پلتفرم الکترونیکی شورای دانش آموزیپلتفرم الکترونیکی شورای دانش آموزی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به صورت مجازی

برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به صورت مجازی

یکی از بسترهای مهم در مدرسه که کمک شایانی به گسترش فعالیت های اجتماعی دانش آموزان میکند و زمینه ساز بروز توانایی های بالقوه ی آنها میباشد، تشکیل شورای دانش آموزی است. جدی گرفتن برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی در مدرسه موجب افزایش مسئولیت پذیری و فعالیت های اجتماعی دانش آموزان می‌گردد. حال امسال و باتوجه به شرایط فعلی کشور، برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به صورت مجازی به چه صورت امکان پذیر است؟

نکته بسیار مهم: با توجه به اینکه در حال حاضر هر روز مطالب و نکات جدیدی در رابطه با برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به صروت مجازی توسط اداره آموزش و پرورش منتشر ‌می شود، بنابراین سعی می‌کنیم تا جدیدترین نکات را در این مقاله منتشر کنیم و مطلب را به روز رسانی کنیم. شما برای آگاهی از آخرین اخبار در رابطه با برگزاری انتخابات مجازی حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و با تیم آموزشی رایاد همراه باشید. 

چگونه انتخابات شورای دانش آموزی را به‌صورت آنلاین برگزار کنیم؟

انتخابات شورای دانش آموزی هرساله در هفته اول آبان ماه برگزار میشود که مدارس مختلف و به ویژه مربیان پرورشی برای برگزاری آن زمان زیادی را اختصاص داده و برنامه های مفرحی را به اجرا درمی‌آورند. امسال با وجود بیماری کرونا شرایط خاصی در کشور حکم فرماست که همه حوزه‌ها از جمله آموزش و پرورش را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب برگزاری کلاس های درس به صورت مجازی و آنلاین شده است. با نزدیک شدن به آبان‌ماه، بسیاری از مربیان پرورشی به دنبال این هستند که چگونه انتخابات شورای دانش آموزی را برگزار کنند تا دانش آموزان از برنامه های جانبی مدرسه غافل نشده و تعامل آنها هرچند بصورت مجازی با مدرسه حفظ گردد.

نکته مهم و قابل ذکر این‌که قطعا تمامی مدارس در حال حاضر از طریق یکی از نرم‌افزارهای موجود با دانش‌آموزان در ارتباط هستند. درصد زیادی از مدارس نرم افزار شاد را انتخاب کرده‌اند، درصدی به سراغ پیام‌رسان روبیکا رفته اند، تعدادی از طریق نرم‌افزاهای آموزشی با دانش‌آموزان ارتباط برقرارکرده‌اند، بعضی مدارس به سراغ واتساپ یا بله رفته‌اند و هریک به‌نحوی ارتباط خود را با دانش‌آموزان حفظ کرده‌اند. هرکدام از این برنامه‌ها را که انتخاب کرده‌اید باید بسیاری از مراحل برگزاری انتخابات شورا را نیز از طریق آن برنامه اجرایی کنید.

نحوه ثبت نام دانش آموزان

همانطور که گفتیم  زمان برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی هرساله هفته اول ماه آبان است، اگرچه تا الان (29 مهر99) هنوز به‌طور قطعی از طرف وزارتخانه اعلام نشده، اما به احتمال زیاد امسال انتخابات در روز ششم آبان ماه به صورت مجازی برگزار خواهد شد. برای آنکه بتوانید این انتخابات را مجازی برگزار کنید ابتدا لازم است یک بنر، آگهی و یا اگر فرصت ندارید حداقل یک پیام متنی طراحی کرده و در گروهی که تمامی دانش‌آموزان در آن عضو هستند، قرار دهید و از دانش آموزان متقاضی بخواهید تا برای نامزد شدن در شورای دانش آموزی در تاریخ معین شده ثبت نام کنند. باتوجه به ‌اینکه زمان زیادی تا برگزاری انتخابات باقی‌نمانده، می‌توانید خودتان به صورت خصوصی از دانش‌آموزانی که احساس می‌کنید توانایی حضور در شورا را دارند، دعوت کنید تا در انتخابات شرکت کنید.

بعد از ثبت‌نام کاندیداها در اولین فرصت، صلاحیت کاندیداها را بررسی کنید و اسامی نهایی نامزدها را در گروه مدرسه قرار دهید. هم‌چنین برای تشویق بیشتر دانش‌آموزان به ثبت‌نام در انتخابات می‌توانید اهداف شورا، اختیارات، اهم وظایف و سرودهای مرتبط با انتخابات شورا را در گروه قرار دهید. در این زمینه پیشنهاد می‌شود حتما به صفحه ” شورای دانش آموزی ” در سایت رایاد مراجعه کنید و از محتوای این صفحه استفاده کنید.

تبلیغات انتخابات شورای دانش آموزی به صورت مجازی

دانش آموزان برای آنکه بتوانند بعنوان کاندیدای شورای دانش آموزی تبلیغ کنند، باید در برابر فرصت های یکسان تبلیغاتی قرار بگیرند و ازظرفیت فضای مجازی برای این مهم بهره مند شوند. ازینرو باید از دانش آموزان بخواهید تبلیغات خود را در قالب فایل هایی به صورت فیلم، صدا، متن، عکس یا … طراحی و تولید کرده و در اختیارتان قرار دهند. دانش آموزان باید بدانند به همان میزان که زمان بیشتری را برای طراحی و تولید محتوای تبلیغاتی اختصاص دهند، احتمال موفقیت آنها در شورای دانش آموزی بالاتر میرود. کاندیدایی که تبلیغات منحصر به فرد و خلاقانه ارائه میکند، همیشه برای انتخاب شدن شانس بیشتری را به سمت خود هدایت میکند پس ضروری است از ایده های نوین بهره بگیرد.

نحوه برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به صورت مجازی

بعد از نهایی شدن اسامی نامزدان و تبلیغات، نوبت به برگزاری انتخابات شورا میرسد که هنوز برای نحوه ی برگزاری آن بخشنامه‌ای ارسال نشده است، اما طبق شنیده‌ها احتمالا باید از طریق نسخه جدید اپلیکیشن شاد برگزار شود. در ادامه سعی ‌می‌کنیم 3 راهکارمختلف برای این موضوع پیشنهاد کنیم، که اگر از نسخه جدید اپلیکیشن شاد هم رونمایی شود، یک راهکار دیگر به راهکارها افزوده می‌شود، که طبیعتا در حال حاضر نمی‌توان در مورد آن صحبتی کرد.

در انتخابات شورا هر دانش آموز به چند نفر میتواند رای دهد؟

شاید طرح این سوال آخر این مقاله کمی عجیب به‌نظر بیاید، اما از آنجا که طراحی فرم و اینکه هر دانش آموز می‌تواند حداکثر به چند نامزد رای دهد، کاملا با این موضوع در ارتباط است. اینکه هر دانش‌آموز به چند نامزد می‌تواند رای دهد، کاملا بستگی به تعداد دانش آموزان مدرسه دارد. به آمار زیر توجه کنید(این آمار براساس آخرین شیوه نامه ارسالی توسط وزارت در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ می باشد):

مقطع ابتدایی:

مقطع متسطه اول و دوم:

پس برای پاسخ به این سوال که هر دانش‌آموز به چند نفر می‌تواند رای بدهد، باید بررسی کنید که مدرسه شما شامل کدام یک از 7 گزینه بالا می‌شود. برای مثال دبستانی که 120 دانش آموز دارد، شامل گزینه 2 می‌شود و شورای این دبستان از 7 نفر عضو اصلی تشکیل می‌شود، پس هر دانش‌آموز می‌تواند حداکثر به 7 نامزد رای بدهد. بعد از شمارش آرا، 7 نفر اول اعضای اصلی شورا و نفر هشتم و نهم به عنوان اعضای علی البدل انتخاب خواهند شد.

منبع مطلب : rayad.org

مدیر محترم سایت rayad.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

انتخابات شوراهای دانش آموزی مدارس استان به صورت مجازی برگزار می شود

انتخابات شوراهای دانش آموزی مدارس استان به صورت مجازی برگزار می شود

همدان (پانا) - معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان همدان گفت انتخابات شوراهای دانش آموزی مدارس استان با شعار «شورای دانش آموزی طلایه دار گام دوم انقلاب» به صورت مجازی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار پانا، یوسف سعیدی معاون پرورشی استان همدان درجلسه هماهنگی انتخابات شوراهای دانش آموزی استان اظهار کرد: شوراهای دانش آموزی به عنوان یکی از ارکان تأثیرگذار مدارس با هدف توانمندسازی و تقویت مهارت های اجتماعی و مدنی دانش آموزان و مشارکت آنان در فعالیت های تربیتی و آموزشی تشکیل شده است.

سعیدی افزود: فعالیت شوراهای دانش آموزی در راستای ترویج مشورت در انجام امور، ارتقاء روحیه مشارکت جویی و دستیابی به جامعه مدنی، بهره گیری از روحیه تعاون و همکاری در کارها، تکیه بر خرد جمعی، آموختن اصول انتخاب اصلح در همه موارد اجتماعی، احترام به نظم و قانون است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تحقق سیاست مدرسه محوری، بیست و سومین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی با شعار «شورای دانش آموزی طلایه دار گام دوم انقلاب» ششم آبان ماه همزمان و الکترونیکی در بستر فضای مجازی برگزار می شود.

منبع مطلب : www.pana.ir

مدیر محترم سایت www.pana.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جزییات تولید اپلیکیشن های جدید و کیف الکترونیکی دانش آموزان

جزییات تولید اپلیکیشن های جدید و کیف الکترونیکی دانش آموزان

تهران ( پانا) - مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به اعلام برنامه‌های سازمان پژوهش در حیطه توزیع بر خط کتب درسی و تولید کیف الکترونیکی و بسته‌های آموزشی و یاددهی - یادگیری پرداخت.

به گزارش ایسنا، محسن باهو، با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های سند تحول و برنامه درسی ملی و سیاست‌های اجرایی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی منبعث از اسناد بالادستی، بهره‌مندی هوشمندانه از فرصت‌های فناوری اطلاعات و خدمات فضای مجازی برای ارتقای کیفیت یاددهی- یادگیری و تنوع بخشی به محیط‌ها و رسانه‌های یادگیری است اظهار کرد: در این میان یکی از چرخش‌های تحول آفرین اسناد تحولی نیز توجه به موقعیت‌های یادگیری جدید است.

او بیان کرد: این موقعیت‌های جدید با استفاده از فرصت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند منجر به اثربخشی بهتر شده و با جذابیت و قابلیت‌های متنوعی که دارد انگیزش مخاطب را برای بهره مندی بیشتر افزایش دهد.

مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از دهه ۸۰ برای استفاده از فرصت‌های فناوری در طراحی، تولید، تامین و اشاعه محتوا اقدامات جدی را آغاز کرده است، گفت: یکی از اقدامات ویژه تولید دست افزارهای آموزشی بوده است.

باهو ادامه داد: سازمان با استفاده از توانمندی‌های جامعه و منبعث از برنامه درسی اقدام به تولیدات متنوع رسانه‌ای در بستر نرم‌افزارهای آموزشی در قالب‌های مختلف کرده است که از این جمله می‌توان به خود آموز دانش‌آموزی، طرح درس معلم و در نهایت اجزای پشتیبانان فرآیند تدریس و کلاس درس اشاره کرد. در مجموع حدود ۱۲ گونه دسته بندی از قالب‌ها و چارچوب‌های تولید دست افزارها و نرم‌افزارهای آموزشی استاندارد نویسی شده و تولیدات نمونه و الگویی را انجام داده است.

او همچنین بابیان اینکه به این ترتیب حدود ۴۰۰ نرم افزار برای استفاده معلم، دانش آموز و خانواده‌ها تولید شده است که ابتدا بر محمل لوح فشرده برای استفاده مدارس ارسال شده است اظهار کرد: در تکمیل کار، محتواها بر بستر وب تغییر یافته و در شبکه ملی مدارس ایران( رشد) بارگذاری شده و به صورت رایگان برای همگان در دسترس قرار گرفته است.

مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه اقدام انجام شده دیگر، ایجاد شبکه ملی مدارس ایران (رشد) است گفت: رشد، اصلی‌ترین و به عبارتی تنها شبکه محتوایی و خدمات آموزشی مبتنی بر سند تحول بنیادین و پشتیبان برنامه درسی است. کلیه محتواها و خدمات ارائه شده بر این بستر، رایگان بوده و مورد استفاده همه مخاطبان در داخل و خارج از کشور است.

باهو با اشاره به اینکه تغییر رویکرد سیاست کتاب محوری به سمت سیاست تولید بسته‌ آموزشی در دستورکار جدی سازمان قرار گرفته عنوان کرد: در این سیاست جدی که اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ در دستور کار قرار گرفته است نگاه به تولید قطعات بسته‌های آموزشی برای استفاده از فرصت‌های متنوع رسانه‌ای مد نظر بوده است.

او با بیان اینکه برای کامل شدن قطعات این پازل، برگزاری جشنواره تولید محتوای الکترونیکی ویژه دانش آموز و معلم برای بهبود استفاده از فناوری و تولیدات مفید و موثر در حجم انبوه برای بارگذاری در شبکه رشد طراحی و تا کنون هفت دوره آن برگزار شده است گفت: در آخرین دوره بیش از ۲۶۰ هزار دانش آموز و معلم شرکت کردند.

باهو تصریح کرد: گام بعدی، تولید محتوای الکترونیکی کتاب‌های درسی و یا تهیه نسخه الکترونیکی کتب بوده است. نسخه الکترونیکی هم بر روی پایگاه دفتر نظارت بر نشر و شبکه رشد بارگذاری شده است و اگر دانش‌آموز ما به هر دلیلی به کتاب کاغذی دسترسی نداشت می‌تواند به سامانه رجوع کرده و کتاب درسی را دریافت و بر روی هر حامل الکترونیکی مورد استفاده قرار دهد.

باهو با بیان اینکه در ادامه راه برای بهره‌مندی از مشارکت بیشتر خانواده‌ها و صاحبنظران دو اقدام جدی را مد نظر قرار دادیم گفت: نخست ساماندهی نیاز چاپی کتب درسی و دوم مشارکت حداکثری معلمان و خبرگان در فرآیند تعریف کتب و بسته یادگیری بوده است. برای این منظور سامانه فرش الکترونیکی کتاب درسی و سامانه اعتبارسنجی کتب نو نگاشت راه اندازی شدند.

مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: در سامانه فروش کتب، کلیه نیاز های چاپی بر اساس به‌روزترین آمارهای ثبت نام پایه تحصیلی مبتنی بر سامانه سناد ( سامانه ثبت نام دانش آموزی) استخراج و بر اساس آن کتب چاپ و توزیع می‌شوند. رکن این کار مدارس و خانواده‌ها بودند و کتب درسی بر اساس ثبت نامی هر مدرسه به منطقه ارسال و از طریق منطقه به مدرسه تحویل داده می‌شود.

وی ادامه داد: در این فرایند هیچ گونه سفارشی قبل از سال تحصیلی باقی نمی‌ماند. ایرادات و اشکالات به وجود آمده اخیر و بدون کتاب ماندن تعدادی از دانش آموزان یا به علت عدم ثبت نام به موقع و یا عدم هماهنگی به موقع مدارس و تعامل بین مدرسه و منطقه برای دریافت کتب درسی بوده است. وگرنه نباید بر اساس تقویم آموزشی که اداره کل نظارت بر نشر دارد اشکالی در فرآیند توزیع به وجود بیاید.

باهو با اشاره به غنابخشی محتوای درسی گفت: قبل از چاپ سپاری، کلیه پیش تالیف ها به خصوص برای پایه دوازدهم ،یازدهم و دهم به معلمان منتخب هر استان که در سامانه دسترسی فعالیت دارند ارسال می‌شد و نظراتی که معلمان منتخب می دادند گروه‌ها آموزشی محتوای پیش تالیف را یک مرتبه بررسی مجدد کرده و چناچه اشکالاتی وجود داشت مورد ویراست قرار می‌دادند تا بتوانیم کتاب‌های درسی را با کمترین خطا در اختیار استفاده کنندگان قرار دهیم.

مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در حال حاضر جهت گیری سازمان به این سمت است که در یک دوره پنج ساله حداقل به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد از نشر کاغذی کم شود گفت: اگر ظرفیت بهینه شود چه بسا از این رقم هم فراتر برویم. سیاست سازمان این است که بسته یادگیری الکترونیکی را در قالب پلتفرم و چارچوب تکثر پذیر آماده کند و استفاده از طریق هر کنسول‌ ایمن شده و سالم سیار چون تلفن همراه و یا ثابت مانند کامپیوتر امکان پذیر باشد.

وی ادامه داد: به این ترتیب دانش آموز می‌تواند با عضویت در شبکه رشد به این بسته‌های آموزشی دسترسی پیدا کند. ساز و کارهای لازم در حال فراهم شدن است و دفتر انتشارات و فناوری آموزشی متولی امر است و در راستای تکمیل کار، بهینه سازی شبکه رشد را در دستور کار قرار داده است.

باهو با بیان اینکه امیدواریم کلید این کار در سال۹۹ زده شود و سازمان بتواند طی یک برنامه پنج ساله با استفاده از ظرفیت‌های توسعه فناوری ایمن و سلامت امکان دسترسی به این پلتفرم ها را فراهم و مبتنی بر طرح‌ها و برنامه‌هایی که دارد بتواند کیف الکترونیکی دانش آموزان را با ظرفیت‌های متنوع رسانه‌ای بر بستر حامل‌های سیار و برخط ارائه کند گفت: اپلیکیشن‌هایی را نیز برای استفاده کتاب‌های درسی تجربه کردیم، بویژه در جریان سیل کلیه بسته‌های یادگیری را در قالب یک پکیج از پایه اول تا دهم آماده کردیم و هر خانواده می‌توانست با ثبت شماره موبایل خود محتوای مورد نیازش را دانلود کرده و بدون نیاز به شبکه و دسترسی مجدد از محتوای آموزشی کتب درسی استفاده کند که استقبال از آن خوب بود.

مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به توسعه فناوری اطلاعات و پلتفرم‌ها این نوید را می‌دهیم که بتوانیم محتوا و خدمات آموزشی را به صورت انتخاب شده برای مخاطبین در هر پایه و هر منطقه آماده سازی کنیم و محیط یادگیری شخصی سازی شده را در شبکه رشد رقم بزنیم عنوان کرد: البته این کار دفعتی و یک مرتبه نیست و نیازمند کار مستمر است. اقدامات لازم در این زمینه شروع شده است.

او همچنین عنوان کرد: با همکاری دیگر بخش‌های جامعه و دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت ارتباطات که مسئولیت پهنای باند را برعهد دارد این کار سریعتر پیش می رود تا مخاطب بتواند محتوای مورد نیازش را در حوزه برنامه درسی به راحتی در اختیار بگیرد و با گروه‌های یادگیری تعامل برقرار کند

منبع مطلب : www.pana.ir

مدیر محترم سایت www.pana.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

مائده : چجوری میتونم دانلودش کنم¿¿¿¿¿

مائده : چجوری میتونم دانلودش کنم¿¿¿¿¿

محجد : چجوری دانلودکنم!

ناشناس : لطفابگید چجوری دانلود کنم؟

امین : من هم همین سوال دارم چه طور دانلود کنیم ودرشورا شرکت کنیم

امیرعباس امیری : سلام.چگونه این برنامه را دانلود کنم؟

مهدی : سلام ببخشیدچطوری میشه این برنامه رودانلودکرد

نیایش : من می خواهم برای بدهم

نیایش : من می خواهم رای بدهم

آیدا : برنامه خیلی عالی هست

ارش : کاش میشد لینک دانلود داشت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب