ثبت نام سجام در کارگزاری آگاهثبت نام سجام در کارگزاری آگاه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی : کارگزاری آگاه

ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی : کارگزاری آگاه

دریافت کد بورس و ثبت نام در سامانه سجام بورس در سامانه آگاه اکسپرس به صورت رایگان در مطالب قبلی (ثبت نام سجام و نحوه احراز هویت برای کد بورسی) مفصلا به اهمیت ثبت نام در سایت سجام پرداختیم. ثبت نام در این سامانه و مراجعه به دفاتر پیشخوان برای احراز هویت، هزینه‌هایی دارد. کارگزاری

منبع مطلب : bashgah.com

مدیر محترم سایت bashgah.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام

هر شخص برای ورود به بازار بورس نیاز به طی کردن مراحل ثبت‌نام و احراز هویت دارد. این ثبت‌نام و احراز هویت شامل دو بخش متفاوت است. بخش اول عضویت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که با نام سامانه سجام شناخته می‌شود. این سامانه برای جلوگیری از پول‌شویی و شفاف‌سازی فعالیت‌های مالی افراد حقیقی و حقوقی تشکیل شده است. هیچ فردی بدون عضویت در سامانه سجام امکان فعالیت در بازارهای مالی مانند بورس و فرابورس را نخواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم درباره احراز هویت غیرحضوری صحبت کنیم.

اولین قدم فعالیت در بورس، ثبت نام در سامانه سجام و پس از آن مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت حضوری است و در نهایت پیامکی تحت عنوان کد بورسی برای شخص ارسال می‌شود.

پس از تکمیل فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام، بخش دوم آغاز خواهد شد. در این مرحله لازم است شخص برای انجام معاملات بورسی خود یک کارگزاری را انتخاب کند؛ در سایت کارگزاری ثبت‌نام و مراحل احراز هویت آن را طی کند.

برای طی کردن مراحل احراز هویت شخص به مراکز احراز هویت معرفی شده توسط کارگزاری مانند دفاتر پیشخوان دولت مراجعه می‌کند و با معرفی کارگزاری که در آن ثبت‌نام کرده است، احراز هویت وی تکمیل می‌شود و پس از چند روز نام کاربری و رمز عبور مخصوص به کارگزاری مربوطه، برای وی از طریق پیامک ارسال می‌گردد. در نهایت فرد می‌تواند معاملات بورسی خود را از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آغاز کند.

و اما کارگزاری چیست و چرا باید در کارگزاری ثبت‌نام کنیم؟

کارگزاری‌های بورس واسطی هستند بین ناشرین سهام و مردم. اگر شخصی بخواهد سهامی را خریداری کند و یا به فروش برساند، این کار به واسطه کارگزاری وی انجام می‌شود. همچنین داشتن حساب در کارگزاری مانند داشتن حساب بانکی است. بدین معنی که افراد می‌توانند در چندین کارگزاری ثبت‌نام کرده و در آن‌ها به فعالیت بپردازند.

همان‌طور که گشایش حساب برای هر بانکی به‌صورت مجزا انجام می‌شود، ثبت‌نام در هر کارگزاری نیز روند مخصوص به خود را دارد. همچنین ممکن است افراد از طریق چندین بانک به فعالیت‌های مالی خود بپردازند؛ در کارگزاری نیز به همین صورت است و افراد می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام‌ از طریق کارگزاری‌های متفاوتی نمایند.

دقت کنید در صورت ثبت‌نام در چند کارگزاری، مراحل احراز هویت هر کدام از آن‌ها به‌صورت مجزا صورت می‌گیرد و احراز هویت در یک کارگزاری برای مابقی آن‌ها معتبر نیست.

تا اینجا به تفکیک «سامانه سجام» و «کارگزاری‌ها» و مراحل ثبت‌نام و احراز هویت هر کدام پرداختیم. از آنجایی که خدمات ارائه‌شده توسط سامانه سجام و کارگزاری‌ها به مرور در حال پیشرفت است، خدماتی جهت تسهیل روند برای کاربران ایجاد شده است. به‌عنوان مثال امکان احراز هویت غیرحضوری در سامانه سجام فراهم گردیده و یا کارگزاری آگاه امکان ثبت نام هم‌زمان رایگان در سامانه سجام و سایت کارگزاری را برای کاربران خود ایجاد کرده است.

در صورت استفاده از این خدمات، تفاوتی کوچکی در روند ثبت نام و احراز هویتی که توضیح دادیم، ایجاد می‌شود که در ادامه به تفکیک و توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام

احراز هویت سجام

تا اینجا متوجه شدیم که احراز هویت سجام و کارگزاری دو مورد متفاوت از یکدیگر هستند؛ بنابراین اگر شخصی احراز هویت سجام خود را به‌صورت غیرحضوری انجام دهد، تفاوتی در روند احراز هویت کارگزاری نخواهد داشت.

برای این کار لازم است ابتدا فرد در سامانه سجام ثبت‌نام کند. در ادامه برای انجام احراز هویت غیرحضوری سجام از یکی از اپلیکیشن‌های معرفی شده استفاده کرده و مراحل تعیین شده در اپلیکیشن را طی کند. در انتها اگر احراز هویت وی موفقیت‌آمیز باشد، اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد و پس از چند روز کد بورسی از طریق پیامک به شماره اعلام شده ارسال می‌گردد و پس از آن انتخاب کارگزاری و ثبت‌نام در کارگزاری آغاز خواهد شد.

طی کردن مراحل احراز هویت غیرحضوری سجام ارتباطی به کارگزاری انتخاب شده ندارد. به عبارتی مراحل طی شده تا این لحظه برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی معتبر است و تنها امکان دریافت کد بورسی برای فرد فراهم خواهد شد.

اما همان‌طور که می‌دانید، داشتن کد بورسی برای خرید و فروش سهام کافی نیست و انتخاب یک کارگزاری نیز لازم است؛ بنابراین پس از ثبت‌نام در کارگزاری، احراز هویت دوم که حضوری است و در دفاتر پیشخوان دولت انجام می‌شود، آغاز خواهد شد. پس از طی کردن این مراحل، نام کاربری و رمز عبور کارگزاری مربوطه برای شخص ارسال می‌شود.

ثبت‌نام هم‌زمان در سامانه سجام و کارگزاری آگاه

کارگزاری آگاه جهت تسهیل فرآیند ثبت‌نام، این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است که به‌صورت هم‌زمان و کاملاً رایگان در سامانه سجام و سایت کارگزاری آگاه ثبت‌نام کنند.

نکته: چنانچه قبلاً در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت سجام را انجام داده باشید، زمان ثبت نام در سامانه کدگیری کارگزاری آگاه، اطلاعات از سامانه سجام دریافت می‌شود و نیازی به ثبت مجدد اطلاعات نیست.

اما آیا این ثبت‌نام هم‌زمان، به معنی انجام یک احراز هویت برای هر دو نهاد است؟

پاسخ این سؤال منفی است و احراز هویت سجام و کارگزاری همواره دو مورد مجزا از یکدیگر هستند.

و اما فایده ثبت‌نام هم‌زمان چیست؟

اول اینکه با ثبت‌نام هم‌زمان از طریق آگاه اکسپرس، هزینه مربوط به سامانه سجام را کارگزاری متقبل می‌شود و کاربر نیازی به پرداخت هزینه ندارد؛ و دوم اینکه با یک بار مراجعه به دفتر پیشخوان دولت، هر دو احراز هویت در یک روز برای متقاضی کد معاملاتی انجام می‌شود.

دقت نمایید که این امر به معنی یک احراز هویت برای هر دو سازمان نیست، بلکه این فرآیند توسط دفاتر پیشخوان دولت به‌صورت مجزا برای کارگزاری آگاه و سامانه سجام انجام می‌شود؛ بنابراین فرد نیاز به دو مراجعه جداگانه به دفاتر پیشخوان دولت ندارد و با یک بار مراجعه، هر دو احراز هویت برای وی صورت می‌گیرد.

بدیهی است که پس از انجام این فرآیند، کاربر دو پیام جداگانه دریافت خواهد کرد. یکی از طرف سامانه سجام که حاوی کد بورسی است و دیگری از طرف سایت کارگزاری آگاه که حاوی نام کاربری و رمز عبور است.

آیا امکان احراز هویت غیرحضوری برای ثبت‌نام هم‌زمان کارگزاری آگاه و سامانه سجام وجود دارد؟

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید احراز هویت سجام و کارگزاری دو مورد مجزا از یکدیگر هستند؛ بنابراین در صورت ثبت‌نام هم‌زمان در کارگزاری آگاه و سامانه سجام، سه انتخاب پیش روی شما قرار می‌گیرد:

• پس از ثبت‌نام، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید تا آن‌ها در قبال دریافت کارمزد، هر دو احراز هویت را به‌صورت مجزا ولی در یک زمان برای شما انجام دهند.

• با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه نیز می‌توانید هر دو احراز هویت را به صورت همزمان و بدون نیاز به پرداخت هزینه انجام دهید. 

• پس از ثبت‌نام هم‌زمان و رایگان در آگاه اکسپرس، از طریق یکی از اپلیکیشن‌های احراز هویت غیرحضوری، فرآیند مربوط به سامانه سجام را طی کرده و کد بورسی خود را از طریق پیامک دریافت می‌کنید. سپس برای احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه، به سامانه آگاه اکسپرس مراجعه کنید و مراحل احراز هویت کارگزاری را نیز طی کنید. 

لازم است در این بین به چند مورد دقت نمایید:

 هر شخصی پس از ثبت‌نام در سامانه سجام می‌تواند یک یا چند کارگزاری را برای فعالیت‌های خود انتخاب کند.
برای بهره‌مندی از خدمات ثبت‌نام هم‌زمان آگاه، شخص نباید به سامانه سجام مراجعه کند، بلکه از همان ابتدا با مراجعه به آگاه اکسپرس، مراحل ثبت‌نام هر دو سامانه را به‌صورت هم‌زمان و رایگان طی می‌کند.
هر شخصی در هر زمانی می‌تواند اقدام به تغییر کارگزاری کند و همچنین می‌تواند از طریق چندین کارگزاری به‌صورت هم‌زمان فعالیت کند که قوانین مخصوص به خود را دارد.
امکان بستن حساب کارگزاری وجود ندارد. فرد می‌تواند کارگزار خود را تغییر دهد و به فعالیت با کارگزار قبلی نپردازد؛ ولی حساب وی بسته نخواهد شد.
اطلاعات فردی ثبت‌شده در کارگزاری‌ها مانند شماره حساب و شماره تماس قابل ویرایش است.

جمع‌بندی

برای فعالیت در بازار بورس ثبت‌نام در سامانه سجام و حداقل یک کارگزاری اجباری است.
احراز هویت سامانه سجام و کارگزاری‌ها دو مورد مجزا از یکدیگر هستند.
احراز هویت سامانه سجام می‌تواند به‌صورت حضوری و یا غیرحضوری از طریق نرم‌افزارهای اعلام شده توسط سازمان انجام شود.
احراز هویت کارگزاری‌ها در حال حاضر تنها به‌صورت حضوری انجام می‌شود.
پیامک «کد بورسی» و «نام کاربری و رمز عبور کارگزاری»، به‌صورت مجزا دریافت می‌شوند و برای شروع فعالیت، داشتن هر دو مورد لازم است.

منبع مطلب : bashgah.com

مدیر محترم سایت bashgah.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب