هر مثقال طلا چند گرم است

هر مثقال طلا چند گرم استهر مثقال طلا چند گرم است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مِثقال طلا چیست؟

یک مثقال طلا چند گرم است؟

یک مثقال طلا چند گرم است؟

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز ، وزن یک مثقال، معادل با ۴/۶۰۸۳ گرم است و اگر وزنه ای یک مثقالی داشتیم که روی ترازو بگذاریم، وزنی بیش از ۴ گرم را نشان می داد.
گرچه پاسخ سوال هر مثقال طلا چند گرم است همین عدد 4.6083 هست اما آیا می توان با تقسیم قیمت مثقال طلا بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد و به قیمت یک گرم طلا رسید؟ خیر! چون قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷ عیار) اما قیمت هر گرم با عیار ۷۵۰ (18 عیار) پس ابتدا نیازمند تبدیل عیار هستیم.
احتمالا شما هم در پی همین سوالید که قیمت یک مثقال طلا معادل گرمی چند تومان می شود پس با ما همراه باشید.

فرمول تبدیل مثقال به گرم

ابتدا تبدیل عیار را انجام می دهیم: وزن ضرب در عیارش؛ تقسیم بر عیار مقصد
وزن مثقال=۴/۶۰۸۳ عیارش=۷۰۵ عیار مقصد=۷۵۰
۴/۶۰۸۳ ضرب در ۷۰۵، تقسیم بر ۷۵۰
عدد به دست آمده ۴/۳۳۱۸۰۲ است که معادل وزن ۷۵۰ یک مثقال است. فرمول تبدیل قیمت مثقال طلا به گرم به دست آمد:

«قیمت مثقال» تقسیم بر 4.331802 = قیمت یک گرم طلا

مثال: اگر قیمت یک مثقال طلا 18,160,000 ریال باشد، قیمت یک گرم 18 عیار تقریباً 4,193,000 ریال خواهد بود: 18,160,000 تقسیم بر 4.331802

نیازی نیست همه این مراحل را به حافظه ارزشمند خود بسپارید. آنچه گفتم صرفاً جهت آشنایی شما با روند محاسبه بود چون عددی که به آن نیازمندید و کلید حل مسأله است ۴/۳۳۱۸۰۲ هست، هرچند با تعداد ممیز کمتر هم نتیجه می گیرید مثلا ۴/۳۳ تا قیمت یک مثقال را بر آن تقسیم کنید و به قیمت یک گرم طلای 18 عیار برسید.
تبدیل گرم به مثقال هم برعکس این روند را نیاز دارد یعنی ضرب کردن قیمت یک گرم طلای 18 عیار در 4.331802، شما را به قیمت یک مثقال طلا می رساند.

مظنه چیست؟

بنکداران طلا که به صورت عمده کار می کنند، قیمت طلا را براساس یک مثقال در نظر می گیرند و خرید و فروش طلا را با قیمت یک «مثقال» طلا انجام می دهند نه قیمت یک «گرم» طلا. منظورم این نیست که وزن ترازو را با مثقال بخوانند، چون وزن ترازو بر اساس گرم است. اما قیمت طلا از گذشته های دور تا به امروز، قیمت یک مثقال 17 عیار مانده است و در فاکتورهای حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می نویسند سپس آن را با ماشین حساب یا توسط نرم افزار حسابداری طلافروشی، به قیمت یک گرم 18 عیار تبدیل می کنند، سپس خرید و فروش را با آن قیمت انجام می دهند. چرا این همه رنج و زحمت؟! نمی دانم شاید چون تغییر برای انسان ها دشوار است.
حتما شنیدید «مظنه چنده؟ بذار مظنه را بگیرم» مخصوصاً بین بازاری ها. مظنه و آنچه در سایت های قیمت آنلاین طلا می بینید، همان قیمتِ یک مثقال طلای 17 عیار است. با تبدیل کردن مظنه به قیمت گرم، سپس تقسیم کردن مبلغ بودجه بر آن، به وزن طلایی که می توانید با بودجه تان تهیه کنید، می رسید.

منبع مطلب : saednews.com

مدیر محترم سایت saednews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

هر مثقال طلا چند گرم است؟ فرمول تبدیل مثقال به گرم

هر مثقال طلا چند گرم است؟ فرمول تبدیل مثقال به گرم

سلام و خسته نباشید
سایت خوبی دارید

به نظر شما قیمت طلا در روزهای آتی و یا در ماه های آتی به چه صورت هست ، یعنی روند نزولی هست و یا صعودی ؟

باتشکر از زحمات شما

منبع مطلب : kimiadevelop.com

مدیر محترم سایت kimiadevelop.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب