سیاوش غفوری آذر و سارا معناییسیاوش غفوری آذر و سارا معنایی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

پرواز مرگ، مونترال را هم عزادار کرد | مداد؛ مجله آنلاین مونترال

پرواز مرگ، مونترال را هم عزادار کرد | مداد؛ مجله آنلاین مونترال

دیشب در حالی که کامیونیتی ایرانیان مونترال با نگرانی فراوان پیگیر اخبار مربوط به حمله‌ی موشکی سپاه پاسداران به دو پایگاه عراقی محل اسقرار نیروهای نظامی آمریکایی، بودند ناگهان خبر سقوط یک هوایپمای اوکراینی در اطراف تهران دل همه را لرزاند.

اوکراین به تازگی به یکی از خطوط هوایی محبوب ایرانیان ساکن کانادا برای سفر به ایران تبدیل شده بود. سرویس مناسب و قیمت ارزان، خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین را که پروازی مستقیم بین کی‌یف، پایتخت این کشور و تورنتو راه انداخته بود،‌ مخصوصا برای ایرانیان ساکن تورنتو جذاب کرده بود. اما خبر دیشب، همه جذابیت آن را از بین برد.

صبح پس از حادثه «مداد» اطلاعیه‌ای منتشر کرد و از همه خوانندگان خود درخواست نمود تا با بررسی لیست مسافران هواپیمای اوکراینی، اگر کسی را می‌شناسند که ساکن یکی از شهرهای کانادایی است، به ما اطلاع دهند. این اولین بار بود که در تحریریه مداد درخواست می‌کردیم خوانندگان با ما تماس بگیرند اما آرزو می‌کردیم هیچ پیامی دریافت نکنیم. علی‌رغم آرزویمان، تماس‌ها متعدد بود و از بین تکه‌تکه اطلاعاتی که خوانندگان خوب مداد در اختیارمان گذاشتند، با تاسف فراوان اسامی ۵ شهروند مونترالی بیرون آمد. یکی از دیگری محبوب‌تر و موفق‌تر و باعث افتخار جامعه ایرانی-کانادایی.

شهاب رعنا

شهاب رعنا، دانشجو بوده. گویا در کالج Aviron در مونترال درس می‌خوانده و تازه ۶ ماه بود که پا به شهر آرزوهایش گذاشته بود. جوان، خوشتیپ و به گفته امیر فیضی، یکی از دوستانش، انسانی بسیار مهربان و دوست‌داشتنی. در آخرین جمله‌ای که از او خوانده شده در یک پست تلگرامی در گروه تلگرامی «کولبران کانادا» نوشته: «من همین الان داخل هواپیمای اوکراین هستم به مقصد مونترال. منتظر بلند شدن. فعلا خبری از کنسلی نیست برای این پرواز». اما پرواز شهاب بلیتی یک‌سره به آسمان بود!

سهند هاتفی

این بخش بعدا به مطلب اضافه شد.

سهند هاتفی، دوست و همکلاسی شهاب رعنا در کالج Aviron جوشکاری می‌خوانده. قصد داشت از تعطیلات سال نوی خود حداکثر استفاده را ببرد. پس مقدمات عقد و ازدواج با همسر آینده‌اش را قبل از سفر محیا کرد، به رشت در شمال ایران رفت، داماد شد، سوار هواپیما شد اما از همانجا به آسمان پر کشید. تازه عروسش حتما لحظات وحشتناکی را پشت سر می‌گذارد.

عکس پیوست از سهند هاتفی و شهاب رعنا (یکی دیگر از قربانیان این حادثه)، آنها را سوار بر هواپیما نشان می‌دهد. مشخص نیست این تصویر چه زمانی برداشته شده است. سهند هاتفی نفر سمت چپ است.

آیدا فرزانه و آروین مرتب

آیدا فرزانه و آروین مرتب، زوج خوشبخت و موفقی که هر دو از دانشگاه فناوری‌های برتر (École de technologie supérieure) مدرک دکتری گرفته بودند و در سمت‌های حساس و مهمی مشغول به کار بودند. به گفته ندا، یکی از دوستانشان که به سختی می‌توانست با خبرنگار «مداد» صحبت کند، «زوج نمونه» و «دوست داشتنی»

سیاوش غفوری-آذر و سارا ممانی

و در انتها غم‌انگیز‌ترین مورد مربوط می‌شود به دو جوان بسیار موفق. سیاوش غفوری-آذر و سارا ممانی که هر دو فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه کنکوردیا بودند. سیاوش در شرکت هوافضایی پرات اند ویتنی کار می‌کرده و همکار محبوب و محجوب شرکت محسوب می‌شده و سارا که در بمباردیه مشغول به کار بوده. فریبا یکی از دوستان صمیمی سیاوش و همکار او در شرکت پرات اند ویتنی در حالی که گریه امانش نمی‌داد برای «مداد» داستان بسیار غم‌انگیزی را تعریف کرد. گویا این دو جوان موفق که از زمان دانشگاه با هم آشنا شده بودند، قبل از تعطیلات سال نوی میلادی به ایران سفر می‌کنند تا با هم ازدواج کنند و در زمان وقوع حادثه از سفر عروسی به مونترال بازمی‌گشتند. اما ارابه مرگ اوکراینی، مقصد ماه‌عسل آنها را بهشت مقدر کرده بود.

«مداد» امیدوار است این لیست غم‌انگیز بیش از این گسترش پیدا نکند. اما اگر اطلاعات جدیدی به دستمان رسید حتما خبررسانی خواهیم کرد.

متعاقب افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و سقوط این هواپیما، بسیاری از خطوط هوایی دنیا مسیر خود را به منظور پرهیز از پرواز بر فراز منطقه، عوض کرده‌اند. کانادا به اتباع خود و مخصوصا کانادایی-ایرانی‌ها اخطار داده تا از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

» همچنین بخوانید   دولت کانادا: کانادایی-ایرانی‌ها از سفر به ایران پرهیز کنند!

پی‌نوشت:

این خبر ساعتی پس از انتشار اولیه، با اضافه شدن اسم آقای سهند هاتفی تکمیل شد.

منبع مطلب : www.medad.ca

مدیر محترم سایت www.medad.ca لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

ایرانیانِ کانادا در سوگ جان‌باختگان سقوط هواپیما (+عکس)/ از تازه داماد و عروس تا دانشگاهیان

مقامات کانادا از کشته شدن 63 شهروند کانادایی در سقوط هواپیمای اوکراین در منطقه‌ای در نزدیکی تهران خبر دادند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، 30 نفر از قربانیان این حادثه ساکن شهر "ادمونتون" در آلبرتای کانادا بودند. آلبرتا یکی از نواحی غربی کشور کاناداست.

تجمع شهروندان ایرانی کانادا به یادبود کشته‌شدگان هواپیمای سقوط کرده اوکراینی در نزدیکی تهران- آنها مقابل ساختمان پارلمان منطقه‌ای ادمونتون در آلبرتای کانادا جمع شدند/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان کانادا برای هواپیما

هواپیمای اوکراین دقایقی پس از پرواز از تهران به سمت "کیف" پایتخت اوکراین سقوط کرد و تمامی 176 سرنشین آن کشته شدند. مقامات علت احتمالی سقوط را نقص فنی عنوان کرده‌اند.

"رضا اکبری" رئیس جامعه میراث ایرانیان در ادمنتون کانادا در این باره گفت: "آرش پورضرابی" 26 ساله و "پونه گرجی" 25 ساله فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر دانشگاه آلبرتای کانادا بودند که برای برگزاری جشن عروسی خود به ایران رفته بودند.

آنها همراه 4 مهمان عروسی خود و 24 ایرانی- کانادایی دیگر ساکن ادمونتون سقوط کردند.

تصاویر دانشجویان کشته شده در سقوط هواپیمای اوکراین- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان برای کشته های کانادا

"برنا قطبی" دوست صمیمی این تازه عروس و داماد که با آنها از دانشگاه شریف فارغ‌التحصیل شده است در این باره گفت:  آنها سه روز پیش عروسی خود را جشن گرفتند.

یکی از اساتید دانشگاه مونترال در مورد دو شاگرد خود به نام‌های "سیاوش غفوری آذر" و  "سارا معنایی" که جان خود را در سانحه سقوط از دست دادند، گفت: آنها نیز چند روز پیش عروسی کردند.

این زوج مهندس به تازگی خانه‌ای در حومه مونترال خریده بودند.

یکی از دوستان خانوادگی "الوند صادقی" از کشته شدگان سقوط هواپیما در این باره گفت: او یک پیانیست 30 ساله با استعداد بود و در مراسم جشن عروسی ما در سال 2018 پیانو زد. او در آوریل گذشته در کانادا ساکن شد. این پیانیست همراه با همسرش "نگار برقعی" و خواهر و دخترش در این حادثه کشته شدند.

الوند صادقی و همسرش نگار برقعی شهروندان کانادایی ایرانی تبار - آنها در سقوط  هواپیمای اوکراینی در اطراف تهران کشته شدند/ عکس: رویترز

ایرانیان کشته شده در هواپیمای اوکراین

"جاستین ترودو" نخست‌وزیر کانادا در باره این حادثه گفت: 138 نفر از افراد این حادثه به کانادا ربط دارند. او تعهد کرده که دولت او در باره شهروندان کانادایی پاسخگو باشد.

وزیر امور خارجه کانادا با دولت اوکراین تماس گرفته و وزیر حمل و نقل کانادا نیز با برخی از همتایان بین‌المللی خود برای بررسی این موضوع در ارتباط است. 

ترودو به خبرنگاران گفت: "آنها پتانسیل‌ زیادی داشتند و زندگی با گسترده‌ترین امکانات در برابر آنها بود". وی افزود: "انتظار داریم کانادا نقش مهمی در تحقیقات سقوط ایفا کند".

عزاداری جامعه ایرانیان برای قربانیان حادثه سقوط  هواپیمای اوکراینی در تهران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان کانادا برای هواپیما

به گزارش  رویترز، در سال‌های اخیر این بزرگترین سانحه‌ای است که در آن تعداد زیادی کانادایی کشته شده است. در سال 1985 سقوط یکی از هواپیماهای خط هوایی "ایر ایندیا" بر فراز اقیانوس اطلس 268 کانادایی را کشت.

عزاداری جامعه ایرانیان برای قربانیان سقوط  هواپیمای اوکراینی در تهران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان کانادایی

در کانادا به دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی، پرچم‌ بسیاری از ساختمان‌ها از جمله "پارلمان فدرال" در اوتاوا نیم افراشته شده است.

بسیاری از پرچم‌های کانادا به احترام ایرانی تبار کانادا در هواپیمای اوکراین در کانادا به حالت نیمه افراشته درآمدند/ پرچم نیمه افراشته "برج صلح" در اوتاوا - عکس رویترز

کشته شدگان کانادایی هواپیمای اوکراین

در شهر "ادمونتون" صدها نفر در دمای منفی 16 درجه سیلسوس به یاد کشته‌ها دور هم جمع شدند. عزاداران گریه می‌کردند و یکدیگر را در آغوش می‌کشیدند و در تاریکی هوا، شمع‌های کوچک را  روبه روی عکس از دست‌رفته‌ها روشن می‌کردند.

عزاداری جامعه ایرانیان کانادا برای قربانیان حادثه سقوط  هواپیمای اوکراینی- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترزعزاداری ایرانیان کانادا برای کشته های هواپیما

"علی عظیمی" که یکی از استادان خود را  در این حادثه از دست داده گفت: با حضور در اینجا دوست دارم به جهان بگویم چه اتفاقی افتاده است. مهم است که دنیا بداند چه اتفاقی برای چه کسانی افتاده است.

به دلیل نبود پرواز مستقیم، این پرواز از محبوب‌ترین مسیرهای ترانزیتی برای دانشجویان و دانشگاهیانی است که برای تعطیلات و دیدار خانواده به ایران سفر می‌کنند. کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران در سال 2012 قطع کرد.

همگان گریه می‌کنند

"دیوید توربین" رئیس دانشگاه آلبرتا گفت: حداقل 10 نفر از اعضای جامعه دانشگاهی‌اش در این حادثه کشته شدند. آنها دانشجو، مدرس یا فارغ‌التحصیل هستند.

این رئیس دانشگاه افزود: این خسارت بسیار بزرگ است. کلمات به سادگی نمی‌توانند غم اندوهی را که در دانشگاه حس می‌کنیم بیان کنند.

 دکتر "پریسا اقبالیان" دندانپزشک و همسرش "حامد اسماعیلیون"- "پریسا اقبالیان" و دخترش "ریرا" در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین در نزدیکی تهران کشته شدند/  عکس: رویترز

کشته شدگان هواپیمای اوکراین

اکبری رئیس جامعه میراث ایرانیان در این باره گفت: "مژگان دانشمند" استاد مهندسی برق در دانشگاه آلبرتا یکی از درخشان‌ترین استعدادهای این حوزه را از دست دادیم.

"مژگان دانشمند" استاد مهندسی برق و همسرش پدرام موسوی مدرس مهندسی برق در دانشگاه آلبرتای کانادا/ آنها در سقوط هواپیما اوکراینی در نزدیکی تهران کشته شدند/ عکس: رویترز

کشته شدگان هواپیمای اوکراین

پدرام موسوی مدرس مهندسی برق این دانشگاه و دو دخترش نیز در این حادثه کشته شدند.

"حسین ساغلتون" یکی از دانشجویان این دانشگاه در این باره گفت: پدرام مانند یک پدر رفتار می‌کرد. او افزود: او با دو دخترش دریا و درنیا برای دیدار والدینش به ایران سفر کرد.

"ساغلتون" افزود: از زمان سقوط هواپیما همگان در در این شهر گریه می‌کنند.

رئیس هیات مدیره یک مدرسه در تورنتو گفت: تعدادی از دانش‌آموزان و اعضای خانواده آنها در این اتفاق کشته شدند. هیات مدیره ناحیه "یورک" در شمال تونتو نیز اعلام کردند که مدارس آنها نیز به طور مستقیم تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته است.

براساس آمار سال 2016، حدود 210 هزار نفر از جمعیت 38 میلیونی ساکن این کشور کانادایی ایرانی تبار هستند.

___________________________________________________

بیشتر بخوانید:

گزارش اولیه سانحه هواپیمای بویینگ 737 اوکراین منتشر شد (+متن)

سقوط هواپیمای اوکراینی/ جزئیات جدید/ اسامی مسافران/انتقال اجساد به پزشکی قانونی (+فیلم و عکس)

جان باختن دانشجویان پزشکی ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی

___________________________________________________

منبع مطلب : www.asriran.com

مدیر محترم سایت www.asriran.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب