توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

اموال عمومی به چه اموالی می گویند

اموال عمومی به چه اموالی می گویند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

اموال عمومی

اموال عمومی

هر چیزی در این دنیا که موجودیت داشته باشد یا قابل ارزش گذاری است یا اینکه قابل ارزش گذاری نیست ینابراین این قبیل موارد جزو اموال مادی و معنوی محسوب میشود که هر یک مواردی را تحت شمول خود قرار میدهد.با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بدانید اموال عمومی به چه معناست و شامل چه اموالی میشود.

مال چیست ؟ 

مال در لغت به معنی خواسته، املاک و اسباب، امتعه و کالا و ثروت و هر چیزی که در تملک کسی باشد، یا در تصرف و ید کسی باشد، گفته می‌شود.

در اصطلاح مال عبارت است از چیزی که ارزش اقتصادی داشته و قابل تقویم به پول باشد.

اموال عمومی چیست؟

مشترکات عمومی یا اموال عمومی، اموالی هستند که متعلق به شخص خاصی نیستند و استفاده از آن ها در جهت مصلحت عام می باشد.

 به همین جهت، این اموال در اختیار دولت و موسسات عمومی قرار دارد.

این اموال قابل تملک به وسیله افراد نبوده و استفاده انحصاری از آن بدون آن که تملک شود ممنوع است. این ممنوع بدون تملک، اعم است از حیازت یا خرید و به طور کلی قرارداد و تملکی که با دولت امضاء می شود. به همین جهت، گفته شده است که انتقال این اموال (عمومی) نیاز به قانون دارد.

حق مالکیت افراد نسبت به اموال خود حق مطلق بوده و تقریباً نامحدود است، زیرا هر مالکی نسبت به مایملک خود حق هر گونه تصرف و انتفاع دارد، مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد.

برعکس حق جامعه نسبت به مشترکات حق محدود است و به همین جهت گفته می‌شود که مشترکات مال همه است، ولی مال هیچ کس نیست.

 بنابراین افراد جامعه نمی‌توانند در اموالی که داخل در مشترکات و مال عموم است همان تصرفی را نمایند که در اموال خصوصی خود می‌کنند .

مصادیق اموال عمومی در مواد ۲۴، ۲۵ و ۲۶ قانون مدنی:

ماده ۲۴ قانون مدنی :

« هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه هایی را که آخر آن ها مسدود نیست، تملک نماید. »

ماده ۲۵ قانون مدنی :

« هیچ کس نمی تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد، از قبیل پل ها و کاروانسراها و آب انبارهای عمومی و مدارس قدیمه و میدان گاه های عمومی، تملک کند و هم چنین است قنوات و چاه هایی که مورد استفاده عموم است. »

ماده  ۲۶ قانون مدنی :

« اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتفاعات عمومی مثل استحکامات و قلاع و خندق ها و خاکریزهای نظامی و قورخانه و اسلحه و ذخیره و سفاین جنگی و هم چنین اثاثیه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم های تلگرافی دولتی و موزه ها و کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی و امثال آن ها و بالجمله، آنچه از اموال منقوله و غیرمنقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد، قابل تملک خصوصی نیست و هم چنین است اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت یا ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.»

دولت برای انجام خدمات عمومی‌ و اجرای وظایف خود، اموال گوناگونی در اختیار دارد و به تناسب موارد از هر یک استفاده خاصی می‌کند.

پیشنهاد ما برای شما:خسارت تاخیر تادیه

اموال دولتی به معنی عام را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

۱-اموالی که ملک دولت است

۲-اموال و مشترکات عمومی

اموالی که ملک دولت است:

 موسسات عمومی‌ حق مالکیتی مانند سایر اشخاص بر این اموال دارند. با این که قوانین، تصرفات دولت را در این اشیاء نیز تا اندازه‌ای محدود کرده است، ولی حق دولت بر اموال دولتی به معنی خاص شبیه حق مالکیت افراد بر سایر اموال است.

اموال و مشترکات عمومی:

که برای استفاده مستقیم تمام مردم آماده است، یا اختصاص به حفظ مصالح عمومی‌ داده شده و دولت، تنها از جهت ولایتی که بر عموم دارد، می‌تواند آن را اداره کند: مانند پل‌ها، موزه‌هاو معابر عمومی. در واقع تنها این دسته از اشیاء دارای مالک خاص نیست و سایر اموال دولتی مالک معین دارد. برای مثال، کشتی‌های تجاری، اموالی که دولت‌ها اختصاص به تشکیل بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی داده‌اند، و ترکه بدون وارث، و جنگل‌ها و زمین‌های موات اطراف شهر، مال دولت محسوب می‌شود.

مجازات تخریب اموال عمومی:

اگر فردی به اموال عمومی که مورد استفاده مردم است آسیب برساند با مجازات های ذیل روبرو میشود:

سه ماه تا ۱۰ سال حبس در انتظار کسانی است که به خراب کردن، آتش زدن، از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر در این موارد بپردازند؛ «وسایل و تأسیسات عمومی از قبیل شبکه‌های آب و فاضلاب، برق، نفت، گاز، مخابرات، رادیو و تلویزیون و متعلقات مربوط به آنها اعم از سد، کانال، انشعاب لوله‌کشی، نیروگاه‌های برق، خطوط انتقال نیرو و مخابرات و دستگاه‌های تولید، توزیع و انتقال آنها که با هزینه دولت یا با سرمایه مشترک دولت و بخش غیردولتی یا توسط بخش خصوصی برای استفاده عمومی ایجاد شده و همچنین در علائم راهنمایی و رانندگی و سایر علائمی که به منظور حفظ جان اشخاص یا تأمین تأسیسات فوق یا شوارع (خیابان‌ها و کوچه‌ها) و جاده‌ها نصب شده است». قابل ذکر است اگر کسی مرتکب این جرائم شود اما به نتیجه نهایی عملش دست پیدا نکند (مثلا اقدام به خرابکاری بکند‌ اما موفق نشود)، باز هم مجازات خواهد شد. مجازات مبادرت به این جرائم از یک تا سه سال حبس است.

مجازات آتش زدن اموال عمومی:

دو سال حبس در انتظار افرادی است که بطور عمد ساختمان، کشتی، هواپیما، کارخانه، انبار،‌ محل مسکونی یا ساختمانی آماده برای سکونت، جنگل، مزارع و هر نوع محصول زراعی، درختان یا باغ‌های متعلق به فردی دیگر را آتش بزند. اگر شخصی شروع به انجام این کارها بکند و حتی کارش هم بی نتیجه بماند باید شش ماه تا دو سال حبس را تحمل کند. البته گاهی هدف افراد تخریب اموال عمومی نیست بلکه هدف از اینکار (آتش‌سوزی) مقابله با حکومت اسلامی و ضربه زدن به آن است. در این شرایط، آتش زدن هر یک از موارد بالا در حکم ‌محاربه است. محاربه یعنی کشیدنن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ترساندن آنها به نحوی که موجب ناامنی در محیط شود. چهار مجازات برای محارب تعیین شده و قاضی می‌تواند محارب را به هر یک از این مجازات‌ها که صلاح بداند محکوم کند: اعدام، تبعید، به صلیب کشیدن وو قطع دست راست و پای چپ.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:وکالت در خرید و فروش

گروه وکلای حکمت:

بارد اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری در دعاوی حقوقی و کیفری شما را تا رسیدن به حق قانونی خود یاری مینماید و در این راه کنار شکما خواهد ماند.در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای گروه وکلای حکمت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

منبع مطلب : davoodcheshmi.com

مدیر محترم سایت davoodcheshmi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

مشترکات عمومی چیست - تعریف مشترکات عمومی | موسسه حقوقی علی عبدی

اموال عمومی و اموال دولتی :
دولت برای انجام خدمات عمومی و اجرای وظایف خود، اموال گوناگونی در اختیار دارد و به تناسب موارد،از هر یک استفاده اختصاصی می کند، اموال دولتی به معنای عام را می توان به دو دسته تقسیم کرد و این تقسیم در اموال شهرداری ها به خوبی روشن است.
۱-     اموالی که ملک دولت است، موسسات عموم حق مالکیتی مانند سایر اشخاص بر این اموال دارند.
۲-     اموال و مشترکات عمومی، که برای استفاده مستقیم تمام مردم آماده است، یا اختصاص به حفظ مصالح عمومی داده شده و دولت، تنها از جهت ولایتی که بر عموم دارد، می تواند آن را اداره کند، مانند پل ها، موزه ها و معابر عومی، در واقع تنها این دسته از اشیاء دارای مالک خاص نیست و سایر اموال دولتی مالک معین دارد برای مثال کشتی های تجارتی، اموالی که دولت ها اختصاص به تشکیل بانک ها و شرکت های خصوصی داده اند و ترکه بدون وارث و جنگل ها و زمین های موات اطراف شهر، مال دولت محسوب می شود.
قانون مدنی در مواد ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ پاره ای از اموال عمومی را که دارای اهمیّت خاص بوده برشمرده است.

راه عمومی:
مطابق ماده ۲۴ قانون مدنی :«هیچکس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه هائی را که اخر آن ها مسدود نیست تملک نماید.» در واقع کوچه هایی که آخر آنها مسدود نیست به عموم واگذار شده و در شمار اموال عمومی است ولیکن کوچه های بن بست ملک مشترک یا اختصاصی افراد است و داخل در اموال عمومی نیست.

اموال مورد استفاده عموم:
برابر ماده ۲۵ قانون مدنی :«هیچکس نمی تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد، از قبیل پل ها و کاروانسرا ها و آب انبار های عموم و مدارس قدیمیه و میدان گاه های عمومی را تملک کند و همچنین است قنوات و چاه هایی که مورد استفاده عموم است.» ولی باید دانست که انتقاع از این اموال، برای کسانی است که زودتر شروع به بهره برداری کرده اند، حق تقدمی ایجاد می کند که سایرین را ممنوع از مداخله و ایجاد مزاحمت برای آنا می سازد. همچنین است وضع کسی که بر صندلی پارک عموم نشسته و یا مسافری که در کاروانسرای عمومی اقامت کرده است. در واقع، حق تقدم استفاده کننده رنگی از انحصار دارد و وضع او را همانند کسی می کند که حق انتقاع موقت از عینی را داراست.

اموال اختصاص یافته به خدمت عمومی:
برابر ماده ۲۶ قانون مدنی :«اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتفاعات عمومی، مثل استحکامات اثاثیه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم ها تلگرافی دولتی و موزه ها و کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی و امثال آنها و بالجمله آنچه از اموال منقوله و غیر منقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد، قابل تملک خصوصی نیست و همچنین است اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت یا ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.» در واقع جنگلهای طبیعی، آب های کشور، بستر رودخانه ها و ساحل دریا و دریاچه ها نیز جزء این دسته از اموال می باشند.

منبع مطلب : www.abdilawyer.com

مدیر محترم سایت www.abdilawyer.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب