توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

تابلوی عصر عاشورا اثر کیست کلاس پنجم

تابلوی عصر عاشورا اثر کیست کلاس پنجم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

عصر عاشورا

عصر عاشورا (تابلو)

عصر عاشورا (تابلو)

عصر عاشورا، تابلویی اثر محمود فرشچیان، مشهور‌ترین اثر تجسمی درباره واقعه عاشورا است. موضوع اثر، بازگشت اسب بی‌سوار به سوی خیمه‌ها، پس از شهادت امام حسین(ع) در عصر عاشورا، و نمایش حزن و اندوه اهل بیت امام در مواجهه با این صحنه است.

تابلو عصر عاشورا، چنانکه محمود فرشچیان گفته، در روز عاشورای ۱۳۵۵ش (۱۱ دی) خلق شده و در سال ۱۳۶۹ش به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شد. این تابلو به دلیل قوت هنری و غنای اثر، در کنار مضمون عاشورایی، یکی از آثار الهام‌بخش و محبوب برای شیعیان است.

عصر عاشورا بارها مورد استقبال و تحسین هنرمندان و منتقدان داخلی و خارجی قرار گرفته است.

خالق اثر

محمود فرشچیان متولد ۱۳۰۸ در اصفهان، هنرمند دینی و نقاش مشهور و صاحب سبک است. تابلو شام غریبان،تابلوی ضامن آهو، تابلوی یتیم نوازی امام علی (ع)، تابلوی شمس و مولانا و تابلوی پنجمین روز آفرینش از آثار مشهور او هستند. فرشچیان افتخارات و جوایز ملی و بین المللی مختلفی را از آن خود کرده است. فرشچیان همچنین طراحی پنجمین ضریح امام رضا(ع) [۱] و ضریح جدید امام حسین (ع) [۲] را انجام داده است.

مشخصات

تاریخچه

فرشچیان دربارۀ خلق تابلوی عصر عاشورا گفته است:

فرشچیان در سال ۱۳۶۹ش این اثر را به موزۀ آستان قدس رضوی تقدیم کرد.

جستارهای وابسته

پانویس


منبع مطلب : fa.wikishia.net

مدیر محترم سایت fa.wikishia.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب