جلوگیری از ریزش سنگ نما با پیچ و رولپلاک اوج یاران

پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان برای جلوگیری از ریزش سنگ ها و جلوگیری از به وجود امدن برخی از حوادث جانی و مالی انجام می شود.

با وجود اینکه ظاهر این کار ساده به نظر می ‌آید اما نحوه اجرا و متریال به کار گرفته در آن بسیار مهم است به طوری که اگر این کار به درستی صورت نگیرد، سنگ نما را مقاوم می کند و به سنگ های نما حساسیت جدی وارد می‌کند.

مقاله که پیش رو دارید، در رابطه با نحوه به کارگیری پیچ و رولپلاک توضیحاتی برای شما داده ایم پس با ما همراه باشید.

چه زمان هایی بیشتر سنگ از نما جدا می‌شود و باید مراقب بود؟

در سالی هایی که کار در زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که بارندگی های پاییز زمستان و همچنین طوفان ها، زلزله ها، بیش ترین ریزش سنگ نما را به وجود می ‌آورند.

همچنین در تغییر فصل یعنی از زمانی که از فصل سرد به گرم می رویم شاهد ریزش سنگ نما های ساختمان هستیم.

علت آن هم انبساط مصالح می باشد اما حادثه با همان یک بار امکان دارد جبران ناپذیر باشد و ممکن است باعث مرگ یک نفر شود.

امروزه با توجه به نوع طراحی نما ها و بزرگ تر شدن ابعاد سنگ ها در نمای ساختمان از پیچ و رولپلاک کردن سنگ ها استفاده می کنند.

همچنین در ساختمان های قدیمی که سنگ های کوچک و بزرگ در نما به کار گرفته شده است به دلیل فرسایش تدریجی سنگ و ملات پشت آن قرار گرفته است، باید اقدام و پیچ و رولپلاک انجام شود.

باید به این نکته توجه کنید که عمر ملات پشت سنگ که با روش‌های سنتی کار گرفته شده است بین ۱۵ تا ۲۰ سال است و بعد از آن باید اقدام به پیچ کردن مصالح و سنگ ها کنید عوامل انسانی می‌تواند ارزش سنگ موثر باشند.

مثلا در مواردی دیده می‌شود که برای درآوردن جای دریچه پکیج یا درجه هوا در واحد کوچکی اقدام به سوراخ کردن دیوار های داخلی و بیرونی می‌کند که این امر باعث لرزش سنگ نمای اطراف آن می شود و می تواند کلا ساختمان را تخریب کند.

بهتر است برای باز کردن درجه در نما از سمت بیرون یا خودنمایی این کار را انجام بدهید و از پشت سنگ فشاری به نما وارد نشود.

یکی از شرکت هایی که در زمینه پیچ و رولپلاک نما و سنگ نما فعالیت خوبی طی این سالها نشون داده شرکت اوج یاران بوده که واقعا یکی از شرکت های خوب در این زمینه میباشد.

پیمانکار پیچ و رولپلاک نما

پیمانکار به شخص حقیقی گفته می‌شود که اجرای قسمت های کلی از پروژه را بر عهده گرفته است و در آن زمینه تخصص های لازم را دارد.

ولی باید از تجربه و مهارت و آن اطلاع داشته باشید تا بتوانید کار را با خیال راحت به سر انجام برسانید.

تحقیق و اطلاعاتی در این زمینه انتخاب و اجرای آن دچار تردید نشود.

اندازه مناسب پیچ برای تثبیت سنگ چیست؟

برای تثبیت کردن سنگ نما از پیچ‌های با سایزهای متفاوت استفاده می‌کنند و طول و ضخامت پیشرفته و ضخامت سنگ و ملات که پشت آن قرار دارد.

به عنوان مثال برای سنگ هایی که ضخامت آنها یک و نیم سانتیمتر اسلب پیچ آنها باید ۶ سانتی متر باشد و برای سنگ هایی که ضخامت آنها دو و نیم سانتیمتر است که آنها باید ۸ سانتیمتری انتخاب شود.

متناسب با افزایش سایز پیچ سایز به جهت سوراخکاری بالاتر می ‌رود به طور کلی به اضافه باشد و اندازه رولپلاک باید به ضخامت ملات سنگ باشد دو مورد از ویژگی های مهمی که در پیچ باید انجام دهد مقاومت در برابر زنگ زدگی و مقاومت کششی پیش است.

به عنوان مثال برای پیچ های ۶ سانتی متری با ضخامت ۵ میلیمتر مته ۷ مناسب تر است توجه کنید در صورتی که ابعاد سنگ کوچک باشد از مته با سایز کوچک استفاده می‌ شود و موجب ترک خوردن و شکسته شدن سنگ در زمان سوراخکاری نشود همچنین در سنگ هایی برای دیوار پشت بام نصب می شود که باید با پیچ و رولپلاک سفت شود که در زمان طوفان کنده نشود.

مشخصات پیچ مورد استفاده برای پیچ و رولپلاک سنگ

تنوع پیچ تولیدی در بازار خیلی زیاد از این پیچ هایی که برای نما استفاده می شود به مشخصات متفاوت تری هم داشته باشد که در متن زیبا آنها اشاره کرده ایم در صورتی که در فضای بیرون استفاده می شود.

باید حتما روکش گالوانیزه گرم داشته باشد باید پیچ و سخت کاری شده باشند در مقابل چکش کاری استقامت از خود نشان بدهند چهارسو باشد.

طرح گل و بستن از سر پیچ بند فرار نکند و به خوبی سفت شود گل پیچ و سرپیچ به اندازه ای باشد که در خزانه سنگ قرار گرفته است.

در زمان بستن در ضخامت های متفاوت انتخاب سطح شود دارای مقاومت کششی مناسب باشد و وزن سنگ به تواند تحمل کند.

میزان تحمل بار پیچ چقدر است؟

وقتی سنگ ها پیچ و رولپلاک می شوند مثل این است که به گونه ‌ای سنگ ها را اسکوپ کردیم و در جای خود ثابت نگه داشتیم از هرگونه حرکت به سمت جلو برای سنگ و جلوگیری می شود وزن سنگ ها به یکدیگر وارد می شود و در نهایت به زمین انتقال می دهند.

اما در عین حال مقاومت این نوع از پیچ به منظور مقاوم سازی مورد استفاده قرار می گیرد در آزمایشگاه های معتبر تست کششی برای بار تحمل پیچ انجام شده است و در صورت جدا شدن سنگ می توان وزن خود را تحمل کند و مانع از سقوط آنها شود.

پیچ و رولپلاک نما باید حتماً به واسطه افراد مجرب انجام شود که توانایی های لازم را در این زمینه داشته باشند.

همچنین در رابطه با جنس سنگ و سوراخ کاری انواع سنگ باید اطلاع داشته باشند تا بتوانند ابزار مناسب را به کار بگیرند و سنگ ها را تا زمانی که مطمئن شدند که در جای خود ثابت هستند به هیچ وجه جدا نکند.

فاصله پیچ ها از هم چقدر است؟

برخلاف تصور برخی هرچه تعداد پیچ در یک سنگ بیشتر باشد سنگ محکم تر می شود باید بگویم که اصلا نیازی به این همه سوراخکاری نیست و تعداد آنها محدود و استاندارد است به عنوان مثال برای سنگ با عرض ۴۰ سانتی متر و طول بیشتر از یک متر باید فاصله هر رول پلاک از هم ۵۰ سانت باشد.