تباهگ غذای کدام استان است

تباهگ غذای کدام استان استتباهگ غذای کدام استان است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

طرز تهیه “تباهگ” غذاهای سنتی بلوچستان در عید قربان

طرز تهیه “تباهگ” غذاهای سنتی بلوچستان در عید قربان

مواد لازم برای تهیه تباهگ:

تباهگ

روش درست کردن تباهگ

داخل قابلمه ای مناسب هر مقداری گوشتی را که در نظر دارید با مقداری آب  و نمکو فلفل روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

بعد از مقداری جوشیدن و نرم شدن گوشت آن را داخل صافی بریزید و آب آن را جدا کنید.

 سپس گوشت نرم شده  را در مقداری روغن سرخ کنید.

از آب گوشت هم برای درست کردن برنج مصرف میکنند ، چون طعم خوبی به برنج میدهد.

گاهی هم بعد از به جوش آمدن گوشت مقداری برنج داخل آن میریزند و به صورت استامبولی مصرف میکنند.

نکات تکمیلی در مورد تباهگ

منبع مطلب : namnak.com

مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

تباهگ

تباهگ غذاهای سنتی بلوچستان در عید قربان

تباهگ غذاهای سنتی بلوچستان در عید قربان

غذاهای سنتی بلوچستان , تباهگ غذای مخصوص عید قربان
در گذشته های دور مردم مکران بعد از قربانی کردن گوسفندان عیدجهت نگهداری گوشت و هدر نرفتن آن و به علت نداشتن برق مجبور بودند تا از گوشت قربانی شده در جایی نگهداری نمایند به همین منظور پودر انارو نمک را به گوشت اضافه میکردندو سپس آن را در نور آفتاب روی طنابی آویزان میکردندبر روی گوشت های آویز شده جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار تور یا پارچه های مخصوص می پوشانند به شکلی که هوا و نور کافی به گوشت برسد تا خشک شود این کار ۴ تا ۵ روز طول میکشد . بعد آن را از طناب جدا کرده و استفاده میکردند.

این غذا یکی از اصلی ترین غذاهای مخصوص ماه مبارک رمضان بوده و این خوراک که مخصوص سحری مردمان بلوچ به شمار می رود معمولا با مخلوطی از برنج و گوشت خشک شده پخته می شود و بسیار خوشمزه و لذیذ است و همچنین طرفداران زیادی حتی در میان غیر بلوچ های این منطقه نیز دارد . این غذای مخصوص تباهگ(tabaheg) نام دارد و غذای مخصوص  مردم مکران است و نیزدر شهرهایی مانند نیکشهر. فنوج قصرقند. لاشار و سرباز استفاده میشود . این غذای سنتی  بلوچستان طعم بسیار لذیذی دارد و بسیار پرطرفدار است هر چند امروزه با وجود برق و وسایل خنک کننده این کار کمتر رواج دارد اما بعضی ها هنوز آن را تهیه می کننداز جمله زنانیکه شوهرانشان در کشور های حوزه خلیج فارس مشغول کارند بیشتر به تهیه این غذا مبادرت میکنند تادر موقع مرخصی آنها بتوانند به خوبی از آنها پذیرایی کنند.روش پخت آن بسیارآسان است گوشت خشک شده را به مدت نیم ساعت همراه نمک و فلفل باآب می جوشانند سپس از آب آن برای تهیه برنج استفاده میکنند که بسیار طعم دار است گوشت را از آب جدانموده و با روغن سرخ مینمایند البته بعضی ها سرخ نشده را ترجیح میدهند چون اعتقاد دارند که روغن طعم آن را از بین میبرد .

روش دیگر تهیه آن چنین است که بعد از به جوش آمدن گوشت (تباهگ) برنج به آن اضافه میکنند تا بصورت استانبولی در آید . به هموطنان عزیزم توصیه میکنم جهت استفاده از این غذا حتما سفری به مکران زمین داشته باشند تا طعم  واقعی تباهگ را بچشند .


معادل این غذا درمنطقه شمال ایران یعنی استان مازندران و گیلان با ماهی طبخ میشود یعنی بجای گوشت از ماهی استفاده میکنند و ماهی را نمک سود کرده همانند گوشت خشک میکند . چون ماهی نمک سود شده است اول باید شوری ماهی را گرفت . فلس های ماهی را می گیریم سر و دم آن را می بریم و آنرا بدلخواه به سه یا چهار قسمت تقسیم می کنیم . بعد قطعات ماهی را از قسمت ستون فقرات دو نیمه و استخوان ستون فقرات را می گیریم ماهی را ممکن است یک شب در آب سرد بخیسانیم و دو سه بار آب آنرا عوض می کنیم بعد قطعات ماهی را با دستمال خشک می نمائیم و دو طرف هر قطعه ماهی را به کمی آرد آغشته می سازیم و در روغن سرخ می کنیم باید دقت کرد ماهی هنگام سرخ کردن زیاد خشک نشود  . برنج را بصورت کته با آبکش درست میکنند و با ماهی میل میکنند.ئبرای چاشنی و لذیذ شدن ماهی میتوان از آب نارنج یا آب لیموی تازه استفاده کرد .امیدوارم که این غذای لذیذ را تهیه کنین و نوش جان کنید .

منبع : bewas.ir

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب