مقاله در مورد ولادت حضرت زینب و روز پرستارمقاله در مورد ولادت حضرت زینب و روز پرستار را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

انشا در مورد حضرت زینب و روز پرستار | انشا در مورد شغل پرستاری

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

تلگرام آفتاب

اینستاگرام آفتاب

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۱۰۳

ایران، تهران، میدان نوبنیاد ، کوهستان سوم ، پلاک ۳

پشتیبانی آفتاب

منبع مطلب : www.aftabir.com

مدیر محترم سایت www.aftabir.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار | یاد بگیر

ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار | یاد بگیر

زینب کبری (س) سومین فرزند حضرت فاطمه (س) و علی بن ابی‌طالب (ع) است. زینب، خواهر حسین بن علی (ع)، در واقعه کربلا حاضر بود و پس از آن نیز هنگام اسارت، در دفاع از حقانیت برادر خود، همانند امام سجاد (ع) نقشی ویژه داشت. تولد زینب (س)، پنجم جمادی الاولی 5 یا 6هجری می باشد و تربیت وی در کنارپیغمبر اکرم (ص)، حضرت فاطمه (س) و علی (ع) بوده است.

معلم و پرورش دهنده این بانوی گرانقدر، پنج تن اصحاب کساء بوده اند.

هنگامی که زینب (س) متولد شد، مادرش حضرت زهرا (س) او را نزد پدرش امیرالمؤ منین (ع) آورده و گفت: این نوزاد را نامگذاری کنید! حضرت فرمود: من از رسول خدا جلو نمی افتم.

در این ایام حضرت رسول اکرم (ص) در مسافرت بود. پس از مراجعت از سفر، امیرالمؤ منین علی (ع) به آن حضرت عرض کرد: نامی را برای نوزاد انتخاب کنید. رسول خدا (ص) فرمود: من بر پروردگارم سبقت نمی گیرم.

در این هنگام جبرئیل (ع) فرود آمده و سلام خداوند را به پیامبر(ص) ابلاغ کرده و گفت:

نام این نوزاد را ((زینب )) بگذارید! خداوند بزرگ این نام را برای او برگزیده است. سپس مصایب و مشکلاتی را که بر آن حضرت وارد خواهد شد، بازگو کرد. پیامبر اکرم (ص) گریست و فرمود: هر کس بر این دختر بگرید، همانند کسی است که بر برادرانش حسن وحسین گریسته باشد.

زینب پس از آن که به سن ازدواج رسید، به همسری برادرزاده علی (پسرعمویش)، عبدالله جعفر ابوطالب که ۵ سال از او بزرگ‌تر بود درآمد.

زینب کبری از وی چهار پسر داشت به نام‌های: علی، عون، عباس، محمد؛ و یک دختر به نام ام کلثوم. عون و محمد درواقعه کربلاکشته شدند.

عالمه غیر معلمه : دانای نیاموخته، فهمة غیر مفهمه : فهمیده بی آموزگار، کعبة الرزایا: قبله رنجها، نائبة الزهراء: جانشین و نماینده حضرت زهرا (س )، نائبة الحسین : جانشین و نماینده حضرت حسین (ع )، ملیکة الدنیا: ملیکه جان ، شهبانوی گیتی،  عقیلة النساء: خردمند بانوان، عدیلة الخامس من اهل الکساء: همتای پنجمین نفر از اهل کساء، شریکة الشهید: انباز شهید، سیة العقائل : بانوی بانوان خردمند، کفیلة السجاد: سرپرست حضرت سجاد.

حضرت زینب (س)

به سه مکان به عنوان آرامگاه مطهر آن حضرت اشاره شده است.

قبری که در شهرک زینبیه امروز در نزدیکی دمشق، پایتخت فعلی کشور سوریه وجود دارد. علمای قدیم از این مکان (شهرک زینبیه) به «غوطه‏» یا «راویه‏» تعبیر آورده‏اند. زائران ایرانی که جهت زیارت به سوریه میروند، این مکان را زیارت می ‏کنند.

محلی که در شهر قاهره پایتخت مصر به نام «زینبیه‏» مشهور است.

شهر مدینه نیز به عنوان محل دفن حضرت زینب علیها السلام معرفی شده است، گرچه در مدینة النبی محلی به این نام مثل دمشق و قاهره وجود ندارد.

در اهمیت هوش و ذکاوت حضرت زینب (س) همین بس که ایشان در خردسالی (هفت ساله و یا کمتر) خطبه عجیب، غراء و طولانی را که حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) در دفاع از حق امیرالمؤمنین (ع) و غصب فدک در حضور اصحاب پیغمبر اکرم (ص) ایراد فرمودند، حضرت زینب علیها السلام با یک بار شنیدن حفظ کرده و روایت فرموده است.
و ابن عباس با آن جلالت قدر و علو مرتبه در حدیث و علم، از آن حضرت روایت نموده و از آن حضرت به عقیله تعبیر می کند. چنانچه ابوالفرج اصفهانی در مقاتل می نویسد: ابن عباس خطبه حضرت فاطمه سلام اللّه علیها را از حضرت زینب سلام اللّه علیها روایت کرده و می گوید: حدثتنی عقیلتنا زینب بنت علی علیهالسّلام..؟

روز ولادت با سعادت بانوی قهرمان کربلا، حضرت زینب کبری (س) را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینیرا به خوبی انجام داد.

«آگاه باشید هر کسی که ‏بر دوستیآل محمد بمیرد، شهید است.»

«ای پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشت‏ند و به زودی قومی می‏آیند که از دوستی تو سخن می‏گویند. آنگاه از اسلام فرار می‏کنند. مانند پرت شدن تیر از کمان.»

«ما وسیله ‏ارتباط خدا با مخلوق‏های او هستیم. ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاک‏ها، ما راهنماهای روشن خداییم و وارث پیامبران او هستیم‏»

حضرت زینب سلام ا… علیها، شیرزن دشت کربلاسرانجام پس از عمری دفاع از طریق حقه ولایت و امامت در 15 رجب سال 63 هجری قمری در ضمن سفری که به همراه همسر گرامیشان عبداللّه بن جعفر به شام رفته بودند، وفات نموده و بدن مطهر آن بانوی بزرگوار در همانجا دفن گردید.

تهیه و تنظیم: میترا نامجو

منبع مطلب : www.yadbegir.com

مدیر محترم سایت www.yadbegir.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

انشا درمورد حضرت زینب و روز پرستار

انشا درمورد حضرت زینب و روز پرستار

انشا درمورد حضرت زینب و روز پرستار

به مناسبت ولادت حضرت زینب س که به افتخار او, روز میلادش را روز پرستار نام گذاری کرده اند دو انشا درباره روز پرستار در زیر آورده ایم که با هم می خوانیم

انشا در مورد روز پرستار

امروز که قصد نوشتن کرده ام روز تولد حضرت زینب (س) می باشد. نام حضرت زینب را که می شنوم به یاد صبر و استقامت و شیردلی او می افتم که معلمانمان و پدر و مادرهایمان از کودکی در گوشمان خوانده اند.

و اما چه نامگذاری زیبایی بود اینکه روز میلاد حضرت زینب (س) را «روز پرستار» نام نهادند.

واقعا پرستاران از صبورترین و زحمتکش ترین قشرهای جامعه می باشند. شب هایی را که تا صبح بر بالین بیماران و نیازمندان به مراقبت، می گذارنند و توقعی هم ندارند که اجر آنچنانی برای این همه زحمت و از خودگذشتگی شان به آنها بدهند.

کاش توجه و تبریک و خسته نباشید گفتن هایمان، تنها مختص یک روز نباشد. کاش همیشه در یادمان بماند که کسانی هستند که زندگی شان را وقف دیگران کرده اند و حتی زندگی شخصی شان را هم گذاشته اند تا بقیه در آسایش بیارمند.

امروز تنها بهانه ای بود برای نوشتن از این عزیزان ، باشد تا خاطرمان را مملو از یاد آنان کنیم و برای خسته نباشید گفتن، هر روز را فرصتی بدانیم.

روز پرستار و ولادت حضرت زینب مبارک باد…

انشا در مورد روز پرستار

همه ساله پنجم جمادی الاول ولادت حضرت زنیب کبری سلام الله علیها را به عنوان روز پرستار گرامی میداریم. علت نام گذاری این روز به نام روز پرستار این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

درود بی پایان خداوند بر این بزرگ بانوی اسلام باد.

نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم این است که: حیف است زینب را پرستار بیمار بخوانند زیرا پرستاری از بیمار یکی از کوچک ترین مسؤولیت های زینب(س) بود، و هر چند پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات برای انجام خدمتش بنماید و چنین کاری از عهده هر کس برنمی آید ولی با این حال مقام زینب، آن قدر والا و عظیم است که او را پرستار نهضت و انقلاب حسینی باید بنامیم، زیرا این پرستاری به مراتب مهم تر و سرنوشت سازتر از پرستاری بیمار بود.

زینب(س) نقش نگهداری از قیام خون بار حسینی را بر عهده داشت که قطعا اگر او این بار را بر دوش نمی گرفت، خون حسین(ع) پایمال می شدو بسیار دشوار بود که نهضت ابی عبد الله علیه السلام به مردم اعلام و ابلاغ گردد و شاید بدون اسارت خاندان رسول الله و پیش تازی زینب کبرا(س) در رسوا نمودن هیئت حاکم، و تبلیغ او از انگیزه قیام برادرش، یزیدیان به هدف پلید خود نائل می آمدند و نام رسول الله(ص) را نه تنها از مناره های مساجد بلکه از تاریخ، پاک و محو می کردند و این بود نیت شوم آنان.

و زینب با مجاهدت و قیام شجاعانه خویش در برابر زورگویان و همچنین فریب خوردگان زمانش، آن چنان از قیام حسین دفاع کرد که تا قیام رستاخیز، همانند او نه در مردان و نه در زنان، وجود ندارد و این نام جاودان و مقدس برای همیشه با عظمت و شامخ باید برده شود.

گردآوری توسط: تحقیقستان

منبع مطلب : www.tahghighestan.ir

مدیر محترم سایت www.tahghighestan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب