رژه ارتش جمهوری آذربایجان

رژه ارتش جمهوری آذربایجانرژه ارتش جمهوری آذربایجان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

ایرنا

ایرنا

 به گزارش ایرنا، رژه نظامی ارتش جمهوری آذرربایجان با حضور سه هزار نفر از نظامیان این کشور و نیز یگانهای ویژه ارتش ترکیه و با نمایش تجهیزات نظامی مختلف برگزار شد .

علی اف رییس جمهوری آذربایجان طی سخنانی در مراسم آغاز رژه نظامی ارتش این کشور گفت: ما توانستیم در درگیری‌های اخیر در قره باغ به پیروزی تاریخی دست یابیم .

وی تاکید کرد که جمهوری آذربایجان در این درگیری‌ها برای آزادسازی سرزمینهای خود که 30 سال پیش از سوی ارمنستان اشغال شده بود و بر اثر آن صدها هزار آذربایجانی از خانه و کاشانه  خود اخراج شده بودند، مبارزه کرد .

به گفته رییس جمهوری آذربایجان، راه حل نظامی این مناقشه اجتناب‌ناپذیر بود و مجامع بین‌المللی درباره آزادسازی این سرزمینها اقدامی نکردند و ارمنستان نیز حاضر نبود، از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز از سرزمینهای اشغالی خارج شود و قطعنامه‌ها و مصوبات بین‌المللی در این زمینه را نیز نادیده می‌گرفت .

اردوغان نیز با اشاره به این که ترکیه از ابتدای جنگ در قره باغ در کنار جمهوری آذربایجان قرار گرفته بود، گفت: مردم ارمنستان باید از آنچه در قره باغ اتفاق افتاد، عبرت بگیرند.

جنگ 44 روزه که از ششم مهر ماه میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز شده بود، 20 آبان ماه گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان خاتمه یافت .

منبع مطلب : www.irna.ir

مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

حضور اردوغان در رژه پیروزی آذربایجان در باکو (+عکس)

"رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه) با حضور در پایتخت جمهوری آذربایجان به همراه "الهام علی‌اف" همتای آذری خود در رژه پیروزی آذربایجان بر ارمنستان در جنگ اخیر قره‌باغ شرکت کرد.

به گزارش عصرایران، در حالی که پس از توافق آتش بس اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، دولت ارمنستان در شرایط دشوار اعتراضات داخلی قرار گرفته، دولت باکو اما امروز در شهر باکو جشن و رژه پیروزی برگزار کرد و رهبر مهم ترین متحد آذربایجان یعنی اردوغان نیز در این مراسم شرکت کرد.

دولت ترکیه در جنگ 44 روزه اخیر آذربایجان و ارمنستان بر سر مناطق اشغالی قره‌باغ، از نظر نظامی، سیاسی و دیپلماتیک از دولت باکو حمایت کرد. این جنگ در نهایت با توافق آتش بس پیشنهادی روسیه  و پیروزی ارتش آذربایجان و آزادسازی بخش‌های عمده‌ای از قره باغ از اشغال ارتش ارمنستان، خاتمه یافت. دولت باکو خود را پیروز بزرگ مناقشه نظامی اخیر در قره‌باغ می‌داند.

دو رییس جمهوری همچنین امروز با حضور بر سر مزار " حدیر علی‌اف" رییس جمهوری سابق آذربایجان به او ادای احترام کردند.

دو رهبر سپس در میدان آزادی شهر باکو با حضور در جایگاه ویژه از رژه نیروهای مسلح آذربایجان سان دیدند.

در این رژه ابزار و ادوات نظامی که در جنگ قره‌باغ مورد استفاده ارتش آذربایجان قرار گرفته بود نیز به نمایش درآمد.

  از جمله این ادوات نظامی،پهپادهای پیشرفته ساخت ترکیه است که دولت آنکارا در اختیار ارتش جمهوری آذربایجان قرار داده و به گمان ناظران یکی از دلایل برتری نظامی ارتش آذربایجان بر ارمنستان در جنگ اخیر، همین پهپادها بوده است.

منبع مطلب : www.asriran.com

مدیر محترم سایت www.asriran.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

مراسم باشکوه رژه پیروزی نیروهای مسلح آذربایجان در باکو

مراسم باشکوه رژه پیروزی نیروهای مسلح آذربایجان در باکو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه امروز پنجشنبه طی سخنانی در مراسم رژه پیروزی نیروهای مسلح آذربایجان در باکو اظهار داشت: پایان اشغال خاک جمهوری آذربایجان به معنی پایان مبارزات این کشور نیست. امیدوارم آذربایجان با رهبری مقتدرانه برادرم الهام علی‌اف به حماسه‌آفرینی ادامه دهد.

وی با اشاره به اینکه ترکیه و آذربایجان با حمایت یکدیگر از پس تمامی دشواری‌ها برآمده و به موفقیت‌های زیادی خواهند رسید٬ افزود: "اگر مردم ارمنستان از آنچه در قره‌باغ اتفاق افتاده درس بگیرند، این آغاز دوره جدیدی در منطقه خواهد بود".

وی تصریح کرد: "حاکمان ارمنستان منابع مردم این کشور را صرف اشغالگری سرزمین‌های آذربایجان کردند. کسانی که برای قره‌باغ چیزی جز ویرانی، کشتار و اشک باقی نگذاشتند، حال باید عقل‌شان سرجایش آمده باشد. باید بدانند که با تشویق امپریالیست‌های غربی نتیجه‌ای کسب نخواهد شد، روابط باید مجددا مورد ارزیابی قرار گیرد".

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که قوانین جنگی توسط ارمنستان به شدت نقض و عزت انسانیت پایمال شده است. پیگیری این قضیه در تمام مراجع ذی‌ربط وظیفه ماست.

الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان نیز طی سخنانی در مراسم رژه پیروزی نیروهای مسلح این کشور در باکو اظهار داشت: از نخستین لحظات نبرد وطن و همچنین از نخستین ساعت آزادسازی اراضی اشغالی٬ همراهی و حمایت ترکیه را احساس کردیم.

علی‌اف تاکید کرد که با حضور رئیس جمهور اردوغان در مراسم رژه پیروزی، ما اتحاد خود با ترکیه را به مردم خود و جهانیان نشان می‌دهیم.

علی‌اف گفت: قره‌باغ متعلق به آذربایجان است و امروز نیز جهان شاهد این واقعیت شد. زنده باد دوستی ترکیه و آذربایجان!

وی با اشاره به اینکه ارمنستان مرتکب جنایات جنگی علیه مردم آذربایجان شده است افزود: ارتش ارمنستان به زانو درآمد و ما در میدان جنگ به تمامیت ارضی خود دست یافتیم. 

منبع مطلب : www.trt.net.tr

مدیر محترم سایت www.trt.net.tr لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب