چه فرقی بین آداب نماز و احکام واجب نماز وجود داردچه فرقی بین آداب نماز و احکام واجب نماز وجود دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

بهتـــرین عبـــادات ---> نـــماز - تفاوت آداب نماز با احکام نماز چیست ؟

تفاوت آداب نماز با احکام نماز چیست ؟

احکام نماز واجبات نماز است که در صورت رعایت نکردن ان ها نماز باطل می شود ولی آداب نماز موجب بطلان نماز نمی شود ولی رعایت کردن آن باعث ثواب بیشتر می شود . در زیر به نمونه های احکام و اداب نماز می پردازیم :...

آداب نماز

1 - استفاده از انگشتر عقیق (175).

2 - پوشیدن لباس پاکیزه (176).

3 - شانه کردن موها(177).

4 - مسواک کردن قبل از نماز.

5 - خود را برای نماز خوشبو نمودن (178).

6 - خواندن نماز در اول وقت ؛ هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد، بهتر است ، مگر آنکه تاءخیر آن از جهاتی بهتر باشد؛ مثلا صبر کند، تا نماز را به جماعت بخواند(179).

7 - خواندن نماز به جماعت .

8 - گفتن اذان و اقامه به گونه ای که بین اذان و اقامه به اندازه یک سجده فاصله بیندازد و دعاهای وارده را بخواند(180).

9 - همراه داشتن عمامه با تحت الحنک در نماز(181).

10 - پوشیدن لباس سفید و عبا برای نماز(182).

مستحبات و مکروهات اذان و اقامه

1 - بلند کردن صدا در اذان و اقامه برای مرد مستحب است ؛ به گونه ای که بلندی صدا در اقامه ، بلندتر از صدای اذان نباشد(183).

2 - مستحب است که زن موقع نبودن مرد نامحرم کلمات اذان و اقامه را آهسته بگوید.

3 - مستحب است که نمازگزار اذان را آرام و شمرده بگوید؛ (یعنی کلمات اذان را آشکارا ادا کند، به طوری که شنونده بتواند حروفش را بشمارد)(184). و همچنین مستحب است که وقف کردن در آخر هر بخش ‍ اذان را کمی طول بدهد(185).

4 - به سرعت گفتن اقامه مستحب است ؛ آن به این معنی که وقف در آخر هر بخش را طول ندهد(186).

5 - مستحب است که اذان گو در جایی بلند، مانند مناره ، بایستد تا صدایش ‍ به نمازگزاران برسد(187).

6 - مستحب است که اذان گو در وقت گفتن اذان و اقامه ، مخصوصا در اقامه رو به قبله باشد و کراهت دارد که انسان در گفتن بعضی جملات اذان روی خود را به طرف راست یا چپ بچرخاند(188).

7 - سخن گفتن در بین جمله های اذان و اقامه مخصوصا در بین جمله های اقامه مکروه است (189).

8 - مستحب است که اذان گو در وقت گفتن اذان با طهارت و وضو باشد(190).

9 - مستحب است که انسان وقتی صدای اذان را می شنود آن را همراه مؤ ذن آهسته تکرار کند(191).

10 - اگر مؤ ذن صدا را در گلو بیندازد، چنانچه غنا نشود، مکروه است (192).

11 - اگر نماز جماعت داخل مسجد باشد و او بخواهد در بام مسجد نماز بخواند مستحب است اذان و اقامه بگوید(193).

12 - اگر نمازگزار بین اذان و اقامه بقدری فاصله دهد که اذانی را که گفته است ، اذان این این اقامه حساب نشود، مستحب است که اذان و اقامه را دوباره بگوید(194).

13 - اگر نمازگزار بین اذان و اقامه و نماز بقدری فاصله دهد که اذان و اقامه آن نماز حساب نشود، مستحب است که دوباره برای آن نماز،اذان و اقامه بگوید(195).

14 - اگر پیش از آنکه نمازگزار به اندازه رکوع خم شود، یادش بیاید که اذان یا اقامه را فراموش کرده است ، چنانچه وقت نماز وسعت دارد، مستحب است که برای گفتن اذان و اقامه نماز خود را بشکند(196).

  احکام نماز

  1. وقت نماز

 خواندن نماز قبل از اذان یا شک در آن

1. سال‏ها بود اذان صبح، طبق کتاب «أحسن التّقویم» مرحوم آیة‏اللّه‏ ادیب ـ رحمة‏اللّه ‏علیه ـ پخش می ‏شد و ما طبق آن عمل می‏کردیم و بعدا اعلام کردند که طبق نظر افراد خبره، اذان صبح حدود ده دقیقه زودتر از موقع پخش می‏ شده است و ساعات جدیدی تعیین کردند و البتّه اینجانب همیشه پس از اذان قدری احتیاط می ‏کردم ولی دقیقا نمی ‏دانم نمازم داخل وقت بوده یا قبل از آن، تکلیفم چیست؟

ج. نمازهایی که یقین دارید تمام آن قبل از وقت خوانده شده قضا دارد، در غیر این صورت قضا ندارد.

 مراد از یقین

2. این که گفته می ‏شود: «باید برای نماز، یقین به دخول وقت داشت» مراد یقین شخصی است یا عرفی؟

ج. منظور یقین شخصی، اعمّ از اطمینان است ولی به وسوسه اعتنا نشود.

اعلام شدن وقت اذان از رسانه‏ ها

3. وقت اذان که توسّط رسانه‏ ها اعلام می ‏شود؛ آیا حجّت شرعی برای نماز و افطار و... می ‏باشد؟

ج. میزان احراز دخول وقت است.

 شب‏های مهتابی که ماه کامل است

4. مسأله طلوع فجر در لیالی مقمره‏ای که آقایان اختلاف نظر دارند، نظر حضرت عالی چیست؟

ج. در نزد اینجانب با شب‏های دیگر تفاوتی ندارد و میزان احراز طلوع فجر است.

 بیدار ماندن با احتمال خواب برای نماز صبح

5. اگر کسی بترسد که در صورت بیدار ماندن تا آخر شب، برای نماز صبح بیدار نشود؛ آیا جایز است بیدار بماند؟ و اگر بیدار ماندن برای انجام کار واجب باشد؛ چه حکمی دارد؟ [منظور از واجب، واجب عرفی است].

ج. بیدار ماندن جایز است، ولی باید طوری باشد که با اهمیّت شأن نماز منافات نداشته باشد و موجب از دست رفتن وقت نماز نشود.

 وقت نماز ظهر در روز جمعه

6. اگر موفّق به شرکت درنماز جمعه نشویم؛ وقت نماز ظهر چه موقع است؟

ج. در وقت نماز جمعه، خواندن نماز ظهر اشکال ندارد.

 درک نکردن شب در هواپیما

7. در بعضی از سفرهای خارجی که با هواپیما است اشخاص، 24 ساعت طی مسافت می ‏کنند و همه ی این زمان روز است و شبی را درک نمی ‏کنند. بلکه گاهی از اوّل صبح شروع می ‏کنند و بعد از 24 ساعت وقتی به مقصد می ‏رسند، در مقصد، ظهر شرعی نشده؛ اوقات نماز آن‏ها در این 24 ساعت چگونه باید باشد؟

ج. در هر زمان که یکی از اوقات فعلیّت پیدا کرد، وظیفه خود را در همان زمان انجام می‏دهد و در جایی که اوقات نماز هر چند به مقایسه به نزدیک‏ترین مکان‏ها معلوم نیست، باید جایی که مبدأ و آغاز سیر او بوده برای وقت صبح و ظهر و مغرب حساب کند، بنابر احتیاط وجوبی، گرچه محتمل است عدم تکلیف.

خواندن نماز صبح در مکانی و رسیدن به جایی که طلوع فجر نشده

8. اگر انسان نماز صبح را در جایی خواند و با هواپیما به محلّی مسافرت کرد که هنوز در آن جا فجر طلوع نکرده؛ آیا پس از طلوع فجر باید نمازش را اعاده کند؟

ج. احتیاطا خوانده شود.

منبع مطلب : bestworships.mihanblog.com

مدیر محترم سایت bestworships.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

واجبات نماز و فرق بین واجبات و ارکان نماز

واجبات نماز و فرق بین واجبات و ارکان نماز

واجبات نماز,ارکان و واجبات نماز,نماز خواندن

گفتن تکبیرة الاحرام از واجبات نماز می باشد

واجبات نماز و ارکان آن

واجبات نماز چیست؟

نماز از مهم‌ترین عبادتها در اسلام محسوب می‌شود. این عبادت از اجزای متعددی تشکیل شده که برخی از آنها مستحب و برخی دیگر واجب است.

واجبات نماز یازده مورد است:

«اول» نیت. «دوم» قیام یعنی ایستادن. «سوم» تکبیرة الاحرام یعنی گفتن الله اکبر در اوّل نماز. «چهارم» رکوع. «پنجم» سجود. «ششم» قرائت. «هفتم» ذکر. «هشتم» تشهّد. «نهم» سلام. «دهم» ترتیب. «یازدهم» موالات یعنی پی‌درپی بودن اجزاء نماز.

واجبات نماز که تعدادشان به عدد یازده می‌رسد عبارتند از:

1. نیّت: نیت از اولین واجبات نماز بوده بدین معنا که باید نماز را به قصد تقرّب به خدا یا به قصد اجرای دستور او بخواند. ولی لازم نیست که نیّت خود را به زبان بگوید.

2. تکبیرة الاحرام: گفتن «الله اکبر» از واجبات نماز می باشد.

3. قیام: قیام از واجبات نماز می باشد و برای کسی که توانایی ایستادن دارد، واجب است که نماز خود را به صورت ایستاده بخواند. این قیام شامل زمان گفتن تکبیرة الاحرام، قرائت و بعد از اتمام رکوع، می‌شود.

4. قرائت: از دیگر واجبات نماز قرائت می باشد، یعنی خواندن سوره حمد و یک سوره کامل بعد از آن، در رکعت‌های اول و دوم.

5. ذکر: گفتن اذکار مخصوص در حال رکوع، سجده و ... از واجبات نماز است.

6. رکوع: از واجبات نماز بوده و لازم است که در هر رکعت، بعد از قرائت حمد و سوره و یا تسبحات اربعه، نماز گزار به رکوع برود. در رکوع باید به اندازه‌ای خم شود که کف دست به زانوها برسد. در رکوع گفتن هر ذکری کافی است، مثل اینکه بگوید: (سُبحانَ رَبِّی العَظیم وَ بحَمده)   

7. سجده: واجب است که بعد از بجا آوردن رکوع و قیام بعد از آن، به سجده رفته و در سجده هفت قسمت از بدن بر زمین قرار بگیرد؛ پیشانی، کف دو دست، هر دو زانو، و دو انگشت بزرگ پا.

از دیگر واجبات نماز که باید به آن اشاره کرد این است که نمازگزار باید پیشانی را بر چیزی بگذارد که سجده بر آن صحیح است؛ مانند خاک، سنگ، چوب و.... در سجده گفتن هر ذکری کافی است، مثل اینکه بگوید: (سُبحانَ رَبِّی الاَعلی وَ بحَمده) 

8. تشهد: تشهد از واجبات نماز می باشد. نمازگزار بعد از انجام دو سجده در رکعت‌ دوم و چهارم نماز، واجب است که به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر شهادت داده شود و نیز فرستادن صلوات بر پیامبر و خاندانش واجب است. مقدار واجب تشهد این است: «أشهَدُ أن لا إلهَ إلّا اللّٰهُ وَحدَه لا شَریکَ له و أشهدُ أنّ محمّداً عبدُه وَ رسولُه، اللّهمَّ صلِّ علی محمّدٍ و آلِ محمّدٍ».

9. سلام: بعد از تشهد رکعت آخر نماز مستحب است در حالی که نشسته و بدن آرام است بگوید: «السَّلٰامُ عَلَیْکَ ایُّهَا النَّبیُّ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَکٰاتُهُ» و بعد از آن باید بگوید: «السَّلامُ عَلیْکُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَکٰاتُهُ» یا بگوید: «السَّلامُ عَلَیْنٰا وَ عَلَی عِبٰاد اللّٰه الصّالِحِینَ».

10. ترتیب: در مورد واجبات نماز باید گفت که نمازگزار باید افعال نماز را با همان ترتیبی که ذکر شده، انجام دهد و اگر عمداً ترتیب نماز را به هم بزند، مثلاً سوره را پیش از حمد بخواند، یا سجود را پیش از رکوع بجا آورد، نماز باطل می‌شود.

11. موالات: موالات نیز از واجبات نماز است یعنی کارهای نماز مانند رکوع و سجود و تشهد را پشت سر هم بجا آورد و چیزهایی را که در نماز می‌خواند به طوری که معمول است پشت سر هم بخواند و اگر به قدری بین آنها فاصله بیندازد که نگویند نماز می‌خواند، نمازش باطل است.

رکن از واجبات نماز

واجبات نماز,ارکان نماز چیست,قنوت نماز

واجبات نماز یازده مورد است که رکوع یکی از آنها است

1. نیت

۲. تکبیرةالاحرام

۳. قیام موقع گفتن تکبیرةالاحرام و قیام متصل به رکوع؛ یعنی، ایستادن پیش از رکوع

۴. رکوع

۵. دو سجده.

نیت

نیت یکی از ارکان واجبات نماز می باشد و به این معنی است که انسان، نماز را به قصد قربت – یعنی برای انجام فرمان خداوند عالم – به جا آورد و لازم نیست نیت را از قلب خود بگذراند یا مثلا به زبان بگوید: «چهار رکعت نماز ظهر می خوانم قربة الی الله».

تکبیرة الاحرام

تکبیرة الاحرام از ارکان واجبات نماز می باشد پس از گفتن اذان و اقامه، با داشتن نیت و گفتن «الله اکبر» نماز شروع می شود و چون به واسطه گفتن این تکبیر، چیزهایی مانند خوردن و آشامیدن و خنده کردن و پشت به قبله نمودن حرام می شود، این تکبیر را «تکبیرة الاحرام» می گویند. و مستحب است در موقع گفتن تکبیر، دست ها را بالا ببریم و با این عمل، بزرگی خدا را در نظر آورده و غیر او را کوچک شمرده و پشت سر بیندازیم.

قیام

قیام در حال تکبیرة الاحرام و قیام متصل به رکوع، رکن است ولی قیام در موقع خواندن حمد و سوره و قیام بعد از رکوع، رکن نیست. بنابراین اگر کسی رکوع را فراموش کند و پیش از رسیدن به سجده یادش بیاید باید بایستد، بعد به رکوع رود و چنانچه به طور خمیدگی به حال رکوع برگردد، چون قیام متصل به رکوع را انجام نداده، نمازش باطل است.

رکوع

رکوع نیز از دیگر ارکان واجبات نماز می باشد. نمازگزار بعد از خواندن قرائت، باید به قدری خم شود که دست ها به زانو برسد و این عمل را رکوع می گویند. در رکوع یک مرتبه «سبحان ربی العظیم و بحمده» یا سه مرتبه « سبحان الله» باید گفت. پس از رکوع باید کاملا بایستد، بعد به سجده رود.

سجده

سجده یعنی پیشانی و دست ها و سر زانوها و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمین بگذارد و یک مرتبه «سبحان ربی الاعلی و بحمده» یا سه مرتبه «سبحان الله» بگوید. بعد می نشیند و دو مرتبه به سجده رفته، ذکر سابق را تکرار می نماید. محلی که پیشانی را بر آن می گذارد باید زمین یا چیزی باشد که از زمین می روید و بر چیزهای خوراکی و پوشاکی و معدنی سجده جایز نیست.

تشهد و سلام

گفتن تشهد و سلام از ارکان واجبات نماز می باشند. اگر نماز، دو رکعتی است پس از انجام دو سجده برخاسته و حمد و سوره را می خواند و قنوت را انجام داده و پس از رکوع و دو سجده، تشهد را می خواند و نماز را سلام می دهد.

اگر نماز سه رکعتی است پس از تشهد برمی خیزد و حمد تنها را خوانده یا سه مرتبه می گوید: «سبحان اله والحمدالله ولااله الاالله والله اکبر» و بعد رکوع و دو سجده و تشهد و سلام را انجام می دهد و چنانچه نماز، چهار رکعتی است رکعت چهارم را مثل رکعت سوم انجام داده و بعد از تشهد، نماز را سلام می دهد.

فرق بین واجبات نماز با ارکان نماز

واجبات نماز,قنوت نماز,ارکان نماز چیست

سجده از واجبات نماز می باشد

تفاوت بین رکن و غیر رکن در نماز این است که، رکن اگر عمدا یا سهوا کم و یا زیاد شد نماز باطل است و واجب غیر رکنی اگر عمدا کم و زیاد شد نماز باطل است؛ ولی اگر سهوا کم و زیاد شد نماز صحیح است. بنابراین اگر در نماز سهوا اشتباهی مرتکب شد در صورتی که خللی به رکن وارد شود نماز باطل است والا صحیح است.

مثلا اگر رکوع اضافه کرد یا دو سجده اضافه یا کم کرد یا تکبیرة الاحرام را دو بار گفت نماز باطل است؛ ولی اگر در قرائت یا اذکار چیزی سهوا کم یا زیاد شد اشکالی ندارد.

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

منابع:

tebyan.net
blogfa.com

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

تفاوت آداب نماز با احکام نماز چیست ؟

 با سلام به شما بازدید کننده گرامیبرای حمایتاز سایت ما و قرار دادن بیشتر تحقیقان در سایت بر روی لینک زیر ( بعد از خواندن یا قبل از خواندن تحقیق)هر چند بار که خواستید کلیک کنید تا ما نیز با علاقه بیشتری تحقیقات دانش آموزی برای شما بگذاریم . باتشکر

لیست و فهرست کلیه اقدام پژوهی ها


تفاوت آداب نماز با احکام نماز چیست ؟

احکام نماز واجبات نماز است که در صورت رعایت نکردن ان ها نماز باطل می شود ولی آداب نماز موجب بطلان نماز نمی شود ولی رعایت کردن آن باعث ثواب بیشتر می شود . در زیر به نمونه های احکام و اداب نماز می پردازیم :

آداب نماز

1 - استفاده از انگشتر عقیق (175).

2 - پوشیدن لباس پاکیزه (176).

3 - شانه کردن موها(177).

4 - مسواک کردن قبل از نماز.

5 - خود را برای نماز خوشبو نمودن (178).

6 - خواندن نماز در اول وقت ؛ هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد، بهتر است ، مگر آنکه تاءخیر آن از جهاتی بهتر باشد؛ مثلا صبر کند، تا نماز را به جماعت بخواند(179).

7 - خواندن نماز به جماعت .

8 - گفتن اذان و اقامه به گونه ای که بین اذان و اقامه به اندازه یک سجده فاصله بیندازد و دعاهای وارده را بخواند(180).

9 - همراه داشتن عمامه با تحت الحنک در نماز(181).

10 - پوشیدن لباس سفید و عبا برای نماز(182).

مستحبات و مکروهات اذان و اقامه

1 - بلند کردن صدا در اذان و اقامه برای مرد مستحب است ؛ به گونه ای که بلندی صدا در اقامه ، بلندتر از صدای اذان نباشد(183).

2 - مستحب است که زن موقع نبودن مرد نامحرم کلمات اذان و اقامه را آهسته بگوید.

3 - مستحب است که نمازگزار اذان را آرام و شمرده بگوید؛ (یعنی کلمات اذان را آشکارا ادا کند، به طوری که شنونده بتواند حروفش را بشمارد)(184). و همچنین مستحب است که وقف کردن در آخر هر بخش ‍ اذان را کمی طول بدهد(185).

4 - به سرعت گفتن اقامه مستحب است ؛ آن به این معنی که وقف در آخر هر بخش را طول ندهد(186).

5 - مستحب است که اذان گو در جایی بلند، مانند مناره ، بایستد تا صدایش ‍ به نمازگزاران برسد(187).

6 - مستحب است که اذان گو در وقت گفتن اذان و اقامه ، مخصوصا در اقامه رو به قبله باشد و کراهت دارد که انسان در گفتن بعضی جملات اذان روی خود را به طرف راست یا چپ بچرخاند(188).

7 - سخن گفتن در بین جمله های اذان و اقامه مخصوصا در بین جمله های اقامه مکروه است (189).

8 - مستحب است که اذان گو در وقت گفتن اذان با طهارت و وضو باشد(190).

9 - مستحب است که انسان وقتی صدای اذان را می شنود آن را همراه مؤ ذن آهسته تکرار کند(191).

10 - اگر مؤ ذن صدا را در گلو بیندازد، چنانچه غنا نشود، مکروه است (192).

11 - اگر نماز جماعت داخل مسجد باشد و او بخواهد در بام مسجد نماز بخواند مستحب است اذان و اقامه بگوید(193).

12 - اگر نمازگزار بین اذان و اقامه بقدری فاصله دهد که اذانی را که گفته است ، اذان این این اقامه حساب نشود، مستحب است که اذان و اقامه را دوباره بگوید(194).

13 - اگر نمازگزار بین اذان و اقامه و نماز بقدری فاصله دهد که اذان و اقامه آن نماز حساب نشود، مستحب است که دوباره برای آن نماز،اذان و اقامه بگوید(195).

14 - اگر پیش از آنکه نمازگزار به اندازه رکوع خم شود، یادش بیاید که اذان یا اقامه را فراموش کرده است ، چنانچه وقت نماز وسعت دارد، مستحب است که برای گفتن اذان و اقامه نماز خود را بشکند(196).

احکام نماز

1. وقت نماز

خواندن نماز قبل از اذان یا شک در آن

1. سال‏ها بود اذان صبح، طبق کتاب «أحسن التّقویم» مرحوم آیة‏اللّه‏ ادیب ـ رحمة‏اللّه ‏علیه ـ پخش می ‏شد و ما طبق آن عمل می‏کردیم و بعدا اعلام کردند که طبق نظر افراد خبره، اذان صبح حدود ده دقیقه زودتر از موقع پخش می‏ شده است و ساعات جدیدی تعیین کردند و البتّه اینجانب همیشه پس از اذان قدری احتیاط می ‏کردم ولی دقیقا نمی ‏دانم نمازم داخل وقت بوده یا قبل از آن، تکلیفم چیست؟

ج. نمازهایی که یقین دارید تمام آن قبل از وقت خوانده شده قضا دارد، در غیر این صورت قضا ندارد.

مراد از یقین

2. این که گفته می ‏شود: «باید برای نماز، یقین به دخول وقت داشت» مراد یقین شخصی است یا عرفی؟

ج. منظور یقین شخصی، اعمّ از اطمینان است ولی به وسوسه اعتنا نشود.

اعلام شدن وقت اذان از رسانه‏ ها

3. وقت اذان که توسّط رسانه‏ ها اعلام می ‏شود؛ آیا حجّت شرعی برای نماز و افطار و... می ‏باشد؟

ج. میزان احراز دخول وقت است.

شب‏های مهتابی که ماه کامل است

4. مسأله طلوع فجر در لیالی مقمره‏ای که آقایان اختلاف نظر دارند، نظر حضرت عالی چیست؟

ج. در نزد اینجانب با شب‏های دیگر تفاوتی ندارد و میزان احراز طلوع فجر است.

بیدار ماندن با احتمال خواب برای نماز صبح

5. اگر کسی بترسد که در صورت بیدار ماندن تا آخر شب، برای نماز صبح بیدار نشود؛ آیا جایز است بیدار بماند؟ و اگر بیدار ماندن برای انجام کار واجب باشد؛ چه حکمی دارد؟ [منظور از واجب، واجب عرفی است].

ج. بیدار ماندن جایز است، ولی باید طوری باشد که با اهمیّت شأن نماز منافات نداشته باشد و موجب از دست رفتن وقت نماز نشود.

وقت نماز ظهر در روز جمعه

6. اگر موفّق به شرکت درنماز جمعه نشویم؛ وقت نماز ظهر چه موقع است؟

ج. در وقت نماز جمعه، خواندن نماز ظهر اشکال ندارد.

درک نکردن شب در هواپیما

7. در بعضی از سفرهای خارجی که با هواپیما است اشخاص، 24 ساعت طی مسافت می ‏کنند و همه ی این زمان روز است و شبی را درک نمی ‏کنند. بلکه گاهی از اوّل صبح شروع می ‏کنند و بعد از 24 ساعت وقتی به مقصد می ‏رسند، در مقصد، ظهر شرعی نشده؛ اوقات نماز آن‏ها در این 24 ساعت چگونه باید باشد؟

ج. در هر زمان که یکی از اوقات فعلیّت پیدا کرد، وظیفه خود را در همان زمان انجام می‏دهد و در جایی که اوقات نماز هر چند به مقایسه به نزدیک‏ترین مکان‏ها معلوم نیست، باید جایی که مبدأ و آغاز سیر او بوده برای وقت صبح و ظهر و مغرب حساب کند، بنابر احتیاط وجوبی، گرچه محتمل است عدم تکلیف.

خواندن نماز صبح در مکانی و رسیدن به جایی که طلوع فجر نشده

8. اگر انسان نماز صبح را در جایی خواند و با هواپیما به محلّی مسافرت کرد که هنوز در آن جا فجر طلوع نکرده؛ آیا پس از طلوع فجر باید نمازش را اعاده کند؟

ج. احتیاطا خوانده شود.

با سلام به شما بازدید کننده گرامی

برای حمایتاز سایت ما و قرار دادن بیشتر تحقیقان در سایت بر روی لینک زیر ( بعد از خواندن یا قبل از خواندن تحقیق)هر چند بار که خواستید کلیک کنید تا ما نیز با علاقه بیشتری تحقیقات دانش آموزی برای شما بگذاریم . باتشکر

لیست و فهرست کلیه اقدام پژوهی ها

منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب