سامانه جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت نفتسامانه جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت نفت را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

فناوری اطلاعات و ارتباطات

فناوری اطلاعات و ارتباطات


اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از ادارات شرکت نفت مناطق مرکزی ایران می باشد که با هدف توسعه بهره وری از فن آوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی با بکارگیری مباحث مدیریتی نظیر سیستم های اطلاعات مدیریت (MIS)، سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری (DSS)، برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)، مدیریت ارتباطات وامنیت اطلاعات، مدیریت عملیات تحلیلی بر خط داده ها (OLAP)، مدیریت دانش، مدیریت فرآیندهای کسب و کار و ... نقش گسترده ای در سطح شرکت دارد. از آنجا که امروزه تصمیم گیری به شیوه کارآمد، مستلزم بکارگیری و برخورداری از اطلاعات صحیح و به روز می باشد، نقش حیاتی اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان مشخص ترمی گردد. امروزه فناوری اطلاعات می تواند در تمامی زمینه ها راه حل های بهتر و بهینه ارایه نماید و با اصلاح روشها و شیوه ها بعنوان یک ابزار هوشمند و کار آمد در افزایش بهره وری و راندمان سازمان نقش مؤثر و کلیدی ایفا نماید.

شایان ذکر است اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات از لحاظ سازمانی زیر نظر مدیرعامل بوده وشامل واحدهای زیر است:

واحد شبکه و ارتباطات:

مسئولیت راه اندازی، نگهداری و مدیریت سرورها، راهبری مرکزی داده ( Data Center )، تامین شرایط مناسب برای پشتیبانی و استفاده از اطلاعات، نگهداری زیر ساخت ارتباطی در سطح ستاد، شرکتهای بهره بردار و مناطق عملیاتی و مدیریت تجهیزات سخت افزاری مربوط به آنها، مدیریت دسترسی به اینترنت و نگهداری از سامانه پست الکترونیکی شرکت و همچنین پژوهش در زمینه چگونگی بهینه سازی و ارتقاء آنها را بر عهده دارد. راه اندازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS ) به این منظور حصول اطمینان از بر قراری امنیت در سطح شبکه و محافظت از اطلاعات نیز از وظایف دیگر این واحد است.

واحد نرم افزار :

شامل گروه تحقیق و توسعه وگروه پشتیبانی فنی نرم افزارها می باشد. امکان سنجی ونیاز سنجی نرم افزاری شرکت، تهیه و پیاده سازی نرم افزاری وهمچنین پشتیبانی از تمام نرم افزارهای فنی و کاربردی برعهده این واحد می باشد. مسئولیت تحقیق و بررسی جهت تهیه نرم افزارهای جدید، توسعه بسترهای نرم افزاری ،شناخت فرآیندهای سازمانی و تحقیق و شناسایی فناوری های نوین نیز از دیگر وظایف این واحد می باشد.

واحد سخت افزار :

تامین، راه اندازی، نگهداری و تعمیرات کلیه سخت افزارهای کامپیوتربه عهده واحد سخت افزارمی باشد که در جهت سرویس دهی به موقع به کاربران و ارتقاء سیستم ها نقش مهمی ایفا می کنند.

واحد راهبردی و برنامه ریزی:

ارتقاء سازمان و بازوی مدیریت در تصمیم سازی و هوشمندی سازمان با پیاده سازی فناوریهای نوین، مدیریت دانش، مدیریت کسب و کار، انبار داده ها و ITIL

در ارتباط با تولید نفت وگاز این اداره در موارد زیر با سایر واحدهای سازمان همکاری می کند:

-1سیستم جامع آمار تولید و توزیع نفت وگاز

-2سامانه اطلاعات بالادستی نفت (حاوی اطلاعات ومستندات فنی چاهها، مخازن و میادین شرکت می باشد)

-3سیستم گزارشات روزانه حفاری و زمین شناسی ( بطور برخط از دکل های حفاری اطلاعات مربوط ارسال می گردد)

-4نرم افزارهای فنی مهندسی

-5پشتیبانی سخت افزاری دکل های حفاری

منبع مطلب : www.icofc.ir

مدیر محترم سایت www.icofc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب