گر نداری دانش ترکیب رنگ بین گلها زشت یا زیبا مکنگر نداری دانش ترکیب رنگ بین گلها زشت یا زیبا مکن را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

گر نداری دانش ترکیب رنگ بین گلها زشت یا زیبا مکن

گر نداری دانش ترکیب رنگ بین گلها زشت یا زیبا مکن

گر نداری دانش ترکیب رنگ از کیست؟
مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی مشهور به مولوی شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. مولانا در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد. بلخ شهر کوچکی در نزدیکی مزار شریف (در افغانستان فعلی) است که در گذشته جزء سرزمین های ایران پهناور بوده است.پدر مولانا، بهاءالدین، از علما و صوفیان بزرگ زمان خود بود و به سبب رنجشی که بین او و سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت. یکی از اشعار معروف مولانا شعرعشق را بی معرفت معنا مکن است که به صورت عامیانه با گر نداری دانش ترکیب رنگ نیز شناخته می شود.

مولانا در شعر گر نداری دانش ترکیب رنگ اشاره به نوع قضاوت و نگاه انسان به زندگی دارد و توصیه می کند در زندگی با معرفت زندگی کنیم و به دنبال نگاه منفی، ایراد جستن از زندگی و انسان های دیگر و … نباشیم و سعی کنیم زوایای مثبت را ببینیم و از عیب جویی و قضاوت و منفی بافی دوری کنیم.

عشق را بی معرفت معنا مکن
زر نداری مشت خودرا وا مکن
گر نداری دانش ترکیب رنگ
بین گلها زشت یا زیبا مکن
خوب دیدن شرط انسان بودن است
عیب را در این وآن پیدا مکن
دل شود روشن زشمع اعتراف
با کس ار بد کرده ای حاشا مکن
ای که از لرزیدن دل آگهی
هیچ کس را هیچ جا رسوا مکن
زر بدست طفل دادن ابلهی ست
اشک را نذر غم دنیا مکن

پیرو خورشید یا آئینه باش
هرچه عریان دیده ای افشا مکن

مولانا بعد از فوت پدر تحت تعلیمات برهان‌ الدین محقق ترمذی قرار گرفت. ملاقات وی با شمس تبریزی در سال ۶۴۲ هجری قمری انقلابی در وی پدید آورد که موجب ترک مسند تدریس و فتوای وی شد و به مراقبت نفس و تذهیب باطن پرداخت. وی در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه وفات یافت. از آثار مولانا می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

در موج باز بخوانیم:

گر نداری دانش ترکیب رنگ بین گلها زشت یا زیبا مکن خوب دیدن شرط انسان... - گیتی شو

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب