شرایط ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 – 1402شرایط ثبت نام المپیادهای دانش آموزی 1401 - 1402شرایط ثبت نام المپیادهای دانش آموزی 1401 - 1402شرایط ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 – 1402

المپیاد های علمی دانش آموزی مسابقه های علمی هستند که هر ساله به صورت تیمی یا انفرادی برگزار می شوند. دانش آموزان زیادی تمایل دارند در این رقابت شرکت نمایند اما اولین و مهم ترین نکته ای که برای ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی باید در نظر گرفت، کسب آگاهی لازم درباره شرایط ویژه هر یک از رشته های آزمون المپیاد می باشد. به عنوان مثال شرکت کنندگان در این رقابت علمی حتما می بایست مشغول به تحصیل در پایه دهم یا یازدهم باشند.

سایر ضوابط ثبت نام و پذیرش نیز به طور کامل در دفترچه ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی عنوان شده اند. برای اطلاع از مجموعه شرایط قید شده در دفترچه مذکور، می توانید به مطالعه این مقاله بپردازید.

فارغ التحصیلان مقطع متوسطه دوم حداکثر تا یک سال پس از اتمام پایه دوازدهم و به شرط عدم تحصیل در دانشگاه، می توانند در المپیاد نانو شرکت نمایند.

شرایط ثبت نام در المپیادهای علمی دانش آموزی 1400 – 1401

همان طور که اشاره شد، دریافت دفترچه ثبت نام المپیاد علمی دانش آموزی و کسب اطلاعات کافی از شرایط تعیین شده اولین گامی است که دانش آموزان باید در راستای ثبت نام خود انجام دهند. شرایط نام نویسی به دو صورت عمومی و اختصاصی تعریف شده اند و صرفا دارندگان تمامی این شرایط مجاز به شرکت در این المپیاد می باشند.

لازم به ذکر است که ضوابط عنوان شده در این بخش را با توجه به المپیاد سال گذشته مطرح نموده ایم و چنانچه هر یک از بندهای موجود در آزمون سال تحصیلی دچار تغییر گردد، مقاله حاضر به روز رسانی خواهد شد.

شرایط عمومی ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

دانش آموزان در سال تحصیلی مشغول به تحصیل در پایه های دهم یا یازدهم دوره دوم متوسطه باشند. دانش آموزان واجد شرایط عمومی و اختصاصی می توانند در بیش از یک آزمون المپیاد شرکت نمایند. حضور دانش آموزان پایه دهم در آزمون المپیاد رشته های ادبی و فیزیک به صورت آزمایشی می باشد و امکان ورود به دوره آموزشی تابستان را نخواهند داشت. تمامی دانش آموزان پایه دهم که در آزمون المپیاد سال گذشته شرکت کرده اند و دارای مدال برنز رشته کامپیوتر و یا نقره و برنز سایر رشته ها هستند، جهت شرکت در آزمون المپیادهای سال جاری می بایست مجددا نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. این دسته از داوطلبان صرفا در صورت با موفقیت گذراندن آزمون می توانند به مرحله بعدی صعود نمایند. منتخبین آزمون المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و دارندگان مدال طلا، نقره و برنز سایر رشته ها در آزمون المپیاد سال گذشته که قصد ثبت‌ نام المپیاد سلول‌ های بنیادی و پزشکی بازساختی سال جاری را دارند، می بایست در تمامی مراحل مختلف آزمون المپیاد شرکت نمایند. بدیهی است که این دانش آموزان تنها با کسب قبولی، می توانند به مرحله بالاتر راه یابند. علاقه مندان به ثبت نام آزمون المپیاد کامپیوتر و فیزیک باید بدانند که بین مرحله دوم و دوره آموزشی تابستان یک مرحله سومی برای آن ها در نظر گرفته است که به صورت آزمون عملی برگزار می شود. برگزیدگان مرحله سوم این المپیاد وارد دوره آموزشی تابستان خواهند شد.

شرایط اختصاصی ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

المپیاد جغرافیا

تنها دانش آموزان پایه دهم و یازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی حق شرکت در آزمون این المپیاد را دارند. برگزیدگان آزمون المپیاد جغرافیا از هیچ امتیاز ویژه ای در کنکور سراسری برخوردار نیستند و مانند تمامی داوطلبان عادی در این آزمون شرکت می کنند. نفرات برتر آزمون المپیاد جغرافیا در سال گذشته می توانند در آزمون المپیاد سال جاری نیز شرکت کنند، اما باید تمامی مراحل را از ابتدا سپری نمایند و در صورت موفقیت به مرحله بعد راه یابند.

المپیاد ریاضی

دانش آموزان پایه دهم و یازدهم تمامی رشته ها می توانند در این آزمون شرکت نمایند. از میان دانش آموزان هر دو پایه که در مرحله اول این آزمون المپیاد شرکت می کنند، 600 نفر به مرحله دوم راه می یابند. همچنین به 900 نفر از دانش آموزان پایه دهم نیز این امکان داده می شود که به صورت آزمایشی در آزمون تشریحی مرحله دوم المپیاد ریاضی شرکت نمایند و خود را برای المپیاد سال آینده آماده سازند. ناگفته نماند که این افراد، حق شرکت در دوره آموزشی تابستان را نخواهند داشت. دانش آموزانی که مدال طلای بین المللی المپیاد ریاضی را دریافت کنند، می توانند در رشته های گروه پزشکی به ادامه تحصیل بپردازند. دانش آموزانی که به موجب موفقیت در آزمون المپیاد ریاضی بتوانند مدال طلا کسب کنند، از شرکت در آزمون سراسری زیرگروه مربوطه معاف خواهند شد.

المپیاد ادبی

برگزیدگان این المپیاد، از شرکت در آزمون سراسری زیرگروه مربوطه معاف می گردند و می توانند در رشته و دانشگاه مورد نظرشان مشغول به تحصیل شوند. پذیرفته شدگان آزمون المپیاد ادبی می توانند در کنار رشته های گروه علوم انسانی، رشته های گروه آزمایشی هنر را نیز انتخاب کنند.

المپیاد کامپیوتر

داوطلبانی که بتوانند مدال طلای بین المللی المپیاد کامپیوتر را کسب کنند، امکان ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی را خواهند داشت. دانش آموزان پایه دهم که مدال نقره کشوری المپیاد کامپیوتر را از سال گذشته دارند، می توانند بدون شرکت در مرحله اول و دوم این المپیاد در سال جاری، مستقیما وارد دوره آموزشی تابستان شوند؛ مشروط بر ارائه برگ خلاصه وضعیت و گواهی اشتغال به تحصیل که مورد تایید مدرسه و اداره کل آموزش و پرورش باشد. برگزیدگان المپیاد دانش آموزی کامپیوتر می توانند بدون شرکت در کنکور سراسری زیرگروه مربوطه، در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوند.

المپیاد فیزیک

ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی برای دارندگان مدال طلای بین المللی المپیاد فیزیک امکان پذیر است. افرادی که موفق به کسب مدال طلای آزمون المپیاد فیزیک شوند، از شرکت در کنکور سراسری زیرگروه مربوطه معاف خواهند شد.

المپیاد نجوم و اخترفیزیک

داوطلبانی که مدال طلای آزمون المپیاد نجوم و اخترفیزیک را کسب نمایند، می توانند در آزمون سراسری زیرگروه مربوطه شرکت نکرده و به صورت بدون آزمون در رشته مورد علاقه تحصیل نمایند.

المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

برگزیدگانی که موفق به قبولی در رشته های دانشگاهی مرتبط با سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شوند، از امتیاز شرکت در کارگاه آموزشی، تندیس و جوایز نقدی و کمک هزینه های پژوهشی بهره مند می شوند. چنانچه این المپیاد به صورت بین المللی برگزار گردد، اعضای تیم ملی ایران از بین برگزیدگان طلای کشوری، انتخاب شده و جهت شرکت در اولین نوبت اجرای این رقابت علمی حضور می یابند.

المپیاد شیمی

آزمون المپیاد شیمی آزمون المپیاد شیمی المپیاد شیمی نفرات برتر این آزمون المپیاد، از تسهیلات ورود بدون کنکور به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود برخوردارند. دانش آموزان پایه دهم می توانند در مرحله اول و دوم آزمون المپیاد شیمی شرکت کنند، اما تنها یک بار اجازه حضور در دوره آموزشی تابستان و مراحل پس از آن را دارند. دانش آموز پایه دهمی که پس از پذیرش جهت شرکت در دوره آموزشی تابستان آزمون المپیاد شیمی انصراف دهد، امتیازی برای سال بعد او در نظر گرفته نخواهد شد و می بایست مجددا تمام مراحل آزمون را طی کند.

المپیاد زیست شناسی

نفرات برتر آزمون المپیاد زیست شناسی می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری تحصیلات دانشگاهی خود را در کد رشته محل مورد علاقه آغاز کنند.

المپیاد علوم زمین

شرکت در آزمون المپیاد دانش آموزی رشته علوم زمین برای دانش آموزان واجد شرایط رشته های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و فنی حرفه ای امکان پذیر است. با توجه به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام مربوطه، به شرکت کنندگان در آزمون المپیاد این رشته جوایز نقدی اهدا می گردد و علاوه بر آن از سایر تسهیلات بهره مند خواهند شد که اطلاعات مربوطه به طور جداگانه اعلام خواهد شد.

المپیاد تفکر و کارآفرینی

برگزیدگان آزمون المپیاد تفکر و کارآفرینی دارای امتیاز خاصی در کنکور سراسری نخواهند بود. دانش آموزانی که قبلا با شرکت در این المپیاد مدال یا دیپلم گرفته اند، می توانند مجددا در این آزمون ثبت نام نمایند. برندگان مدال های طلا، نقره و برنز برای عضویت در باشگاه دانش پژوهان انتخاب شده و تسهیلات لازم را از سوی بنیاد ملی نخبگان دریافت خواهند کرد.

المپیاد پژوهشی

برگزیدگان این آزمون المپیاد از امتیاز ویژه ای در کنکور سراسری بهره مند نخواهند شد و مانند تمامی داوطلبان عادی در جلسه آزمون حضور می یابند. دانش آموزانی که به صورت گروهی در آزمون المپیاد پژوهشی ثبت نام می کنند، باید از نظر جنسیت و پایه تحصیلی یکسان باشند. تعداد اعضای هر گروه در المپیاد دانش آموزی پژوهشی نباید بیش از 2 نفر باشد. در آزمون المپیاد پژوهشی، هر دانش آموز حق ارائه فقط یک طرح را دارد. در این المپیاد، قالب و نوع فایل طرح های ارسالی باید با فرمت تعیین شده از سوی سامانه مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت طرح مورد نظر بررسی نمی شود. چنانچه دانش آموزان موفق به کسب امتیازات لازم در طرح پژوهش گردند، تندیس های طلا، نقره و برنز تعلق می گیرد. حمایت های معنوی و اختصاص امکانات آزمایشگاهی مراکز همکار به برگزیدگان طرح های پژوهشی و چاپ آن طرح ها در نشریه های مرتبط از دیگر تسهیلات مربوط به پذیرفته شدگان این المپیاد می باشد که با هماهنگی مراکز مذکور اعطا می گردد.

المپیاد علوم و فناوری نانو

دانش آموزان تمام رشته های تحصیلی در پایه های نهم تا دوازدهم می توانند در این آزمون شرکت کنند. شرکت کنندگان در آزمون المپیاد علوم و فناوری نانو نباید سابقه ترک و یا وقفه تحصیلی داشته باشند. داوطلبان جهت شرکت در آزمون المپیاد علوم و فناوری نانو باید تابعیت ایرانی داشته باشند. (دارندگان کد ملی ایران)

بد نیست بدانید که متولی برگزاری مراحل مختلف این المپیادها باشگاه دانش پژوهان جوان (زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش و بخشی از معاونت استعدادهای درخشان) می باشد. هدف از برگزاری المپیادهای دانش آموزی، رشد علمی نوجوانان و آشنایی کشورها با علوم روز دنیا است.

دانش آموزان داخل یا خارج از کشور که قصد ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی را دارند، می بایست در زمان مقرر به سایت ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی مراجعه نموده و اقدامات لازم از جمله پرداخت هزینه ثبت نام المپیاد های علمی دانش آموزی را انجام دهند. چرا که پس از پایان مهلت نام نویسی، امکان واریز هزینه وجود ندارد. همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان سال یازدهم در صورت کسب نمره قابل قبول می توانند بدون شرکت در کنکور سراسری 1402 در رشته موردن ظر تحصیل نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه امور مربوط به این المپیاد، می توانید بر روی لینک های موجود در متن مقاله کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- تعداد اعضای شرکت کنندگانی که به صورت گروهی در المپیاد پژوهشی شرکت می کنند چند نفر باید باشد؟

تنها دو نفر می توانند در المپیاد گروهی این رشته ثبت نام نمایند.

2- آیا دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده اند می توانند در المپیاد علوم و فناوری نانو شرکت نمایند؟

خیر، شرکت کنندگان در این المپیاد نباید سابقه ترک یا وقفه در تحصیل داشته باشند.

3- دانش آموزان کدام مقاطع تحصیلی می توانند در المپیاد جغرافیای دانش آموزی شرکت نمایند؟

تنها دانش آموزان پایه دهم و یازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی حق شرکت در آزمون این المپیاد را دارند.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "تعداد اعضای شرکت کنندگانی که به صورت گروهی در المپیاد پژوهشی شرکت می کنند چند نفر باید باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "تنها دو نفر می توانند در المپیاد گروهی این رشته ثبت نام نمایند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده اند می توانند در المپیاد علوم و فناوری نانو شرکت نمایند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "خیر، شرکت کنندگان در این المپیاد نباید سابقه ترک یا وقفه در تحصیل داشته باشند." } },{"@type": "Question", "name": "دانش آموزان کدام مقاطع تحصیلی می توانند در المپیاد جغرافیای دانش آموزی شرکت نمایند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "تنها دانش آموزان پایه دهم و یازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی حق شرکت در آزمون این المپیاد را دارند." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب