حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۹۹ چقدر استحقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۹۹ چقدر است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ + جزئیات

وی با بیان اینکه دستمزد کارگران ۲۶ درصد افزایش یافت و بر همین میزان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز افزایش می‌یابد، افزود: در حال مذاکره هستیم تا دیگر مزایا را برای بازنشستگان نیز افزایش دهیم.دهقان کیا بیان کرد: طبق ماده ۱۱۱ قانون سازمان تامین اجتماعی هر دستمزدی که برای حداقل حقوق کارگران تعیین می شود، باید برای حداقل بگیران بازنشسته تامین اجتماعی نیز اعمال شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران خاطرنشان کرد: بازنشستگان ۳۰ سال کار کردند و حقوق آن ها نباید از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمتر باشد، چراکه بازنشستگان به کمتر از این مبلغ راضی نمی شوند.

حقوق کارگران بازنشسته زیر ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان نمی‌شود

علی ربیعی روز گذشته و در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی وجود دارد، اظهارداشت: پیش بینی می کنم حداقل حقوق بازنشستگان ۲ میلیون ۸۵۰ هزار تومان خواهد شد. امسال هم طبق سنت سال‍ های قبل عمل می شود. تا اول هفته آینده درباره این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.

ربیعی اضافه کرد: قطعا بنا داریم بحث همسان سازی حقوق را دنبال کنیم و شرکت هایی که باید تامین مالی شوند در اختیار تامین اجتماعی قرار گرفته است و همسان سازی هم به حداقل دستمزد اضافه می شود. بن خواروبار و حق مسکن بازنشستگان با اینکه یک بار افزایش یافته، افزایش خواهد یافت.

مزد کارگران حدود ۸ درصد افزایش یافت

وی در پاسخ به این سوال که چرا قرار است حق مسکن کارگران از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزارتومان افزایش یابد و حق سنوات آن ها به ۱۰۰ هزار تومان کاهش یابد، گفت: آنچه در این باره صورت گرفته به درخواست و به توافق کارگران بوده است. این افزایش حق مسکن، به کارگران جدید و کم سابقه کمک می کند یعنی در حقیقت پایه سنوات جابجا شده است و به نفع جامعه کارگری در زمان بازنشستگی آنهاست. حدود ۸ درصد مزد کارگران افزایش یافت. حداقل دستمزد به یک میلیون و ۹۱۱ هزارتومان رسید و این افزایش با مجموعه دریافتی کارگران با دو فرزند ۴/۴، ۴ درصد افزایش یافت.

حمایت وزیر کار از افزایش مستمری به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان/ صحبت‌های مدیرعامل تامین اجتماعی موجب نگرانی بازنشستگان شد/ در شورای عالی کار دموکراسی واقعی وجود دارد

حمایت وزیر کار از افزایش مستمری به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان/ صحبت‌های مدیرعامل تامین اجتماعی موجب نگرانی بازنشستگان شد/ در شورای عالی کار دموکراسی واقعی وجود دارد

دبیرخانه کارگر مازندران گفت: نظر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که حداقل مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی با در نظر گرفتن مواد ۴۱ قانون کار و ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی و اضافه کردن ۳۰۰ هزار تومان حق مسکن کارگران و دیگر مزایا، به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان افزایش یابد.

«نصرالله دریابیگی»، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اولین مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ که افزایش ۲۱ درصدی مزد را مورد تاکید قرار  می‌داد، افزود: پس از ساعت‌ها مذاکره طولانی و فرسایشی در فروردین سال ۹۹ در جلسه نهایی شورای عالی کار، حداقل دستمزد ۲۶ درصد تعیین شد و حق مسکن هم از ۱۰۰ به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت. افزایش حداقل دستمزد از ۲۱ به ۲۶ درصد با جایه‌جایی پایه سنواتی و البته افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان در مقطعی که بر روی هر ریال افزایش دستمزد، ساعت‌ها مجادله فرسایشی شکل می‌گیرد و موافقت آقای شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بازنگری در حداقل دستمزد، نشان داد که در شورای عالی کار دموکراسی واقعی وجود دارد و آقای شریعتمداری به نظرات هر سه گروه احترام می‌گذارد.

وی افزود: ممکن است که عده‌ای با این صحبت من فکر کنند که مواضع نمایندگان کارگران در شورای عالی کار، خانه کارگر و تشکل‌های کارگر در ابتدا چیز دیگری بود و حالا با این تغییرات متفاوت شده است؛ در حالی که هیچ اتفاقی رخ نداده است و حداقل دستمزد به اضافه مزایای آن، همچنان زیر ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان، یعنی نرخ سبد معیشت در سال ۹۹ است. ما قبول داریم که حداقل دستمزد برای حداقل‌بگیران، با این تغییرات تازه به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان رسیده است و با قیمت سبد ۹۹ تفاوت دارد اما همه باید توجه داشته باشند که این دستاورد کمی در مقابل مخالفان افزایش حتی ۱ ریال حداقل دستمزد نیست؛ ضمن اینکه رسیدن حداقل دستمزد به  ۲۶ درصد، مستقیم بر روی ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی که مستمری‌کف بگیران را مورد توجه قرار می‌دهد، تاثیر می‌گذارد.

دبیرخانه کارگر مازندران با بیان اینکه جز باتوجه مقام معظم رهبری به دستمزد کارگران در هفته کارگر، دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور، پیگیری آقای محجوب دبیرکل محترم خانه کارگر، یادآوری مواضع کارگران توسط آقای ربیعی سخنگوی محترم دولت به رئیس جمهوری و اعضای کابینه، اعتراض اعضای خانه‌های کارگر و کانون‌های بازنشستگان سراسر کشور و پیگیری‌های شبانه‌روزی نمایندگان کارگران در شورای عالی کار، افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان ممکن نمی‌شد، افزود: اگر چنین حجمی از تاکیدات و اعتراضات متوجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای دولتی و کارفرمایی شورای عالی کار نمی‌شد، امکان نداشت که حق مسکن ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد، آنهم با مقاومتی که گروه کارفرمایی و برخی وزرای دولت در مقابل افزایش حق مسکن می‌کردند.

وی افزود: پس از مصوبه افزایش ۲۱درصدی حداقل دستمزد در شورای عالی کار، تشکیلات کارگری کشور یک صدا به این میزان افزایش و سکوت شورای عالی کار در مقابل افزایش حق مسکن کارگران اعتراض کردند؛ چر که افزایش بن کارگری به ۴۰۰ هزار تومان به هیچ وجه نمی‌توانست پاسخگوی معیشت کارگران باشد و حتما باید حق مسکن هم باید تکان می‌خورد؛ ضمن اینکه افزایش حداقل دستمزد مورد تاکید ما بود تا حداقل مستمری بازنشستگان هم تکانی بخورد. با مصوبه جدید شورای عالی کار نظر نمایندگان کارگران در تشکیلات کارگری کشور تامین شد؛ هرچند با ایده‌آل ما یعنی رسیدن حداقل دستمزد به قیمت سبد معاش فاصله دارد اما حالا توانستیم تکانی به حداقل دستمزد و حق مسکن بدهیم به نحوی که کارگر حداقلی‌بگیر که سابقه کار هم ندارد در سال ۹۹، ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کند.

وی افزود: نامه‌های مختلفی برای مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شد که در نتیجه مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه گلایه کردند. من به عنوان کسی که ۴۰ سال به صورت مستمر عضو تشکیلات کارگری کشور هستم باید بگویم که در جلسه خصوصی که با آقای شریعتمداری داشتم و در جلسات جداگانه‌ای که به اتفاق فعالان کارگری و بازنشستگان با وی داشتم، باید خدا را شاهد بگیرم که وزیر کار بر تمام مطالبات کارگران در زمینه دستمزد صحه گذاشتند و به هیچ وجه آنچه در ادامه اتفاق افتاد، برنامه‌ریزی شده و صحنه‌آرایی نبود. برخی در داخل و خارج از کشور می‌گویند که بازنگری در حداقل دستمزد و افزایش حق مسکن نمایش است و از قبل بر سر آن میان اعضای شورای عالی کار و وزیر کار به عنوان رئیس شورا توافق شده است و همه اینها برای فریب افکار عمومی است؛ در حالی که وزیر کار به خوبی می‌دانند که چه اتفاقات و موانع جدی بر سر راه افزایش حق مسکن پیش آمد؛ در حالی که خودشان از همان ابتدا موافق افزایش دستمزد بودند. بنابراین اینکه گفته می‌شود در شورای عالی کار آزادی وجود ندارد را محکوم می‌کنیم و یادآوری می‌کنیم که اقای شریعتمداری چه نظری داشتند و چگونه تلاش کردند که فضا را بر علیه مخالفان افزایش دستمزد و افرادی که به فرمایش رهبری در مورد دستمزد بی‌توجه بودند و مقاومت می‌کردند، بگرداند.

دبیر خانه کارگر مازندران، افزود: در همین حال، حمایت کامل خود را از آقای «علی خدایی» عضو مذاکره کننده گروه کارگری در شورای عالی کار و دیگر نمایندگان کارگران اعلام و یادآوری می‌کنم که وزیر کار بر روی افزایش قیمت سبد معیشت سال ۹۹ به ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان صحه گذاشتند. همین جا از اقای «حسین کمالی»، مشاور عالی وزیر کار و عضو شورای مرکزی خانه کارگر که نمایندگان کارگران را برای تحول در دستمزد همراهی کردند، قدردانی می‌کنم. همچنین از آقای محجوب که همراه تاکید داشتند که هیچ کارگری نباید از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کمتر دستمزد دریافت کند، تشکر می‌کنم.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی استان مازندران در ادامه با اشاره به سفر «مصطفی سالاری»، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به استان مرکزی و دیدار با جمعی از بازنشستگان شهرستان اراک، گفت: این سفر و صحبت‌های آقای سالاری در جریان آن، موجب نگرانی ما و آذیت و آزار بازنشستگان و جامعه کارگری شده است. ایشان صحبت‌هایی در مورد مستمری داشتند که برخلاف صحبت‌های وزیر کار و حمایت‌های ایشان از مستمری‌بگیران است. اخیرا با آقای شریعتمداری و آقای ربیعی جلسه داشتیم و وزیر کار ۱۰۰ درصد خواسته بازنشستگان در مورد حداقل مستمری را تایید کردند و گفتن که حق با شماست. وزیر کار تایید کردند که حداقل مستمری باتوجه به افزایش حداقل دستمزد به ۲۶ درصد، پایه سنواتی، حق مسکن، بن و رسیدن مجموع مزد و مزایای کارگران بدون سابقه کار به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان، باید به همین میزان افزایش یابد. در این جلسه آقای شریعتمداری دلسوزانه عرایض ما را تایید و تاکید کردند که تمام توان خود را بر روی تحقق این مورد می‌گذارند؛ در حالی که اقای سالاری در اراک صحبت‌هایی کردند که نظر وزیر رفاه و نظر ما را تایید و تامین نمی‌کند.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی استان مازندران با بیان اینکه جز آنچه وزیر کار بر آن صحه گذاشت را به عنوان مستمری کارگران بازنشسته قبول نمی‌کنیم، گفت: هرچه به جز این خلاف مذاکره است. در همین حال طبق توافق ما با دولت باید تا ۲ ماه آینده همسان‌سازی اجرایی شود تا دریافتی حداقل بگیران به بیشتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد. در انتهای صحبت‌های خود از زحمات وزیر کار، آقای حسین کمالی، آقای ربیعی، آقای محجوب، کانون‌های بازنشستگان و کانون عالی بازنشستگان تشکر می‌کنم. آنچه امروز به عنوان دستاورد در اختیار داریم حاصل زحمات همه افرادی است که نام بردم که تنها با توصیه مقام معظم رهبری ممکن شد. امروز بارقه‌ امید در دل بازنشستگان به وجود آمده است و اگر آقای سالاری به این امید توجه نکنند و مشکل مالی را دلیلی برای پایین نگه داشتن حداقل مستمری قرار دهند، بار دیگر مخالفت خود را اعلام می‌کنیم و به میدان می‌آییم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مشکلات مالی خود را از طریق شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی و دولت حل کند تا کام بازنشستگان تلخ نشود.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب