هر بازی هاکی روی یخ چند ست داردهر بازی هاکی روی یخ چند ست دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ (در انگلیسی: Ice hockey) نام یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) تنها هاکی نامیده می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزش هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به حساب می‌آید. هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفه‌ای آن که به لیگ برتر مشهور است و با نام لیگ ملی هاکی (NHL) و برای زنان با نام لیگ ملی هاکی زنان (NWHL) دارای محبوبیت و طرفداران زیادی است. بوفالو، دیترویت، پیتسبرگ، مینه‌سوتا، شیکاگو، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، تمپا، دنور، سن خوزه و کلمبوس از شهرهایی در ایالات متحده هستند که شهروندانشان به هاکی علاقه فراوان دارند.

هاکی در فصل سرما، ورزش ملی کانادا و محبوب‌ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند است. هاکی همچنین در بخش‌هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز و آلاسکا دارای طرفداران بسیاری است.

با اینکه ۶۴ کشور جهان عضو فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ (IIHF) هستند، در مسابقات جهانیِ هاکی از جمله در بازی‌های المپیک زمستانی و جام جهانی هاکی روی یخ، کشورهای کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایالات متحده آمریکا حرفی برای گفتن دارند و غالباً در صدر جدول مسابقات جای می‌گیرند، به‌گونه‌ای که از ۶۳ مدالی که در مسابقات هاکی مردان در بازی‌های المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۰ تاکنون اعطا شده‌است، تنها ۶ مدال به کشورهایی جز چند کشور نامبرده رسیده‌است.

بازیِ «هاکیِ روی یخ» ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عاملِ سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی یا قدرت جسمانی نقشی اساسی را ایفا می‌کنند.


زمان بازی و وقت‌های اضافه[ویرایش]

این بازی شامل سه ست ۲۰ دقیقه‌ای می‌باشد و زمان بازی فقط هنگامی محاسبه می‌شود که توپ در حال حرکت باشد. در بازی‌های غیرحرفه‌ای و بازی‌های کودکان، زمانِ هر دورهٔ بازی گاهی کوتاه‌تر خواهد بود. اگر در پایان ستِ سوم نتایج مساوی بود وقت اضافه نیز در نظر گرفته می‌شود و اولین تیمی که گل به ثمر برساند برندهٔ آن مسابقه می‌شود.

اصطلاحات انگلیسی خاص بازی هاکی[ویرایش]

هاکی روی یخ در ایران[ویرایش]

فعالیت هاکی روی یخ در ایران از سال ۱۳۹۵ از کمپ یک روزه تیم ملی اینلاین هاکی ایران در ایتالیاآغار شد. در آن سال تیم ایران به کمپ کشورهای امارات و قزاقستان اعزام شد و پس از آنکه یک مسابقه دوستانه در کشور مالزی انجام داد، به مسابقات المپیک زمستانی ساپورای ژاپن اعزام شد. بنا به دلایلی در این مسابقات، این تیم نتوانست از ۱۳ بازیکن ۲ ملیتی خود استفاده کند و تنها با ۸ بازیکن بازیهای خود را بصورت دوستانه در این مسابقات به پایان برد.[۱]

منابع[ویرایش]

الگو:ورزش‌های المپیک

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

قوانین و آموزش جامع بازی هاکی روی یخ

در این مطلب میخواهیم مفاهیم و قوانین کلی ورزش هاکی رو یخ یا به اصطلاح آیس هاکی را بصورت جامع و کامل بیاموزیم تا درک بهتری از این بازی برای پیش بینی روی این رشته ورزشی داشته تا همیشه وینر باشیم.

سطح یخی مناسب بازی: هاکی روی یخ در زمینی یخی سفید رنگ که به آن پیست (Rink) می‌گویند، بازی می‌شود. این زمین باید کیفیت لازم در چارچوب قوانین مربوط به آن مسابقات را تأمین کند. سطح یخی باید توسط آب و مواد شیمیایی با کیفیت ثابت در تمام سطح و با سیستم یخ‌زنی مناسب با شرایط دما و چگالی ثابت آماده شود.

برای مسابقات سطح بالا ابعاد توصیه شده برای پیست ۶۰ متر طول و ۲۵ تا ۳۰ متر عرض است. کرنرهای پیست باید یک کمان دایره‌ای شکل با شعاع ۷ تا ۸/۵ متر باشد. پیست باید در یک فضای محصور شده توسط دیوارک‌ها قرار داده شده باشد. زمین به سه قسمت مساوی با دو خط آبی رنگ و دو قسمت مساوی با یک خط قرمز رنگ تقسیم می‌شود.

منطقه شروع (Face-off Spot) زمین دارای چهار منطقه شروع (دو عدد در زمین هر تیم) و یک منطقه شروع در وسط زمین است. داور در این مرحله توپ را بین دو بازیکن می‌اندازد.

نیمکت بازیکن‌ها: علیرغم اینکه نیمکت بازیکنان جزیی از سطح یخ نیست اما جزیی از پیست مسابقه به حساب می‌آید و شامل تمام قوانین می‌شود و فقط افرادی که لباس مسابقه را به تن داشته و حداکثر ۸ تن از کادر تیم می‌توانند در آن مکان حضور داشته ‌باشند.

جعبه جریمه ( Penalty Box) یک جعبه جریمه برای هر تیم که در یکی از طرفین نیمکت امتیاز نگهدار قرار می‌گیرد، تعبیه شده است. جعبه مربوط به هر تیم باید دارای شرایط یکسان باشد.

اجسام روی یخ: سطح یخی فقط مختص بازیکن و مسئولین روی یخ است. وجود هرگونه شی بر روی یخ که مستقیماً به تجهیزات و توپ بازی ارتباط نداشته باشد، اکیداً ممنوع است.

شیشه محافظ: ورقه‌هایی از جنس پلکسی‌گلس یا سایر مواد آکریلیک دیگر که ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر ضخامت دارند و با دوام بالا و از دو طرف شفاف هستند باید بالای دیوارک‌ها نصب شده باشد.

پدهای بازو: بازیکن باید یک محافظ پوشش بیرونی نرم از لاستیک اسفنجی یا مواد مشابه با ضخامت حداقل ۱/۲۷ سانتی‌متر داشته باشد.

محافظ صورت و دهان: سه نوع مجاز محافظ که می‌تواند به کلاه ایمنی بازیکن‌ها وصل شود: کیج، ویزور و ویزور کامل. ویزور به کلاه ایمنی متصل شده و باید تا حدی که چشم و بینی را به طور کامل پوشش دهد، امتداد پیدا کند.

دستکش: بازیکن باید دستکشی داشته باشد که دست و بازوها را به شکل مناسب پوشش دهد.

کلاه ایمنی: قبل از شروع بازی و بعد از آن باید کلاه ایمنی حتماً بر روی سر باشد.

     بیشتر بخوانید: قوانین بازی بیسبال

     بیشتر بخوانید: قوانین بازی گلف

گروه سنی: مربوط به شرایط سنی یک بازیکن در یک فصل بازی است.

نیمه مهاجم / نیمه مدافع: تقسیم زمین‌بازی به دو نیمه کاملاً مساوی که به کمک یک خط قرمز رنگ در وسط جدا شده‌اند. تیمی که به تور دروازه خود نزدیکتر باشد مدافع و تیمی که از دروازه خودی دورتر باشد تیم مهاجم نامیده می‌شود.

خطای آیسینگ (Icing) زمانی رخ می‌دهد که بازیکن توپ را خودش حمل‌ نکند و آن را به جلو پرتاب کند یا به یک‌سوم زمین خودی بفرستد. این خطا از کسل‌کننده شدن بازی جلوگیری می‌کند.

خطای آفساید: بازیکن مجاز نیست زودتر از توپ یا بازیکن حریف از خط یک‌سوم تیم حریف عبور کند.

بازی شامل سه تایم بیست دقیقه‌ای به همراه وقت اضافه و ضربات پنالتی (در صورت لزوم) است.

هر تیم شامل ۶ بازیکن است که معمولاً سه فوروارد، دو مدافع و یک دروازه‌بان دارد. تعداد کل بازیکن‌ها با احتساب افرادی که بر روی نیمکت ذخیره نشستند ۲۰ نفر است.

بازی دارای حداقل سه داور است.

اگر بازیکنی مرتکب خطا شود، بر حسب شدت خطا به مدت ۲ دقیقه، ۵ دقیقه و بعضاً ۱۰ دقیقه از زمین بازی اخراج می‌شود و این یک موقعیت منفعت‌آمیز برای تیم دیگر است که به آن اصطلاحاً «پاور پلی» (Power Play)  می‌گویند. در بازه‌های جریمه دو دقیقه‌ای، اگر تیمی که در موقعیت منفعت از این جریمه است، گلی به ثمر برساند، بازه جریمه زودتر به پایان می‌رسد؛ اما این قانون شامل جریمه‌های ۵ و ۱۰ دقیقه‌ای نمی‌شود.

هر دو تیم رقابت می‌کنند تا بیشتر گل بزنند. تیمی که امتیازی بیشتری به دست آورد برنده بازی است.

برای به ثمر رساندن یک گل، تیم مهاجم باید توپ را از خط دروازه حریف عبور دهد.

در زمان آغاز هر تایم تیم‌ها جای خود را عوض می‌کنند.

سطح بازی بین هر تایم مجدداً بازسازی شود.

زمان استراحت ۱۵ دقیقه است.

وقت اضافه بعد از ۶۰ دقیقه قانونی می‌تواند ۵، ۱۰ یا ۲۰ دقیقه باشد و قانون گل طلایی در آن حاکم است. یعنی تیمی که اولین گل را در این تایم به ثمر برساند برنده بازی است. در صورت تساوی بازی وارد ضربات پنالتی با تعداد مشخص شوت می‌‍شود. معمولاً تعداد این شوت‌ها ۳ عدد است.

زمان از ۲۰، ۱۰ یا ۵ آغاز شده و به صفر می‌رسد و زمان نگه‌دار باید در زمان توقف بازی زمان را نگه‌ دارد.

هر تیم مجاز است که یک تایم اوت در کل زمان قانونی بازی درخواست دهد.

در تعداد تعویض‌ها محدودیتی وجود ندارد و هر بازیکن می‌تواند مکرراً وارد زمین بازی و از آن خارج شود.

فدراسیون جهانی هاکی روی یخ (آیس هاکی ) IIHF نامیده می‌شود که مخفف عبارت International Ice Hockey Federation است و هر دوره نشریه شامل قوانین آن را منتشر می‌کند. آخرین نسخه قوانین بازی هاکی روی یخ در سال ۲۰۱۸ منتشر شده و تا سال ۲۰۲۲ اعتبار دارد.

منبع مطلب : virgool.io

مدیر محترم سایت virgool.io لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

هاکی روی یخ

هاکی در فصل سرما، ورزش ملی کانادا و محبوب ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند است. هاکی همچنین در بخش‌هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز و آلاسکا دارای طرفداران بسیاری است.

با اینکه ۶۴ کشور جهان عضو فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ (IIHF) هستند، اما در مسابقات جهانی هاکی از جمله در بازیهایالمپیک زمستانی و جام جهانی هاکی روی یخ کشورهای کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایالات متحده آمریکا حرفی برای گفتن دارند و غالباً" درصدر جدول مسابقات جای دارند. بطوری که از ۶۳ مدالی که در مسابقات هاکی مردان در بازیهای المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۰ تاکنون اعطاء شده‌است، تنها ۶ مدال به کشورهایی جز چند کشور نامبرده رسیده‌است.

بازی هاکی روی یخ ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عامل سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی یا قدرت جسمانی ؛ نقشی اساسی را ایفا می نماید.

زمان بازی و وقت‌های اضافه

این بازی شامل سه ست 20 دقیقه ای ( Set ) می‌باشدو زمان بازی فقط هنگامی محاسبه می‌شود که توپ در حال حرکت باشد. در بازی‌های غیر حرفه‌ای و بازی‌های کودکان زمان هر دوره بازی ، گاهی کوتاهتر خواهد بود. اگر در پایان ست سوم نتایج مساوی بود وقت اضافه نیز در نظر گرفته می‌شود و اولین تیمی که گل به ثمر برساند ، برنده ی آن مسابقه می‌شود.

هاکی روی یخ چه گونه ورزشی است؟

هاکی روی یخ ترکیبی از ورزش های اسکیت روی یخ / پاتیناژ – با کفش های تیغه دار فلزی – و هاکی روی چمن – با چوبدستی تیغه ای – می باشد.

این ورزش از پرهیجان ترین  ورزش های جهان است. از ویژگی های آن سرعت بسیار زیاد آن است که سرعت حرکت بازیکنان گاه به ۵۰ کیلومتر در ساعت و سرعت گوی آن – پوک -  تا ۲۰۰ کیلومتر می رسد که تماشاگران به سختی می توانند مسیر آن را دنبال کنند. بنابراین زمانی که گلی زده می شود، چراغی قرمز روشن می شود تا زدن گل معلوم شود.

مهم ترین رقابت های حرفه ای لیگ ملی هاکی در امریکای شمالی است.

ابزار ورزش هاکی روی یخ چیست؟

امروزه هاکی روی یخ را با چوبدستی و یک قطعه ای حلقه ای شکل و لاستیکی   به نام پوکبازی می کنند.

چگونه هاکی روی یخ بازی می شود؟

میدان بازی هاکی روی یخ

این ورزش در دو دسته / تیم انجام می شود. هر تیم هاکی روی یخ دارای ۶ بازیکن است که یک نفرشان دروازه بان می باشد. بازیکنان ذخیره هم که شمار آنها تا ۱۲ بازیکن می رسد، بیرون از زمین می نشینند و هر وقت لازم شد آنها می توانند وارد بازی شوند. بطوری که هر بازیکن در همان منطقه بازی با بازیکن ذخیره عوض می شود.

هر دسته برای دو کار می کوشند:

۱ – پوک را  در گل طرف مقابل وارد کنند.

۲ – از گل زدن دسته مقابل جلوگیری کنند.

بازیکنان دو تیم در حالیکه در میدانی یخ بسته، به سرعت از این سو به آن سو حرکت می کنند تا پوک را با چوبدستی هاکی خود به سوی دروازه تیم مقابل برانند، و با یاری یکدیگر و پاس دادن های تند بتوانند آن را وارد دروازه تیم مقابل کنند.

مدت بازی هاکی روی یخ ۶۰ دقیقه ست که در سه مرحله ۲۰ دقیقه ای انجام می شود.

قانون ها و قرارهای هاکی روی یخ چیست؟

از قانون ها و قرارهای هاکی روی یخ می توان موارد زیر را بیان کرد:

به دلیل سرعت زیاد بازی هاکی روی یخ، گرفتن بازیکن تیم مقابل، تنه زدن، پشت پا زدن، و یا انداختن او برخلاف مقررات است و برای این چنین خطاهایی، بازیکن جریمه می ود و باید به دستور داور مدتی را بیرون از میدان بازی و در جایی مخصوص به نام قفس قرار گیرد.

بازیکنان مجاز به کار بردن پا برای زدن پوک نیستند، اما اگر پوک از میدان بازی بیرون رفت، بازیکن می تواند به آن دست بزند.

پیشینه هاکی روی یخ چیست؟

کانادایی ها که به دلیل شرایط آب و هوایی سرد کشور خود علاقه زیادی با اسکیت روی یخ داشته اند، بزی با گوی را هم به اسکیت روی یخ افزودند و بازی هاکی روی یخ را پدید آوردند.

هاکی روی یخ نخستین بار بیش از ۱۰۰ سال پیش در کشور کانادا شروع شد.

یک ادعا حاکی از آن است که چند سرباز انگلیسی در سال ۱۸۶۷ شکل ابتدایی این ورزش را بر سطح منجمد دریاچه انتاریو بازی کردند.

برای نخستین بار در سال ۱۸۷۵ میلادی این ورزش در مونترال بازی شد و در سال های دهه ۱۸۸۰ میلادی، ورزش هاکی روی یخ به اندازه ای در کانادا دلخواه مردم شد که در بیشتر شهرهای آن اجرا می شد و علاقمندان بسیاری را به تماشا می کشانید.

نخستین باشگاه هاکی روی یخ همزمان در کینگستون و مونترال تشکیل شد.

انجمن هاکی بازان غیرحرفه ای کانادا با ۱۰۰۰ عضو بنیاد نهاده شد. بنابراین جای به وجود آمدن هاکی روی یخ غیرحرفه ای کانادا می باشد.

اما ایالات متحده امریکا را می توان نخستین جای پیدایش هاکی حرفه ای دانست.

در سال های دهه 1۱۸۹۰ میلادی، هاکی روی یخ به امریکا راه پیدا کرد و در سال های نخست قرن بیستم، انگلیسی ها هم با این ورزش تازه آشنا شدند.

طی سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۵ ، باشگاه حرفه ای هاکی در شهر هوگتاون واقع در ایالت میشیگان بنیاد شد.

فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ در سال ۱۹۰۸ در انگلستان بنیاد نهاده شد و امروزه در کشورهای سردسیر اروپا، شمال امریکا  و کانادا این ورزش بسیار دوست داشتنی است.

مهمترین باشگاه جهانی حرفه ای هاکی روی یخ به نام باشگاه جهانی هاکی روی یخ در سال ۱۹۱۰ بنا گردید.

تاریخچه ی هاکی

بازی هاکی

ورزشکار ها

وسایل مورد نیاز برای هاکی (NHL)

کلاه(helmet)

محافظ  گردن(neck_guard)

محافظ گردن که از پلاستیک و صفحات محکم ساخته شده و درون آن بسیار نرم است. این وسیله برای جلوگیری از ضربات تیغه ی اسکیت و دیگر ضربات استفاده میشود.

محافظ شانه(shoulder pads ) 

محافظ آرنج(Elbow_guard)

پیراهن زیر جلیقه

دستکش هاکی

شلوار هاکی

محافظ ساق پا(shin)

جوراب هاکی

اسکیت هاکی

چوب هاکی

زمان بازی و وقتهای اضافه

منبع مطلب : 001salehin.blogfa.com

مدیر محترم سایت 001salehin.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب