اچ دی سازی شبکه های تلویزیون

اچ دی سازی شبکه های تلویزیوناچ دی سازی شبکه های تلویزیون را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

۲ راهکار برای دریافت کانال های HD + فیلم - ایسنا

مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.
video/webm

به گزارش ایسنا، اچ دی سازی شبکه‌های تلویزیونی امروز (نهم آذر ماه) به طور رسمی اعلام و اجرایی شد.

بیش از یک دهه است که استفاده از گیرنده‌های دیجیتالی در کشورمان فراگیر شده و دیگر نیازی نیست تا برای دیدن تصاویری واضح از برنامه های تلویزیونی ساعت ها در پشت بام مشغول تنظیم کردن آنتن‌های قدیمی باشیم. اما تاکنون پخش شبکه‌های تلویزیونی با استاندارد MPEG۴ بوده و اکنون این شکل نمایشی ارتقاء پیدا کرده و به شکل HEVC تغییر یافته است.

قابلیت پخش HD این امکان را به مخاطب می‌دهد تا تصایر را با قدرت تفکیک بالا دریافت کرده و مشاهده کند.

از این پس شبکه‌های یک، سه، ورزش، افق، آی فیلم، خبر، نسیم، مستند، پویا، نمایش، تماشا، ایران کالا و العالم با شکل HEVC هم روی آنتن می‌روند.

برای دریافت این شبکه‌ها به صورت HD باید این شبکه‌ها را بار دیگر در گیرنده خود جست‌وجو کنید اما اگر تلویزیون شما این قابلیت را نداشته باشد باید گیرنده‌ای جدید تهیه کرده و از این امکان بهره‌مند شوید.

ویدئو زیر توضیحاتی را درباره دریافت شبکه‌ها به صوت HD ارائه می دهد:

انتهای پیام

منبع مطلب : www.isna.ir

مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

دانلود برنامه مخصوص اندروید
دانلود برنامه مخصوص اندروید

شبکه‌های HD را چگونه دریافت کنیم؟

مهندس سیاسی فر بر ضرورت و اهمیت این پروژه تاکید کرد و افزود: در این روند تغییر تمامی تجهیزات پخش های ماهواره ای چه در ارسال و دریافت و چه سیگنال رسانی زنده مانند ایستگاه‌های متحرک ماهواره ای اتفاقی قابل توجه و گسترده است.

وی مقدمات اچ دی سازی و تغییرات زیرساخت ها را بسیار سخت تر از HD شدن شبکه‌ها دانست و اذعان کرد: تجهیزات سیگنال رسانی در بسیاری از استان‌ها وجود دارد که بایستی تمامی این تجهیزات تغییر کنند.

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در ادامه تغییرات شبکه‌ها را مرحله دوم پروژه بعد از اقدامات زیرساختی برشمرد و گفت: شبکه‌ها به دو صورت برای مردم پخش می‌شود؛ یکی سیگنال های ماهواره ای برای بینندگانی که در خارج از کشور حضور دارند و روش دوم استفاده از فرستنده‌های فراوانی که در سراسر کشور داریم. طبیعتا باید به گونه ای عمل کنیم که در ضمن این تغییرات، بدون اینکه لطمه ای به بینندگان وارد شود بتوانیم یک قابلیت جدید برای مردم در دسترس قرار دهیم. این کار آسانی نیست چون کوچکترین تغییر و اشتباه می تواند چندین روز باعث از دست دادن بینندگانمان شود. برای عبور از این مرحله دشوار، بستر مناسبی را آماده کردیم تا با همکاری دیگر واحدهای مرتبط، به نوعی این انتقال و تغییر را انجام دهیم که مردم لطمه ای نبینند و با یک جستجوی ساده بلافاصله بتوانند تمامی‌شبکه‌ها را داشته باشند.

وی ضمن توصیه ای به بینندگان درباره چگونگی بهره مندی از کیفیت HD، توضیح داد: این تغییرات به گونه ای برنامه ریزی شده تا مردمی‌که گیرنده SD دارند و توان خرید گیرنده‌های جدید را ندارند چیزی را از دست نداده بلکه چندین شبکه جدید را نیز دریافت کنند اما بینندگانی که دوست دارند کیفیت دریافتشان را بیشتر کنند لازم است یا با مراجعه به نمایندگی دستگاه مربوطه نسبت به ارتقاء گیرنده خود اقدام کنند و یا دستگاه جدیدی خریداری کنند تا سیگنال شبکه‌های بیشتر باکیفیت بهتری را دریافت کنند.

مهندس سیاسی فر ادامه داد: برخی از این سیگنال ها که عمدتا رویدادهای عامه پسند بیشتری همچون برنامه‌های ورزشی، فیلم ها، سریال ها را با کیفیت بالا پخش می‌کنند، بیشتر مورد درخواست بینندگان بود که توانستیم با تغییرات مد نظر، به این درخواست ها پاسخ مثبت بدهیم تا مردم آنچه را که دوست دارند در اختیار داشته باشند.

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده درباره کیفیت ۴K اشاره کرد و افزود: قدم مهم دیگری که برداشته شده کیفیت UHD است که کیفیتی بالاتر از HD محسوب می‌شود. این کیفیت در بین مردم به اسم ۴K معروف است که اقدامات اولیه برای پخش یک شبکه با کیفیت ۴K را نیز آماده کردیم. این شبکه هم به صورت ماهواره ای و هم فرستنده‌های زمینی پخش می‌شود که این اتفاق خجسته و ارزشمند در نهم آذر ماه رسما افتتاح خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر لزوم ارتقاء گیرنده‌ها برای دریافت تمامی شبکه‌های جدید، اظهار کرد: بینندگانی که تمایل دارند تمام شبکه‌های جدید را داشته باشند باید گیرنده‌هایشان به تجهیزاتی که DVBS۲ MPEG۴ و HEVC را بتواند دریافت کند ارتقاء پیدا کند. البته چهار شبکه پر بیننده را نیز به صورت MPEG۴ پخش می‌کنیم که این شبکه‌ها با گیرنده‌هایی که فقط MPEG۴ دارند هم قابل دریافت است تا دارندگان این دستگاه‌ها که توانایی خرید یا ارتقاء سیستم خود را ندارند نیز از این تغییرات بهره مند باشند.
https://www.isna.ir/news/99090805471

منبع مطلب : www.pririb.ir

مدیر محترم سایت www.pririb.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟

چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟

چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟

با تایید خبر اچ دی سازی شبکه های صدا و سیمای ایران حالا سوال بسیاری از شما این است که چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟ در پاسخ به این سوال لازم است به سخنان مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای ایران توجه کنید. مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای معاونت توسعه و فناوری رسانه می گوید: مخاطبان صدا و سیما برای دریافت کامل شبکه های اچ دی (HD) باید گیرنده های خود را ارتقاء دهند. معاون توسعه و فناوری رسانه پنجشنبه ـ ۶ آذر ماه ـ از اچ دی ‌سازی ۱۰ شبکه خبر داد. 

در پی اعلام این خبر، مهدی سیاسی فر، مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای در گفت و گویی درباره روند اچ دی سازی در سازمان صدا و سیما، اظهار کرد: در اچ دی سازی شبکه ها علاوه بر ضرورت تغییر زیر ساخت ها، محتوا های تولیدی نیز باید اچ دی (HD) شوند که نیاز به تغییرات در استودیو ها، واحد سیار ها و … خواهد بود و برای این امر تغییراتی در زنجیره سیگنال های ورودی از جمله سیگنال های دریافتی از ماهواره باید اتفاق می افتاد.

مهندس سیاسی فر بر ضرورت و اهمیت این پروژه تاکید کرد و افزود: در این روند تغییر تمامی تجهیزات پخش های ماهواره ای چه در ارسال و دریافت و چه سیگنال رسانی زنده مانند ایستگاه های متحرک ماهواره ای اتفاقی قابل توجه و گسترده است. وی مقدمات اچ دی سازی و تغییرات زیر ساخت ها را بسیار سخت تر از HD شدن شبکه ها دانست و اذعان کرد: تجهیزات سیگنال رسانی در بسیاری از استان ها وجود دارد که بایستی تمامی این تجهیزات تغییر کنند.

راهنمای دریافت شبکه های اچ دی صدا و سیما

در خصوص چگونگی دریافت شبکه های صدا و سیما با کیفیت HD در قسمت قبلی صحبت های مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای ایران ارائه شد. وی ضمن توصیه ای به بینندگان درباره چگونگی بهره مندی از کیفیت HD ، توضیح داد: این تغییرات به گونه ای برنامه ریزی شده تا مردمی که گیرنده SD دارند و توان خرید گیرنده های جدید را ندارند چیزی را از دست نداده بلکه چندین شبکه جدید را نیز دریافت کنند اما بینندگانی که دوست دارند کیفیت دریافتشان را بیشتر کنند لازم است یا با مراجعه به نمایندگی دستگاه مربوطه نسبت به ارتقاء گیرنده خود اقدام کنند و یا دستگاه جدیدی خریداری کنند.

مردم باید گیرنده های خود را ارتقا دهند تا سیگنال شبکه های بیشتر باکیفیت بهتری را دریافت کنند. مهندس سیاسی فر ادامه داد: برخی از این سیگنال ها که عمدتا رویداد های عامه پسند بیشتری ارائه می دهند، در اولویت اول اچ دی سازی قرار گرفته اند. برای مثال شبکه هایی که برنامه های زیر را ارائه می دهند، در اولویت بوده اند.

این شبکه ها که برنامه هایی مانند برنامه های فوق ارائه می دهند، بیشتر مورد درخواست بینندگان بود که توانستیم با تغییرات مد نظر، به این درخواست ها پاسخ مثبت بدهیم تا مردم آنچه را که دوست دارند در اختیار داشته باشند. اما حالا که پاسخ سوال چگونه شبکه های صدا و سیما را با کیفیت اچی دی ( HD ) دریافت کنیم مطلع شدید، بد نیست به جزئیات دیگری در خصوص این خبر توجه داشته باشید.

زمان اچی دی شدن شبکه های صدا و سیما

۱۰ شبکه صدا و سیما از روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹ با فرمت اچی دی ارائه می شوند. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما به فرایند HD ‌سازی شبکه‌ های تلویزیونی اشاره کرد که طی آن ۱۰ شبکه سیما از یکشنبه نهم آذر ماه با فرمت جدید اقدام به پخش برنامه ‌های خود می‌ کنند. اما ماجرای اچ دی سازی شبکه های تلوزیون صدا و سیما از چه قرار است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کدام شبکه ها HD می شوند؟

چند روزی است که در شبکه‌ های سیما تیزری پخش می ‌شود که طی آن دو تصویر متفاوت و موازی از شبکه ‌های عادی و اچ ‌دی نشان می ‌دهد. بر این اساس از نهم آذر ماه، ۱۰ شبکه سیما به صورت اچ‌ دی در صفحه تلویزیون دیده خواهند شد. این ۱۰ شبکه صدا سیما که قرار است به صورت HD ارائه شوند.

این شبکه ها عبارتند از:

موارد فوق ۱۰ شبکه ‌ای هستند که به صورت آزمایشی فرایند اچ ‌دی شدن آن‌ ها طی شده و حالا قرار است فردا نهم آذر ماه به بهره برداری برسند. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما درباره این فرایند توضیحاتی ارایه کرده است: به گفته رضا علیدادی با اشاره به تغییر و تحولات در ساختار شبکه‌ ها گفت: از شبکه العالم که روی ماهواره با استاندارد ۱۰۸۰P در حال پخش است تا شبکه ‌های یک، سه، ورزش، خبر، نسیم، نمایش، پویا، ایران کالا و افق تماماً سیگنال‌ ها، رژی ‌ها و پایانه ‌های دیجیتالشان فعال شده است.

جزئیات HD سازی شبکه های صدا و سیما

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در ادامه تغییرات شبکه ها را مرحله دوم پروژه بعد از اقدامات زیرساختی برشمرد و گفت: شبکه ها به دو صورت برای مردم پخش می شود؛

طبیعتا باید به گونه ای عمل کنیم که در ضمن این تغییرات، بدون اینکه لطمه ای به بینندگان وارد شود بتوانیم یک قابلیت جدید برای مردم در دسترس قرار دهیم. این کار آسانی نیست چون کوچکترین تغییر و اشتباه می تواند چندین روز باعث از دست دادن بینندگانمان شود. برای عبور از این مرحله دشوار، بستر مناسبی را آماده کردیم تا با همکاری دیگر واحد های مرتبط، به نوعی این انتقال و تغییر را انجام دهیم که مردم لطمه ای نبینند و با یک جستجوی ساده بلافاصله بتوانند تمامی شبکه ها را داشته باشند. از این که تا پایان خبر چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟ با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم.

HD چیست؟

در قسمت های قبلی به پاسخ سوال چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟ پرداختیم. اما شاید برای برخی از شما سوال باشد که کیفیت HD چیست؟ HD مخفف High definition به یک سیستم تصویری گفته می شود که از وضوح بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت تصویر این سیستم در مقایسه به سیستم استاندارد که SD یا همان Standard Definition است دارای کیفیت به مراتب بالاتری است.  تمامی HDTV ها (تلویزیون های HD ) بر پایه این سیستم تصویری ساخته شده اند. البته داشتن تلویزیون های HD دلیلی بر تماشای تمامی تصاویر با فرمت HD نیست، بلکه باید آن تصویر با فرمت HD تهیه شده باشد تا بتوان در آن تلویزیون ها به تماشای آنها پرداخت. به عبارتی برای تماشای فیلم HD سه شرط لازم است:

با استناد به توضیح فوق اینطور می توان گفت که تا زمانی که برنامه های تلویزیونی با فرمت HD پخش نشود، نمی توان شبکه های تلویزیونی را با این فرمت دید. از فردا یکشنبه ۹ آذر ۹۹ قرار است ۱۰ شبکه صدا و سیما با کیفیت اچ دی ارائه وند که علاقه مندان می توانند برای دریافت این شبکه های تلوزیونی با کیفیت HD گیرنده های خود را ارتقا دهند.

منبع مطلب : rastinonline.ir

مدیر محترم سایت rastinonline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب