شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401راهنمای تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401راهنمای تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401

طبیعتا زمانی که جوانان ایرانی در موقعیت اعزام به خدمت سربازی قرار می گیرند مسائل مختلفی ذهن آن ها را درگیر می کند. به عنوان مثال برخی از افراد به دنبال دریافت امریه سربازی هستند و یا عده ای دیگر علاوه بر گذراندن دوره خدمت، قصد ادامه تحصیل نیز دارند. گروه اول که باید به جست و جوی ارگان های امریه پذیر بپردازند و دسته دوم از افراد معمولا به دنبال راهی هستند که بتوانند همزمان با گذراندن دوره خدمت سربازی، تحصیل خود را نیز ادامه دهند، اما آیا این امکان وجود دارد؟ با چه شرایطی می توان حین انجام دوره خدمت نظام وظیفه، در دانشگاه نیز تحصیل کرد؟

اطلاعیه ای مبنی بر امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی برای 1401 هنوز منتشر نشده است.

آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401 وجود دارد؟

یکی از اساسی ترین دغدغه های مربوط به آقایان که به سن مشمولیت رسیده اند، انجام خدمت سربازی بدون وقفه و ایجاد هر گونه مشکل در روند تحصیل خود می باشد. این دسته از افراد معمولا به دنبال یافتن راه حلی برای ادامه تحصیل حین خدمت یا اخذ امریه می باشند که در این مقاله راهنمایی های لازم در این رابطه ارائه خواهد شد.

چه دانشگاه هایی امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را فراهم می کنند؟

در سال های گذشته هر زمان که صحبت از تحصیل همزمان با سربازی می شد، همه افراد یک پاسخ مشترک داشتند؛ “امکان پذیر نیست” در حالی که گاهی امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه های علمی کاربردی امکان پذیر خواهد بود. در واقع تابحال دانشگاه های سراسری، آزاد، پیامنور و غیر انتفاعی اجازه تحصیل به سربازان حین خدمت را نداده اما در ادوار گذشته (آخرین دوره مربوط به سال 98 می باشد)، دانشگاه علمی کاربردی شرایطی را فراهم می نمود که داوطلبان بتوانند همزمان با مدت زمانی که در حال انجام دوره خدمت نظام وظیفه خود هستند، به ادامه تحصیل نیز بپردازند.

در صورتی که مجددا این امکان فراهم شود، برخی از دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی در یک سری از واحدهای آموزشی ارائه می شوند و علاقه مندان به آن ها می توانند به صورت حضوری به مراکز مجری تابعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی ناجا در استان محل سکونت خود مراجعه نمایند تا مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.

دوره های تک پودمان به چه معنا هستند؟

یک دوره تک پودمان در واقع مجموعه ای آموزشی است که مهارت های داوطلب و توانمندی های شغلی او را تقویت می کند که در آخرین دوره اجرای این طرح، حداقل زمان آموزش این دوره 160 ساعت و حداکثر 480 ساعت بوده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر اطلاعیه ای مطابق با امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال 1401 منتشر نشده است. در صورت انتشار هر گونه اخبار در این رابطه، از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد که علاقه مندان می توانند با عضویت در این کانال از اخبار مربوطه مطلع گردند.

ادامه تحصیل در حین امریه سربازی

با توجه به این موضوع که امریه سربازی نیز نوع دیگری از خدمت سربازی محسوب شده، امکان تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی برای آن ها وجود نخواهد داشت. در واقع این دسته از مشمولان به جای خدمت در یگان های نظامی و انتظامی و یا پادگان ها، در ارگان ها، ادارات دولتی و یا نیمه دولتی، وزارتخانه ها و… به خدمت گرفته می شوند و در واقع در حال گذران دوره سربازی خود هستند. همچنین لازم به ذکر است که برای این افراد معافیت تحصیلی نیز صادر نمی گردد.

شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401 در دانشگاه علمی کاربردی

علاقه مندان به شرکت در طرح تک پودمان علمی کاربردی، مشروط بر داشتن شرایط زیر می توانند همزمان با انجام خدمت سربازی، به تحصیل نیز بپردازند:

لازم است که متقاضی در حین انجام خدمت سربازی باشد. داوطلبان باید حداقل مدرک لازم برای دوره آموزشی مدنظر خود در طرح تک پودمان را داشته باشد.

از آنجایی که دفترچه مربوط به تحصیل همزمان با خدمت سربازی دانشگاه علمی کاربردی برای سال 1401 منتشر نشده است، در اینجا به مفاد مربوط به رشته های ارائه شده در آخرین طرح پودمانی علمی کاربردی اشاره می شود:

شرایط پذیرش دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی
عنوان دوره تک پودمان حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز عنوان دوره تک پودمان حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز
آماده سازی و مونتاژ در جوشکاری دیپلم تولید و نگهداری طیور گوشتی دیپلم
نقشه کشی در ماشین کاری دیپلم ساخت گلخانه خاکی و هیدروپونیک دیپلم
تعمیرکار تخصصی موتور دیپلم فروش انواع تور دیپلم
عملیات پایه برق و الکترونیک دیپلم مکالمه زبان انگلیسی (سطح پایه) دیپلم
سیم کشی، کابل کشی و اندازه گیری الکتریکی دیپلم امور بازاریابی دیپلم
طراحی مبلمان مرکب دیپلم

همان گونه که مشاهده می کنید، حداقل مدرک مورد نیاز برای شرکت در دوره تک پودمان داشتن دیپلم بوده اما لازم به ذکر است که اگر نوع مدرک دیپلم با رشته یا دوره انتخابی داوطلب مرتبط نباشد، فرد باید یک سری از دروس را به عنوان پیش نیاز بگذراند.

امکان صدور معافیت تحصیلی در حین خدمت سربازی 1401

پس از موضوع امکان پذیر بودن تحصیل همزمان با خدمت سربازی، معافیت تحصیلی از دیگر مباحثی است که برای مشمولان مطرح می باشد و این که آیا در صورت قبولی با کنکور یا بدون کنکور در دانشگاه، حین خدمت سربازی نیز می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد یا خیر؟ پاسخ این سوال مثبت است. در واقع کسانی که در حین گذراندن دوره خدمت سربازی می باشند، در صورت پذیرش در هر یک از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم از جمله دانشگاه‌ های دوره روزانه و نوبت دوم، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و در چارچوب طرح ایست خدمت سربازی می توانند معافیت تحصیلی بگیرند. در حقیقت پذیرش داوطلبان به صورت با کنکور یا بدون کنکور برای سازمان وظیفه عمومی اهمیتی ندارد.

بدیهی است کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند اما تاریخ اعزام آن ها فرا نرسیده، همزمان با انجام ثبت نام نهایی در دانشگاه پذیرفته شده، معافیت تحصیلی وی نیز تمدید می شود. با توجه به مطالب فوق، می توان گفت تا این لحظه تنها دانشگاهی که امکان تحصیل همزمان را برای علاقه مندان فراهم کرده است، مراکز و واحد های آموزشی علمی کاربردی می باشند و داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه های دیگر کشور، نهایتا می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی در سال 1401 وجود دارد؟

هنوز اطلاعیه ای مبنی بر امکان تحصیل همزمان برای سربازان منتشر نشده است.

2- مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره تک پودمان خدمت سربازی 1401 چیست؟

برای سال 1401 هنوز اعلام نشده اما در آخرین دوره پودمان علمی کاربردی، داشتن حداقل دیپلم الزامی بود.

3- آیا با قبولی بدون کنکور در دانشگاه، حین خدمت سربازی 1401 نیز می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

بله، برای افراد مشمول در صورت پذیرش در هر یک از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم معافیت تحصیلی صادر می شود.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی در سال 1401 وجود دارد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "هنوز اطلاعیه ای مبنی بر امکان تحصیل همزمان برای سربازان منتشر نشده است." } },{"@type": "Question", "name": "مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره تک پودمان خدمت سربازی 1401 چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "برای سال 1401 هنوز اعلام نشده اما در آخرین دوره پودمان علمی کاربردی، داشتن حداقل دیپلم الزامی بود." } },{"@type": "Question", "name": "آیا با قبولی بدون کنکور در دانشگاه، حین خدمت سربازی 1401 نیز می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، برای افراد مشمول در صورت پذیرش در هر یک از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم معافیت تحصیلی صادر می شود." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب