مناطق گردشگری آذربایجان شرقیمناطق گردشگری آذربایجان شرقی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی - مجله گردشگری ایران گردی کلیپو

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی - مجله گردشگری ایران گردی کلیپو

در ادامه سفرهای خنک تابستانی  به سمت  مردمی پرشور و دوست داشتنی آذربایجان شرقی می رویم. آنها در کنار فرهنگ جذاب، غذاهای جادویی و آثار تاریخی حیرت­ انگیز؛ طبیعت سحرآمیزی دارند. از کوه های خنک در شهرستان میانه تا باغ های آباد سراب و شبستر و دشت های باز که به جنگل­­ های ارسباران می ­رسند. امروز می­ریم سراغ ده جای خنک و سرسبز آذربایجان شرقی که جون میده برای سفر تابستونی.

۱- روستای زنوزق

زنوزق از تاریخی‌ترین روستاهای پلکانی ایران است که بین کوه‌ها محصور شده. حتی بعضی خانه ها مربوط دوران صفوی و ایلخانی است. زنوزق از نظر آب و هوایی جزو مناطق سردسیر ایران محسوب می‌شود که تابستان های معتدل و مطلوبی دارد. ده‌ها چشمه جوشان در آنجا وجود دارند.

چشمه‌هایی که بیشتر آنها در باغات می‌جوشند و موجب استمرار سرسبزی می‌شوند. اواخر بهار و تابستان فرصت خوبی برای دیدن حاشیه‌های روستاست. آبشار دامجی قیه یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است. در تابستان حاشیه جاده پوشیده از سایه سار باغ های سیب‌ و زردآلو و گردواست و منظره اسرارآمیزی را خلق می کند. امتداد روستا به ییلاق "ماهار" می‌رسد، دشت وسیع و سرسبزی که اهالی از سبزی‌های تازه و وحشی اون بهره می برند.

 

۲- اسب فروشان

اطراف کوه بزقوش روستایی به نام اسب فروشان وجود دارد که در نزدیکی آبشاری فوق العاده واقع شده است که اسم آن هم آبشار اسب فروشان است. این آبشار از تجمیع چند چشمه با آب زلال شکل میگیرد.این مکان در زمان ولیعهدی عباس میرزا، محل تفریح و شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان بوده است. در شرق روستا، تپه‌ای معروف به کول تپه وجود دارد که از  آتشکده‌های باستانی آذربایجان است اطراف آبشار محل بی نظیری برای پیک نیک های تابستانی است.

۳- اینانلو

اینانلو از بکرترین و خنک ترین‌ مناطق ارسباران است. اقلیم این منطقه معتدل و کوهستانی است و مه جذابی اطراف منطقه چنبره زده است. در طول بهار و تابستان میی سود از سرسبزی و طروات اینانلو لذت برد. پوششجنگلی از تنوع چشم نوازی برخوردار است:بلوط، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، بارانک، نارون، ارس، گردو، گلابی وحشی، زالزالک، انار تنها بخشی از درختان قشنگ اینجا هستند. متاسفانه در اینانلو امکان اجاره‌ اتاق وجود ندارد ولی به هرحال مکان‌هایی برای کمپ زدن در کنار عمارت طومانیاس تعبیه شده است. به خاطر داشته باشید مکانی برای خرید خوراکی وجود ندارد بنابراین هر آنچه را که نیاز دارید در کلیبر تهیه کنید.

 

۴-  آغمیون

این منطقه به واسطه همجواری با دامنه‌های سبلان آب و هوایی خنکی دارد . وجود رودخانه آغمیون چای که از کوه سبلان نشات گرفته و از روستاهای سهزاب و آغمیون جاری می شود، موجب سرسبزی این منطقه با پوشش گیاهی یک‌دست شده است، دامنه‌های منطقه و حواشی رودخونه تا روستای آغمیون بافت جنگلی دارد. درختان خودرو و باغ های میوه، زیبایی وصف‌ناپذیری را در منطقه حاکم کرده. سیب، گلابی، زردآلو و عسل طبیعی تولید شده در باغ‌ها و دشت‌های این بهشت زمینی بسیار معروف هستند.

۵- اهر

 از آنجایی که اهر همجوار اقلیم ارسباران است طبیعت دلفریبی دارد و برای سفر تابستانی بسیار مناسب است. سد ستارخان اهر، منطقه گردشگری هوراند، پارک ملی کنتال، کوه کمتال یا کنتال، ارتفاعات قوشاداغ و تالاب قوچ گلی اهرفقط بخش کوچکی از جذابیت های اهر است.

یک نوع درخت ارزشمند به صورت پراکنده فضای کوه کمتال ر پوشانده  است که بسیار شبیه کاج معمولی است، در دامنه های این کوه نوعی لاله وحشی وجود دارد که بسیار زیباست.

۶- آبشار آسیاب خرابه

این آبشار یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر و رسمی استان آذربایجان شرقی است. آب این آبشار از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه ارسباران، سرچشمه گرفته و بعد از جاری شدن در مسیر دره، از بالای این آبشار زیبا سرریز می‌شود. آب آبشار بعد از سرریز شدن به‌صورت جویبار به هم پیوسته به سمت شمال امتداد پبدا می کند. وجود درختان انجیر در اطراف چشمه آسیاب خرابه، صدها آبشار کوچک و بزرگ به وجود آورده است، صدای یکنواخت ریزش آب  آرامش بینظیر و چشم انداز فوق العاده ای دارد. از نکته‌های جالب توجه در مورد آب و هوای منطقه این است که با وجود آب و هوای گرم و خشک جلفا، محوطه آبشار از هوای خنک و دلپذیری برخوردار می باشد.

۷- آبشار عیش‌آباد

در ۲۰ کیلومتری شهرستان مرند و کنار روستای عیش آباد یک آبشار زیبا وجود دارد آبشار در دره‌ای به نام گوزل دره قرار گرفته، برای رسیدن به آبشار دو مسیر به چشم می آید، یکی مسیر سطح مسیل رود‌خونه و دیگری گذر از تپه‌های غرب دره و باغ‌های سرسبز و جنگلی؛ که راه دوم بسیار دل انگیز است. آبشار دارای دو طبقه است که بیشتر قسمت دوم به چشم می‌خوردو با توجه به ارتفاعش طراوت و زیبایی خاصی داره.

۸- دژ بابک

قلعه بابک  ر که همه می شناسند، در ارتفاعات غربی شاخه‌ای از رود بزرگ قره‌سو در ۳ کیلومتری جنوب غربی کلیبر قلعه رازآلود بابک قرار گرفته است. دسترسی به دژ تنها از سه راه امکان پذیر است: راه اول، عبور از گذر‌گاه دژ دره‌سی بوده که در جنوب دژ وجود دارد و راه دشواری نیز هست، راه دوم که از کنار روستا و مناطق ییلاقی میگذرد و بسیار باصفاست. آنجا طبیعت و خنکی و تاریخ و غرور در همجواری جذابی قرار دارند.

۹- چپرلی

چپرلی  مرتعی سبز و با طراوت است که با نهرهای کوچک آبیاری می شود بخش اعظم صفای این ییلاق بخاطر حضور عشایر است تا اواخر دهه پنجاه خورشیدی حدود چهل خانوار در ییلاق چپرلی چادر زده و فصل گرم سال رو اینجا سپری می کردند. شما می توانید در کنار لذت بردن از آب و هوا از کوچ تابستانی عشایر هم لذت ببرید.

۱۰- مکیدی

جنگلی مکیدی از قلعه درسی تا جنگلهای آینالو در کنار ارس را در برگرفته است. وجود میوه‌های مختلف  مثل گردو، فندق، تمشک و ذغال‌اخته و همچنین زمزمه پرنده ها  از جاذبه های این مکان است و در ارتفاعات این تفرجگاه انواع  گیاهای دارویی روییده می شود، گیاهای جالبی مثل آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و …  در این سرزمین می روید که عطر مست کننده ای به این ناحیه بخشیده است.

کلیپو در کمپین نفس بکش، مکان های بکر و خوش آب و هوای ایران را معرفی می کند. در این راستا ضمن تقاضا برای حفظ محیط زیست و تراوت و زیبایی این اماکن، از شما دعوت می شود که سایر مقالات و نقاط گردشکری این کمپین را بررسی و مطالعه نمایید. 

با کلیپو کمی نفس بکشیم.

[taq_review]

شهرهای دیدنی آذربایجان شرقی

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی که نباید از دست بدهید

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی که نباید از دست بدهید

آذربایجان شرقی، یکی از جذاب‌تری استان‌های نیمه شمال غرب ایران است. تاریخ غنی و مردم مهمان‌نواز، با ویژگی‌‌های فرهنگی خاص این دیار، بر جذابیت‌های این استان زیبا افزوده است. اگر قصد سر زدن به استان آذربایجان شرقی دارید، باید لیست بلندبالایی از مراکز دیدنی تهیه کنید. در این مقاله قصد داریم با جذاب ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی آشنا شویم. با ما در علی‌بابا همراه باشید.

روستای کندوان

روستای کندوان را در صدر لیست جاهای دیدنی آذربایجان شرقی قرار دارد که نباید دیدن آنها را از دست بدهید، بنویسد. به قطع دیدنی‌ترین نقطه استان آذربایجان روستای صخره‌ای کندوان است. این استان که در نزدیکی اسکو واقع شده‌ است، شهرتی جهانی دارد. معماری متفاوت خانه‌هایی که در دل صخره‌ها کنده شده‌اند و سبک زندگی خاص مردمان ساکن این روستا، باعث شده است تا کندوان سالانه میزبان هزاران گردشگر باشد.

روستای کندوان دو خواهر دوقلو در ترکیه و ایالات متحده دارد. اما تنها روستای صخره‌ای مسکونی جهان به‌حساب می‌آید. بهترین زمان برای بازدید از کندوان، اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

ائل گلی

ائل گلی، یا پارک شاه‌ گلی، از معروف‌ترین و مهم‌ترین مراکز تفریحی شهرستان تبریز است. قدمت این مجموعه تفریحی که دارای ارزش تاریخی و گردشگری بالایی است، به دوره آق قویولونها می‌رسد.

دریاچه ائل‌گلی، در ابتدا برای تامین آب مورد نیاز شهرستان تبریز احداث شد. به مرور در کنار این دریاچه بنای ائل گلی احداث شد و این مجموعه توسعه یافت. امروزه، هتل‌های متعدد، مراکز فروش زنجیره‌ای و پارک بازی کودکان در مجموعه ائل گلی وجود دارند که باعث شده‌اند مجموعه ائل‌گلی به یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تبریز تبدیل شود. توصیه می‌کنم حتما در سفر به آذربایجان از این مجموعه زیبا دیدن کنید.

جنگل‌های ارسباران

اگر عاشق طبیعت و طبیعت‌گردی هستید و هرکجا که باشید دنبال جنگل و سرسبزی هستید، حتما باید از جنگل‌های بی‌نظیر ارسباران آذربایجان شرقی دیدن کنید. جنگل‌های ارسباران از معدود بازماندگان جنگل‌های هیرکانی است.

از جنگل‌های ارسباران به عنوان موزه حیات وحش ایران هم یاد می‌شود. گونه‌های متنوع و کم‌یابی از حیوانات در این منطقه از آذربایجان شرقی زندگی می‌کنند. خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش، مرال، غزال، مار افعی، گراز و پلنگ از معروف‌ترین گونه‌های حیوانی هستند که ارسباران میزبان حیات آنها است.

جنگل‌های ارسباران در تابستان بسیار خنک است و هوای دلچسبی دارد. بهترین زمان بازدید از این پوشش طبیعی استان آذربایجان شرقی تابستان است. پس اگر دوست دارید از گرما فرار کنید و به گوشه دنجی از ایران پناه ببرید، جنگل‌ ارسباران بهترین گزینه به‌حساب می‌آید.

کاخ شهرداری تبریز

یکی از زیباترین عمارت‌های شهرستان تبریز و جالب‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی، کاخ شهرداری است. این عمارت زیبا که درواقع مرکز انجام امور مربوط به شهرداری تبریز است، درست در مرکز این شهر واقع شده است. در کنار برج ساعتی که برای مردم تبریز جزو خاطره‌انگیزترین بناهای شهر است. کاخ شهرداری تبریز که حدودا 80سال عمر دارد، از همان ابتدا با کاربری شهرداری یا همان بلدیه ساخته شد. این عمارت با گذشت همه این سالها، هنوز کاربری خودش را حفظ کرده است و همچنان به عنوان شهرداری شناخته می‌شود.

البته قدمت این عمارت، آن را تبدیل به موزه‌ای شهری ساخته است. علاقه‌مندان به تاریخ تبریز می‌توانند به سادگی از این عمارت تاریخی و زیبا دیدن کنند و در کار آن از آثاری که از دهه‌های قبل باقی مانده است هم بازدید کنند. اولین ماشین شهرداری، اولین ماشین آتش‌نشانی تبریز، موزه فرش و موزه دوربین از جمله جاذبه‌های این عمارت زیبا و قدیمی شهرستان تبریز هستند.

ربع رشیدی

ربع رشیدی یکی از ارزشمندترین بناهای آذربایجان شرقی است. این بنای تاریخی که قدمتی در حدود 600 سال دارد، در دوره مغول‌ها و در زمان وزارت خواجه رشید‌الدین فضل‌الله احداث شد. ربع رشیدی دانشگاهی با امکانات کامل بوده است. ساختمان دانشگاه، استراحتگاه، حمام، مسجد، کتابخانه و … داشته است.

تمرکز ربع رشیدی در آموزش پزشکی به دانشجویان بوده است. البته امروزه از بنای ربع رشیدی، گنبد آن سالم‌تر مانده است. گنبد این بنا درواقع آرامگاه خواجه رشید‌الدین فضل الله است. برای بازدید از این مجموعه تاریخی می‌توانید به شهر باغمیشه از توابع تبریز بروید.

مسجد و گنبد کبود

یکی از جلوه‌های شاهکار هنر معماری ایرانی-اسلامی را می‌توان در مسجد کبود تبریز دید. این مسجد زیبا که در تبریز واقع شده است، به خاطر کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و نمای آبی مسجد، به مسجد کبود معروف شده‌ است. این مسجد، یادگار حکومت قراقویولونها در تبریز است. متاسفانه قسمت عمده مسجد کبود در زلزله سال 1193 از بین رفت و جیز کمی از آن شکوه و عظمت باقی ماند. اما همین مقدار باقی مانده هم با کاشی‌های منقوش به طرح‌های زیبای اسلیمی جلوه‌ای خاص دارند که هر علاقه‌مند به هنر را به خود جذب می‌کند.

خانه مشروطه

می‌دانیم که تبریز، زایشگاه تحولات مهم ایران بوده است. یکی از مهمترین تحولات سده قبل، جنبش و انقلاب مشروطه بوده است که اصلی‌ترین مهد آن، شهر تبریز است. خانه مشروطه، تاریخ گویای ایران دوره مدرن است. تندیس‌ها، نمادها، اسناد و آثار باقی مانده از دوره جنبش مشروطه که بخش مهمی از آن در این خانه می‌گذشت، نشان دهنده همت عالی مردان این دیار در راستای تحقق بخش مهمی از حقوق مردم ایران در حکومت دارد.

خانه مشروطه حدو یک‌ونیم قرن پیش در تبریز ساخته شد. این خانه محل رفت‌وآمد موثرترین شخصیت‌های حنبش مشروطه بوده است و امروزه به موزه‌ای زیبا و دیدنی برای علاقه‌مندان و زیباترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی برای تاریخ‌دوستان تبدیل شده است. این موزه دیدنی را می‌توانید در بافت تاریخی تبریز و در کنار مسجد جامع پیدا کنید.

مقبره‌الشعرا

تبریز زادگاه مفاخر ادبی و هنری ایران است. بسیاری از شعرای بزرگ ایران، اصالت تبریزی دارند و در این شهر آرام گرفته‌اند. مقبره‌الشعرای تبریز، میزبان پیکر 400 تن از شعرا و مفاخر هنری این شهر باشکوه است. جایی که مشتاقان ادب برای بازدید از مقبره این مفاخر ادبی به آن سفر می‌کنند. مرحوم شهریار یکی از معروف‌ترین مفاخر ادبی آذربایجان است که در مقبره‌الشعرا به خاک سپرده شده‌ است.

سردر این آرامگاه هم معماری جالبی دارد که در نوع خود بی‌نظیر است.این بنا مقبره‌الشعرا را از سایر ابنیه تاریخی مشابه خود، متفاوت کرده است. برای دسترسی به مقبره‌الشعرا باید به بافت تاریخی تبریز بروید.

موزه آذربایجان

یکی از مهم‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی ایران در استان آذربایجان شرقی دارد. موزه آذربایجان که تبریز واقع شده است، گنجینه‌ای بزرگ از تاریخ باستانی ایران را در خود جا داده است. این بنای زیبا که حدودا 50 سال از قدمت بهره‌برداری از آن می‌گذرد در زمینی به مساحت 2400 متر مربع و سه طبقه بنا شده است.

بسیاری از اشیا باستانی ایران در این موزه نگهداری می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. در این موزه می‌توانید آثار اکتشاف شده از جیرفت را مشاهده کنید که قدمتی در حدود 7000 سال دارند.

قلعه ضحاک

قلعه اژدهاک یا قلعه ضحاک، در شهرستان هشترود قرار دارد. این قلعه قدمتی بسیار طولانی دارد. گفته می‌شود که قدمت قلعه ضحاک به دوره اشکانیان برمی‌گردد. این قلعه در قسمت بالای کوه قرار دارد و منظره‌ زیبای زیر پای شما را در معرض دیدتان قرار می‌دهد. نکته جالب درباره قلعه ضحاک، افسانه‌هایی است که در مورد آن گفته می‌شود. بنابر افسانه‌ها، این قلعه محل حکمرانی ضحاک، پادشاه معروف و ستمگر شاهنامه بوده است. بنابر باور عمومی، کاوه آهنگر که دربرابر ضحاک قیام کرد هم از اهالی هشترود بود.

اگر دوست دارید به تماشای تاریخ باستان بروید و در جایی قدم بزنید که سالیان گذشته، کاوه آهنگر دربرابر پادشاه مستبد دوره خودش به خونخواهی ایستاد، تماشای این قلعه باستانی را از دست ندهید. قلعه ضحاک یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی و جاهای دیدنی آذربایجان شرقی است.

موزه عصر آهن

یک اتفاق باعث شد تا زمینی در کنار مسجد کبود، به یکی از مهمترین مراکز باستانی ایران تبدیل شود. موزه عصر آهن که اولین موزه صحرایی ایران نام دارد، در عملیات خاکبرداری در کنار مسجد کبود و به صورت کاملا اتفاقی کشف شد. محوطه اکتشاف شده، شامل گور‌های کودکان، زنان و پسران نسبتا نوجوان بود که اطلاعات جالبی درمورد تاریخ کهن تبریز به باستان‌شناسان بخشید.

اگر گذارتان به کاشان و تپه سیلک خورده باشد، باید حدس بزنید که قرار است در موزه عصر آهن تبریز، شاهد چه آثار باستانی باشید. گورهای انسان‌های دوره باستان و اشیایی که با آنها به زیر خاک رفته‌اند، جلوه عجیبی از گذر تاریخ به تماشاگران نشان می‌دهد. سفال‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که در کنار یا داخل گورها کشف شدند و اکنون به معرض نمایش درآمده‌اند، اطلاعات جالبی از وضعیت و سبک زندگی مردم دوره باستان به باستان‌شناسان می‌دهند. اگر دوست دارید از این موزه دیدن کنید، می‌توانید آن را در شهرستان تبریز و در کنار مسجد کبود پیدا کنید.

تفرجگاه عینالی

رشته کوه‌های سرخاب در کرانه شهر تبریز، میزبان تفریحگاهی بزرگ به نام تفریحگاه عینالی است. این تفرجگاه که سالانه از هزاران مسافر پذیرایی می‌کند، بزرگترین تفریحگاه حومه تبریز به حساب می‌آید. طبیعت زیبای رشته کوه سرخاب، هوای مطبوع و امکانات تفریحی نسبتا مناسب مانند تله‌کابین، باعث شده است تا گردشگران، علاقه زیادی به این تفریحگاه داشته باشند. این تفریحگاه مدفن دو امامزاده هم هست. اگر قصد دارید که در مسافرت‌تان به استان آذربایجان شرقی از این تفریحگاه هم دیدن کنید، بازه زمانی فروردین تا اواخر تابستان بهترین زمان بازدید از آن است.

بازار سنتی تبریز

بازارها از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری هر شهر به حساب می‌آیند. خبرخوب اینکه بهترین و معروف‌ترین بازار سنتی ایران، در تبریز جا خوش کرده است. جایی که از آن به عنوان بزرگترین بازار سنتی سرپوشیده جهان یاد می‌شود. بازار تبریز، در مجموعه‌ای به مساحت حدود یک کیلومتر مربع بنا شده است. این بازار 11 دالان، 20 راسته، 25 تیمچه، 35 سرا و 6500 مغازه دارد.

معماری بی‌نظیر و وسعت مساحت بازار تبریز، آن را به یکی از معروف‌ترین بازارهای سنتی ایران تبدیل کرده است. راسته طلافروش‌های بازار تبریز، شهرت بسیار زیادی دارد. بازار تبریز یکی از مهمترین مکان‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آید. روزانه مسافران زیادی برای بازدید از این بازار قدیمی و خرید سوغات به آن سر می‌زنند. اگر به آذربایجان شرقی سفر کردید، حتما بازار سنتی تبریز را در لیست دیدنی‌های خودتان قرار بدهید.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس، یکی از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی ارامنه ایران است. این کلیسا در کوه‌های اطراف جلفا و در فاصله چندکیلومتری رودخانه ارس واقع شده‌ است. معماری زیبای کلیسا و طبیعت بکر اطراف آن، از این کلیسا بنایی دیدنی ساخته است که هر گردشگری را به خودش جذب می‌کند. سنت استفانوس، اولین شهید راه مسیحیت بود و به همین دلیل بسیاری کلیساهای دنیا، به نام او بنا شده‌اند.

نقاشی و مجسمه‌های داخل کلیسای سنت استفانوس و ساختمان این کلیسا، برای هرکسی که به تحقیق درباره ادیان مختلف علاقه‌مند، بسیار جذاب خواهد بود. به شما اطمینان می‌دهم که از دیدن این کلیسا پشیمان نخواهید شد.

قلعه بابک

اگر به تاریخ ایران بعد از اسلام علاقه‌مند باشید، حتما نام بابک خرم دین را شنیده‌اید. این فرمانده ایرانی، از رهبران مبارز علیه مهاجمان عرب در تاریخ فتح ایران به دست اعراب است. قلعه بابک در واقع محل زندگی بابک در کوه‌های کلیبر از توابع تبریز است. ارزش تاریخی این قلعه، از این بنای تاریخی، یک میراث باستانی منحصربه‌فرد ساخته است.

کوه‌های آلاداغ تبریز

یکی از شگفتی‌های طبیعی استان آذربایجان شرقی، کوه‌های آلاداغ لار یا کوه‌های رنگی تبریز است. این رشته کوه که در اطراف تبریز واقع شده‌است به علت رسوبات و مواد معدنی متفاوت در خاک به شکل رنگی درآمده است. رنگ متفاوت این کوه، باعث شهرت آن شده است و علاقه بسیاری از طبیعت‌گردان را به خود جلب کرده‌ است. اگر به طبیعت گردی و شگفتی‌های طبیعت علاقه‌مند هستید، تماشای کوه‌های رنگی تبریز را از دست ندهید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب