معرفی برترین شرکتهای معماری و طراحی نما

ارائه خدمات ساخت و ساز در تهران و کشورمان در سالهای گذشته با توجه به رکودی که اتفاق افتاده سازنده هایی را که در این زمینه کار میکنند به این نتیجه رسانده که در بازار رقابتی امروز حتما باید توجه ویژه ایی به طراحی قسمتهای مختلف و کیفیت آنها داشته باشد تا بتوانند بدون دردسر و راحت واحدهای ساخته شده خود را به بازار عرضه کنند. در این میان شاید یکی از مهمترین قسمتهای ساختمان که باید به کیفیت ساخت و طراحی آن توجه ویژه کرد نمای ساختمان می باشد.

بنابراین اهمیت این موضوع باعث شده سعی کنیم در این مقاله تعدادی از شرکتهای با سابقه در طراحی نما را به سازندگان و کسانی که در زمینه ساخت فعالیت دارند معرفی کنیم.

ویژگی های نمای شاخص

قبل از معرفی شرکتهای معتبر در زمینه طراحی نمای ساختمان ابتدا به ویژگیهای نمای شاخص اشاره میکنیم و بر اساس این ویژگیها شرکتهای معتبر را به شما معرفی میکنیم:

توجه به طراحی پلان و نما در طراحی ساختمان: توجه به این ویژگی مهم در طراحی که از شاخصه های مهم طراحی خوب میباشد باعث میشود ساختمان یک هویت مستقل و قابل دفاع داشته باشد و بیرون و درون ساختمان از یک ایده واحد شکل گرفته شده و در واقع با مخاطب خود صادق باشد. بنابراین شرکتهای معتبر همیشه به طراحی نما و پلان به صورت همزمان می پردازند و این یکی از ویژگیهای اصلی شرکتهای معتبر در زمینه طراحی نما می باشد.توجه به تاثیر نورپردازی شب و نور روز روی نمای ساختمان: توجه به جهت حرکت خورشید و تابش نور و نحوه نمایش بافت و انعکاس نور متریالها در نما و همچنین توجه به نورپردازی شب در طراحی حجم کلی ساختمان از مواردی است که هنگام طراحی باید به آن توجه کرد و نباید از قلم بیوفتد.توجه به مصالح و متریال در طراحی نما: انتخاب مصالح با توجه به کاربری ساختمان و محل قرارگیری آن از نکات مهمی است که باید مورد توجه طراحان باشد. استفاده از مصالح مناسب با توجه به سبک طراحی و استفاده از مصالحی که با اقلیم منطقه سازگار باشد و نیازهای استفاده کنندگان را برآورده کند.توجه به همسایگی ها در طراحی نما: استفاده از سبک قالب در منطقه و توجه به رنگ و بافت و سبک استفاده شده در همسایگیهای بنای مورد نظر باعث میشود که ساختار شهر و محله از بهم ریختگی خارج شود. این هنر معمار و شرکت طراحی نما میباشد که با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد بهترین نما را طراحی کند.

طراحی نما

معرفی بهترین شرکتهای معماری و طراحی نما در جهان

Gensler (USA)

در آخرین فهرست های منتشر شده مربوط به منابع معماری، اولین شرکت بزرگ و معتبر دنیا مربوط به شرکت معماری گنسلر می باشد. این شرکت در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱٫۳۰ میایارد دلار از راه خدمات مربوط به معماری درآمد کسب کرده و یکی از پرچمداران طراحی معماری پایدار در جهان میباشد.

این شرکت در سال ۱۹۶۵ به وسیله آرتور و درو جنسلر و جیمز فولت آغاز به کار کرد. دفتر اصلی شرکت جنسلر در شهر سانفرانسیسکو قرار دارد و همچنین در بیش از ۵۰ شهر جهان برای ارائه خدمات مرتبط با ساختمان خدمات ارائه می دهند.

IBI Group

گروه IBI یکی از شرکتهای بزرگ و معتبر معماری جهان در شهر تورنتو قرار گرفته است و از سال ۱۹۷۴ فعالیت دارد . این شرکت در زمینه های مختلف طراحی از جمله طراحی بیمارستان، ساختمانهای صنعتی و کارخانه، ایستگاههای قطار، مدرسه و فروشگاههای بزرگ فعالیت دارد. این شرکت حدود ۶۰ دفتر خارجی تاسیس کرده و حدود ۲۷۰۰ کارمند دارد و در تمامی نقاط جهان در حال فعالیت است.

Foster + Partners

شرکت فاستر و همکاران را شاید بتوان یک شرکت فراتر از یک شرکت معماری نامید و در واقع مجموعه اییاست که گسترش دهنده سبکی جدید با نگاه به آینده و محیط زیست می باشد. این شرکت در اصل یک استودیو معماری پایدار است که در سال ۱۹۶۷ به وسیله نورمن فاستر در شهر لندن انگلیس راه اندازی شد. یک از دلایل گسترش و شناخته شدن این مجموعه استفاده از نیروهای مختلف با تنوع فرهنگی که باعث پدید آمدن نگاه و ایده های متفاوت شده است. بنابراین در عین رعایت استانداردهای مربوط به توسعه و ساخت و ساز موارد مربوط به محیط زیست و توسعه پایدار را سرلوحه کار خود قرارداده اند.

معرفی بهترین شرکتهای معماری و طراحی نما در ایران

با توجه به گردش مالی فراوان مربوط به ساخت و ساز در ایران و جهان و کاهش ریسک مربوط به بازگشت سرمایه در این زمینه استفاده از گروههای معماری قوی بسیار موثر است که در ادامه چند شرکت موفق در زمینه طراحی نما معرفی میشود.

گروه معماری مهراز بنا

گروه معماری مهرازبنا با سابقه طراحی دهها پروژه در تهران و ایران با ارائه ایده های جدید میتواند باعث ایجاد ارزش افزوده در پروژه تنام شده کارفرمایان محترم گردد. این مجموعه از مراحل اول طراحی نما و اتودهای اولیه تا نظارت و اجرا و بازسازی به صورت کامل خدمات ارائه می دهد. ارائه طرحهای زیبا و در عین حال اقتصادی بهمراه نقشه های اجرایی و اندازه گذاری شده جزو مواردی است که به صورت دقیق توسط شرکت مهراز بنا ارائه میشود.

گرفتن تاییدیه های مورد نیاز از شهرداری برای نما، تهیه مصالح مورد نیاز از کارخانه و حذف واسطه ها و کاهش هزینه نهایی باعث رونق این شرکت در سالهای گذشته شده است.

طراحی نما و اجرای نما در تهران منوط به گرفتن تاییدیه نما از کمیسیون مربوطه است بنابراین شرکتهای طراحی نما باید توانایی گرفتن تاییدیه با کمترین تغییرات و کمترین زمان را در شهر تهران داشته باشند. در ضمن طراحی نما باید بر اساس آخرین پلان مصوب مناطق شهرداری انجام شود و در هر مرحله ایی مشخص شود نمای طراحی شده با پلان مصوب مغایرت دارد نما در همان مرحله رد میشود. گروه مهراز بنا با سابقه تایید نما در کمیسیون مناطق ۲۲ گانه آماده ارائه خدمات طراحی میباشد.

هوبا دیزاین

شرکت طراحی و معماری hooba design در سال ۲۰۰۹ به وسیله هومن بالا زاده در شهر تهران راه اندازی شد. این شرکت بر روی بررسی مسائل فرهنگی و ارتباط آن با معماری و همچنین بحث زیبایی شناسی در معماری متمرکز شده است. این شرکت در سابقه طراحی خود پروژه های مختلفی با کاربریهای مسکونی و تجاری و طراحی داخلی و … کارکرده و به وسیله فن آوری های نوین ساختمان به دنبال طراحی و توسعه پایدار و توجه به محیط زیست است. کاهش هزینه های ساخت و توجه به آینده از جمله مواردی است که در طراحی نما و ساختمان مورد توجه قرار میدهند.