درمان از بین رفتن حس بویایی و چشایی در سرماخوردگیدرمان از بین رفتن حس بویایی و چشایی در سرماخوردگی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

چگونه حس بویایی خود را در صورت ابتلا به کرونا آزمایش کنیم

ایسنا علوم پزشکی تهران – در موارد خفیف تا متوسط ابتلا به کرونا ویروس ، از بین رفتن حس بویایی و چشایی افراد ، به عنوان یکی از غیرمعمول ترین علائم اولیه بیماری کووید 19 ظاهر می شود.

دکتر سانجی گپتا ، مسئول ارشد پزشکی سی ان ان در مصاحبه ای گفت: آنچه آنوسمی نامیده می شود و در اصل به معنای از بین رفتن حس بویایی است ، علامتی است که تعدادی از بیماران کووید 19 بروز داده اند.

گوپتا گفت: این مساله ممکن است با از بین رفتن طعم ، و از بین رفتن اشتها مرتبط باشد ، ما هنوز مطمئن نیستیم ، اما این به وضوح چیزی است که باید مراقب آن باشیم. گاهی اوقات علائم بیماری، علائم کلاسیک نیستند.

در حالی که تب ، سرفه و تنگی نفس علائم اصلی کلاسیک ابتلا به بیماری کووید 19 هستند ، با تحلیلی که اخیراً در مورد موارد خفیف تر در کره جنوبی منتشر شد ، عمده ترین علامت در 30٪ بیماران از بین رفتن حس بویایی بود. در آلمان ، بیش از دو سوم موارد تأیید شده دچار آنوسمی بودند.

در پاسخ ، آکادمی گوش و حلق و بینی امریکا و انگلستان ، خواستار افزودن فقدان حس بویایی یا چشایی افراد به ابزارهای غربالگری مبتلایان کووید 19 هستند.

اما به کسانی که علائم نگران کننده دارند ، که ممکن است کروناویروس باشد یا نباشد ، به آنها گفته می شود که در خانه بمانند و علائم را تحت نظر بگیرند تا استرس بیشتری به بیمارستان ها ، درمانگاه ها و کادر درمانی که در حال حاضر در تلاش برای نجات جان بیماران هستند ، وارد نکنند.

بنابراین آیا تستی وجود دارد که بتوانید در خانه انجام دهید تا ببینید که آیا دچار فقدان حس بویایی هستید؟

پاسخ مثبت است ، با استفاده از تست آبنبات پاستیلی می توانید این کار را انجام دهید.

تست آبنبات پاستیلی

استیون مونگر مدیر مرکز بو و طعم و مزه دانشگاه فلوریدا گفت: شما یک آبنبات پاستیلی را از یک طرف بگیرید و با دست دیگر بینی خود را محکم نگه دارید تا جریان هوا رد نشود.

مونگر گفت: ژله را داخل دهان می گذارید و آن را می جوید. فرض کنیم این یک آبنبات ژله ای با طعم میوه است. اگر طعم و شیرینی ژله را حس کردید ، مشخص می شود که عملکرد بویایی شما کار می کند. سپس ، در حالی که هنوز در حال جویدن هستید ، ناگهان بینی خود را رها کنید. اگر حس بویایی دارید ، ناگهان همه بوها را دریافت خواهید کرد و می گویید اوه ، این یک ژله لیمویی است یا اوه! این گیلاس هست. این واقعاً یک نوع واکنش بسیار چشمگیر ، سریع ، اعجاب انگیز است.

مونگر گفت: بنابراین اگر بتوانید از شیرینی و ترشی آبنبات به طعم کامل عبور کنید و بدانید که طعم کلی آن چیست ، حس بویایی شما احتمالاً از نظر عملکرد در وضعیت بسیار خوبی است.

اما اگر آبنبات ژله ای نداشته باشید چه می کنید؟ دکتر اریش ویگت ، مدیر بخش جراحی گوش و حلق و بینی در بیمارستان لنگون نیویورک گفت: شما می توانید از غذاهای دیگری نیز استفاده کنید.

ویگ گفت: حس بویایی خالص زمانی رخ می دهد که شما می توانید ماده خاصی را بو کنید و آن ماده باعث تحریک اعصاب دیگر نشود. بنابراین برخی از نمونه های این امر زمانی است که می توانید بو قهوه یا دم کردن آن را حس کنید ، یا مثلا می توانید وقتی کسی پرتقال پوست می گیرد بوی آن را حس کنید.

ویگت گفت : اما شما باید مراقب باشید ، زیرا ساده است فکر کنید در حال استفاده از حس بویایی خود هستید در حالی که واقعا این طور نیست.

وی گفت: به عنوان مثال ، آمونیاک یا محلول های تمیز کننده ، آنهایی که عصب سه قلو را تحریک می کنند ، که یک عصب تحریک پذیر است و در چنین شرایطی مردم فکر می کنند ، اوه ، من می توانم بوی کلراکس را تشخیص بدهم ، می توانم بوی آمونیاک را تشخیص بدهم ، به این معنی که حس بویایی من فعال است. اما نه ، این درست نیست. آنها در واقع از حس بویایی خود استفاده نمی کنند ، آنها برای این کار از عصب سه قلو استفاده می کنند.

هنوز مطمئن نیستید که آیا حس بویایی تان کار می کند؟ اینترنت را برای آزمایشات خراش و بو کردن مبتنی بر پزشکی بررسی کنید.

از بین رفتن بویایی رایج است

البته هر کسی که در آزمایش بویایی خود موفق نمی شود ، مبتلا به کرونا ویروس نیست. هر ویروس تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به طور موقت بر احساس بو و مزه ، گاهی حتی به طور دائم تأثیر می گذارد.

ویگت گفت: میزان تورمی که در اثر ویروس در بینی ایجاد می شود ، می تواند مانع رسیدن ذرات بو تا قسمت بالای بینی که قسمت اعصاب بویایی است شود.هنگامی که این تورم کاهش یابد ، حس بویایی خود به خود برمی گردد. اما ویروس های مخدر اعصاب نیز وجود دارند که برخی از آنها در گروه سرماخوردگی قرار دارند.

وی افزود: اگر آنها از نظر عصبی سمی باشند ، این بدان معنی است که به عصب بویایی آسیب می رسانند و اساساً این سلول ها غیر کاربردی می شوند. در بسیاری از این موارد با گذشت زمان حس بویایی افراد بهبود می یابد ، اما گاهی اوقات این یک مشکل دائمی است.

مونگر گفت : از بین رفتن بویایی به صورت جزئی یا کامل مزمن بسیار شایع است ، این مساله حتی قبل از شیوع کرونا ویروس جدید میلیون ها آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: حدود 13٪ از جمعیت امریکا دچار اختلال بویایی و چشایی به صورت چشمگیر هستند.

علاوه بر سرماخوردگی و آنفولانزا ، سایر علل از بین رفتن بویایی شامل پولیپ بینی ، تومورها ، بیماریهای عصبی مانند آلزایمر یا پارکینسون و آسیب دیدگی مغزی یا ضربه مغزی از جمله شلاق می باشد.

ویگت گفت: اگر کسی دچار تصادف شده یا صدمات مغزی دیده باشد ، این شرایط می تواند بر اعصاب کوچک تأثیر بگذارد ، زیرا این عصب ها از مغز به سمت بینی می روند. بنابراین یک صدمه مغزی می تواند باعث از بین رفتن دائمی احساس بویایی فرد شود.

از بین رفتن حس چشایی معمولاً با از بین رفتن بویایی همراه است ، زیرا ما برای شناسایی طعم ها به بو متکی هستیم. اما دلایل پزشکی نیز در این زمینه وجود دارد.

برخی از داروها می توانند چشایی را تحت تأثیر قرار دهند. شیمی درمانی و پرتودرمانی مطمئناً می توانند چشایی را مختل کنند، البته آسیبهای جسمی مانند اعصاب قطع شده در جراحی دندان نیز می تواند عامل این اتفاق باشد.

یک تماس کروناویروسی

اگر فکر می کنید حس بویایی خود را از دست داده اید (و دلیل پزشکی برای توضیح این مشکل ندارید) متخصصان می گویند که این علامت را جدی بگیرید.

مونگر گفت: در این مرحله من با اطمینان می توانم آن را در همان مقوله مثلاً تب قرار دهم. بدیهی است که عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد تب شود. اما اگر بویایی خود را سریع از دست داده اید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات عملی که نیاز است اطلاعات کسب کنید.توصیه من این است که شما باید حدود 14 روز خودتان را قرنطینه کنید و آن ویروس را در افراد دیگر پخش نکنید. اگر مجبور هستید بیرون بروید ، یک ماسک به صورت بزنید تا ویروس را به دیگران انتقال ندهید.

اگر از بین رفتن حس بویایی را تجربه می کنید ، مواظب باشید زیرا خطرات زیادی وجود دارد از جمله عدم امکان بو کردن نشت گاز یا شیر فاسد یا غذای خشک.

آگاه باشید که از بین رفتن حس بویایی می تواند در ادامه بیماری به همراه سایر علائم شایع تر بروز کند.

ویگت گفت: این می تواند پیش از علائم ویروسی باشد. افرادی دچار علائم بیماری بسیار خفیف بودند ، اما احساس بویایی خود را از دست دادند. بیمارانی نیز وجود دارند که از دست دادن بویایی بعد از تب و لرز در آنها بروز می کند.

وی تأکید کرد: بنابراین جدول زمانی بروز علائم بیماری کووید 19 پیش بینی نشده است. همچنین نشانه ای پیش بینی کننده از شدت بیماری وجود ندارد که نشان دهد شما در این مرحله دچار عوارض شدید ریوی می شوید. ما هیچ اطلاعاتی راجع به این موضوع نداریم.

مترجم: مجید پوست چیان

آیا از دست رفتن حس بویایی و چشایی با ویروس کرونا مرتبط است؟

آیا از دست رفتن حس بویایی و چشایی با ویروس کرونا مرتبط است؟

در صورتی که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌­اید، احتمال آن وجود دارد که «ناقل پنهان» ویروس کرونا باشید:

بر اساس شواهد جمع­‌آوری شده توسط راینولوژیست­‌های برجسته انگلستان، هر فرد در صورت از­دست­‌دادن ناگهانی حس بویایی، ممکن است «ناقل پنهان» کروناویروس باشد؛ حتی اگر این فرد هیچ یک از دیگر علائم کرونا را نداشته باشد.

به گزارش متخصصان برجسته گوش و حلق و بینی انگلستان، یک­سوم مبتلایان کووید-19 (COVID-19) کره جنوبی، چین و ایتالیا نیز به از دست دادن حس بویایی خود اشاره کرده‌­اند.

پروفسور کلر هاپکینز[4]، رئیس انجمن راینولوژی بریتانیا، و پروفسور نیرمال کومار[5]، رئیس انجمن گوش و حلق و بینی بریتانیا، در بیانیه‌ه­ای مشترک اعلام کرده‌­اند: «در کره جنوبی که تست کرونا به شکل گسترده‌­تری انجام گرفته­‌است، در 30% مبتلایان، به عبارتی در کیس­‌های خفیف بیماری، آنوسمی اصلی­‌ترین علامت بیماران بوده‌­است.»

آن­ها عنوان کرده­‌اند بسیاری از مبتلایان سراسر جهان، هیچ یک ازعلائم شایع، نظیر تب بالا و سرفه را نداشته و صرفا حس بویایی و چشایی خود را از دست داده­‌اند.

در این بیانیه آمده‌­است: «آمار بیمارانی که از میان علائم شایع کرونا، تنها آنوسمی دارند، به طور چشمگیری در حال افزایش است. ایران گزارشی مبنی بر افزایش ناگهانی آمار مبتلایانی با آنوسمی – به عنوان تنها علامت بیمار- گزارش داده و تعداد زیادی از همکاران ما در آمریکا، فرانسه و ایتالیای شمالی نیز تجربه مشابه­‌ای دارند.»

عدم ظهور دیگر علائم شناخته­‌شده بیماری در این مبتلایان، می­‌تواند به این معنا باشد که چنین کیس­‌هایی با احتمال کمتری مورد آزمایش قرار گرفته و قرنطینه می‌­شوند؛ در نتیجه این افراد می­‌توانند در پخش و گسترش سریع این بیماری در سطح جهانی نقش داشته­ باشند.

آن­ها افزودند: «برخی از این افراد ممکن است همان ناقل‌­های پنهانی بوده ­باشند که روند پخش و گسترش COVID-19 را تا کنون سرعت بخشیده و تسهیل کرده‌­اند.»

افراد جوان ممکن است علائم شایع کروناویروس را نداشته­ باشند

پروفسور کومار در Sky News [6] بیان داشت که بیماران جوان­تر به صورت خاص، ممکن است بدون نشان دادن علائم شایع­ کروناویروس نظیر تب بالا و سرفه­‌های مداوم، صرفا حس بویایی و چشایی خود را از دست بدهند.

وی عنوان داشت: «بیماران جوان، علائم قابل توجهی نظیر سرفه و تب ندارند؛ اما ممکن است حس بویایی و چشایی خود را از دست بدهند که این امر، نشانگر آن است که این ویروس‌­ها در بینی مستقر هستند.»

این اساتید دانشگاه به منظور جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری، از افرادی که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده­‌اند خواستند تا به مدت هفت روز در قرنطینه خانگی به سر ببرند.

منبع

[1]  Rhinologist پزشک فوق­‌تخصصی که به جراحی‌ها و درمان بیماری‌های بینی و ساختمان‌های اطراف بینی در سر و صورت می‌پردازد.

[2] anosmia

[3] hyposmia

[4] Clare Hopkins

[5] Nirmal Kumar

[6] یکی از برنامه­‌های خبری تلویزیون انگلستان

ایرنا

ایرنا

مشکل نابویایی به معنای اختلال در حس بویایی است، در برخی افراد از دست دادن حس بویایی به طور کامل و همراه با حس چشایی رخ داده است و در برخی افراد این عارضه خفیف تر است.

اغلب افرادی که با این مشکل مبتلا شده اند، به کرونای خفیف مبتلا بوده اند و گاهی تنها علامت آنها از این بیماری ممکن است از دست دادن حس بویایی باشد به طوری که حتی متوجه ابتلا به ویروس کرونا نیز نشده اند. ویروس کرونا بی صدا آمده و رفته است اما نگرانی از نابویایی به مشکلی جدی تبدیل شده است.

ابراهیم رزم،متخصص گوش و حلق و بینی در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: بیشترین درگیری که ویروس کرونا ایجاد می کند به دستگاه تنفسی و به خصوص ریه است و بعد از آن قلب و کلیه و سیستم عصبی را درگیر می کند. ویروس کرونا البته در سالهای گذشته نیز بوده و موجب نوعی سرماخوردگی می شده است و اکثر این بیماران خودشان خوب می شدند و عارضه جدی نداشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در واقع ویروس جدید کرونا که امسال شایع شده و اکنون به صورت پاندمی و بیماری جهانی تبدیل شده نوع جهش یافته ویروس کروناست که سرایت بالاتری دارد و به علت شیوع بالاتر تعداد مرگ و میر بیشتری هم دارد.

نایب رئیس انجمن راینولوژی ایران اضافه کرد: ویروس قدیمی کرونا هم در مواردی به سیستم عصبی آسیب می رساند و بیمارانی را در سالهای قبل داشتیم که دچار نابویایی یا مشکل چشایی بودند، بررسی که می کردیم مشخص می شد که این عوارض بعد از مدتی خود به خود و بدون عوارض جدی خوب می شد.

وی گفت: در مواردی هم برای درمان نابویایی یا اختلال چشایی در افراد مبتلا به ویروس کرونا برای آنها مکمل «روی» یا مولتی ویتامین حاوی ویتامین آ تجویز می کردیم و در مواردی نیز کورتن تجویز می شد تا التهاب بینی بر طرف شود اما در مورد ویروس کرونای جدید چون مانند ویروس ایدز عمل می کند و به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند، تجویز کورتن برای این بیماران در دوره بیماری کووید ۱۹ ممکن است خطرناک باشد.

رزم پا ادامه داد: در مورد ویروس کرونای قدیمی یا ویروس هایی که در گذشته موجب سرماخوردگی و متعاقب آن نابویایی می شدند معمولا نابویایی بعد از سه هفته، یک ماه یا حداکثر یک سال برمی گشت اما اگر بعد از یکسال نابویایی بر طرف نمی شد دیگر درمانی نداشت و بویایی بر نمی گشت.

عضو هیات مدیره جامعه جراحان گوش و حلق و بینی گفت: برخی افرادی که دچار نابویایی می شوند، حس چشایی آنها هم دچار مشکل می شود علت آن این است که معمولا انسان بو و مزه را با هم احساس می کند و اختلال چشایی به خاطر نابویایی است.

وی افزود: درجه آسیب به حس بویایی در این افراد متفاوت است و افرادی که درجه کمتری از نابویایی را دارند، حس چشایی آنها مشکل ندارد اما در افرادی که نابویایی کامل دارند، حس چشایی هم از بین می رود.

افزایش نابویایی بعد از کرونا

رزم پا ادامه داد: در مورد کرونای جدید در یک ماه اخیر به میزان قابل توجهی تعداد مراجعاتی که از نابویایی شکایت دارند افزایش یافته است. بسیاری از این افراد هیچ علامت جدی از کرونا نداشتند و شاید دچار عوارض خفیف ویروس کرونا شده بودند و شاید تنها علامت آنها از این ویروس نابویایی بوده باشد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: اختلال نابویایی را باید به دو دسته تقسیم کنیم، یک دسته مواردی است که به علت مشکل انسداد بینی و راه هوایی و پولیب ایجاد می شود و دوم مواردی که به علت آسیب به سیستم عصب بویایی رخ می دهد.

وی افزود: مواردی که به علت پولیپ و انسداد و گرفتگی بینی رخ می دهد به راحتی با درمان دارویی یا جراحی قابل درمان است و مشکل این افراد بر طرف می شود اما افرادی که دچار تخریب مخاط و عصب بویایی می شوند، مشکل جدی تری دارند.

رزم پا ادامه داد: البته در افراد زیادی مشکل نابویایی به علت ویروس کرونا نیست و به علت مسمومیت با گازها و مواد شوینده حاوی ترکیبات کلر است که عوارض آن درست شبیه نابویایی ناشی از ویروس کروناست و حتی سردرد، آبریزش بینی و خستگی و گوفتگی بدن را هم دارند.

وی گفت: بیماری ویروس کرونا سه علامت اصلی دارد که شامل تب، سرفه خشک و تنگی نفس است و بعد از آن اختلال بویایی و چشایی هم به عنوان علایم بیماری ناشی از ویروس کرونا دیده شده است. البته در کرونا هم ممکن است همه مبتلایان تب نداشته باشند و دوره خفیف بیماری را حتی بدون علامت طی می کنند.

این متخصص گوش و حلق بینی افزود: مقاومت افراد در برابر ویروس کرونا هم فرق دارد، افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، دیابت دارند، شیمی درمانی می شوند یا بیماری قلبی وعروقی دارند، اگر به ویروس کرونا مبتلا شوند، دچار نوع شدید این بیمای می شوند و اکثر موارد مرگ ویروس کرونا هم از بین این بیماران مزمن بوده اند که در بین افراد سرشناس هم نمونه های متعدد آن وجود دارد.

رزم پا گفت: افرادی که همزمان با نابویایی علائم دیگر کرونا را دارند باید تست کرونا بدهند یا با سی تی اسکن ریه، مشخص شود که مبتلا به کرونا هستند یا نه البته آزمایش کرونا همیشه دقیق نیست و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا ممکن است جواب تست آنها منفی کاذب شود.

وی افزود: افرادی که علایم خفیف کرونا دارند یا بی علامت هستند اما جواب تست آنها منفی شود باز هم باید از دیگران فاصله بگیرند و تماس خود را کم کنند؛ نه برای سلامت خودشان بلکه برای جلوگیری از انتقال بیماری به اطرافیان چون ممکن است، بدون هیچ علامتی ناقل بیماری باشند.

این متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: در برخی موارد واقعا تشخیص اینکه فرد دچار ویروس کرونا شده یا مسمومیت با مواد شوینده حاوی کلر با معاینه ظاهری کامل برای پزشک هم مشکل می شود اما اگر مشخص شود که فرد دچار ویروس کرونا با علایم خفیف است دو مسیر درمان وجود دارد.

وی گفت: یک روش درمان علامتی است، در این روش از کورتن و مکمل هایی مثل روی و ویتامین آ استفاده می شود اما اکنون با توجه به اینکه کورتن سیستم ایمنی را تضعیف می کند و ممکن است موجب حاد شدن بیماری کرونا شوند، کورتن جزو پروتکل درمانی این افراد نیست مگر اینکه مطمئن شویم به جز نابویایی هیچ علامت دیگری از کرونا ندارند که در این افراد از اسپری های موضعی کورتنی استفاده می شود.

تمرینی برای بازگشت بویایی

رزم پا ادامه داد: با وجود این بهترین کار این است که فرصت بدهیم که نابویایی برگردد، زیرا در افراد بسیار زیادی نابویایی به صورت خود به خود بر می گردد البته یک تمرین برای بازتوانی بویایی وجود دارد که خیلی کمک کنند و نوعی فیزیوتراپی برای بویایی است و آن این است که فرد در طول روز چندین باربرخی بوهای مختلف را بو بکشند مثل قهوه، گل یا بوهایی را که دوست دارند را بو کنند و بررسی ها نشان می دهد که در برخی موارد این کار به برگشت سریعتر بویایی کمک می کند.

وی افزود: آنتی بیوتیک برای درمان نابویایی تاثیری ندارد و فقط در مواردی کاربرد دارد که فرد همزمان با نابویایی دچار یک عفونت دیگری مثل عفونت سینوس ها هم شده باشد در غیر این صورت آنتی بیوتیک کمکی نمی کند و تاثیری ندارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: البته برخی بوها مثل بوی آمونیاک و برخی مواد شیمیایی از طریق حس بویایی احساس نمی شود بلکه بیشتر به علت تحریک اعصاب دیگر است و مسیر برخی بوهای محرک از طریق عصب بویایی نیست و اگر این افراد بوی این مواد احساس می کنند به معنای بازگشت حس بویایی نیست.

نایب رئیس انجمن راینولوژی افزود: در هر صورت ردپای ویروس کرونا در نابویایی که اخیرا موارد آن زیاد شده است، دیده می شود. بیماران مبتلا به این عارضه باید صبر کنند زیرا درصد بالایی از این افراد بعد از مدتی حس بویایی خود را باز می یابند.

وی گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونای جدید مدت کمی است که شیوع پیدا کرده هنوز آمار دقیقی از درصد افرادی که به علت این ویروس دچار نابویایی می شوند و درصد افرادی که خود به خود بهبود پیدا می کنند مشخص نیست اما مطالعاتی در دانشگاههای علوم پزشکی در این زمینه در حال انجام است و این آمارها و اطلاعات به زودی مشخص می کند.

مسعود مردانی، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت به ایرنا گفت: اختلال در چشایی و بویایی در روزهای اخیر و بعد از شیوع کرونا گزارش شده است. البته هنوز اینکه این مساله به ویروس کرونا مرتبط باشد به طور دقیق ثابت نشده است و یکی از عللی که برای آن ذکر می شود استفاده بیش از حد از مواد شوینده کلردار است، درمان مشخصی ندارد. بخش عمده افرادی که دچار این مشکل شده اند خود به خود بهبود می یابند و نیازی به درمان خاصی ندارند البته زمان می خواهد و نباید نگران شوند.

وی گفت: اگر بعد از مدتی مشکل نابویایی بر طرف نشد، این افراد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند. ممکن است این متخصصان درمان با کورتن را معرفی کنند، در صورتی که این عارضه به ویروس کرونا مرتبط باشد، در دوره حاد بیماری استفاده از کورتن پیشنهاد نمی شود چون می تواند ویروس را در بدن فعال کند اما اگر دوره حاد بیماری گذشته باشد، با تشخیص متخصص گوش و حلق و بینی منعی ندارد.

پروتکل درمان نابویایی نداریم

محمد علی اکبری متخصص گوش و حلق و بینی نیز با اشاره به افزایش مراجعه بیمارانی که در روزهای اخیر حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اند به ایرنا گفت: این رخداد برای همه افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند نمی افتد و برای افراد معدودی اتفاق می‌افتد اما از طرفی خیلی‌ از افراد در سطح جامعه هستند که به کرونای خفیف مبتلا بوده اند و تنها علامت آنها از دست رفتن حس بویایی و چشایی است که در صورت تشخیص و درمان فوری، بهبود می‌یابند و نیازی به بستری در بیمارستان‌ها ندارند.
وی گفت: اکنون که با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم، نیاز به یک گایدلاین تازه برای درمان این بیماران، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود و وزارت بهداشت با همکاری متخصصان عفونی و گوش و حلق بینی باید پروتکل درمانی مشخصی را برای درمان عارضه نابویایی بعد از کرونا تعیین و اعلام کنند.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب