چند قسمت از آبهای روی زمین شیرین هستندچند قسمت از آبهای روی زمین شیرین هستند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

آب شیرین

آب در روی زمین

فصل هفتم

آب در روی زمین

یادآوری:

قسمت بزرگی از سطح کره ی زمین را آب فرا گرفته است. همه ی آب های سطح کره ی زمین قابل آشامیدن نیستند. همچنین، می دانیم که آب جاری، انرژی دارد و می تواند شکل سطح زمین را تغییر دهد. آب در طبیعت به سه حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد. موجودات بسیار زیادی در آب یا در کنار آب زندگی می کنند. از آب، باید به طور صحیح استفاده کرد؛ چون همه ی موجودات زنده، به آب نیاز دارند.

آب در همه جا هست.

          نزدیک به سه چهارم سطح کره ی زمین را اقیانوس و دریا تشکیل داده است؛ آب دریا دارای نمک و شور است. آب در هوا وجود دارد. در خشکی های زمین نیز مقدار آب زیادی در برکه ها، نهرها،‌ رودخانه ها و دریاچه ها وجود دارد. حتی در زیر خاک و زیر سطح زمین هم، آب پیدا می شود. همه ی این آب ها، در اثر بارش برف و باران به وجود می آیند. آب باران شور نیست و نمک ندارد. آبی که شور نیست را «آب شیرین» می نامیم.

چرخه ی آب:

          آب به بخار، تبدیل می شود. خورشید به سطح دریاها می تابد و آب را بخار می کند و با تبخیر شدن آب دریا، بخار آب، به هوا می رود. اگر مقدار این بخار آب،‌زیاد شود ابر به وجود می آید. هوا، در ارتفاع بالا سرد است.

          اگر بخارهای آب به اندازه ی کافی سرد شوند، به ذره های آب تبدیل می شوند و ذره های ریز آب، به علت سبکی،‌در هوا شناور می مانند. ذره های ریز آب به هم متصل می شوند،‌سپس قطره های بزرگ تر، آن قدر سنگین می شوند که دیگر نمی توانند در هوا شناور بمانند و به صورت باران، به سمت زمین فرود می آیند. آب در روی زمین همیشه،‌از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود؛ ولی مقدار آن کم نمی شود. یعنی، با چرخه ی آب مقدار آب تغییر نمی کند.

آب در هوا:

          در هوا به جز گازهایی مثل اکسیژن،‌همیشه مقدار زیادی بخار آب وجود دارد. به بخار آب موجود در هوا، «رطوبت» می گوییم. رطوبت هوا در برخی مناطق مانند: شمال ایران بسیار زیاد است. هرگاه مقدار بخار آب موجود در هوا زیاد شود،‌«ابر» به وجود می آید.

انواع ابر:

          ابرها در آسمان، به شکل های مختلفی دیده می شوند و فقط از برخی از آن ها باران می بارد. ابرها به سه دسته تقسیم می شوند:

1- ابرهای لایه ای: این ابرها به صورت لایه لایه در آسمان دیده می شوند. بیشتر بارندگی ها از این ابرهاست.

2- ابرهای پر مانند: این ابرها، در ارتفاع خیلی بالا تشکیل می شوند و مانند پر به نظر می رسند.

3- ابرهای توده ای: برخی از ابرها،‌مانند تکه های پنبه می باشند. این ابرها،‌در هوای نسبتا صاف در آسمان دیده می شوند. برای آن که ابر ببارد،‌به سرما احتیاج دارد. یعنی باید آن قدر بخار آب، گرما از دست بدهد تا به صورت مایع درآید و به سمت زمین فرود بیاید.

آب در روی خشکی:

          بعد از بارندگی، ‌مقداری از این آب (آب باران)،‌روی زمین جاری می شود. در فصل بهار هم،‌ مقداری از برف ها و یخ کوه ها ذوب شده و از کوه ها به سمت پایین سرازیر می شوند. معمولا،‌این آب هنگام پایین آمدن از کوه، سرعت زیادی دارد.

          همان طور که می دانید،‌آب جاری، دارای مقدار زیادی انرژی است. این انرژی، باعث می شود که آب مسیر حرکت خود را تغییر دهد و مقدار زیادی از مواد و سنگ ها را همراه خود ببرد. در این حالت ممکن است،‌ دره هایی را ایجاد کند. معمولا این آب ها در پاین کوه به یک دیگر می رسند و رود را تشکیل می دهند. سپس این رودها به طرف دریاچه ها و دریاها حرکت می کنند.

آب در زیر زمین:

          بعد از بارندگی، مقداری از آب هایی که روی زمین جاری می شوند، به رودخانه ها و دریاچه ها می ریزند. اما مقدار دیگری از این آب ها،‌داخل زمین فرود می روند و تا جایی پایین می روند که دیگر نتوانند از آن جا عبور کنند و در آن جا، آب ها ی زیر زمینی را به وجود می آورند.

          در بسیاری از مناطق که رودخانه یا دریاچه ای وجود ندارد، مردم برای تامین آب مورد نیاز خود برای مصرف خانگی یا کشاورزی – چاه می کنند و در بعضی از مناطق، مردم از آب قنات ها استفاده می کنند. گاهی، آب چاه ها بر اثر میکروب،‌زباله ها و فاضلاب های خانگی و کارخانه ها به شدت آلوده می شود. چون، فاضلاب خانه ها و کارخانه ها به قسمت آب های زیر زمینی راه پیدا می کنند و آب های این قسمت را آلوده می کنند.

آب آشامیدنی:

          در بیشتر شهرها، آب مورد استفاده ی مردم از آب رودخانه یا چاه تامین می شود. آب رودخانه ها قبل از این که به خانه برسد، در پشت سدها یا استخرهای بزرگ جمع می شود و از آن جا به تصفیه خانه ها انتقال داده می شود و برای تصفیه آب را در حوض های بزرگ که پر از ماسه و شن است، روانه می کنند. ماسه و شن، گل و لای موجود در آب را می گیرد. سپس مقداری گاز کلر به آب می زنند تا میکروب های آب کشته شوند. حالا آب، تصفیه و قابل آشامیدن شده است. آب تصفیه شده به وسیله ی لوله هایی به خانه های ما می رسد و ما با باز کردن شیر آب، از آن استفاده می کنیم.

          آب های زیر زمینی بسیار پر ارزش اند. در بیشتر استان های ایران به علت کمبود بارندگی آب کم است و اگر مردم بخواهند بیشتر از آب بارانی که در زمین فرو می رود،‌از زمین آب خارج کنند؛ پس از چند سال این آب ها تمام می شوند و مردم این مناطق با مشکلات بزرگی روبرو می شوند.

خلاصه ی درس:

- آب در طبیعت،‌به سه حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد.

- چرخه ی آب: آب دریاها، بخار شده و به ابر تبدیل می شود. ابر هم برای باریدن به سرما احتیاج دارد و سپس باران و برف می بارد. آب حاصل از بارندگی به دریاها می رسد و دوباره تبخیر می شود.

- آب جاری انرژی حرکتی دارد و می تواند شکل زمین را تغییر دهد.

- در چرخه ی آب مقدار آب کم نمی شود، فقط آب از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود.

- در هوا نیز،‌همیشه مقداری بخار آب وجود دارد. اگر مقدار بخار آب در هوا زیاد باشد، ابر به وجود می آید.

انواع ابرها عبارتند از: 1- لایه ای (لایه لای)      2- پر مانند       3- توده ای (پنبه مانند)

- بیشتر بارندگی ها ،‌از ابرهای لایه ای می باشد.

- قسمتی از آب حاصل از بارندگی،‌ روی زمین جاری می شود و رود را به وجود می آورد. قسمتی دیگر، به درون زمین فرو می رود و آب های زیر زمینی را به وجود می آورد و بخشی از آن بخار می شود.

- آب آشامیدنی، باید تمیز و سالم باشد، زیرا آب آلوده ما را بیمار می کند.

- برای ضد عفونی کردن آب، از موادی مانند کلر استفاده می کنند.

منبع مطلب : 3thprimary.blogfa.com

مدیر محترم سایت 3thprimary.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

نمونه سوال علوم،درس5

ج- اگر همه ی مقدار آبی که روی کره ی زمین قرار وجود دارد را یک سطل پر از آب در نظر بگیریم،فقط یک فنجان آب این سطل آب شیرینی است که روی زمین وجود دارد و یک قاشق چایخوری از آب درون فنجان،نشان دهنده ی همه ی آب شیرینی است که ما می توانیم مصرف کنیم.

25-دو تکه پارچه مانند هم و هم اندازه را کمی خیس کرده و یکی در آفتاب و دیگری را درسایه قرار می دهیم،بعد از یکساعت چه تغییری رخ می دهد؟

ج- پارچه ای که جلوی آفتاب بود چون خورشید به آن تابیده تبخیر سریعتر انجام شده و تقریبا خشک می شود.

26-وقتی باران به سطح زمین می رسد ،چه حالت هایی ممکن است برای آن رخ دهد؟

ج-مقداری روی زمین جاری می شود- مقداری در زمین فرو می رود - مقداری هم بخار شده و به هوا می رود.

27- مقداربخار آب در کدام مناطق بیشتر و در کدام مناطق کمتر است؟

ج- در مناطق ساحلی بیشتر و در مناطق بیابانی کمتر

منبع مطلب : atlasi-class.mihanblog.com

مدیر محترم سایت atlasi-class.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب