نقش دانش اموزان در گام دوم انقلاب چیستنقش دانش اموزان در گام دوم انقلاب چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

ایرنا

ایرنا

به گزارش ایرنا، منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول ۳۰ سال گذشته همواره پیشران آرمان‍ ها و اهداف انقلاب اسلامی بوده است.
 تاثیر خط مشی ها و هدایت های معظم له  در حصول دستاوردهای غیرقابل باور انقلاب اسلامی به گونه ای است که حتی دشمنان و بدخواهان این نظام مقدس نتوانستند در مقابل نقش بی بدیل رهبر انقلاب  سکوت کنند و زبان به اعتراف گشودند. 
بیانیه ی گام دوم انقلاب که در آستانه ی دهه ی پنجم انقلاب اسلامی توسط  مقام معظم رهبری صادر شد را می توان یک برنامه ی جامع و کامل دانست که با درنظرگرفتن نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها مسیر پیش  و نقشه راه امت اسلامی را تبیین کرده اند.
بیانیه تفصیلی رهبرمعظم انقلاب که به «گام دوم انقلاب» مشهور شد، حرف‌های زیادی در درون خود داشت که جامعیت و دربرگیری طیف گسترده‌ای از موضوعات شاخصه مهم این بیانیه است.
این بیانیه افق تازه ای را پیش روی ملت و انقلاب اسلامی  گشود و در آغاز ورود به پنجمین دهه از حیات انقلاب اسلامی بار معنایی متفاوتی دارد.
 آنچه بیش از هر موضوعی در این بیانیه جلب توجه می کند تکرار واژه ی جوان می باشد. 
برمبنای همین تحلیل رهبر معظم انقلاب، جوانان را به آماده کردن خود برای به دوش گرفتن بار ادامه این راه و زمامداری امور کشوردر بخش‌های گوناگون فراخوانده و از برآورده شدن امیدها در این‌باره سخن گفته‌اند.
از منظر رهبر معظم انقلاب گام دوم بیش از هر چیز دیگر متکی بر ایمان، اراده و امید جوانان مؤمن انقلابی است.
به همین جهت بر جوانان انقلابی لازم است تمامی ابعاد، الزامات و اقتضائات این بیانیه به عنوان نقشه راه مسیر پیش روی قرار دهند تا انقلاب اسلامی تبیین گردد که در این راه آموزش و پرورش رسالت سنگین و مهمی بر عهده دارد.
دبیرخانه دائمی گام دوم انقلاب اسلامی  نیز دروزارت آموزش و پرورش تشکیل و فعال شد و طی حکمی از سوی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به سمت مسئول دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی منصوب شد.
این دبیرخانه  به منظور مشارکت هرچه بیشتر تشکل های دانش آموزی در تبیین و اجرای توصیه های مهم رهبر معظم انقلاب در این بیانیه با استفاده از ظرفیت های موجود فعالیت خود را آغاز کرده است.
جوانان و آینده سازان ایران اسلامی نقش اساسی و انکارناپذیر در تحقق بیانیه و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان گام دوم انقلاب دارند که سپردن کار به جوان‌ها، روح تازه‌ای به فضای سیاسی و اجتماعی کشور می بخشد.
اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان دراین راستا نهادی اصیل، ریشه دار در جریان سازی فرهنگی، علمی و مرکز زبده یابی و زبده پروری است و با استفاده ظرفیت ها و استعدادها گام های متعالی را در این مسیر برداشته است.
دراین راستا اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان  اقداماتی با اهداف بزرگ برای جاری سازی این بیانیه دربین دانش آموزان انجام داده است.
جوانان انقلابی باید با تک تک کلمات و منظومه این بیانیه انس بگیرند، چرا که این بیانیه نقشه راه آینده انقلاب اسلامی است.
جوانان و آینده سازان ایران اسلامی نقش اساسی و انکارناپذیر در تحقق بیانیه و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان گام دوم انقلاب دارند.

شناخت گام دوم انقلاب
رئیس اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان البرز گفت: طرح شناخت دانش آموزان با گام دوم انقلاب در مدارس  کشور از جمله البرز در حال اجرا است.
مجتبی فریدونی اظهارداشت: این طرح با توجه به اینکه جوانان مخاطبان اصلی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب هستند در بین دانش آموزان عضو اتحادیه انجمن های اسلامی مدارس البرز مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزایش بصیرت، هوشیاری، اعتماد به نفس و روحیه مشارکت و تلاش برای توسعه عرصه های مختلف کشور را از جمله اهداف این طرح در بین دانش آموزان برشمرد.
فریدونی  خاطرنشان کرد: نوجوانان و جوانان مخاطبان اصلی بیانیه گام دوم انقلاب هستند.
این مسئول  بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر معنویت و اخلاق، جوانگرایی، رشد اقتصادی درونی و حفظ آرمان ها و ارزش های اولیه انقلاب  تاکید داشته و آنها را جزو اصول و چارچوب حرکت انقلاب اسلامی و مسئولان می دانند.
فریدونی عنوان کرد: باوجود دشمنی‌ها فقط افراد وقت‌شناس، باسواد، باتقوا و خودشناس می‌توانند در اداره کشور نقش درستی ایفا کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید به ورزش، درس و عبادت توجه ویژه ای داشته باشند، یادآورشد: وقت شناسی، برخورداری از علم وتقوا لازمه پیشبرد موفقیت آمیز طرح ها و برنامه های مختلف برای آینده کشور است.
این مسئول  افزود: دشمن به دنبال ضعف ها در بین جوانان است و کسانی که بعد معنوی را در خود تقویت می کنند، می‌توانند مؤثر واقع شوند و فردی که بعد معنوی او قوی نباشد، در برابر دشمن تضعیف خواهد شد.
رئیس اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان البرز ادامه داد: اهمیت ویژه بیانیه گام دوم وهمچنین تاثیر هنر در انتقال مفاهیم، این اتحادیه را بر آن داشت با توجه به ظرفیت های مجموعه، اقدام به تولید قطعه گام دوم کند و این اثر به تشریح هفت محور اصلی بیانیه، که توسط مقام معظم رهبری تبیین شده، می پردازد.
فریدونی اظهارداشت: در راستای فعالیت های تربیتی و تشکیلاتی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اقدام به تشکیل گروه سرود از دانش آموزان مستعد و توانای انجمنی با نام گروه سرود "طلایه داران" کرده است.

نقش کلیدی آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب
مدیرکل آموزش و پرورش البرز در این زمینه گفت: رهبر معظم انقلاب در ترسیم مسیر پیش‌ِروی ملت ایران در چهل سال دوم، بیانیه‌ای را در تبیین گام دوم انقلاب برای پیشبرد انقلاب اسلامی به نگارش درآورده‌اند که بیش از هر موضوعی بر جوانان و جایگاه علم و دانش تأکید دارد.
سالار قاسمی بیان داشت: سنگ‌بنای فرهنگ، سیاست، اقتصاد و اجتماع در آموزش و پرورش نهاده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش درعملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در بین آینده سازان ایران اسلامی رسالت خطیری برعهده دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش البرز یادآورشد از آنجا که تحقق این بیانیه در حوزه دانش متوجه آموزش و پرورش است در همین رابطه نقش آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب و چرخش‌هایی که نهاد تعلیم و تربیت برای دستیابی به قله‌های دانش باید انجام دهد، یکی از موارد جدی است که نیاز به بحث و بررسی دارد.
وی ادامه داد: توجه به تولید علم و دانش، بومی‌سازی فناوری و بازآفرینی نهادهای علمی، آموزشی، تربیتی و پژوهشی بر مبنای اسناد تولیدشده‌ای همچون نقشه علمی کشور، سند تحول آموزش و پرورش، مهندسی فرهنگی و سیاست‌های کلی حوزه پژوهش و فناوری است.
مدیرکل آموزش و پرورش البرز نقش آموزش و پرورش را در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب کلیدی دانست و گفت: اگر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها همراهی و فهم عمیق از بیانیه گام دوم نداشته باشند، دستاوردی نخواهیم داشت.
وی یادآورشد: باید این مسیر در بین معلمان، آموزش و پرورش و دانش‌آموزان ریشه داشته و به درختی تنومند تبدیل شود.
قاسمی اضافه کرد: اگر دانش‌آموز از ابتدای دبستان، علم و پژوهش و تعمق را حاصل نکند بودجه‌های فراوان هم نمی‌تواند آن را جبران کند.
وی تصریح کرد: انجمن‌های اسلامی دانش آموزان قدیمی‌ترین تشکل دانش‌آموزی است که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به فرمان مستقیم حضرت امام (ره) تشکیل شد.
این مسئول بیان داشت: این اتحادیه دانش آموزی به فعالیت‌های علمی، فرهنگی و تربیتی در مدارس می‌پردازد.
قاسمی  با بیان اینکه رسالت اصلی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان نخبه‌یابی و زبده‌پروری است، تصریح کرد: این امر با اجرای طرح‌ها و برنامه‌هایی مانند طرح انسجام، عضو یابی هدفمند، همکلاسی آسمانی، طلایه داران، نمایشگاه مدرسه انقلاب و لشکر فرشتگان پیگیری می‌شود.
قاسمی یادآورشد: در زمان حاضر اتحادیه دارای ۴۰ قرارگاه شهری در سطح استان البرز با فعالیت‌های فرهنگی و منسجم است.
وی به نقش‌های دشمن برای رویاروی با نوجوانان و جوانان از کف مدارس اشاره و افزود: حدود ۸ هزار نفر از دانش آموزان استان البرز عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان هستند و این اتحادیه در تمام مدارس اول و دوم متوسطه دارای دفتر است.

انجمن اسلامی و رویش امید
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان کشورگفت: رسالت اصلی رساندن جوامع به قله های علم، دانش و پیشرفت‌های علمی بر دوش جوانان و نوجوانان است و در این میان انجمن های اسلامی دانش آموزان پنجره و فرصتی برای حرکت به سوی رویش علم هستند.
حسین تاریخی بیان داشت جهان اکنون بدون دستیابی به علم و تنها با تکیه بر تجربه نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد و باید برای دستیابی به آن مرزهای دانش را درنوردید.
وی اضافه کرد: دنیای امروز در ارتباط با توسعه مبتنی بر دانش و استفاده از پژوهش های علمی و به کارگیری منابع بر اساس دانش حرف واحدی دارد و تربیت نیروی انسانی نخبه در راس برنامه های توسعه کشورهای جهان قرار دارد و ایران نیز به طور طبیعی نمی تواند از این مسیر عقب بماند.
مسئول دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی بیان داشت: اکنون ۱۲ هزار و ۲۸۲ انجمن اسلامی دانش آموزی شامل چهار هزار و ۹۶۲ انجمن در دوره متوسطه اول و هفت هزار و ۳۲۱ انجمن در متوسطه دوم فعالیت دارند.
تاریخی در ادامه بر هویت و سابقه ۴۰ ساله اتحادیه به روش‌های کار تربیتی به لحاظ ساختار و محتوا در قالب‌های الگوسازی و خودسازی پرداخت و به ویژگی‌های دوران نوجوانی که این مقطع سنی را یکی از حساس‌ترین مقاطع سنی در افق تربیتی قرار داده اشاره کرد.
وی خاطر نشان کرد: نوجوانان احساس استقلال می‌کند و به دنبال او راه‌هایی برای ابراز وجود و عرضه شخصیت خود هستند و این اتفاقات باعث می‌شود که خلاقیت آنها و فعالیت‌های گروهی و جمعی شان در ترکیب با انرژی و روحیه بانشاط نوجوانی به منصه ظهور برسد و دوست داشته باشند تا در مواجهه با مردم خود را ثابت کنند.
تاریخی با بیان اینکه داشتن سبک زندگی خوب و اسلامی در زندگی آینده نوجوانان و جوانان تأثیرگذار خواهد بود، یادآورشد: دانش آموزان مؤمن، متعهد و انقلابی آینده سازان انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی تاکید کرد: نسل امروز بی شک آینده ساز فردای کشور است و این کشور نیازمند ساختن نسلی کارآمد برای آینده است.

گام دوم انقلاب و اهداف آن
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان و مسئول دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی اظهارداشت: آموزش‌ و پرورش در گام دوم انقلاب یا دهه چهارم به  چرخش‌هایی در حوزه آموزش برای تبدیل شدن به الگو در منطقه نیازمند است.
 تاریخی با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش از پیش‌دبستانی تا دبیرستان همه دوره‌ها مهم هستند، خاطرنشان کرد: در هر دوره تحصیلی نیز روش‌های تربیتی و آموزشی باید متناسب با رشد جسمی، عاطفی و عقلی پیش‌بینی و عملیاتی شود.
وی تصریح کرد: بیانیه گام دوم انقلاب یک اقدام عملی و مسیری برای پیشرفت اهداف نظام اسلامی است.
تاریخی خاطرنشان کرد: برای ادامه مسیر انقلاب در متن گام دوم باید نمادها و رفتارهای انسانی با ویژگی‌های یک جامعه جهانی و تمدنی که زمینه سازی مقدمات ظهور حضرت ولی عصر (عج) است ایجاد شود و این انقلاب قطعاً عالم اسلام را باید بگیرد و مقدمه ظهور شود.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی دارای مجموعه‌ای از ظرفیت‌های معنوی و پیشرفت‌های علمی بزرگی است، اضافه کرد: انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته گام‌های مهمی برداشته است و در گام بعدی انقلاب به عنوان یک قدرت جهانی مطرح می‌شویم.
وی بیان داشت: در گام اول انقلاب پیشرفت‌های مهمی در همه زمینه‌ها داشته‌ایم و در گام دوم باید بصورت پیشرفته‌تری در همه بخش‌های مختلف با اقتدار حرکت کنیم.
تاریخی  عنوان کرد: شاید امروز برای کسی قابل باور نباشد که تمدن غربی و آمریکایی رو به زوال است و اگر روزگاری آمریکا ابرقدرت جهان بود امروز دیگر  قدرت برتر نیست و شاهد ظهور قدرت‌های جدید هستیم و ایران یکی از مهمترین این کشورها است.
وی افزود: برای ادامه مسیر انقلاب به طور ویژه به تقویت معنویت و اخلاق نیازمند هستیم و همچنین باید سبک زندگی خود را مطابق با ارزش‌های اسلامی نه معیارهای غربی تعیین کنیم.
مسئول دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان با فرهنگ متعالی اسلام و بالا بردن سطح آگاهی آنان نسبت به مبانی عقیدتی اسلام و انقلاب اسلامی، تزکیه روحی و وارستگی اخلاقی دانش آموزان و شکوفا ساختن استعدادهای خدادادی و تحقق کمالات انسانی و حفظ و تداوم دستاوردهای انقلاب اسلامی از طریق هر چه فعالتر کردن نیروهای دانش آموزان مسلمان و متعهد در صحنه‌های اجتماعی و انقلابی جامعه از جمله اهداف فعالیت های اتحادیه دانش آموزی است.
تاریخی ازمقابله هوشیارانه با توطئه‌های رنگارنگ دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی که برای انحراف فکری و مفاسد اخلاقی و اجتماعی صورت می گیرد، انسجام دانش آموزان مسلمان و متعهد، همگامی با نظام آموزش و پرورش برای ایجاد فضای مساعد آموزشی و پرورشی در محیط مدارس و تشویق دانش‌آموزان مسلمان و متعهد به موفقیت در تحصیل علم را از دیگر اهداف این مجموعه به خصوص در حوزه فعالیتی گام دوم انقلاب برشمرد.
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان کشور افزود: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مسیر تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب است
تاریخی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب جوانان و نوجوانان هستند، خاطرنشان کرد: ماموریت اصلی وزارت آموزش و پرورش کار با نوجوانان است، این نهاد تربیتی سهم قابل توجهی در تحقق منویات مقام معظم رهبری در این بیانیه بر عهده دارد.
تاریخی عنوان کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نه یک شعار، بلکه نقشه راه برای آموزش و پرورش است و مسیر حرکت جمهوری اسلامی را برای رسیدن به ترازی که شایسته نظام مقدس است ترسیم کرده است و برای رسیدن به آنچه که مقام معظم رهبری در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به عنوان گام دوم مطرح فرمودند، شتاب بخشی به تحقق آن‌ها از مسیر سند تحول بنیادین است.
وی گفت: بر اساس انعطافی که در سند تحول بنیادین وجود دارد می‌توان از مسیر این سند، نظام آموزش و پرورش را به سمتی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند به عنوان یک چشم اندازی برای گام دوم انقلاب حرکت داد.

دانش آموزان مخاطبان اصلی گام دوم انقلاب
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: رویکرد آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب تربیتی است که این مهم در قالب برنامه های فرهنگی در دارالقرآن‌ها و کانون‌های فرهنگی تربیتی دنبال می شود.
علیرضا کاظمی بیان داشت: مربیان تربیتی و پرورشی به عنوان سربازان ولایت، بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان منشور تربیتی چراغ راه خود قرار می دهیم.
وی خاطرنشان کرد: تامل و تعمق در رسالت‌های امور تربیتی، سند تحول بنیادین و تعمق در فرمایشات مقام معظم رهبری در این حوزه حاکی از اثر بخشی این حوزه و رویکرد تمام ساحتی و تربیت متوازن دانش آموزان دارد.
کاظمی  یادآورشد: توانمندسازی روانی و اجتماعی برنامه‌های فوق برنامه و تلاش برای روحیه نشاط و شادابی از جمله برنامه‌هایی است که از طریق افزایش فعالیت‌های اردویی، تئاتر، سرود و استفاده از گنجینه اردوی راهیان نور مورد توجه است.
وی همچنین ترویج فرهنگ عفاف را سرلوحه کار قرار دادیم و تحقق این رویکرد نیازمند راهنمایی و حمایت‌های آموزش و پرورش است که امیدواریم به عنوان سربازان انقلاب با تمام وجود آماده در خدمت پیاده سازی سیاست‌های آموزش وپرورش گام برداریم.
کاظمی بیان داشت: انتظار داریم در راستای ماموریت‌های تربیتی برخی از نیازهای ما مورد اهتمام جدی قرار گیرد از جلمه آنکه در شرایط فعلی تغییر ساختار حوزه پرورشی تغییر ساختاری نداشته باشد و تقویت شود و آسیبی به آن وارد نشود.
وی ادامه داد: قانون احیای معاونت امور تربیتی در گزینش، آموزش و نگهداشت نیروی انسانی بر اساس همان قانون ادامه داشته باشد.
۱۲ هزار و ۲۸۲ انجمن اسلامی دانش آموزی در مدارس  کشور فعال است.
۱۴ میلیون دانش آموز در مدارس کشور تحصیل می کنند.
۲۸۱۹/ ۶۱۵۵

منبع مطلب : www.irna.ir

مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

بسیج دانش آموزی شهرستان کنگاور

روی سخن رهبر معظم انقلاب جوانان هستند افرادی که نه انقلاب را دیدند و نه امام و شهدا را. آنها هر چند در سایه دستاوردهای معنوی انقلاب، رویش‌های انقلاب را مبارک می‌دانند اما نگران فتنه‌ها، تغییر سبک زندگی و ضعف وسستی در جهاد علمی هستند.

یکی از نکات کلیدی در بیانیه رهبری، تاکید بر جایگاه علمی کشور است: «ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگ‌ها عقب نگه داشته بود. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پا خیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید.»

در همین رابطه محمدابراهیم محمدی؛ مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادداشتی را در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد؛ مشروح  این یادداشت به شرح ذیل است:

"بیانیه دوم انقلاب اسلامی نکات قابل توجه و تأملی داشت و به‌نوعی در حکم کارنامه‌ای از انقلاب ، شایسته تحلیل و بررسی بیشتر است.

این بیانیه به‌نوعی کارنامه 40 سال مدیریت انقلاب و گزارشی از چهار دهه از انقلاب و آیینه‌ای است برای مدیران تا کارنامه کاری خود را گزارش دهند؛ شاید یکی از حلقه‌های مفقوده نظام مدیریت در کشور ما عدم ارائه گزارشی مردمی از مدیریت، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها باشد برای همین هم بیشتر مدیران انقلاب دوره‌های مدیریتی خود را بانگاهی سوگیرانه موفق و کارآمد می‌دانند.

نکته اول: این انقلاب قابل نقد است و نقد توام با فرصت‌سازی برای اصلاح اشتباهات، تلنگری است برای مدیرانی که به نام و عنوان انقلاب قبول پست کرده‌اند اما برای انقلاب کارنامه‌ای شایسته به دست نداده‌اند.

دوم: انقلاب آماده است اشتباهات خود را بپذیرد و اقدام به اصلاح و تصحیح آن کند.

چهل دهه فرصت کمی نبود و نیست تا مردم انتظارات خود را از آن بجویند و بپرسند کجا بودیم و کجا رسیدیم و درپی چه بودیم و به چه دستاوردی رسیدیم.

تند‌روی‌ها و کند‌روی‌ها و افراط و تفریط‌هایی در سال‌های پس از انقلاب بوده است؛ کم نبودند کسانی که از امام و رهبری انقلابی‌تر و چونان خوارج بر امام و رهبری خرده می‌گرفتند و نیز کسانی که از راه ماندند و در خیمه دشمنان نظام و انقلاب جای گرفتند و از انقلاب و کارنامه انقلابی‌گری خویش بازگشتند.

انقلاب افزون بر تصحیح این دست اشتباهات، آمادگی دارد دست به یک کاربزرگی هم زده و صف خویش را از برخی انقلابی‌نماها جدا کند.

سوم: مشروعیت مقامات بردست‌پاکی و حرکت ایشان برمدار ارزشهای انقلاب است هرکس نباید با ظاهری انقلابی و شعارهای فریبنده و حماسی از جنس انقلاب و مردم خود را برای خدمت و امانت‌داری نامزد کند. مردم  از انقلابی‌نماهایی که در سایه انقلاب به نام و نان رسیدند  اما حرکت موثری برای پیشرفت نکردند خاطرات تلخ دارند.

کسانی که خودرا ژن برتر و دردانه پنداشتند و منت‌ها برسر انقلاب، نظام و مردم گذاشتند.

مدیران بداخلاق و بی‌عاطفه‌ای که به نشانه سهم انقلابی‌گری خویش خون مردم و ارباب جمعی خود را در شیشه کردند.

چهارم: دستاوردهای انقلاب فراتر از گزارشات کمی وحجمی بی‌دریغ و بی‌کران است؛ استقلال، معنویت، بینش، مردمی‌بودن، مقاومت‌های جهانی، قدرت و اعتماد به نفس.

اما نباید این دستاوردها در مقابل ضعف وسستی برخی ازمدیران که در شأن و شایسته مردم و انقلاب نبودند کم رنگ جلوه کند یا به دلیل زیاده‌خواهی‌ها و زندگی اشرافی برخی مدیران بر دامن پاک خدمات انقلاب گردی نشیند.

پنجم: روی سخن رهبری جوانان هستند، کسانی که نه انقلاب را دیدند و نه امام و شهدا را. آنها هر چند در سایه دستاوردهای معنوی انقلاب، رویش‌های انقلاب را مبارک می‌دانند اما نگران فتنه‌ها، تهاجمات رسانه‌های غیر رسمی و مجازی، تغییر سبک زندگی و ضعف وسستی در جهاد علمی هستند.

در این بیانیه نکات و ملاحظات جدی‌تر مورد توجه  است و شایسته است مدیران ارشد آموزش وپرورش به چند نکته توجه کنند:
 تلاش شود مفاهیم انقلاب ودستاوردهای آن به محتوا، برنامه و فعالیت‌ها افزوده شود و این مفاهیم ارزشی و آموزه‌های دینی با زبان هنرمنتقل شود.

باید در بخش‌های مختلف دست به نقد زد و کارنامه چهاردهه خود را به تحلیل وارزیابی گذاشت.

باید فاصله ستادهای تصمیم‌گیر را تا مدرسه نزدیک‌تر کرد و تصمیم‌سازی‌ها را معطوف به کف مدرسه و کلاس کرد.

وزیر و سایر مقامات آموزش وپرورش به تناسب پست و کارخود به معلم بودن در عمل فخر بورزند و هر ازگاهی حضور در کلاس درس را تجربه کنند.

آموزش وپرورش به جای انفعال به پرسشگری اقدام کند و نقش و سهم خانواده، جامعه وحتی حاکمیت را در تربیت نسل کارآمد فردا تعیین و مطالبه کند.

معلمی به فخر و ارزش مطلق تبدیل شود و فرایند معلم شدن سخت وپلکانی شود و بیانیه گام سوم با اسناد بالادستی دوباره سنجیده و ملاحظات موردتوجه باشد.

منبع مطلب : basij-kangavar.blog.ir

مدیر محترم سایت basij-kangavar.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب