اپلای تحصیلی آمریکا

اپلای تحصیلی آمریکااپلای تحصیلی آمریکا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

EZApply تحصیل در کشور ایالات متحده آمریکا - ایزی اپلای

EZApply تحصیل در کشور ایالات متحده آمریکا - ایزی اپلای

در بخش های قبلی به طور کامل در مورد نحوه اخذ پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاه های ایالات متحده آمریکا صحبت شد. در ادامه جزییات بیشتری مطرح می شود.

تقویم تحصیلی

ترم پاییز (سپتامبر/ اکتبر)

بیشترین میزان پذیرش دانشجو در ترم پاییز صورت می گیرد و بیشتر برنامه ها نیز در این زمان ارائه می شوند. همچنین اکثر کمک هزینه های مالی نیز در این ترم در دسترس هستند.

ترم بهار (ژانویه/ فوریه)

تعداد پذیرش کمتری در این ترم صورت می گیرد و کمک های مالی محدودی برای این ترم تخصیص می یابد.

ترم تابستانی (جولای)

بعضی از دانشگاه ها و کالج ها به دانشجویان این فرصت را می دهند که توانایی های خود را تا بالاترین سطح ممکن ارتقا دهند. هر دانشجو می تواند در کلاس ها و برنامه های تابستانی شرکت کند و با گذراندن دروس پیش نیاز دروس پیشرفته را تحصیل کند.

روند درخواست

قبل از ارائه ی درخواست

تقاضای فرم درخواست

بسته به اینکه دانشجو در کدام دانشگاه یا کالج اقدام به درخواست می کند، تفاوت هایی در روند درخواست وجود دارد. دو راه برای دریافت فرم درخواست وجود دارد:

امتحانات اصلی

آزمون استدلالی SAT (SAT Reasoning Test)

گذراندن آزمون استدلالی SAT برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی اغلب دانشگاه های آمریکا مورد نیاز است. این آزمون توانایی تفکر انتقادی، حل مسئله و قابلیت های ارتباطی را محک میزند که برای موفقیت در کالج نیاز می باشند. آزمون SAT متعلق به College Board می باشد و توسط آنها انتشار و ارتقاء داده شده است. College Board اظهار می کند که استفاده از این آزمون در تلفیق با معدل دبیرستان (GPA) شاخصی دقیق از میزان موفقیت فرد در کالج را فراهم می آورد.

آزمون موضوعی SAT (SAT Subject Test)

آزمون موضوعی SAT دانش و توانایی دانشجو را در یک زمینه خاص می سنجد. بسیاری از کالج ها این آزمون موضوعی را در راستای پذیرش، برگزاری دوره و راهنمایی دانشجویان استفاده می کنند. این آزمون ها به کالج ها مقیاسی قابل اعتماد از میزان آمادگی دانشجو برای تحصیل در سطح کالج و در یک زمینه ی خاص، ارائه می دهند.

ACT
این آزمون پیشرفت کلی دانش آموزان دبیرستانی و توانایی ایشان را در تکمیل تحصیلات کالج توسط آزمون های چند گزینه ای می سنجد. این آزمون ها چهار توانایی را پوشش می دهند: زبان انگلیسی، ریاضی، علوم و خواندن. این آزمون یک بخش اختیاری نیز دارد که توانایی طراحی و نوشتن یک مقاله ی کوتاه را می سنجد. نتیجه آزمون شاخصی از میزان "آمادگی برای کالج" را ارائه می دهد.

TOEFL
آزمون تافل مهارت زبان انگلیسی را از طریق چهار آیتم "گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن" اندازه گیری می کند.

GRE
آزمون نمرات تحصیلات تکمیلی (GRE) توسط ETS براساس سنجش مهارت های زبانی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی تنظیم شده است. این مهارت ها مخصوص هیچ رشته خاصی نیستند. نمرات این آزمون استاندارد و به دانشکده های تحصیلات تکمیلی یا هر دپارتمان کمک می کند تا در دانشجویان آینده خود میزان پتانسیل پیشرفت را دریابند. با توجه به رشته ی تحصیلی، دانشگاه ها ممکن است از دانشجو بخواهند که آزمون عمومی (GRE-General) یا آزمون موضوعی (GRE-Subject) را پشت سر بگذارد.

GMAT
آزمون پذیرش مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد (GMAT)، یک آزمون استاندارد برای مشتاقان رشته MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) می باشد. این آزمون به منظور سنجش توان بالقوه دانشجویان از طریق ارزیابی ریاضیات، درک لغات و نوشتار تحلیلی، طراحی شده است.

LSAT
آزمون پذیرش دانشکده حقوق (LSAT)، یک آزمون استاندارد برای دریافت پذیرش دانشکده های حقوقِ عضو LSAC (کنسول پذیرش دانشکده های حقوق) می باشد. این آزمون برای اخذ پذیرش در اکثر دانشکده های حقوق آمریکا و کانادا و بسیاری از دانشکده های حقوق که توسط ABA (انجمن داوطلبانه ی حقوقدانان و دانشجویان حقوق) تأیید شده اند، الزامی می باشد. این آزمون در واقع معیاری استاندارد از مهارت های خواندن و درک لغات را فراهم می کند که دانشکده ها می توانند به عنوان یکی از فاکتورها برای ارزیابی متقاضیان به کار ببرند. این آزمون سالانه 4 بار در سرتاسر دنیا برگزار می شود.

MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی)

انجمن کالج های پزشکی آمریکا (AAMC) به همراه دانشکده های پزشکی آمریکا، آزمون MCAT را طراحی و برگزار می کند. این آزمون بیش از 60 سال قسمتی از فرآیند اخذ پذیرش مدارس پزشکی بوده است. امروزه تمامی دانشکده های پزشکی در آمریکا از متقاضیان می خواهند که نمرات اخیرشان در آزمون MCAT را ارائه دهند.

صفر تا صد اپلای در دانشگاه های آمریکا | USFacts.ir

صفر تا صد اپلای در دانشگاه های آمریکا | USFacts.ir

برای اینکه نقش SOP را بهتر توضیح دهیم، مدارک مورد نیاز برای اپلای را به دو دسته کلی تقسیم می کنم.

مدارک اصلی پیش نیازهای قبولی در یک دانشگاه ست. یعنی مجموعه ای از فاکتورها که نشان می دهد برای پذیرش گرفتن در یک دانشگاه واجد شرایط (qualified) هستید.

در مقابل مدارک کمکی مزیت رقابتی شماست بین کاندیدهای واجد شرایط. این مدارک زمانی تاثیر واقعی خودش را می گذارد که یک استاد از بین ده ها پرانده ای که به دستش رسیده، چند کاندیدای واجد شرایط را براساس مدارک اصلی انتخاب کرده و میخواهد تصمیم نهایی را بگیرد.

نکته ی دیگر در مورد مدارک اپلای وجود دارد این است که با نزدیک شدن به موعد ارسال درخواست های اپلای، زمان برای ارتقا کیفی مدارک اصلی کمتر میشود (مثلا میتوانید فرمت رزومه را تا لحظه آخر بهبود بدهید، اما دیگر بر تعداد مقالات یا معدل تان اضافه نخواهد شد)

در طرف مقابل، تا دقیقه نود وقت دارید که رای بهبود SOP کارکنید و یا امیدوار باشید که استادتان در ایران یک توصیه نامه خیلی خوب برایتان بنویسد.

"انگیزه نامه یا SOP از شما یک کاندیدای یونیک میسازد."

 یونیک بودن یا خاص بودن یعنی چی؟

تابستان امسال درحاشیه کنفرانس یوزنیکس در تگزاس، یک کارگاه آموزشی برگذار شد در مورد آمادگی برای مصاحبه شغلی (جهت استخدام در دانشگاه یا صنعت). چند تن از اساتید دانشگاه و مهندسین ارشد شرکت هایی نظیر گوگل، توییتر و مایکراسافت نکاتی در مورد آمادگی برای مصاحبه شغلی گفتند. یک نکته مشترک بین همه صحبت ها این بود: " هنگام مصاحبه خودتان را یک کاندیدای یونیک نشان بدهید. چون مصاحبه گر دنبال چیزی میگردد که اصولا  در رزومه افراد پیدا نمیشود و باید از مصاحبه به آن دست یافت!

حالا در پراسه اپلای،‌ فرض کنید یک دانشگاه حداقل معدل لیسانس ۳.۵ و تافل ۹۵ را لازم دارد و شما معدلتان ۴ هست و تافل ۱۱۵ را دارد. در این حالت شما بیش از حد لازم واجد شرایط هستید (Overqualified) و همچنین رزومه لزوما شما را یونیک نمیکند، چرا که احتمال دارد از جای دیگر (مخصوصا هند و چین) کاندیدهای Overqualified دیگری هم برای همین پوزیشن اپلای کرده باشند. اینجاست که شما باید یک مزیتی داشته باشید که حتی  کاندیداهای Overqualified هم نداشته باشند.

حالا برگردیم به مدارکی که برای اپلای می فرستید، SOP و توصیه نامه و مصاحبه اسکایپ می تواند شما را یونیک کند.

بر رای توصیه نامه و مصاحبه اسکایپ نمیشود به طور قطعی حساب باز کرد. چون  اکثر اساتید از متن های تکراری برای توصیه نامه استفاده می کنند. در نتیجه احتمال دارد توصیه نامه شما با یکی که مثلا  از برزیل اپلای کرده است شبیه باشد. این مدل توصیه نامه ها فقط نشان میدهد که یک استادی در ایران هست که شما را تایید میکند و شما حداقل های لازم برای دانشجوی دکتری شدن را دارید. از طرف دیگر درصد کمی از متقاضیان اپلای شانس مصاحبه اسکایپ دارند. خیلی از دانشکده ها و اساتید به همان مدارک ارسالی شما اکتفا میکنند.

اپلای کردن برای دانشگاه های آمریکا | USFacts.ir | حقایق آمریکا

اپلای کردن برای دانشگاه های آمریکا | USFacts.ir | حقایق آمریکا

5.ارتباط با اساتید:

متن اصلی ایمیل برای پذیرش گرفتن:

Admission Cover Letter

تقاضا برای توصیه نامه:

Ask for Recomendations

پیگیری وضعیت اپلای:

Check Application Status

پرسش در مورد وقفه در بررسی درخواست پذیرش:

The reason for Pending Tasks

هدف از ادامه تحصیل:

Statement of Purpose

دلایل اصلی برای اپلای:

Reason for Apply

نحوه ی ابراز علاقه به موضوع تحقیقاتی یک استاد:

How to Show Interest in a Rereasrch Topic

توضیح در مورد نمرات پایین در ریزنمرات:

Explain Poor Academic Performance

نحوه سؤال از دانشکده یا استاد در مورد مسائل مالی یا همون فاند دانشجویی:

Ask about Fund/Financial Support

پیگیری پرداخت هزینه اپلای:

Application Fee Payment Issues

پاس نکردن درس های پیش نیاز یک رشته در دوره لیسانس:

Prerequisites Issue

به تأخیر انداختن پذیرش:

Deffer Admission

انصراف از اپلای:

Withdraw Admission

نامه تشکر از دانشکده یا استاد پس از ریجکت شدن (این موضوع ظاهرش بی اهمیته اما دید اساتید خارجی به ایرانی ها رو عوض می کنه):

Letter After Appliation Rejection

تقاضا برای برنامه تحقیقاتی از استاد:

Ask for research plan

Fall 2017 Prospective Student_Info Needed about ...

Fall 2017 Admitted Student_Info Needed about ...

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب