برای تهیه کاغذ ضد آب به خمیر کاغذ چه چیزی اضافه میکنندبرای تهیه کاغذ ضد آب به خمیر کاغذ چه چیزی اضافه میکنند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

مواد به کاررفته در تولید کاغذ(گفت و گو کنید ص 17علوم ششم) | معلمـ گفت - مرجع آزمون آنلاین رایگان، نمونه سوال و جزوه

کلر:

اگر کاغذ سفید مورد نظر باشد، عملیات شست‌وشو (سفید کردن) نیز باید در فرایند ساخت منظور شود. رنگبری از طریق لیگنین زدایی که سبب سفید شدن دائمی کاغذ می شود را می توان در مورد خمیرهای شیمیایی انجام داد . این فرایند در چند مرحله و معمولاً به وسیله کلر ، دیوکسیدکلر ، اکسیژن و سایر ترکیب های رنگبر عملی می شود

کلر در سال ۱۷۷۴ توسط شیل کشف شد و خواص رنگبری آن در سال ۱۷۸۴ توسط بوتوله اعلام گردید . اما حدود یک قرن پس از این تاریخ تولید صنعتی کلر از طریق تجزیه الکترولیتی کلرید سدیم میسر شد و پس از آن ، مصرف کلر در صناایع مختلف رواج یافت . حدود پنجاه سال پس از این تاریخ ، مصرف کلر به عنوان رنگبر و سفید کننده در صنعت خمیر کاغذ آغاز شد

به دلیل مشکلات زیست محیطی ، در طی چند سال آینده ، احتمالاً استفاده از گاز کلر برای رنگبری منسوخ خواهد شد و استفاده از دیوکسید کلر رونق خواهد یافت . اما در دراز مدت ، مواد شیمیایی فاقد کلر ( اکسیژن ، هیدروژن پروکسید و اوزون ) جای دیوکسید کلر را خواهد گرفت

نشاسته:

نشاسته های کاتیونیک عمدتا برای حفظ و نگهداری الیاف و رنگدانه ها روی کاغذ مصرف می شوند، همچنین استفاده از اینها باعث بهبود و استحکام در مقابل پارگی و پایداری در مقابل تا خوردن کاغذ می شوند، همچنین به عنوان امولسیفایر برای ضد آب کردن کاغذهای چسب زنی و آهار زنی و در تصفیه و پالایش سنگ معدن به عنوان عوامل انباشتگی و لخته کنندگی مورد استفاده قرار می گیرند

گچ:

یک وجه اصلی صنعت کاغذسازی، فرایندی است که در آن الیاف معلق در آب تحت عمل پرداخت مکانیکی شدید قرار گیرند. عمل کوبیدن یا تصفیه، بر خصوصیات مکانیکی کاغذ اثر دارد. برای مثال افزایش پرداخت، موجب افزایش استحکام چگالی ظاهری الیاف است و اثر مستقیم آن بر روی الیاف، ایجاد انعطاف پذیری بیشتر آنهاست که موجب می‌شود الیاف بر روی یکدیگر خوابیده و سطح تماس بیشتری به‌وجود آید. به این ترتیب، اتصال بین الیاف تقویت می‌شود. البته این فرایند بسیار پیچیده است.در تولید کاغذهایی که از آنها برای چاپ یا نوشتن استفاده می‌شود، نوعی ماده پُر کننده به‌کار می‌رود. استفاده از این ماده نتایج بسیاری دارد مانند افزایش میزان ماتی، صافی، و یکنواختی کاغذ. مواد پرکننده رایج، چینی و گچ (کربنات کلسیم) است. سهم مواد پرکننده در کاغذ می‌تواند زیاد و بین ۱۰ تا ۱۵درصد وزن کاغذ را تشکیل دهد.

پلاستیک:

به کاغذ موادی (پلاستیک؛)، البته به مقدار بسیار کم، می‌افزایند تا به آن ویژگی خاص بدهند، مثلا آن را در برابر رطوبت مقاوم کند یا بر شفافیت آن بیفزایند و رنگ و سایه آن را تنظیم کنند.پوشش و پرداخت سطح کاغذ. مواد پوششی عمل‌آور سطح کاغذ، اجزای مهم غیرالیافی کاغذ را تشکیل می‌دهد. یکی از این نمونه‌ها کاغذهای براق مورد استفاده در مجله‌ها هستند که گاه برای کتاب‌ها نیز به‌کار می‌روند.

رنگ:

تولید کاغذهای رنگی

منبع مطلب : moallemgoft.ir

مدیر محترم سایت moallemgoft.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

ضد آب کردن کاغذ | روش ضد آب کردن کاغذ | خربد کاغذ | خرید کاغذ A4

ضد آب کردن کاغذ | روش ضد آب کردن کاغذ | خربد کاغذ | خرید کاغذ A4

ضد آب‌ سازی (Waterproofing) روندی است که در طی آن یک جسم یا سطح، ضد آب یا مقاوم در برابر آب می‌شود ،به‌ طوری‌ که حالت و خاصیت آن در برابر آب یا مقاومت در برابر ورود آب تحت شرایط مشخص نسبتاً بدون تغییر باقی می‌ماند. از این روند می‌توان در محیط‌های مرطوب یا در عمق مشخصی از آب برای ضدآب‌سازی سطوح مختلف استفاده کرد. در ادامه به کاغذ ضد آب  و روش ضد آب کردن کاغذ می‌پردازیم. با کاغذ صادق برای خرید کاغذ ، کاغذ گلاسه کاغذ چسبدار ،خرید کاغذ سل پرینت  و خرید کاغذ a4 همراه باشید.

عملیات ضد آب کردن

مقاوم در برابر آب و ضد آب اغلب به نفوذ آب در حالت مایع و احتمالاً تحت فشار اشاره می‌کند، در حالی که مقاوم در برابر رطوبت اشاره به مقاومت در برابر رطوبت یا نم می‌کند و جسم یا سطحی که مقاوم در برابر رطوبت یا ضد رطوبت می‌باشد امکان دارد ضد آب یا مقاوم در برابر آب نباشد. نفوذ بخار آب از طریق یک ماده یا ساختار به عنوان یک نرخ انتقال بخار رطوبت گزارش شده‌است.

موارد استفاده

از ضد آب‌ سازی برای موارد مختلفی مانند : ساخت و ساز یک سازه (مثل: زیرزمین، عرشه، یا مناطق مرطوب و …)، شناور، بوم نقاشی، لباس (مثل: بارانی، کلاه، کفش، چتر و …)، دستگاه‌ های الکترونیکی (مثل: تلفن همراه، تبلت، ساعت، برد مدار چاپی و …) و کاغذ و بسته‌بندی آن (مثل کارتن برای جلوگیری از نفوذ مایعات) استفاده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد کاغذ ضد آب و روش های ضد آب کردن کاغذ بیشتر صحبت کنیم و کمی اطلاعات مان را بالا ببریم :

ضد آب کردن کاغذ | روش ضد آب کردن کاغذ | خربد کاغذ | خرید کاغذ A4

 روش ضد آب کردن کاغذ

مهم نیست قصد ضد آب کردن چه نوع کاغذی را دارید چون این کار معمولاً انجام شدنی است. می توانید مانع یا سدی روی کاغذ خود بسازید که از آن در مقابل آب و هوا محافظت کند. در این جا به سه روش ضد آب کردن کاغذ به صورت دستی اشاره می کنیم :

1- ضد آب کردن کاغذ با وکس یا موم :

شما می توانید این پوشش را با سایش یک شمع معمولی خانگی روی سند خود ایجاد کنید، گرچه نوع کامل تر پوشش دهی با تکنیک غوطه ور کردن حاصل می شود. برای پوشش کاغذ با وکس به مواد زیر نیاز دارید:

در صورت نیاز می توان از وکس شمع های خانگی یا حتی شمع های عطری استفاده کرد. شمع های رنگی ممکن است به کاغذ شما رنگ دهند. از گذشته تا کنون از پارافین برای ضد آب کردن پارچه، کنواس و دیگر مواد استفاده می شود. با این حال استفاده از پارافین نیازمند قرار یری در مکانی با تهیوه بسیار خوب و مناسب دارد. اما باید به این نکته اشاره شود که پارافین از مشتقات سوخت های فسیلی است و سمی  است. وکس های غیر سمی مانند موم عسل جایگزینی مناسب برای درنظر گرفتن است.

برای خرید کاغذ ، گلاسه ، چسبدار و  سل پرینت و a4 با اینستاگرام کاغذ صادق همراه باشید.

کاغذ خود را روی مکانی تخت و ثابت که خشک و عاری از هر گونه دوده و خاک باشد. قطعاً دوست ندارید قبل از پوشش دهی، کاغذ شما لکه دار شود.

وکس های مختلف، سطح نرمی مختلفی دارند. در نتیجه امتحان وکس روی کاغذ دیگر به شما این دید را می دهد که چقدر نیاز به اعمال فشار برای روی کاغذ دارید. این کار را باید روی تمام نقاط کاغذ خود، پشت و رو انجام دهید.

عمل مالش وکس زمانبر است و گاهی وقات پوششی نا برابر روی کاغذ به جا می گذارد. موم زنبورعسل را با این حال می توان درون یک ظرف ذول کرد تا کاغذ را درون آن غوطه ور ساخت. از گرمای متوسط برای تبدیل وکس به وضعیت مایع استفاده کنید.

عمل غوطه ور سازی را با سرعت بالا انجام دهید و از انبر برای خارج کردن کاغذ از مخزن استفاده کنید. بهتر است یک بخشی از کاغذ را درون ظرف کرده بعد از سخت تر شدن پوشش بخش دیگر و به همین ترتیب سمت دیگر کاغذ را به وکس آغشته کنید.

در این مرحله وکس به سطح کاغذ شما پیوند خورده است و از آن در مقابل رطوبت، دوده و یا حتی گرد و خاک محافظت می کند. اگر جای باقی مانده باشد که وکس روی آن قرار نگرفته باشد کاغذ هنوز در معرض خیس شدن و آسیب پذیری قرار دارد. وکس خود را برداشتهه و نقاط جامانده و نازک را پوشش دهید.

این بهترین روش برای ایجاد پیوندی سخت و نازک بین وکس و کاغذ است. باید وکس را گرم کنید (به آرامی  با حوصله). از یک منبع گرم کننده مانند سشوآر استفاده کنید. هر دو سمت کاغذ را گرم کنید.

اگرچه وکس از کاغذ شما محافظت می کند. اما در گذر زمان وکس شما از روی کاغذ برداشته می شود. پس باید سند خود را دور از آفتاب و گرما نگهداری کنید. در این صورت تا زمانیکه وکس روی کاغذ باقی مانده باشد کاغذ شما محافظت می شود.

برای خرید کاغذ ، گلاسه ، چسبدار و  سل پرینت و a4 با اینستاگرام کاغذ صادق همراه باشید.

ضد آب کردن کاغذ | روش ضد آب کردن کاغذ | خربد کاغذ | خرید کاغذ A4

2- ضدآب کردن کاغذ با زاج :

برای ضدآب کردن کاغذ، شما محلولی را می سازید که فیبرهای سطح را تغییر داده تا جذب متفاوتی داشته باشند. این روش نه تنها کاغذ را ضد آب می کند بلکه بسیار با دوام نیز می شود.

مواد مورد نیاز:

وقتی کاغذ خود را به محلول آغشته کردید، باید آن را آویزان کنید تا خشک شود. مانند رخت با گیره کاغذ را از بند آویزان کنید تا خشک شود.

برای ترکیب کردن درست مواد باید آب کمی حرارت داشته باشد. وقتی آب گرم شد مواد را یکی یکی به آب اضافه کنید.

3- ضد آب کردن کاغذ با لاک الکل :

منبع مطلب : sadeghpaper.ir

مدیر محترم سایت sadeghpaper.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

سوالات درس دوم علوم ششم

مواد شیمیایی مختلف به کاغذ بیافزاییم
19-مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید
جمع آوری-بسته بندی و پرس –خرد کردن-خمیر کردن
21-مهم ترین فایده ی بازیافت کاغذ چیست؟
حفظ منابع طبیعی مانند جنگل ٰ آب و ...
جواب فعالیت های درس
مرحله های تبدیل چوب به کاغذ: -1بریدن درخت حمل درخت به کارخانه کندن پوست درخت
تبدیل الوار و تنه درخت به تکه های ریز و نازک چوب)چیپس(
تبدیل خرده هاو تکه های چوب به خمیر و بی رنگ کردن آن)سفید کردن( خشک کردن خمیر کاغذ
در مرحله 5 تغییر شیمیایی رخ می دهداما در مراحل دیگر تغییر فیزیکی اتفاق می افتد.
آزمایش کنید صفحه 15:
نتیجه گیری:آب اکسیژنه رنگ پتاسیم پرمنگنات را از بین می برد
آزمایش کنیدصفحه 16:
نتیجه گیری آب اکسیژنه رنگ برخی از مواد را از بین نمی برد.
در کل:آب اکسیژنه رنگبر است.اما رنگ همه مواد را از بین نمی برد.
جدول صفحه 17
از پلاستیک برای تهیه کاغذ ضد آب استفاده می شود.یک لایه نازک از پلاستیک بر سطح
کاغذ می کشند و برای نمونه لیوان کاغذی درست می کنند.
نشاسته سبب افزایش استحکام کاغذ می شود.

افزودن گچ به خمیر کاغذ باعث می شود که کاغذ مات و کدر شود.
ایستگاه فکر:
اگر کاغذی به مواد غذایی آغشته باشد،غیرقابل بازیافت است.
اگر کاغذی به مواد نفتی و روغنی آغشته باشد،غیر قابل بازیافت است.
اگر کاغذی به موادی آغشته باشد که از نظر بهداشتی مشکل داشته باشد یا آلودگی محسوب
شود،قایل بازیافت نیست.
پس شانه های تخم مرغ،کاغذهای کتاب،مجلات رنگی،روزنامه و ...قابل بازیافت هستند.اما
دستمال کاغذی ،کاغذ آغشته به مواد غذایی و نفتی قابل بازیافت نیستند.

منبع مطلب : farahani6.blogfa.com

مدیر محترم سایت farahani6.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب