستی انجام داد و بسیاری را به هلاکت رساند.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

تامین سلاح‌های تک‌تیرانداز سبک با ساخت طاهر

وجود سلاح‌های تک‌تیرانداز سنگین یک نیاز بسیار ویژه در کشور بود که به همت جوانان مرتفع شد، اما ساخت یک سلاح سبک که بتواند جای دراگانوف را بگیرد هم باید در دستور کار قرار می‌گرفت و این هم کار سختی نبود، چرا دانش ساخت این گونه سلاح‌ها بدست آمده بود.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

یکی از سلاح‌هایی در این رده که جز اولین‌ها بود اسلحه سبک تک‌تیرانداز طاهر است که به دست متخصصان جوان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش ساخته و در رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله (ص) ۴ از آن رونمایی شد تا به تمام جهان ثابت شود هیچ راهی برای ایرانی‌ها بسته نیست؛ نکته جالب این است طاهر سبک‌ترین سلاح نزاجا است.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

سلاح طاهر ۴ کیلو و ۴۰۰ گرم وزن و ۱ متر و ۲۸ سانتیمتر طول دارد و می‌تواند گلوله‌های با کالیبر ۷.۶۲ میلیمتر را به سمت هدف شلیک کند؛ نکته مهم در مورد طاهر این است که مکانیزم آن به صورت نیمه خودکار است و این موضوع قدرت بسیار بالایی به نیرو‌های استفاده کننده از آن داده است.

متخصصان کشورمان در سلاح‌های سنگین چون باهر و شاهر به برد بیش از ۳ کیلومتر رسیده بودند، اما با توجه به کاهش وزن در طاهر و کوتاه شدن طول لوله، برد نهایی این سلاح ۱۲۰۰ متر است که در رده خود بسیار خوب بوده و هست، اما برد مؤثر آن با دوربین ۸۰۰ متر و بدون دوربین  ۴۰۰ متر است.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

این سلاح در کنار سلاح‌های تک‌تیرانداز سنگین قدرتی به نیرو‌های مسلح کشورمان داده که می‌توان به جرات گفت هیچ ابرقدرتی در جهان وجود ندارد که پیش از هر اقدامی علیه ایران عواقب کار خود را نسنجیده باشد، چرا که در صورت فقط نزدیکی به مرز‌ها پاسخی دندان‌شکن دریافت می‌کند.

طاهر؛ سلاحی که ایران را در قله افتخار قرار دارد/ تک‌تیرانداز طاهر، سبک‌ترین سلاح نزاجا + فیلم و تصاویر

قدرتی که امروز جمهوری اسلامی ایران بدست آورده است به خاطر عمری مجاهدت جوانانی است که در دوران پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی کودکانی با رویا‌های بزرگ بودند؛ رویای ایرانی قدرتمند که هیچ کشوری توان رویارویی با آن را ندارد.

انتهای پیام/

منبع مطلب : www.yjc.ir

مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب