از این ستون به اون ستون فرجه

از این ستون به اون ستون فرجهاز این ستون به اون ستون فرجه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

ضرب المثل ازاین ستون به آن ستون فرج است

ضرب المثل ازاین ستون به آن ستون فرج است

ضرب المثل ازاین ستون به آن ستون فرج است

به کسی که گرفتاری بزرگی برایش پیش بیاید و ناامید شود ؛ می گویند : « از این ستون به آن ستون فَرَج است .» یعنی تو کاری انجام بده هرچند به نظر بی سود باشد ولی شاید همان کار مایه ی رهایی و پیروزی تو شود .

مردی گناهکار در آستانه ی دار زدن بود . او به فرماندار شهر گفت : « واپسین خواسته ی مرا برآورده کنید . به من مهلت دهید بروم از مادرم که در شهر دوردستی است خداحافظی کنم . من قول می دهم بازگردم »

فرماندار و مردمان با شگفتی و ریشخند بدو نگریست . با این حال فرماندار به مردمان تماشاگر گفت : « چه کسی ضمانت این مرد را می کند؟ »

ولی کسی را یارای ضمانت نبود . مرد گناهکار با خواری و زاری گفت :

«‌ ای مردم شما می دانید که من در این شهر بیگانه ام و آشنایی ندارم. یک نفر برای خشنودی خدای ضامن شود تا من بروم با مادرم بدرود گویم و بازگردم .» ناگه یکی از میان مردمان گفت : «‌ من ضامن می شوم. اگر نیامد به جای او مرا بکشید.» فرماندار شهر در میان ناباوری همگان پذیرفت. ضامن را زندانی کردند و مرد محکوم از چنگال مرگ گریخت. روز موعود رسید و محکوم نیامد.

ضامن را به ستون بستند تا دارش بزنند، مرد ضامن درخواست کرد: «‌ مرا از این ستون ببرید و به آن ستون ببندید.» گفتند: « چرا ؟ »‌ گفت: « از این ستون به آن ستون فرج است .»
پذیرفتند و او را بردند به ستون دیگر بستند که در این میان مرد محکوم فریاد زنان بازگشت.‌ محکوم از راه رسید ضامن را رهایی داد و ریسمان مرگ را به گردن خود انداخت. فرماندار با دیدن این وفای به پیمان ، مرد گنهکار محکوم به اعدام را بخشید و ضامن نیز با از این ستون به آن ستون رفتن از مرگ رهایی یافت

منبع: asandownload.com

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

معنی ضرب المثل " از این ستون به آن ستون فرج است " + داستان - دانش‌چی

آشنایی با ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است

از این ستون به آن ستون فرج است

در این پست با معانی و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانیو قدیمی آشنا می شوید با دانشچی همراه باشید.

معنی از این ستون به آن ستون فرج است

۱- یعنی گاهی با تغییر موضع و موقعیت قبلی خود در زندگی، می توان به موفقیت دست یافت.

۲- زمانی به کار می رود که انسان در سخت ترین شرایط قرار گرفته باشد و این ضرب المثل گویای امیدواری در اوج ناامیدی است.

۳- ساکن و بی تحرک ماندن کاری را پیش نمی برد. تحرک مفید، رمز موفقیت است.

داستان و ریشه این ضرب المثل

مرد جوانی به شهر دوری مسافرت کرد. اتفاقا همان شب فردی به قتل میرسد. نگهبانان مرد غریب را نزدیک محل قتل دستگیر می کنند و او را نزد قاضی می برند و چون مرد ناشناس نتوانست بی گناهی خود را ثابت کند،‌ قاضی ناعادلانه دستور اعدام را صادر کرد.

فردا مرد مسافر را به یک ستون بستند تا اعدام کنند . مرد هرچه گفت که بی گناه است و بعدا از این کار پشیمان خواهند شد ، جلاد گفت من باید دستور را اجرا کنم. جلاد به او گفت که آخرین خواسته اش چیست.

مرد که دید مرگ نزدیک است گفت : مرا به آن یکی ستون ببندید و اعدام کنید. جلاد فکرکرد که مرد قصد فرار دارد و این یک بهانه است و به او گفت این چه خواهش مسخره ای است!

مرد گفت : رسم این است که آخرین خواهش یک محکوم به اعدام اگر ضرری برای کسی نداشته باشد اجرا شود. جلاد با احتیاط دست او را باز کرد و به ستون بعدی بست.

در همین هنگام حاکم و سوارانش از آنجا گذشتند و دیدند عده ای از مردم دور میدان جمع شدند ، علت را پرسیدند گفتند مردی را به دار می زنند . حاکم پرسید : چه کسی را ؟ جلاد جلو آمد و حکم قاضی را نشان داد.

حاکم گفت : مگر دستور جدید قاضی به شما نرسیده است ؟‌ جلاد گفت: آخرین دستور همین است. حاکم گفت : این مرد بی گناه است ، او را آزاد کنید . قاتل اصلی دیشب به کاخ من آمد و گفت وقتی خبر اعدام این مرد را شنیده ،‌ ناراحت شده که خون این مرد هم به گردن او بیافتد و بااینکه میترسیده خودش را معرفی کرد. من هم او را نزد قاضی فرستادم و سفارش کردم که مجازاتش را تخفیف دهد.

مرد مسافر را آزاد کردند و او گفت : اگر مرا از آن ستون به این ستون نمی بستید تا حالا ‌مرا اعدام کرده بودید. اگر خدا بخواهد از این ستون به آن ستون فرج است.

اختصاصی-دانشچی

منبع مطلب : www.daneshchi.ir

مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

معنی و داستان ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است

معنی و داستان ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است

ضرب المثل از این ستون به اون ستون فرجه

این ضرب المثل زمانی به کار میرود که شخصی در زندگی به مشکلی برخورد کرده و نا امید است به این معنی که ممکن است چاره ای برای رهایی از این مشکل پیدا شود.

داستان  ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است

در زمان قدیم مردی به شهر دوری سفر و مجبور شد شب را در آن شهر به صبح برساند. در همان شب فردی به قتل میرساند و نگهبانان این مسافر را در نزدیکی محل قتل یافته و به اشتباه او را دستگیر می کنند.

فرد مسافر نمی تواند بی گناهی خود را برای قاضی اثبات کند و به همین علت قاضی دستور می دهد تا او را اعدام کنند.

فرد مسافر که دید هیچ راه نجاتی ندارد از قاضی درخواست کرد تا به او اجازه دهد به دیدار مادرش که در شهر دوری زندگی میکند رفته و برای آخرین بار با او دیدار کند و قول داد که حتما بازگردد.

در میان جمعیتی که این اتفاق را تماشا می کردند شخصی قبول کرد که ضامن فرد مسافر شود تا این فرد به دیدار مادرش رفته خداحافظی کند و بازگردد. قاضی نیز بیان کرد که اگر فرد مسافر بازنگردد ضامن را به جای او اعدام می کنند؛ ضامن هم پذیرفت.

روز موعود فرا رسید و فرد محکوم بازنگشت. ضامن را به ستونی بستند تا او را اعدام کنند که ناگهان ضامن درخواست کرد او را به ستون دیگری ببندند. از وی دلیل پرسیدند و او جواب داد : «از این ستون به اون ستون فرج است»

ضامن را از این ستون باز کرده و به ستون دیگری بستند که در همین حین فرد مسافر که محکوم شده بود بازگشت و ضامن را از مرگ نجات داد. قاضی نیز با دیدن این وفای به عهد فرد مسافر را که  محکوم شده بود بخشید.

منبع مطلب : asrepaeez.com

مدیر محترم سایت asrepaeez.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب