نقاشی در مورد هفته بهداشت و رواننقاشی در مورد هفته بهداشت و روان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

نقاشی با موضوع بهداشت روانی

نقاشی با موضوع بهداشت روانی

موضوعات خاص برای بالا بردن مهارت های درونی کودکان 

من این مقاله آموزشی را برای مربیانی که به دنبال موضوعات خاص هستند و یا اینکه این موضوع از طیق اداره  آموزش پرورش به آنها ابلاغ شده نوشته ام که امیدوارم راهنمای خوبی برای این همکاران محترم باشد. نقاشی با موضوع بهداشت روانی در واقع فقط یک عنوان نیست چرا که کودک در وحله اول بایددرک کند بهداشت روانی به چه چیزی گفته میشود و بعد بتواند آن را به تصویر بکشد.

همیشه این را بدانید که اگر کودک موضوع – تکنیک یا هدف شما را درک نکند اگر هم کارهنری او در حد ایده آل هم باشد نتیجه نخواهد داشت و کودک بعد از مدتی آن را فراموش میکند . از این رو من میخواهم ضمن بیان  نقاشی با موضوع بهداشت روانی شیوه اجرایی را هم برای شما بیان کنم که البته این شیوه اجرایی پیشنهادی است از طرف من به شما خواهد بود  ولی شما به هر گونه که مایل بویدد می توانید آن را اجرا کنید .

بهداشت روانی چیست و چرا برای کودکان این موضوع مهم است؟

  به نظر من خیلی از موضوعات را باید از همان زمان تولد با کودک کار شود و نباید آن را به زمانی که کودک به سن یلوغ رسید مطرح کرد چرا که کودک وقتی به سن نوچوانی رسید سخت تر میشود به او چیزی را که تصوری از آن ندارد به او  آموزش داد. یکی از این موضو عات همین موضوع بهداشت روانی است. چرا که کودکان باید به مرور این بحث را درک کنند تا بتوانند در آینده سالم زندگی کنند و متاسفانه پدر و مادرها در این خصوص بسیار کوتاهی میکنند.

با این مقدمه کوتاه متوجه شودید که چرا آموزش و یاد گیری بهداشت روان برای کودکان اهمیت دارد . ولی متاسفانه برنامه های خاص به این صورت در مدارس کمتر اجرا میشود و محدود میشود به برنامه هایی تکی  که بدون هدف از طرف مربی هنر اجرا میشود . البته من قبول دارم خیلی از مربیان هنر فعالیت های هنری خودشان را بر مبنای سلامت روان به صورت غیر متسقین تنظیم کردند و واقعا آموزشهای هنری آنها به بچه ها به سلامت روان آنها بسیار کمک میکند .

دو جنبه مهم این مقاله برای مربیان

کودکان باید از همان کودکی بیاموزند تا وقتی بزرگ شدند از مشکلات روحی و روانی به دور باشند .این مقاله برای من از دو جنبه مهم است اول اینکه به موضوع نقاشی بهداشت روانن می پردازد و این موضوع را که از طرف آموزش پرورش به مدارس ابلاغ شذه را برای مربی هنر شفاف سازی میکند و دوم اینکه بستری فراهم میشود برای اینکه مربی هنری از این تاریخ به بعد با نگرش و تفکر تازه تری به این موضوع بیاندیشد و از هنر برای ارتقاء سطح بهداشت روان  کودکان بهره بگیرد .

  حال به سراغ شرح شیوه اجرای این موضوع برای بچه ها میرویم . در وحله اول مشخص کنید برای چه گروه سنی میخواهید اجرا کنید. من در توضیحاتم بچه های سوم دبستان را در نظر گرفته ام که دلیل آن را برای شما بیان میکنم وقتی وارد کلاس شدم همه بچه ها از دیدنم  خوشحال شدم همین موضوع خوشحالی بهانه ای شد برای شروع درس. از بچه ها پیرسیدم چرا شما از دیدن من خوشحال میشوند و همه به گونه های مختلف دوست داشتن مرا بیان کردند . هر کدام از بچه ها برای دوست داشت جملاتی گفتند چند نفر گفتند شما خیلی مهربان هستید – چند نفر دیگر گفتند شما مارو خیلی دوست دارید.

یکی گفت آقا شما خیلی خوش پوش هستید. یکی دیگه گفت شما آروم حرف میزنید و داد نمیزنید یکی گفت  شما به ما هنر و نقاشی یاد میدید و.. و من تمام موارد را پای تخته نوشتم و بعد خودم را به صورت ساده و خندان روی تخته کشیدم . به همه بچه ها گفتم یعنی هر کسی این موارد را داشته باشدآدم خوبیه ؟ بچه ها هم تایید کردند . من به گونه ای میخواستم آدم خوب و بد را به بچه ها معرفی کنم از این رو یک آدمی خیالی باچهره عصباین و بد شکلی را  انطرف تخته کشیدم و به بچه ها گفتم این آدم قبلا همسایه ما بوده .

  آدمی که همیشه عصبانی بود داد میزد بچه ها را دوست نداشت و … و دقیقا متضاد تمام آن موارد ی که روی تخته نوشته بودم را بیان کردم بعد پرسیدم این مرد به نظر شما آدم خوبی بود ؟ بچه ها همه به هم گفتند نه . من به بچه ها گفتم یه آدم خوب کارهای خوب انجام میدهد و یک آدم های کارهای  بد.

بعد موضوع بهداشت را مطرح کردم چون بچه ها بهداشت را فقط در تمیزی و نظافت فیزیکی میدانند و تصوری از بهداشت روان نداشتند. و من سعی کردم این موضوع را به بچه ها تفهیم کنم. از این روپرسیدم  کیا همیشه دست و صورت خودشان را میشورند و  حمام میرمند و به طبع همه گفتند ما. گفتم به این کار می گویند رعایت بهداشت یا همان تمیزی. به بچه ها گفتم اگر کسی بهداشت را رعایت  کند شبیه این آدم میشه و من تصویر آدم را زیر تصویر خودم کشیدم که تمیز و سر حال بود  و بعد گفتم آدمی که حمام نرود بهداشت رعایت نکند چه اتفاقی برای او می افتد؟ همه گفتند مربض میشه و من یک آدم مریض را روی تخته زیر همان همسایه بد کشیدم و بعد به بچه ها گفتم ببنید این دوتا آدم یعنی مریض و همسایه بد چقدر شبیه هم هستند .

یکی بهداشت را رعایت نکرده و مریضه و یکی هم رفتارش خوب نیست و مریضه این همسایه هم بهداشت روان و درون خودش را رعایت نکرده و مریض شده . بعد از بچه های خواستم درباره افرادی که بهداشت روان را رعایت نمیکنند حرف بزنند ومن سعی کردم این موضوع را برای آنها کامل کنم گفتم بچه ها من جملاتی میگم شما دقت کنید ببینید برای کدام چهار تصویر زوی تخته است یعنی خودم مردی که تمیز است همسایه بد و مردی که بیمار است .

گقتم کسی که با تفنگ به پرنده ها شلیک میکنه =همه گقتند مرد بد

کسی که آب را حد میده = مرد بد .

کسی ک بچه ها را دوست نداره = مرد بد .

کسی که حمام نمیره = مرد مریض و….

بعد از بچه ها خواستم مقوای خودشان را با مداد دو قسمت کنند و یک طرف را یه مرد بد که بهداشت روان رو رعایت نکرده و مریض شده و کار بد انجام میده بکشند و طرف دیگر یه کسی که بهداشت روان رو رعایت کرده و کار خوب انجام میده . بعد بچه ها شروع به نقاشی کشیدند و من هم در حین کشیدن نقاشی توسط بچه ها به آنها کمک موضوعی میکردم .

بچه ها تا حدود زیادی مفهوم بهداشت روانی رو یاد گرفته بودند من برای اینکه این موضوع برای بچه ها بیشتر تفهیم شود جلسه بعد را بانمایش خلاق در باره بهداشت روان  صحبت کردم و سعی کردم گرایش نمایش به خود بچه ها باشه تا اونا بیشتر با کارهای اشتباه خودشان آشنا شوند مثلا در نمایش گفتم بچه های که به مادر و پدر و معلم و بزرگترها احترام نمیگذاره این بچه به لحاظ روانن مریضه و بهداشت روان را رعایت نکرده و…

نقاشی با موضوع بهداشت روانی که موضوع این مقاله است یک موضوع ساده و پیش پا افتاده نیست شما میتوانید دهها موضوع و آموزش را از همین موضوع طراحی کنید و ضمن اینکه بچه ها بیشتر آشنا میشوند خیلی از مشکلات خاص آنها هم اصلاح شود . در خصوص اینکه چرا من برای سوم ها این کلاس را شرح دادم باید بگویم من حد متوسط گروه سنی دبستانن را برای شما شرح دادم که شما متناسب با سن بچه ها شیوه اجرای خودتان را بالا و یا پایین بیاورید 

نظر و تجربه و ایده خودتان را در پایین قید کنید تا بقیه همکاران از دانش شما هم استفاده کنند

منبع مطلب : www.artkoodak.ir

مدیر محترم سایت www.artkoodak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

اهمیت نقاشی در سلامت روان کودکان

آیا می دانید طرح ها و عکس های متفاوتی که کودکتان می کشد ، نشانه چیست و چه اهمیتی دارد؟

تمرین نقاشی کودکان برای تقویت قوه تخیل

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب