جامع التمثیل اثر کیست فارسی هشتمجامع التمثیل اثر کیست فارسی هشتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

درباره محمد حبله رودی نویسنده قرن 11

درباره جامع التمثیل

جامع التمثیل از جمله کتاب های معروف فارسی است که خواندن آن در قرن سیزدهم بسیار معمول بود و چاپ های متعددی از آن شده است از جمله چاپ های آن ، چاپ سنگی 1269 به خط محمد باقر بن محمد حسن خوانساری است.

موضوع و مولف جامع التمثیل :

کتابی است درباره ی تمثیل ها و حکایت ها به ویژه حکایت هایی که به صورت امثال در آمده اند .محمد علی ( محمد ) حبله رودی، ادیب و نویسنده ی قرن یازدهم (دوره ی صفوی ) به زبان فارسی نوشته است . او را منسوب به « حبله رود » ـ دهستانی در فیروزکوه مازندران ـ می دانند . او که در حیدر آباد دکن هندوستان می زیست دو کتاب درباره ی مثل های فارسی با نام های مجمع الامثال و جامع التمثیل تالیف کرد .

درباره ی کتاب جامع التمثیل نقل است که شاه عباس صفوی در مجلسی گفت : ادیبان تازی درباره ی امثال عربی کارهای شایسته ای انجام داده اند ، امثال ترکی هم در یک مجموعه جمع شده است .اما هیچ کس امثال فارسی را گرد آوری نکرده است . چون این سخن به گوش حبله رودی رسید بر آن شد که اثری درباره ی امثال فارسی تالیف کند.

ساخت کتاب :

جامع التمثیل شامل مقدمه و 20 باب به ترتیب حروف الفبا ، شامل حکایات و امثال است و در پایان بخشی با عنوان ملحقات ، شامل حکایات گوناگون اضافه شده است . مولف در مقدمه ی کتاب خوانندگان را به ترک دلبستگی از دنیا و توجه به آخرت سفارش می کند و به آیات قرآن و حکایات دینی استناد می کند.

حبله رودی در این کتاب شرح می دهد که چگونه و بر اساس چه ماجرایی برخی از مثل ها شهرت یافته اند . او در نظم دادن باب های خود سعی کرده ترتیب حروف الفبا را رعایت کند مثلا باب سوم حرف ت موضوع تقوا و توکل / باب هشتم حرف خ موضوع خاموشی

سبک جامع التمثیل :

سبک کتاب مانند سخن موعظه گویا و اهل منبر است و مولف هرجا که فرصتی پیش آمده ، خواننده را نصیحت کرده است . ویژگی بارز این کتاب به کار بردن امثال فارسی و عربی در آغاز یا میان حکایت هاست و از آیات و احادیث بسیار استفاده کرده است .

نثر کتاب ساده و بی پیرایه است .

منبع مطلب : chamran-school-m.blogfa.com

مدیر محترم سایت chamran-school-m.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب