توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

وضعیت سلامتی یک فرد چگونه می تواند سبک زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد

وضعیت سلامتی یک فرد چگونه می تواند سبک زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

وضعیت سلامتی یک فرد چگونه میتواند سبک زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد صفحه 51 تفکر و سبک زندگی هفتم

جواب فعالیت بحث گروهی صفحه ۵۱ کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هفتم وضعیت سلامتی یک فرد چگونه میتواند سبک زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم کاش بچه ها جواب رو بفرستن.

ناشناس : وضعیت سلامتی یک فرد چگونه می تواند سبک او را تحت تاثیر قراردهد.

ناشناس : وضیعت زندگی یک فردی که نمی تواند راه برود یا افرادی که مشکل های روحی و جسمی داند میتواند روی رفتار، اخلاق و روی سبک ارطباتی او با دیگران و نحوه ی بخورد با مشکلات او تاثیر بگذارد.

منبع مطلب : nexload.ir

مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

سبک زندگی و وضعیت سلامت - کمیته تحقیقات سالمندی

                      
وضعیت سلامت افراد از عوامل مختلفی تأثیر می­پذیرد. با آغاز قرن 19، به موازات تغییر در علل مرگ و میر و شیوع بیماری‌های مزمن و روان‌تنی (سایکوسوماتیک)، نقش رفتار و سبک زندگی بر سلامت مورد توجه قرار گرفت. سبک زندگی سالم (Healthy Lifestyle) روشی از زندگی است که سبب تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت و رفاه فرد می­گردد. برآوردها نشان می­دهد که ممکن است حدود 50 درصد از مرگ‌های نابهنگام در کشورهای غربی ناشی از سبک زندگی باشد. بسیاری از بیماری­های مزمن و از جمله بیماری­های مربوط به دوره سالمندی از شیوه زندگی و عادات فرد تأثیر می­پذیرند. اتخاذ سبک زندگی سالم حتی در سال­های آخر عمر می­تواند امید به زندگی را افزایش و بیماری و معلولیت و هزینه­های مراقبت را کاهش دهد.

در ادامه کتابچه­­های مربوط به «شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی» که به همت وزارت بهداشت و درمان تدوین شده است در دسترس عزیزان قرار می­گیرد.

کتابچه های شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی 

منبع مطلب : arc.tbzmed.ac.ir

مدیر محترم سایت arc.tbzmed.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

سبک زندگی سالم و تأثیر آن بر سلامتی

سبک زندگی سالم و تأثیر آن بر سلامتی

سلامتی انسان تحت تأثیرعوامل زیادی قرار دارد. این عوامل عبارتند از: ژنتیک، محیط زیست، مراقبت‌های پزشکی و در نهایت سبک یا شیوه زندگی. شیوه یا سبک زندگی مجموعه خصوصیات، الگوهای عادتی و ویژگی‌های رفتاری انسان را شامل می شود. در چند دهه اخیر گسترش شهرنشینی و توسعه در ساخت و کارکردهای زیستی انسان تغییرات عمده‌ای به وجود آورده است. تغییرات در عادات غذایی، الگوی مصرف، انرژی مصرفی، درجه و شدت فعالیت فیزیکی و موارد دیگر. این شیوه زندگی، مهم‌ترین بخش زندگی هر انسانی، یعنی سلامتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در گذشته بیماری‌های انگلی و عفونی و ناتوانی انسان در درمان آن عامل اصلی مرگ و میر به شمار می‌آمد. اما در حال حاضر بیماری‌های غیر واگیر عامل مرگ و میر انسان شده است. بیماری‌های که حاصل شیوه زندگی غلط و کم تحرکی است. در اینفوگرافی زیر عواملی که موجب بیماری‌های غیر واگیر می‌شوند و تأثیر زیادی در مرگ و میر انسان را دارند؛ به خوبی بیانگر شیوه و سبک زندگی غلط جامعه امروزی است. این آمار در سال ۱۹۹۰ انجام شده است.

عوامل خطر برای بیماری‌های مزمن

در جوامع سنتی مردم از مواد غذایی کاملا” طبیعی استفاده می‌کردند. بین غذای دریافتی و انرژی مصرفی هم تعادل وجود داشت. این تعادل توسط فعالیت فیزیکی ایجاد می‌شد. اما زندگی امروزه شیوه کاملا” متفاوتی به خود گرفته و بسیار راحت و آسان شده است. هر چند که دسترسی به انواع مواد غذایی بسیار آسان شده اما ارزش کالریک، ارزش غذایی، میزان انرژی دریافتی از این غذاها و در کنار آن نقل و انتقالات مکانیکی که موجب کاهش فعالیت انسان شده تأثیر منفی بر سلامت انسان گذاشته است. در حالی که در سبک زندگی انسان امروزه نیاز کمی به مصرف انرژی است، اما فرآورده‌های مدرن غذایی در بسته بندی‌های پر زرق و برق مردم را به مصرف بیشتر تشویق می‌کند. این امر باعث بی تعادلی میان انرژی دریافتی و مصرفی شده که نتیجه آن چاقی و بیماری‌ها دیگری است.

گذشته از این موارد، ما حتی باید بیشتر از خودمان نگران نسل‌های آینده باشیم. زندگی آپارتمان نشینی، تلویزیون و انواع وسایل و بازی های کامپیوتری و نشستن‌های طولانی مدت که همگی موجب کاهش انگیزه نسبت به تحرک و فعالیت می شوند. ما کودکان را در کلاس درس می‌نشانیم، با کلاس‌های تقویتی و خارج از برنامه مدرسه مانع فعالیت فیزیکی آنان طی ۱۰ تا ۱۵ سال می‌شویم، در نهایت آن‌ها با سواد می‌شوند ولی عادت به سبک و شیوه زندگی کرده‌اند که نتیجه آن بالغین چاقی خواهند بود که از درجه فعالیت کمتری برخوردارند.

گرچه شیوه زندگی نشسته و کم تحرک ۲۳ درصد از موارد مرگ و میر را شامل می‌شود، ولی محدودیت در فعالیت فیزیکی موجب چاقی و عامل بیشتر مرگ‌های ناشی از چاقی، بالا بودن کلسترول خون و پرفشاری است. لذا به عنوان یک عامل سببی، مسئول بیش از یک سوم مرگ‌های ناشی از بیماری‌های کرونری قلب، سرطان کولون و دیابت شناخته شده است.

مزایای فعالیت جسمانی

فعالیت جسمانی و انجام ورزش‌های ساده مثل پیاده روی باعث مصرف انرژی بدن می‌شود و از طریق افزایش میزان متابولیسم پایه، در کاهش وزن اثر گذار است. نقش فعالیت فیزیکی در کاهش چربی‌های بدن و حفظ تناسب اندام خیلی مؤثرتر از کاهش وزن است، چرا که فعالیت جسمانی و ورزش باعث افزایش اندازه و وزن عضلات هم می‌شود.

سلامت روانی

فعالیت فیزیکی نه تنها در تأمین سلامت جسمانی، بلکه در سلامت روان و کیفیت زندگی سالم نیز اثر گذار است. فعالیت جسمانی گذشته از این که موجب افزایش طول عمر می‌شود به عنوان یک عامل حمایتی در کاهش و یا حذف اضطراب، استرس و افسردگی مورد قبول واقع شده است. با توجه به اثرات منفی سبک زندگی نشسته و کم تحرک در بروز شیوع بیماری‌های مختلف و نقش پیشگیری و درمانی فعالیت جسمانی در این امر، چگونه می‌توان به یک سبک زندگی سالم دست یافت؟ چگونه می‌توان مردم به ویژه کودکان را به انجام این امر مهم عادت داد؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است! از طریق گنجاندن ورزش در برنامه روزمره خود. اما چرا عده‌ای ورزش می‌کنند و عده ای دیگر از انجام آن خودداری می‌کنند؟

آگاهی از دانش بهداشتی، نگرش فرد نسبت به ورزش و خود کارایی ورزش عواملی هستند که در کنترل عادات بهداشتی و پیشگویی تطابق فرد با هر نوع فعالیتی دخالت دارند. چنان که افزایش فعالیت فیزیکی متوسط در افرادی مشاهده شده است که دارای آگاهی و اطلاعات در مورد فواید ورزش بوده‌اند. رعایت نکردن رفتارهای بهداشتی از جمله ورزش در افراد سیگاری به مراتب بیش از سایر افراد است. گذشته از آن رعایت نکردن رفتارهای بهداشتی در افراد با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین بیشتر است. وجود مشارکت قبلی در ورزش، خود انگیزش قوی، حمایت اطرافیان، داشتن وقت، دسترسی به وسایل و امکانات و درک فرد از سلامتی به احتمال زیاد در ادامه ورزش و پرداختن به آن دخالت دارند.

با توجه به مطالب بیان شده شیوه زندگی و رفتار فرد نه تنها عامل بسیاری از مشکلات بهداشتی است بلکه به عنوان یکی از راه حل‌های اساسی نیز محسوب می‌شود. گرچه دانش علمی و پزشکی مدرن به عنوان مهمترین ابزار حفظ تندرستی هستند، اما به تنهایی قادر نخواهد بود مشکلات را حل کنند. لذا سازمان جهانی بهداشت تغییر در رفتار و شیوه زندگی را به عنوان یکی از عوامل مؤثر در ارتقای سلامت پیشنهاد می‌کند.

در نتیجه ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی متعادل و مناسب و استعمال نکردن دخانیات و مشروبات الکلی، انجام مراقبت‌های دوره‌ای و … در پیشگیری از بیماری‌ها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی – اجتماعی نقش دارند. پی‌ریزی شیوه زندگی در خانواده با آگاهی، نگرش و عملکرد والدین به خصوص مادر انجام می‌شود. زندگی با شیوه و رفتارهای سالم از همان ابتدای کودکی باید شروع شود تا بتوان از فواید و اثرات مثبت آن در بزرگسالی بهره‌مند شد. اما با این وصف شیوه زندگی سالم قابل آموزش و در عین حال قابل تغییر است. از همین امروز شروع کنیم.

منبع : elmevarzesh.com

منبع مطلب : rahebartar.com

مدیر محترم سایت rahebartar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب