قهرمان هاکی روی چمن المپیک 1948قهرمان هاکی روی چمن المپیک 1948 را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

هاکی روی چمن

هاکی روی چمن

هاکی روی چمن یک ورزش گروهی است که بین دو تیم ۱۱ نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب هاکی به دروازه حریف انجام می‌شود؛ ولین مسابقه رسمی هاکی در تهران بین تیم ایران و تیم اتباع خارجی ساکن تهران در سالن سرپوشیده هفتم تیر با حضور رئیس سازمان تربیت بدنی، دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران و عده ای از شخصیتهای مملکتی برگزار گردد. ضمناً حضور دانشجویان تربیت بدنی (مدرسه عالی ورزش) در این مسابقات چشمگیر بود. انجام اولین مسابقه هاکی در ایران در آن سالها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و خبر آن در روزنامه‌های ورزشی و خبری آن زمان به چاپ رسید. از جمله در روزنامه کیهان ورزشی شرح مفصلی دربارهٔ این مسابقه تحت عنوان «برای ثبت در تاریخ ورزش» همراه عکس از این مسابقه به چاپ رسید. موفقیت این مسابقه و انعکاس آن در روزنامه‌ها باعث گردید که تعداد زیادی از معلمین ورزش و علاقه‌مند به این رشته به یادگیری این ورزش روی آوردند. بر همین اساس اولین دوره کلاس مربیگری هاکی ویژه معلمین ورزش در تهران تشکیل شد که پس از پایان دوره به کلیه شرکت کنندگان گواهی اعطاء گردید. پس از برگزاری این کلاس در تهران دوره‌های مشابه در سایر استانهای ایران برگزار شد. همزمان با اجرای کلاسها و برگزاری مسابقات هاکی در ایران و همچنین مراتب تأسیس فدراسیون هاکی در ایران و گزارشی از عملکرد فدراسیون هاکی ایران به فدراسیون بین‌المللی هاکی که ریاست آن آقای رینه فرانک بر عهده داشتند رسماً اطلاع داده شد. رئیس فدراسیون بین‌المللی هاکی پس از دریافت گزارش ضمن تبریک، اظهار داشتند: «برای من جای بسی خرسندی است که فدراسیون هاکی ایران در وطن خودش تاسیس شده و در این مدت کوتاه چنین پیشرفتهایی داشته‌است» و ایشان برای مشاهده این پیشرفتها از نزدیک به تهران سفر کردند و در مدت دو روزی که در تهران بودند از فعالیتهای فدراسیون اطلاعات جامعی را بدست آوردند و از آقای پروفسور جاوید دعوت کردند تا در جلسه هیئت رئیسه کمیته بین‌المللی هاکی که در کشور هلند برگزار می‌گردد. حضور یابند. شاید بتوان موفقیت‌های تیم ملی هاکی در سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ و نیز حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ لهستان به عنوان تنها نماینده قاره آسیا را در تاریخچه هاکی ذکر کرد.

نهاد اداره‌گر این رشته ورزشی فدراسیون بین‌المللی هاکی است و مهمترین مسابقات این رشته ورزشی المپیک و جام جهانی هاکی است که هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شوند. هاکی از المپیک ۱۹۲۸ آمستردام به این‌سو همواره در برنامهٔ بازی‌های المپیک قرار داشته‌است و پیش از آن نیز دو بار در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ و المپیک ۱۹۰۸ لندن برگزار شد.

هاکی پس از فوتبال بیشترین تعداد بازیکنان را در میان ورزش‌های گروهی خارج از سالن (فضای آزاد) را دارد، اما رقابت‌های باشگاهی هاکی تماشاگران زیادی را به خود جذب نمی‌کند و بازیکنان کمی به صورت کاملاً حرفه‌ای به این رشته ورزشی می‌پردازند.

در کشورهایی که فصل زمستان مانع از برگزاری مسابقات هاکی در فضای باز می‌شود، نوع داخل سالن هاکی نیز تمرین می‌شود که با تغییراتی در قوانین از جمله حضور ۶ بازیکن (به‌جای ۱۱ بازیکن) در هر تیم و در یک زمین حدوداً ۴۰ در ۲۰ متری (به جای زمین استاندارد ۹۱ در ۵۵ متری) و قرار دادن دیواره‌هایی در کنار خط برای ریباند توپ و تفاوت‌های جزئی دیگری برگزار می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

نشانه‌هایی از برگزاری بازی‌هایی شبیه به هاکی در زمان‌های بسیار دور تاریخی وجود دارد، از جمله نقاشی‌هایی در مصر از ۴ هزار سال پیش و سنگ‌نگاره‌ای در حدود ۲۵۰۰ سال پیش در یونان باستان که دو نفر را در حال انجام یک بازی به نام (به یونانی: Κερητίζειν) (تلفظ: کِریتزین) نشان می‌دهد. از حدود هزار سال پیش نیز قوم دائور در مغولستان داخلی، چین به نوعی بازی به نام بِیکو می‌پرداخته‌اند که شبیه به هاکی امروزین است.[۱]

هاکی نوین[ویرایش]

پیدایش و تدوین مقررات هاکی نوین به اوایل سده ۱۹ در مدارس غیرانتفاعی[۲] انگلستان بازمی‌گردد. «باشگاه بلکهیث» در جنوب شرقی لندن، باشگاه‌های کریکت در میدلسکس که هاکی را به عنوان یک ورزش زمستانی انجام می‌دادند و «باشگاه تدینگتون» پیشگامان اشاعه این رشته ورزشی شمرده می‌شوند. در سال ۱۸۸۶ اتحادیه هاکی تأسیس شد و در ۱۸۹۵ نخستین مسابقهٔ بین‌المللی این رشته بین تیم‌های ملی ولز و ایرلند (۳ بر صفر به سود ایرلند) برگزار شد.

هاکی در اواخر قرن نوزدهم وارد هند شد و نخستین باشگاه هاکی در کلکته شکل گرفت، هاکی پس از مدتی به صورت ورزش ملی این سرزمین درآمد و تیم ملی هندوستان در المپیک ۱۹۲۸ شرکت کرد و با پیروزی در تمام بازی‌ها و بدون دریافت هیچ گلی مدال طلای المپیک را به خانه برد، پس از آن نیز تا بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۶ تنها قهرمان المپیک بود، اما پس از استقلال پاکستان از هند این دو کشور به صورت رقبای اصلی این رشته ورزشی درآمدند. پاکستان در المپیک‌های ۱۹۶۰، ۱۹۶۸ و ۱۹۸۴ و هند در دوره‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۸۰ قهرمان المپیک شدند.

تغییر زمین مسابقات هاکی از چمن طبیعی به چمن مصنوعی باعث شد تا حاکمیت هندی‌ها و پاکستانی‌ها در این رشته خاتمه پیدا کند. زمین‌های چمن مصنوعی از ابتدای دههٔ ۱۹۷۰ جایگزین چمن‌های طبیعی شدند و قیمت بالای آن‌ها و تغییراتی که در نحوهٔ بازی هاکی به دلیل بالا رفتن سرعت بازی ایجاد شد، باعث شد تا از دهه ۱۹۷۰ کشورهای ثروتمندتری چون آلمان، هلند و استرالیا به قدرت‌های برتر این رشته ورزشی بدل شوند.

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۴۸

بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۴۸

المپیک تابستانی ۱۹۴۸ (در انگلیسی: Games of the XIV Olympiad) که به‌طور رسمی با نام «بازی‌های المپیاد چهاردهم» شناخته می‌شود، از ۲۹ ژوئیه ۱۹۴۸ تا ۱۴ اوت ۱۹۴۸ میلادی در شهر لندن در کشور انگلستان و با حضور ۴٬۰۹۹ ورزشکار زن و مرد از ۵۹ کشور جهان و در ۱۷ رشته ورزشی برگزار شد.

بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۴۸ لندن، آغازگر فصل جدیدی از رقابت‌های ورزشی در میدان المپیک پس از یک وقفه ۱۲ ساله به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم و پس از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۶ برلین برگزار شد.

تاریخچه[ویرایش]

اگر جنگ جهانی دوم به وقوع نمی‌پیوست، لندن می‌بایست تا در سال ۱۹۴۴ میزبان بازی‌های المپیک می‌شد.

در بازی‌های المپیاد چهاردهم، پنجاه و نه کشور در این دوره از بازی‌ها شرکت داشتند. در این دوره از کشورهای آلمان و ژاپن برای شرکت در بازی‌ها دعوت نشده بود. همچنین اتحاد جماهیر شوروی نیز از آن جهت در المپیک لندن شرکت نداشت که به عضویت کمیته بین‌المللی المپیک در نیامده بود.

در لندن به دلیل مسایل پس از جنگ، دهکده المپیک ساخته نشد و در عوض ورزشکاران را در سربازخانه‌ها اسکان دادند. مسابقات در استادیوم ومبلی شهر لندن برگزار می‌شدند.

ستاره این دوره از بازیها فنی بلانکرس کون (Fanny Blankers-Koen) هلندی بود که توانست چهار مدال طلا کسب کند. او که مادر دو فرزند بود، «زن خانه‌دار پرنده» لقب گرفت. در این دوره نیز ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد مدال‌ها را به دست آورد و تیم‌های‌های سوئد و فرانسه در رده‌های بعدی جدول قهرمانی قرار گرفتند.

کاروان ورزشی ایران با ۵۲ نفر که از ورزشکاران، مربیان و سرپرستان تیم تشکیل شده بود، در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۴۸ شرکت کرد که حاصل آن یک مدال برنز جعفر سلماسی در رشته وزنه‌برداری بود. بودجه اردو و سفر و اقامت کاروان ورزشی ایران را محمدرضا شاه و مجلس شورای ملی پرداختند.[۲] شاه ایران نیز به دعوت پادشاه بریتانیا به لندن رفت و در برخی از بازی‌ها به تماشا نشست.[۲]

در رده‌بندی تیمی، کاروان ورزشی ایران با کسب یک مدال برنز در رده سی و ششم بازی‌ها قرار گرفت.[۲]

ورزش‌ها[ویرایش]

کشورهای شرکت کننده[ویرایش]

امریکا ایران انگلستان فرانسه سوئد ایتالیا نروژ لهستان هندوستان

جدول مدال‌ها[ویرایش]

فهرست زیر شامل ده کشور برتری است که بیشترین امتیاز را در جدول مدال‌ها ازآن خود کردند. کشور انگلستان که میزبان مسابقات بود نتوانست به مقامی بهتر از ۱۲هم در جدول شمارش مدال‌ها دست پیدا کند. تیم ورزشی بریتانیا در این مسابقات سه مدال طلا، چهارده نقره و شش برنز را از آن خود کرد.

      میزبان: بریتانیا

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

نگاهی به تاریخچه بازی های المپیك چهاردهمین دوره بازی های المپیک، 1948 لندن (بریتانیا) | پایگاه خبری یزد فردا

نگاهی به تاریخچه بازی های المپیك چهاردهمین دوره بازی های المپیک، 1948 لندن (بریتانیا) | پایگاه خبری یزد فردا

نگاهی به تاریخچه بازی های المپیك چهاردهمین دوره بازی های المپیک، 1948 لندن (بریتانیا)

1948ـ لندن:

یزدفردا -علی آبادی: اگر جنگ جهانی دوم به وقوع نمی پيوست، لندن می بايستی در سال 1944 ميزبان بازيهای المپيک می شد.
پنجاه و نه کشور در اين دوره از بازيها شرکت داشتند اما از آلمان و ژاپن اصولا دعوت نشده بود. اتحاد جماهير شوروی هم از آن جهت در المپيک لندن شرکت نداشت که عضو کميته بين المللی المپيک نبود.

در لندن دهکده المپيک ساخته نشد و در عوض ورزشکاران را در سربازخانه ها اسکان دادند. مسابقات در استاديوم ويمبلی برگزار می شد.

ستاره اين دوره از بازيها بی ترديد فنی بلنکرز کوئن هلندی بود که چهار مدال طلا گرفت. او که مادر دو فرزند بود، "زن خانه دار پرنده" لقب گرفت.

در اين دوره نيز ايالات متحده آمريکا بيشترين تعداد مدالها را به دست آورد و تيمهای سوئد و فرانسه در رده های بعدی قرار گرفتند.

بازیهای 1940ـ در توکیو و هلسینکی و 1944 ـ لندن به علت جنگ جهانی دوم انجام نشد. و لندن میزبانی را در روزهای 29 جولای تا 14 آگست پذیرا گردید. شرایط برای همه کشورهای اروپائی دشوار بود، انگلیسی‌ها هنوز جیره‌بندی داشتند و خرابیهای جنگ دوم ترمیم نشده بود. بودجه برگزاری بازیها اندک و ناچیز پیش بینی شده و بر رویهم 4100 نفر ورزشکار از پنج قاره جهان حضور داشتند.

ورزشکاران آلمان و ژاپن را شرکت ندادند که کشورهای آنان عامل اصلی جنگ بودند و شوروی هم بعضویت کمیته بین‌المللی المپیک پذیرفته نشده بود. سطح رکوردها پائین بود. ظهور «امیل زاتوپک» دوندة معروف دوهای طولانی از چکسلواکی و «باب متایاس» آمریکائی که 17 سال داشت و فاتح ده گانه گردید از شگفتی‌ها بود. البته نمی‌توان نام خانم «فانی پلانکرز» هلندی مادر دو کودک را از یاد برد که چهار مدال طلا بدست آورد.

زمان برگزاری:29 ژوئیه - 14 آگوست 1948

تعداد کشورهای شرکت ‌کننده:59 کشور
تعداد ورزشکاران:4099 نفر (3714 مرد، 385 زن)

تعداد رشته‌های ورزشی:17 رشته

تعداد رویدادها:136 رویداد

رشته‌های ورزشی:دو و میدانی، بسکتبال، مشت زنی، کانووکایاک، دوچرخه سواری، سوار کاری، شمشیر بازی، فوتبال، ژیمناستیک، هاکی، پنجگانه مدرن، پاروزنی، قایقرانی بادبانی،  تیراندازی، شنا، وزنه برداری و کشتی.


المپیک دوازدهم و سیزدهم به علت وقوع جنگ جهانی دوم، در سالهای 1940 و 1944 برگزار نشد. المپیک چهاردهم را می توان «جشن صلح» عنوان داد و در عین حال «بازیهای ریاضت»، چرا که عوارض جنگ و ویرانیهای ناشی از آن هنوز برجای بود و جیره بندی آذوقه کماکان برقرار. با این حال، المپیک هوایی تازه بود که خبر از جریان داشتن زندگی می داد. 4099 ورزشکار از 59 کشور جهان در روز بیست و نهم ماه ژوئیه در پرتو گرمابخش خورشید، در استادیوم عظیم ویمبلی، رژه رفتند. تماشاگرانی که شاهد رژه بازماندگان جنگ بودند، سخت می گریستند. کشورهای آلمان، ژاپن و ایتالیا از حضور در المپیک منع شدند. هوای گرم و آفتابی لندن دوام چندانی نداشت و اکثر روزها بارانی بود که البته تأثیری در کیفیت بازیها نداشت. در این دوره حد نصاب های به دست آمده پائین بود چرا که ورزشکاران فرصت چندانی برای تمرین و آمادگی برای مسابقات نداشتند. انگلستان که در المپیک 1908 لندن توانسته بود 56 مدال طلا کسب نماید، در این دوره تنها سه مدال طلا از رشته قایقرانی کسب نمود که نشانه تأثیر عمیق جنگ بر زندگی مردمانش داشت.
در مسابقات فوتبال، تیم سوئد با پشت سرگذاشتن یوگسلاوی در فینال به مقام قهرمانی رسید و دانمارک هم سوم شد.
در این دوره برای اولین بار ورزشکاران ایران، در بازیهای المپیک حضور یافتند که حاصل تلاششان یک مدال برنز بود که توسط جعفر سلماسی در وزنه برداری به دست آمد.
در دوهای نیمه استقامت، امیل زاتوپک از چکسلواکی، درخششی فوق العاده داشت و ده هزارمتر را در 6/59-29 دقیقه دوید و مدال طلا گرفت. زاتوپک در 5000 متر هم با اختلاف دو دهم ثانیه با گاستن ریف بلژیکی، در رده دوم ایستاد. خانم فانی بلانکرز از هلند ستاره بازیها بود که در دوهای 100 متر، 80 متر با مانع، ‌200 متر و امدادی به چهار مدال طلا دست یافت.
لازلوپاپ، بوکسور مجارستانی، اولین بوکسوری بود که توانست سه مدال طلای پیاپی در بازیهای المپیک بگیرد و موفقیت خود در المپیک 1948 را در سالهای 1952 و 1956 هم تکرار نماید.
در کشتی، ورزشکاران ترکیه توانستند در رشته آزاد و فرنگی به شش مدال طلا، چهار نقره و یک برنز دست یابند.
در مسابقات هاکی روی چمن، تیم هلند به مقام قهرمانی رسید و بالاتر از بریتانیا و هند قرار گرفت.
در ژیمناستیک، فنلاندیها موفقترین کشور بودند و به شش مدال طلا دست یافتند.
در پایان رقابت ها، ایالات متحده با کسب 38 مدال طلا، 27 نقره و 19 برنز با مجموع 82 مدال در صدر جدول رده بندی توزیع مدال، قرار گرفت.

رده بندی توزیع مدال های چهاردهمین دوره بازی های المپیک 1948 لندن

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب