سه راه پیشنهادی برای محافظت از منابع طبیعیسه راه پیشنهادی برای محافظت از منابع طبیعی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

محافظت از منابع طبیعی

بازیافت:

بازیافت به آماده‌سازی مواد برای بهره بری دوباره گفته می‌شود. موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

بازیافت از هرز رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و علاوه بر آن کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‌ها حاصل از تدفین زباله‌ها در خاک به وسیلهٔ کاهش مقدار معمول زباله‌ها و کم کردن نشر گازهای گل‌خانه‌ای در مقایسه با تولید خالص از مزایای دیگر بازیافت است

موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

آلومینیوم، شیشه و بعضی پلاستیکها را می توان بدون اینکه کیفیت کاهش یابد بازیافت کرد. با این حال، کاغذ را فقط می توان در تعداد دفعات محدودی بازیافت کرد. زیرا الیافهای آن کوچک و کوچکتر می شوند اما می توان آن را برای دیگر کالاها مجددا عمل آورد. بسیاری از عمل آورنده های کاغذ برای ساخت کاغذ جدید، الیافهای نو و دراز را با کاغذی که مجددا عمل آوری شده مخلوط می کنند.

سرچشمه مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، خانه‌ها و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است.

-برای آنکه یک لاستیک ساخته شود در حدود نصف بشکه نفت خام لازم است.

-برای باز سازی هر تن شیشه در مقایسه با تهیه آن از مواد خام در حدود 120 لیتر نفت ذخیره می شود.

برای تولید یک تن کاغذ تقریباً باید 15 تا 17 اصله درخت را قطع نمود.

و همانطور هم که میدانید بازیافت کاغذ ۵۰ در صد مصرف انرژی الکتریکی ، ۷۵ در صد آلودگی هوا و ۸۰ درصد آلودگی آب ها را کاهش می دهد و همچنین

بازیافت آهن ۶۰ درصد مصرف انرژی الکتریکی ، ۸۵ درصد آلودگی هوا و ۴۰ درصد آلودگی آب را کاهش می دهد و

بازیافت آلومینیوم ۹۵ درصد مصرف انرژی الکتریکی و ۹۵ درصد آلودگی هوا را کاهش می دهد.

نقش ما در این فرآیند می تواند کمک به جداسازی مواد قابل بازیافت در خانه و مدرسه باشد

تولید کمپوست

زباله ای از مواد غذائی و کاغذ، که هر دو قابل هضم بیولوژیکی هستند را نیز بگونه ای میتوان در سیستم بازچرخ وارد نمود. این موارد مورد هضم بیولوژیک مصنوعی قرار می گیرند تا به مواد ساده تر تجزیه شده و موجودات بیماریزای آن نیز کشته شوند. مواد حاصل از آن پس از طی فرآیند هضم بعنوان مالچ یا کمپوست در کشاورزی و بعنوان کود آلی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته و بدین گونه در سیستم بازچرخ وارد می شوند.

روشهای مختلفی برای تولید کمپوست وجود دارند که از روشهای تولید کمپوست بسیار ساده از برگ درختان تا روشهای کالاً اتوماتیک پیشرفته در کارخانه های کمپوست تنوع دارند. این روشها به دو دسته کلی هوازی و بیهوازی تقسیم بندی می شوند هر چند که در اکثر موارد مخلوطی از این روشها مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش هوازی بطور متناوب یا پیوسته هوادهی صورت می گیرد ولی در روش بیهوازی هوادهی صورت نمی گیرد که در نتیجه منجر به تولید گازهائی مثل متان می شود و این گاز بعنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاهش مصرف و مصرف دوباره:

هزار ها سال است که انسان از مواد طبیعی گوناگونی ، مانند چوب ، سنگ ، برخی فلز ها ، پوست جانوران ، پشم و ابریشم ، وسایل مورد نیاز زندگی خود را می سازد و به این منظور از جنگل ها ، معادن ، جانوران ، گیاهان و دیگر منابع طبیعی و خدادادی موجود در کره ی زمین استفاده می کند . در همه ی این سال ها بخش اندکی از این منابع مورد استفاده ی انسان قرار گرفته است. اما در یک سده ی گذشته ، با رشد چشم گیر جمعیت جهان و ارتقای سطح بهداشت همگانی از یک سو ، و با گسترش و پیشرفت شگرف دانش و فناوری از سوی دیگر ، نوع و میزان نیاز انسان به مواد طبیعی تغییر کرده است . هم چنین میزان بهره برداری از منابع طبیعی نیز به بالاترین سطح خود رسیده است

متاسفانه در قرن اخیر نیز فرهنگ مصرف گرایی گریبان گیر بشر شده و فرهنگ اسلامی صرفه جویی و قناعت و پرهیز از  اسراف از خانواده ها رخت بر بسته.

بر ماست تا با آگاهی از محدودیت های این منابع ارزشمند و رایگان الهی  ، شیوه های حفظ و نگاه داری آن ها را بشناسیم .

 یکی از تهدیدات مهم در قرن اخیر مصرف بیش از حد پلاستیک و رها شدن این مواد غیر قابل بازگشت و غیر قابل پوسیدگی در طبیعت است که علاوه بر افزایش مصرف منابع طبیعی جهت تولید پلاستیک ، محیط زیست تبدیل به زباله دان این  ماده  شده است

وظیفه ی ما علاوه بر کاهش مصرف پلاستیک ،رعایت نظم چرخه ی  طبیعت و رها نکردن این ماده در طبیعت است که چند راهکار زیر پیشنهاد می شود :

1- کیسه‌های پارچه‌ای یا پاکت‌های کاغذی که در گذشته نیز مرسوم بوده استفاده کنیم.

2- به جای بطری‌های پلاستیکی، از بطری‌های شیشه‌ای استفاده کنیم که با شست و شوی مناسب، می‌توان مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده کرد.

3- مواد پلاستیکی را جمع‌آوری کنیم و آن‌ها را برای تولید محصولات جدید به مراکز بازیافت تحویل دهیم.

4- تولید و طراحی بسته‌بندی‌های جدید غیرپلاستیکی راه‌حل‌ دیگری است. در این صورت برای حمل کالا دیگر نیازی به استفاده از کیسه‌ نیست.

5-  راه دیگر استفاده از پلیمرهای گیاهی در تولید مواد پلاستیکی و ظروف یک‌بار مصرف است که علاوه بر حفظ سلامت انسان برای محیط زیست نیز مشکلی به وجود نمی‌آورند. مواد پلاستیکی به مدت زمان بسیار طولانی برای تجزیه شدن و بازگشت به طبیعت نیاز دارند اما این زمان برای پلیمرهای گیاهی حدود شش ماه است. که خوشبختانه این نوع ظروف و مواد پلاستیکی در کشور تولید می‌شود.

6- سعی کنیم حتی‌الامکان مواد خوراکی را به صورت کلی و فله‌ای بخریم چرا که با این روش به دفعات مکرر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نمی‌کنیم.

7- یک پیشنهاد هم برای کسانی که به فعالیت‌[ای اجتماعی علاقمند هستند؛ این افراد می‌توانند به عضویت گروه‌های حفظ محیط زیست در آمده و هر چند وقت یک بار به پاک‌سازی محیط اطراف زندگی خود بپردازند. مانند گروه‌های خودجوشی که اقدام به پاک‌سازی کوه یا ساحل دریا از زباله‌ها از جمله پلاستیک، می‌کنند.

منبع مطلب : 1832.blogfa.com

مدیر محترم سایت 1832.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

راه های حفاظت از منابع زیست محیطی

راه های ساده برای حفظ محیط زیست

1- کاشت گیاهانی که آب را ذخیره می‌کنند

2- مدیریت پسماندها و زباله ها

3- لوازم الکترونیکی

4- ترموستاتها

5- توالت

6- روزنامه ها

7- لامپهای روشنایی

8- صابون دست

9- مایکروویو

10- گاز آشپزی

11-ماشین لباسشویی

12- استفاده چند منظوره

13- شستشوی کاشیها

14- مسواک زدن

15- آشغال ریختن

16- ظروف سودا

17- آفت کشها

18- کودها

19- استفاده از گیاهان بومی

20- ذخیره آب باران

21- درختان

برای توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید

شکلک های محدثه

منبع مطلب : manabezistmohiti.blogfa.com

مدیر محترم سایت manabezistmohiti.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

9 روش کلیدی و مهم برای حفاظت از طبیعت ایران - انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست

9 روش کلیدی و مهم برای حفاظت از طبیعت ایران - انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست

ایران در بین کشورهای جهان از نظر مساحت، هفدهمین جایگاه را به خود اختصاص داده پس می‌توان گفت که بخش بزرگی از کره زمین را کشور ما تشکیل داده است. ایران کشوری ۴ فصل می‌باشد که مناطق طبیعی و تاریخی گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها دست نخورده هستند. همچنین طبیعت ایران دارای جاذبه های گردشگری و مکان های بکر می‌باشد که توجه هر بازدید کننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با ما همراه باشید تا علاوه بر راه‌های حفاظت از طبیعت، مناطق طبیعی و منحصر به فرد کشورمان را بشناسید!

با ۲۳ جاذبه گردشگری طبیعت ایران آشنا شوید!

۱- گردنه حیران، جاده آستارا به اردبیل

۲- جزیره هرمز در استان هرمزگان

۳- دهکده جهان نما در استان گلستان

۴- جزیره قشم در استان هرمزگان

۵- پارک جنگلی گیسوم در استان گیلان

۶- جزیره کیش در استان هرمزگان

۷- ییلاق اولسبلانگاه در گیلان

۸- جواهرده در رامسر

۹- پل معلق پیرتقی در استان اردبیل

۱۰- نمک آبرود در استان مازندران

۱۱- روستا درک در استان سیستان و بلوچستان

۱۲- ییلاق فیلبند در شهر آمل استان مازندران

۱۳- آبشار شوی در خوزستان

۱۴- باداب سورت در ساری

۱۵- دریاچه اوان در قزوین

۱۶- جاده اسالم به خلخال

۱۷- کلوت شهداد در کرمان

۱۸- غار علیصدر در همدان

۱۹- پارک جنگلی سراوان در رشت

۲۰- دریاچه ارومیه در ارومیه

۲۱- جاده چالوس در شرق شهرستان چالوس

۲۲- کویر مرنجاب در استان اصفهان

۲۳- کوه دماوند در تهران

در جهان هر ساله ۵ ژوئن مصادف با ۱۵ خرداد به عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. باید بدانید که این روز از طرف سازمان ملل متحد برای بیشتر شدن آگاهی مردم نسبت به حفظ و نگهداری محیط زیست انتخاب شده است و تاریخچه آن به سال ۱۹۷۲ برمی‌گردد.

۹ روش ساده در زندگی روزمره برای حفاظت از طبیعت ایران

برای فعالیت های روزمره چه کارهایی می‌توان برای حفاظت از طبیعت انجام داد؟ آیا راهکارهایی وجود دارد که ما بتوانیم از طبیعت خود محافظت کنیم؟! در زیر علاوه بر پاسخ به این سوالات، با چند روش کلیدی برای حفاظت از طبیعت آشنا خواهید شد.

طبیعت ایران

۱- مراقب خرید های خود باشید.
امروزه بیشتر برندها در حیطه مد و لباس به صنعت بازیافت توجه بسیاری می‌کنند و در تلاشند کالاهای خود را به گونه‌ای تولید کنند که امکان بازیافت آن‌ها وجود داشته باشد. پس شما می‌توانید از برندهایی خرید کنید که به تعهداتشان در حفاظت از طبیعت ایران عمل می‌کنند.

۲- از کیسه ها‌ی پارچه‌ ای استفاده کنید.
استفاده از کیسه های پارچه ای اصلاً  کار سختی نیست! سعی کنید همیشه یک کیسه ‌پارچه ‌ای همراه خود داشته باشید تا خریدهای خود را در آن قرار دهید. اگر از منزل خارج می‌شوید و قصد خرید ندارید ولی به هر دلیلی در راه خرید کردید می‌توانید به جای قرار دادن آن در کیسه پلاستیکی، آن را در کیف خود قرار دهید. حدالامکان از گرفتن کیسه های پلاستیکی خودداری نمایید.

۳- به تفکیک زباله ها اهمیت دهید.
تفکیک زباله شاید در نگاه اول کار سختی به نظر برسد ولی اگر بدانید تفکیک زباله چه تأثیر بزرگی در محیط زیست و طبیعت ایران دارد این کار را جزو عادات روزمره خود خواهید کرد. شما با قرار دادن دو سطل جداگانه در خانه برای زباله های تر و خشک می‌توانید زباله های خود را تفکیک کنید. همچنین شما می‌توانید در محل کارتان نیز از سطل های جداگانه برای تفکیک زباله استفاده کنید و اطرافیان خود را نیز به این کار تشویق کنید.

۴- گیاهخوار شوید.
غذای سالیانه یک شخص همه چیزخوار از حدود ۱۳ هزار متر مربع زمین، یک شخص گیاهخوار (گیاهخوار اوو-لاکتو) که از لبنیات و تخم مرغ تعذیه می‌کند از حدود ۲۰۰۰ متر مربع زمین و یک شخص وگان از حدود ۶۴۷ متر مربع زمین تأمین می‌شود. از این رو می‌توان گفت مقدار زمینی که برای تأمین غذای یک شخص همه چیزخوار مصرف می‌شود مساوی است با مقدار زمین مصرفی برای تأمین غذای حدود ۱۹ شخص وگان.

دامپروری

نابودی طبیعت ایران به وسیله دام ها!

آتش سوزی جنگل های ارسباران باعث نابودی حدود ۶۳۰ هکتار از این مراتع و جنگل‌ ها شد. جالب اینجاست که پس از تحقیقات انجام شده ۳ نفر بازداشت شدند و معلوم شد این افراد با انگیزه شخصی به منظور بهره برداری از محیط به نفع خود از جمله چرای دام اقدام به این کار کرده بودند. مجمع فعالان زیست محیطی کشور قبلاً در این باره اطلاع رسانی کرده و حتی پیش بینی کرده بود که احتمال دارد آتش سوزی جنگل های ارسباران با هدف ایجاد چراگاه برای دام ها باشد که درست از آب درآمد. این آتش سوزی های عمدی در نتیجه تقضی بسیار زیاد مردم برای گوشت و لبنیات است و حتی جنگل های آمازون نیز توسط دامداران با همین هدف آتش زده شد چراکه برزیل دومین صادر کننده بزرگ گوشت در جهان است و برای تولید این حجم بزرگی از گوشت نیاز به زمین های چرای بیشتری دارد.

۵- بلیط های الکترونیکی تهیه کنید.
شاید به نظر شما انجام این کار تأثیر چندانی در میزان مصرف کاغذ نداشته باشد اما باید بدانید که اصلاً این طور نیست. اگر جمع زیادی از انسان ها اقداماتی کوچک همانند تهیه بلیط الکترونیکی از سایت های فروش بلیط همانند علی بابا در جهت حفاظت از طبیعت ایران و جهان انجام دهند قطعاً تأثیرات چشمگیری در بر خواهد داشت.

۶- دوچرخه سواری و پیاده روی کنید.
زمانی که شما دوچرخه سواری و پیاده روی را جایگزین اتومبیل شخصی خود می‌کنید، زمین به ازای هر یک کیلومتر، از شر حدود ۲۵۰ گرم کربن  خلاص می‌شود. همچنین دوچرخه سواری و پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها برای سلامتی و تندرستی افراد می‌باشد.

۷- از نشت لوله های آب جلوگیری کنید.
می‌توان گفت زمانی که شما یک لوله آب را تعمیر و از نشتی آن جلوگیری می‌کنید به طور میانگین سالانه از هدر رفتن ۴۰ هزار لیتر آب ممانعت می‌کنید.

۸- از لامپ های کم مصرف استفاده کنید.
شما می‌توانید لامپ های کم مصرف را جایگزین لامپ های ممولی کنید تا حدود ۷۵ درصد در مصرف برق صرفه جویی نمایید.

۹- از بطری های پلاستیکی استفاده نکنید.
بهتر است برای مصرف آب، قمقمه یا بطری های دائمی را جایگزین بطری های پلاستیکی کنید. ایران با داشتن تولید سالیانه حدود ۱۵۰ هزار تن پلاستیک رتبه پنجم جهان را در اختیار دارد که متأسفانه مقصد نهایی تمامی این پلاستیک ها طبیعت ایران می‌باشد، از این رو زندگی بدون پلاستیک را می‌توان بهترین راه برای حفاظت از طبیعت دانست.

حفاظت از طبیعت ایران در سفرهای بین شهری

امروزه کار به جایی رسیده است که طبیعت گردهای حقیقی آشفتگی هایی درباره محیط زیست دارند و از شناساندن جاذبه های گردشگری خودداری می‌کنند، زیرا با ورود گردشگران به آن طبیعت کمتر شناخته شده، دیگر اثری از آن باقی نمی‌ماند.

زیستگاه انسان

۶ روش ساده و کاربردی زیر را برای حفاظت از طبیعت ایران در سفرهای بین شهری خود رعایت نمایید:

۱- در طبیعت به جز ردپا چیز دیگری بجا نگذارید. بسیاری از افراد با فکر اینکه زباله های تر قابل بازیافت و تجزیه شدن هستند، آن‌ها را در طبیعت باقی می‌گذارند. بهتر است زباله های تر و خشک خود را در دو کیسه جداگانه بریزید و زمانی که به شهر رسیدید آن‌ها را در سطل های زباله مخصوص به خود بیاندازید.

۲- پخش کردن موزیک و ایجاد سرو صدا در طبیعت باعث اختلال در اکوسیستم طبیعی می‌شود. سعی کنید نهایت لذت را از صدای پرندگان، حیوانات، رودخانه، آبشار، باد و صدای برگ ها ببرید و آرامش خود و حیوانات را با پخش موزیک بر هم نزنید.

۳- به هیچ عنوان روی تنه درختان یادگاری ننویسید و از برداشتن هر گونه نمونه جانوری و گیاهی و حتی خاک جداً خودداری کنید. سعی کنید لحظات به یادماندنی خود را با عکس گرفتن ثبت کنید.

۴- اگر هنگام سفر با افرادی مواجه شدید که از گونه های مختلف جانوری و گیاهی موجود در طبیعت ایران ، بهره اقتصادی می‌برند، به هیچ عنوان از آن‌ها خرید نکنید و مستندات موجود را سریعاً به یگان حفاظت از محیط زیست منطقه اطلاع دهید.

۵- سعی کنید در طول سفر از انتخاب راه های جدید خودداری کرده و به جای آن مسیرهای پر رفت و آمد را انتخاب کنید (راه هایی که قبلاً از آن‌ها استفاده شده است.) تا کمترین ضرر و زیان را به طبیعت وارد نمایید.

۶- سعی کنید قبل از مسافرت درباره مکانی که می‌خواهید به آنجا سفر کنید مطالعه و آگاهی داشته باشید تا گونه های جانوری و گیاهی نایاب آن منطقه را بشناسید و هنگام مواجهه با آن‌ها به حقوق آن‌ها احترام بگذارید. خوب است بدانید با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید سایت ها و اپلیکیشن هایی بیابید که شما را در این امر یاری کنند.

در بیشتر کشورهای جهان سوم همانند ایران، نحوه برخورد مناسب با طبیعت جزو دستورکار آموزشی مدارس نمی‌باشد، به همین دلیل این کودکان بهره کمی از ارتباط با طبیعت می‌برند. این امر در سلامت روان آن‌ها تأثیرات منفی برجای می‌گذارد.

نتیجه گیری

داشتن حس و لذتی دوستدار و سازگار با محیط زیست، بهترین راه برای کمک به طبیعت است. روش های توصیه شده بالا در عین سادگی بسیار کاربردی هستند و همه افراد قادرند آن‌ها را انجام دهند تا بدین صورت گامی بزرگ در جهت حفاظت از طبیعت ایران و جهان برداشته شود. فکرش را بکنید اگر ۷ میلیارد شخص به این توصیه ها عمل کنند شرایط زمین چقدر بهتر خواهد شد!

حال وظیفه ما این است که محیط زیست را متنوع و تماشایی به آیندگان تحویل دهیم تا ۱۰ هزار سال دیگر فرزندانمان در یک روز بهاری آواز پرندگان را بشنوند و از پاکی طبیعت لذت برده و معنی زندگی را دریابند. مجمع فعالان زیست محیطی کشور که یک سازمان مردم نهاد فعال در زمینه حفاظت از محیط زیست و حمایت از حیوانات می‌باشد با صدور کارت های فعال محیط زیست، کوهنوردی، دوچرخه سواری، گیاهخواری و حامی حیوانات امید دارد تا با فرهنگ سازی صحیح، همه بتوانند نقش خود را درمراقبت و نگهداری از محیط زیست ایفا کنند.

منبع مطلب : eafworld.com

مدیر محترم سایت eafworld.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب