کاریکاتور پیامبر اسلام در دانمارککاریکاتور پیامبر اسلام در دانمارک را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

جنجال کاریکاتورهای محمد در یولاندز پستن

جنجال کاریکاتورهای محمد در یولاندز پستن

جنجال کاریکاتورهای محمد در یولاندز-پستن (یا فاجعه کاریکاتورهای محمد) (به دانمارکی: Muhammedkrisen) بعد از این شروع شد که روزنامه دانمارکی یولاندز-پستن ۱۲ کاریکاتور ویراستاره در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۵ منتشر کرد، که بیش ترشان محمد، شخصیتی اصلی از دین اسلام را به تصویر می کشیدند. روزنامه اعلام کرد که این تلاشی بوده است تا به بحث در رابطه با نقد اسلام و خودسانسورگری کمک کند.

چاپ کاریکاتورهایی از محمد در روزنامهٔ دانمارکی یولاندز پستن ‏(en) باعث واکنش شدید مسلمانان شد. این روزنامه پس از آن از اتهام هتک حرمت تبرئه شد.[۱]

یکی از کاریکاتوریست‌ها در عملی انتقادی، نقاشی کشیده بود که در آن کودکی به نام محمد به کنایه روی تخته‌سیاه می‌نویسد: مقاله‌نویس‌های یولند پستن همه راستگرا و تحریک‌کننده هستند. این کاریکاتوریست هم تهدید به مرگ شد.[۲]

این کاریکاتورهادر نشریات کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، نروژ، هلند، سوئیس، لهستان و جمهوری چک چاپ شد.[۳] همچنین در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه پلیس سه نفر را به اتهام توطئه برای قتل طراح کاریکاتورها دستگیر کرد چندین نشریه دانمارکی اقدام به چاپ مجدد این کاریکاتورها کردند. افزون بر دانمارک، نشریات در کشورهای سوئد، اسپانیا و هلند ضمن گزارش دستگیری مظنونین، کاریکاتورها را منتشر کردند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

وزیر مهاجرت دانمارک کاریکاتور پیامبر اسلام را در فیسبوک منتشر کرد

وزیر مهاجرت دانمارک کاریکاتور پیامبر اسلام را در فیسبوک منتشر کرد

دوازده سال پس از انتشار جنجال برانگیز کاریکاتور پیامبر مسلمانان در یک روزنامه دانمارکی، این کاریکاتور بار دیگر و اینبار توسط وزیر مهاجرت دانمارک در فیسبوک منتشر شد.

اینگر استویبرگ، وزیر مهاجرت دانمارک روز سه شنبه اقدام به انتشار کاریکاتوری از حضرت محمد در شبکه اجتماعی فیسبوک کرد که سال ۲۰۰۵ میلادی پس از چاپ در روزنامه «جیلاندز پوستن» خشم و انزجار میلیونها مسلمان را در سراسر جهان برانگیخت.

آنچه وزیر مهاجرت دانمارک اقدام به انتشار آن کرده در واقع یک اسکرین شات از صفحه تبلت شخصی او است که در پس زمینه آن کاریکاتور معروف کرت وسترگارد، کاریکاتوریست جنجالی روزنامه «جیلاندز پوستن» دیده می شود.

کامنتی که برای توصیف این کاریکاتور توسط خانم اینگر استویبرگ به اشتراک گذاشته شده از خود کاریکاتور تحریک آمیزتر است. او ضمن تاکید بر آزادی بیان در کشورش انتشار پست فیسبوکی خود را اینگونه توجیه کرده است: «صادقانه معتقدم که ما باید به این کاریکاتور افتخار کنیم.» به اعتقاد او انتشار کاریکاتورها نشان می دهد که دانمارک کشوری آزاد است و هر کس می تواند آزادانه آنچه متناسب با عقاید او نیست را نقد کند.

دلیل دیگر انتشار این کاریکاتور جنجالی توسط وزیر مهاجرت دانمارک ظاهرا اعتراض به تصمیم موزه شهر ویبورگ برای خارج کردن این اثر از نمایشگاهی با موضوع کفر موسوم به «توهین به مقدسات پس از رفرم» بوده است.

اینگر استویبرگ ضمن اشاره به این موضوع گفته است به انتخاب مسئولان موزه احترام می گذارد هر چند این تصمیم از نظر او تاسف انگیز تلقی می شود.

وزیر مهاجرت دانمارک پیشتر به دلیل مواضع تند و سرسختانه نسبت به اسلام رادیکال خبرساز شده و حساب توییترش نیز به حال تعلیق درآمده بود.

انتشار جنجال برانگیز کاریکاتور پیامبر اسلام در روزنامه دانمارکی «جیلاندز پوستن» پیشتر در سال ۲۰۰۵ همچنین منشا به راه افتادن شورش‌هایی در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی شد که در جریان آنها حداقل پنجاه تن جان خود را از دست دادند.

کرت وسترگارد، خالق این کاریکاتور که در آن پیامبر اسلام را با بمبی بر روی عمامه به تصویر کشیده بود همواره با تهدید به مرگ از سوی اسلامگرایان مواجه بوده و چند بار نیز از سوء قصد مهاجمان جان سالم به در برده است.

منبع مطلب : per.euronews.com

اقدام توهین آمیز وزیر دانمارکی در زمینه پیامبر اسلام

اقدام توهین آمیز وزیر دانمارکی در زمینه پیامبر اسلام

«اینگر استوجبرگ» وزیر مهاجرت دانمارک ضمن اعلام ضرورت افتخار به کاریکاتورهای توهین آمیز در رابطه با حضرت محمد(ص) اقدام به بازنشر این عکسها در حساب شخصی خود در صفحات اجتماعی کرد.

 استوجبرگ این کار را در اعتراض به تصمیم موزه اسکوگارد شهر «ویبورگ» برای خارج کردن تابلوی مربوط به این کاریکاتور موهن از فهرست آثار موجود در نمایشگاهی با عنوان " توهین به دین پس از دوران رفورماسیون"، انجام داده است.

در تصویری که بر روی حساب کاربری شخصی استوجبرگ در فیسبوک انتشار یافته کاریکاتور توهین آمیز از حضرت محمد (ص) بر روی عکس تبلت این وزیر دانمارکی مشاهده می شود.

منبع مطلب : www.trt.net.tr

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب