از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیماز چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

از چه زمانی آب دادن و غذای کمکی به نوزاد (کودک) را آغاز کنیم؟ | دکتردکتر

«از چند ماهگی می‌توانم به کودکم آب و غذا بدهم؟» این یکی از سوالاتی که برای مادرانی که به تازگی صاحب فرزندی شده‌اند پیش می‌آید، در این مقاله به تفصیل درباره‌ی این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

آیا برای شما هم سوال است که چه زمانی نوزاد در کنار شیر مادر یا شیرخشک می‌تواند آب بنوشد؟ نوزادان در چند ماه ابتدایی زندگی نیازی به نوشیدن آب ندارند. در این زمان برای درست کردن محلول شیر خشک هم تنها به مقدار کمی آب نیاز است. 

آیا کودکان می‌توانند آب بنوشند؟

زمانی که نوزاد شروع به خوردن غذای کمکی می‌کند، تنها چند جرعه کوچک آب می‌تواند به او داد. پیش از این کودکان آب مورد نیاز بدن خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می‌کنند.

از چند ماهگی باید به نوزاد می‌تواند آب بدهیم؟

بیش‌تر کارشناسان معتقدند که بعد از ۶ ماهگی نوزاد و زمانی که خوردن غذاهای کمکی را شروع کرد می‌توان به او آب داد. بین ۴ ماهگی تا ۶ ماهگی می‌توان از غذاهای کمکی برای تغذیه‌‌ی نوزاد استفاده کرد، ولی در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که تغذیه با غذای کمکی حول و حوش ۶ ماهگی شروع شود.

زمانی که نوزاد شروع به نوشیدن آب کرد، مقدار کمی آب را درون بطری مخصوص آب کودک قرار دهید. اگر کودک تنها از بطری آب می‌نوشد، بر مقدار آبی که می‌نوشد نظارت کنید و اجازه ندهید که بیش از حد آب بنوشد.

نوزاد به چه میزان آب احتیاج دارد؟

در حدود ۶ ماهگی، کودکان به روزانه ۴ تا ۶ اونس (118 تا 177 سی سی) یا کمی بیش‌تر از نصف پیمانه آب نیاز دارند. اما پیش از شروع آب نوشیدن حتماً با پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید.

چرا نوزادان خیلی کوچک نمی‌توانند آب بنوشند؟

نوزادان تمام آب مورد نیاز خود را از شیر مادر و یا شیر خشک دریافت می‌کنند و مقدار آب موجود در شیر آن‌ها را هیدراته نگه خواهد داشت.

اما نوشیدن آب پیش از رسیدن به سن مناسب خطراتی به دنبال دارد که عبارتند از:

خطرات نوشیدن آب پیش از زمان مناسب 

نوزادان خیلی کم سن و سال به دلیل خطرات زیر نباید آب بنوشند:

اگر به کودک اجازه دهید که مقدار زیادی آب بنوشد، منجر به مسمومیت آب (intoxication) در او خواهد شد. در این حالت که ممکن است با خطرات زیادی همراه باشد، الکترولیت‌های مهمی مانند سدیم در جریان خون رقیق می‌شوند. این عارضه مشکلات دیگری مانند کم شدن درجه حرارت بدن و تشنج را به همراه خواهد داشت.

مزایای دادن آب کافی به کودک 

مزایای هیدراته نگه داشتن بدن کودکان بالای ۶ ماه با آب عبارتند از:

زمانی که هوا بسیار گرم است آیا می‌توان به کودک آب داد؟

برای کم کردن خطر مواجه شدن کودک با دهیدراته شدن در هوای گرم، بسیاری از پزشکان نوشیدن چند جرعه کوچک آب را توصیه می‌کنند‌. اما پیش از انجام این کار حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

علائم از دست دادن آب در کودکان

اگر کودک بیمار است، یا هوا بسیار گرم است و شما نگران این هستید که آیا کودک مایعات مورد نیاز بدن خود را دریافت کرده است یا خیر، به علائم دهیدراته شدن در کودکان توجه کنید:

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

در صورت ابتلای کودک به اسهال و استفراغ، برای اینکه مطمئن شوید کودک دچار از دست دادن آب بدن نمی‌شود، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده‌ی هر کدام از علائم دهیدراته شدن هم به سرعت با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی غذای کمکی به کودکان را شروع کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید به مبحث غذا دادن به کودک از 6 تا 12 ماهگی صحبت خواهیم کرد. باید بدانید که کودک برای رشد سالم، قوی شدن و تکامل عقلی هر روز به مواد غذایی نیاز دارد. حول و حوش ۶ ماهگی، رشد کودک سریع شده و بیش‌تر از هر زمان دیگری در زندگی نیاز به انرژی و مواد مغذی زیادی دارد.

در شش ماهگی، تغذیه با شیر مادر به عنوان یک منبع حیاتی مواد مغذی باید ادامه داشته باشد‌، اما به تنهایی کافی نیست. در این سن باید غذای کمکی شروع شود تا همراه با شیر مادر نیازهای رشدی کودک تامین شود.

اولین غذاهای کمکی بعد از تغذیه با شیر مادر و یا بین دفعات شیردهی باید به کودک داده شود‌. به این روش کودک شیر کافی را دریافت خواهد کرد.

زمانی غذای کمکی را شروع کنید که کودک بیمار نباشد. زمانی که کودک شروع به راه رفتن با دست و پا می‌کند، مرتب از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر رفته و در این بین مرتب دست خود را وارد دهانش می‌کند و همین احتمال انتقال آلودگی‌ها را به بدن و بیمار شدن کودک را افزایش می‌دهد. پیش از آماده سازی غذا و پیش از غذا خوردن دستان خود و کودک را شسته و به این روش از بیمار شدن کودک جلوگیری کنید.

اولین غذای کودک باید چگونه باشد؟

زمانی که کودک ۶ ماهه است، او به تازگی در حال یادگیری جویدن است‌. بنابراین اولین غذای کمکی باید نرم بوده تا کودک بتواند به راحتی آن را قورت دهد. غذاهایی مانند پوره، حریره، سبزیجات و میوه‌های له شده مناسب هستند.

چگونه متوجه شویم که حریره زیادی آبکی نبوده و مواد مغذی مورد نیاز کودک را دارد؟

تغذیه‌ی کودک ۶ تا ۸ ماهه

از 6 تا 8 ماهگی کودک می‌تواند 2 تا 3 بار در روز به اندازه نصف پیمانه غذای نرم دریافت کند. در این سن کودک قادر به خوردن هر چیزی به جز عسل است. عسل تا یک سالگی نباید در رژیم غذایی کودک قرار بگیرد. در این سن میان وعده‌های سالم مانند میوه له شده را می‌توان بین وعده‌های اصلی به کودک داد. در این سن علاوه بر زیاد کردن مقدار غذای کمکی باید به تغذیه با همان مقدار شیر مادر هم ادامه داد. 

تغذیه کودک 9 تا 11 ماهه 

از 9 تا 11 ماهگی، کودک ۳ تا ۴ بار در روز می‌تواند نصف پیمانه غذا و یک میان وعده سالم یا اسنک دریافت کند. در این سن غذاهای نرم را می‌توان به جای له کردن به قطعات کوچک تقسیم کرد. حتی می‌توان به کودک اجازه داد که خود با انگشتانش غذا را به دهان ببرد. هر زمانی که کودک احساس گرسنگی کرد، تغذیه را با شیر مادر ادامه دهید.

هر وعده‌ی غذایی علاوه بر اینکه باید سرشار از مواد مغذی باشد، باید به گونه‌ای تهیه شود که خوردن آن برای کودک راحت هم باشد.

غذاها باید سرشار از انرژی باشد. پس به جز غلات و سیب زمینی کودک باید مقادیر کافی از حبوبات و دانه‌ها و مقدار کافی از روغن‌ها و چربی‌های پر انرژی، غذاهای حیوانی مانند فرآورده‌های لبنی، تخم مرغ، گوشت قرمز و سفید و ماهی را به صورت روزانه دریافت کند. 

با دادن غذاهای متنوع به کودک، شانس این را به او می‌دهید که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.

اگر کودک از خوردن غذای جدید سرباز می‌زند یا اینکه آن را به بیرون تف می‌کند، او را مجبور به خوردن ادامه غذا نکنید. چند روز بعد دوباره امتحان کنید. می‌توانید آن غذا را با غذای مورد علاقه‌ی کودک مخلوط کرده و یا مقدار کمی از شیر مادر را روی آن بریزید.

تغذیه کمکی کودکانی که شیر مادر مصرف نمی‌کنند: 

اگر نوزاد شیر مادر مصرف نمی‌کند، او نیاز به این دارد که بیش‌تر غذا بخورد. از طرفی دیگر برای اینکه نیاز بدن به مواد مغذی تامین شود، باید روی دیگر غذاها مانند فرآورده‌های لبنی تاکید بیشتری شود.

خلاصه: تغذیه کودکان ۶ تا ۱۲ ماهگی

منبع:

whattoexpect

unicef

منبع مطلب : drdr.ir

مدیر محترم سایت drdr.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

غذای کمکی برای کودکان، از کی شروع کنیم؟

بهترین سن برای شروع غذای کمکی به نوزادان چند ماهگی است؟

بهترین سن برای شروع غذای کمکی به نوزادان چند ماهگی است؟

بهترین سن برای شروع غذای کمکی به نوزادان چند ماهگی است؟

بهترین سن برای شروع غذای کمکی

هنگام شروع غذای کمکی باید به یک سری از نکات توجه داشت:

آیا فرزند شما می‌تواند سر و گردنش را نگه دارد؟ زمانی می‌توانید تغذیه جامد را آغاز کنید که کودک بتواند روی صندلی غذا بنشیند و کنترل خوبی روی گردنش داشته باشد.

آیا فرزندتان با جلو آوردن قاشق دهان باز می‌کند؟ اگر کودک موقع غذا خوردن شما به دهانتان نگاه می‌کند یا وقتی قاشق به دهانش نزدیک می‌شود دهانش را باز می‌کند، یعنی زمان آغاز تغذیه با مواد غذایی جامد فرا رسیده است.

آیا فرزندتان وزن‌گیری خوبی داشته است؟ وقتی وزن کودک دو برابر وزن تولدش شد تقریبا در چهارماهگی می‌تواند مصرف غذاهای جامد را آغاز کند.

شروع غذای کمکی نوزاد را چگونه مدیریت کنیم؟

با نصف قاشق چای‌خوری آغاز کنید و طی تغذیه با کودک‌تان در مورد خوشمزه بودن غذا صحبت کنید. کودک شما در ابتدای امر نمی‌داند چطور باید با غذای جامد در دهانش برخورد کند. ممکن است غذا را در دهانش بچرخاند، با زبانش با آن بازی کند یا حتی آن را به بیرون تف کند. برای پیشگیری ابتدا کمی از شیر خود یا شیرخشک به کودک بدهید و در میانه راه کمی غذای جامد داده و مجدد شیر بدهید. این موضوع باعث می‌شود کودک بدون آنکه به شدت گرسنه باشد بتواند غذای جامد را هم تجربه کند.

کودک را نباید از همان ابتدای امر مجبور به خوردن حجم زیادی از غذای جامد کرد. ممکن است در ابتدا کودک غذای جامد را با دست از دهان درآورد و بازی کند. با یک یا دو قاشق چای خوری غذای جامد را آغاز کرده و اجازه دهید کودک جویدن و بلعیدن را بیاموزد.

هرگز غلات و سرلاک را داخل بطری نریزید. اینکار در عین اینکه می‌تواند سبب شوک شدن کودک‌تان شود حجم زیادی غلات در یک وعده به او می‌رساند و می‌تواند زمینه ساز اضافه وزن در ابتدای امر شود. اما اگر کودکی به رفلاکس مبتلاست با مشورت پزشک اینکار بلامانع است.

ابتدا با چه نوع غذاهایی باید شروع کنیم؟

در اکثر موارد غذای جامد را با فرنی و حریره بادام شروع می‌کنند گرچه از نظر علمی هیچ نظم خاصی را نیاز نیست رعایت کنید. متخصصان معمولا توصیه می‌کنند مصرف مواد غذایی جامد را از فرنی ساده آغاز کنید. به مرور سعی کنید گوشت را نیز به برنامه غذایی کودک بیافزایید تا در 4-6 ماهگی کودک بتواند از آهن و زینک این نوع ماده غذایی هم استفاده کند.

غذاهای جامد آماده برای کودکان نیز موجود است که می‌توان آنها را با آب یا شیر ترکیب کرد اما قبل از آغاز مصرف مطمئن شوید این مواد غذایی با آهن غنی شده باشند.

چطور می‌توان از تنوع مواد غذایی جامد برای شروع غذای کمکی استفاده کرد؟

وقتی کودک شما خوردن و جویدن غذای جامد را آموخت یک نوع ماده غذایی جدید به برنامه کودک بیافزایید. می‌توانید از گوشت و سبزیجات در کنار هم استفاده کنید. هیچ فاصله استاندارد و ایمنی برای معرفی انواع مواد غذایی جامد مخصوصا انواع آلرژی زایی مثل تخم مرغ، سویا، لبنیات، بادام زمینی یا ماهی به کودک وجود ندارد. اگر با دادن هر ماده غذایی متوجه شدید کودک به آن ماده غذایی آلرژی دارد و علایمی نظیر اسهال، ضایعات پوستی یا تهوع ایجاد کرد در رابطه با آن با متخصص صحبت کنید.

چه زمان می‌توان به کودک غذاهای انگشتی داد؟

زمانی که کودک شما توانست بنشیند و دستش را خود به دهان ببرد می‌توانید به او غذا بدهید تا خودش با دست به دهانش بگذارد. غذاهایی که به کودک می‌دهید بهتراست نرم باشد و راحت جویده و بلعیده شود. می‌توانید آنها را به قطعه‌های کوچک تقسیم کنید. موز، بیسکوییت‌های نرم یا تخم مرغ آبپز شده، ماکارونی خوب پخته شده و حتی تکه‌هایی از مرغ را می‌توان به کودک داد تا به دهان ببرد.

در هر وعده تقریبا باید به اندازه یک پیاله کوچک به کودک غذا داد اما از دادن غذاهای افراد بزرگسال یا کودکان بزرگتر که حاوی نمک و ادویه‌های گوناگون است خودداری کنید. بهتر است سبزیجات پخته شوند تا نرم باشند و هر غذایی که اضافه آمد را به یخچال منتقل کنید و قبل از مجدد دادن آن به کودک حتما مطمئن شوید که فاسد نباشد. بهتر است مواد غذایی در حدی ریز شوند که نیازی به زیاد جویدن نداشته باشند و تنها از شکل پوره‌ای و نرم در آمده باشند. از دادن غذاهای به شدت آلرژی زا یا صنعتی مثل گوشت‌های فرآوری شده، کره بادام زمینی، پنیر و شکلات خودداری کنید.

بعد از شروع غذای کمکی با مواد جامد باید منتظر چه تغییراتی باشیم؟

بعد از شروع غذای کمکی می‌توانید مواد غذایی متنوع با انواع رنگ‌ها را به برنامه غذایی کودک بیفزایید. افزودن نخود سبز باعث سبز شدن و گوجه باعث سرخی غذا و حتی تا حدی مدفوع می‌شود. اگر غذای کودک حاوی قطعات درشت باشد ممکن است آنها را در مدفوع کودک ببینید. اگر پوست گوجه یا دیگر قطعات مواد غذایی را در مدفوع مشاهده کردید طبیعی است و دلیل آن نابالغ بودن سیستم گوارش کودک است. اما شل شدن مدفوع می‌تواند علامت تحریک و التهاب دستگاه گوارش باشد. در این شرایط میزان مصرف غذای جامد کودک را کم کرده و مجدد غذاهای نرم به او بدهید. می‌توانید با پزشک برای تشخیص علت علایم نیز مشورت کنید.

آیا باید به کودک آبمیوه داد؟

زیر 9 ماه نباید به کودک آبمیوه داد بعد از این سن و تا 3 سالگی فقط از آبمیوه‌های طبیعی در حد یک فنجان استفاده کنید و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هرگز قبل از خواب و در رختخواب به کودک شیر یا آبمیوه ندهید. مصرف بالای آبمیوه سبب بی اشتهایی کودک به غذای اصلی شده و در عین اینکه زمینه ساز چاقی و اضافه وزن کودک ‌شود می‌تواند باعث اسهال یا جوش های پوستی شود.

آیا در هنگام شروع غذای کمکی باید به کودک آب داد؟

قبل از شروع تغذیه تکمیلی کودک به آب اضافی نیاز ندارد. شیر مادر یا شیرخشک نیاز کودک به مایعات را برآورده می‌کند. با افزودن غذای جامد به برنامه روزانه می‌توانید به کودک آب هم بدهید. اگر هوا خیلی گرم است برای پیشگیری از کاهش آب بدن و تشنگی هر از گاهی به کودک آب بدهید. آب‌های فلورایددار از پوسیدگی دندان کودک هم پیشگیری می‌کنند.

عادات غذایی خوب و سالم را از سنین پایین آغاز کنید.

از همین سن پایین درست نشستن و مصرف غذا با قاشق و بلند شدن از پای سفره به محض سیر شدن را به کودک یاد دهید.از مواد غذایی سالم و تازه برای شروع غذای کمکی و تغذیه کودک خود استفاده کنید و بیش از حد به کودک غذا ندهید. در مورد هر نوع نگرانی و سوال در مورد تغذیه کودک نیز با متخصص تغذیه اطفال مشورت کنید.

بیشتر بدانید:

1- نکات مهم در تهیه و نگهداری غذای کمکی نوزاد

2- با 10 راهکار ساده نوزاد را عاشق غذای کمکی کنید

3- شروع غذای کمکی ،از چند ماهگی میتوان به نوزاد غذای کمکی داد؟

4- مخاطرات زود یا دیر شروع کردن غذای کمکی (تغذیه تکمیلی) نوزاد

منبع مطلب : niniplus.com

مدیر محترم سایت niniplus.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب