سردار سلیمانی چند فرزند دارد

سردار سلیمانی چند فرزند داردسردار سلیمانی چند فرزند دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مشرق نیوز

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی، مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثارالله درباره دست‌نوشته‌های به جا مانده از شهید حاج قاسم سلیمانی و انتشار آنها اظهار داشت: باید اذعان کرد دست‌نوشته‌های حاج قاسم از سه و حتی ۱۰ کتاب هم بیشتر خواهد شد؛ چرا که اولا حاج قاسم نامه‌های متعددی به افراد می‌نوشت که آنها هم قابلیت انتشار دارند و در ثانی دست‌نوشته‌هایی هم دارند که برای خودشان یا فرزندان شهدا تحریر کرده‌اند.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های رهبر انقلاب که حاج قاسم هم آن را دارا بود اینکه به همه نامه‌ها پاسخ می‌داد، گفت: حضرت آقا در نامه‌ای به دختر شهیدی نوشته‌اند: «امکان ندارد نامه‌ای به دست من برسد و جواب ندهم». حاج قاسم هم به همین روش مقید بود و نامه‌ها را پاسخ می‌داد و برای فرزندان شهدا دست‌نوشته‌هایی ارسال می‌کرد. در کنار آن یادداشت‌هایی را برای برخی کتاب‌ها می‌نوشت و اگر قرار باشد منتشر شود، کتاب‌های زیادی از این دست خواهیم داشت که ما در حال پیگیری این مسئله هستیم.

حجت‌الاسلام شیرازی یادآور شد: حاج قاسم دو کتاب نوشت؛ یکی کتاب «خاطرات کربلای ۵» و دیگری درباره عملیات‌ها. در آخرین جلسه‌ای که با ایشان داشتم و بحث کتاب مطرح شد، بنده اصرار کردم که این کتاب‌ها را تحویل بدهید تا منتشر کنیم. ایشان گفت: «خودم باید ویراستاری کنم اما وقت نمی‌کنم.»

نماینده سابق ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در بخش دیگری از این گفت‌وگو با توضیح این مطلب که حاج قاسم خاطرات روزانه‌اش را کامل می‌نوشت، تصریح کرد: حدود ۷۰ دفتر از این دست نوشته‌ها هم وجود دارد که برخی اکنون و برخی‌ در آینده قابلیت انتشار دارند. ضمن اینکه حاج قاسم برای همه فرزندانش نامه می‌نوشت. ایشان یک مرتبه به من گفت: «معمولا در سفرم و از فرزندانم دور هستم، اما با نامه ارتباط داریم. چون من برای تک تک‌شان نامه می‌نویسم.» مثل نامه‌ای که «فاطمه» خانم فرزند ایشان  آن را در محضر رهبر انقلاب قرائت کردند.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی برای فرماندهان لشکر ثارالله دست‌نوشته‌هایی دارد که برخی منتشر شده و برخی منتشر نشده باقی است. اگر بنا باشد مجموعه این دست نوشته‌ها هم چاپ شود شامل ده‌ها کتاب خواهد شد.

* خاطراتم از حاج قاسم پس از تکمیل به قلم سعید علامیان منتشر می‌شود

شیرازی در پاسخ به این سوال که آیا پس از «شاخص‌های مکتب قاسم سلیمانی» کتاب دیگری در دست دارید، توضیح داد: کتاب مجموعه خاطرات بنده از حاج قاسم توسط آقای سعید علامیان نوشته شده و بنا بود برای سالگرد این شهید بزرگوار منتشر شود، اما ترجیح داده شد کتاب تکمیل‌تر شود. اکنون ۱۲ بخش دارد که  احتمالا بیش‌تر خواهد شد.

مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثارالله با تاکید بر اینکه مجموعه خاطرات دیگران از حاج قاسم به نام «سیمای سلیمانی» توسط بنده تدوین شده و آن هم قرار بود برای سالگرد ایشان منتشر شود، افزود: بنا شد این کتاب هم تکمیل شده و پس از آن چاپ شود تا کتابی در شان حاج قاسم در حدود ۵۰۰ صفحه منتشر شود.

* مرتضی سرهنگی از سردار دل‌ها نوشت

مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثارالله با اشاره به اثری که همزمان با سالگرد سپهبد شهید سلیمانی منتشر خواهد شد، گفت: کتاب «نامزد گلوله‌ها» در ۲۵۰ صفحه به قلم «مرتضی سرهنگی» مهیای چاپ شده و قرار است از سوی انتشارات خط مقدم روانه بازار کتاب شود.

حجت‌الاسلام شیرازی با اشاره به کتابی که توسط  مصطفی رحیمی، نویسنده کتاب «بابانظر» برای حاج قاسم تالیف شده گفت: «زندگینامه حاج قاسم» اثری است که به قلم آقای رحیمی نویسنده کتاب «بابانظر» آماده انتشار است و به زودی چاپ خواهد شد.

* به اشتباه می‌گفتند مگر حاج قاسم ولایت‌پذیر نبود، چطور دو فرزند داشت؟

وی در خصوص این موضوع که شنیده شد در یک کتاب که در گذشته منتشر شده بود، تعداد فرزندان شهید سلیمانی به اشتباه قید شده بود و این امر موجب دلخوری و تذکر ایشان شد، ابراز داشت: در زمان حیات سردار سلیمانی، کتابی به نام «حاج قاسم» چاپ شد. من دو بار به ناشر تذکر دادم که این کتاب را چاپ نکنید. حتی حاج قاسم به وزارت ارشاد نامه‌ای نوشت تا جلوی چاپ کتاب را بگیرد، اما سرانجام کتاب منتشر شد.

این کتاب در شان حاج قاسم نیست و ضعیف است. در این کتاب، یک مصاحبه با سردار سلیمانی از سال ۶۹ منتشر شده که در آن زمان، سردار دو فرزند به نام‌های حسین و نرجس داشت. پس از آن هم بسیاری به آن استناد کرده و همین گونه تعداد فرزندان سردار را قید کردند؛ در حالی که حاج قاسم ۶ فرزند دارد؛ یکی از آنها از دنیا رفته است و پنج فرزند به نام‌های نرجس، حسین، فاطمه، زینب و رضا دارد. بعضی‌ها به بنده گفتند سردار سلیمانی که می‌گویید ولایت‌پذیر است چرا فقط دو تا بچه دارد؟ اینها طبق کتاب، این تفسیر را مطرح می‌کردند؛ در حالی که این موضوع برای سال ۶۹ بود و در آن زمان سردار دو فرزند داشتند. حتی به تازگی دو ـ سه کتاب چاپ شد که از آن مساله نقل قول کرده بودند و بنده تذکر دادم که باید در پاورقی توضیح داده شود این مصاحبه برای گذشته بوده و اکنون ایشان ۵ فرزند دارند.

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

تصاویری از ۴ فرزند سردار سلیمانی بر سر مزار پدر

ماجرای درگذشت فرزند سردار سلیمانی /چرا دختر حاج قاسم بیشتر از دیگر فرزندان فعال است؟

ماجرای درگذشت فرزند سردار سلیمانی /چرا دختر حاج قاسم بیشتر از دیگر فرزندان فعال است؟

نصرالله جهانشاهی، پاسدار بازنشسته نیروی زمینی و راننده سپهبد شهید قاسم سلیمانی، در گفتگویی به نکاتی پیرامون روحیات شهید سلیمانی در فضای کار، فرزندان حاج قاسم و ... اشاره کرده است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید. 

از حاج قاسم برای ما بگویید.

کار کردن با چنین فرمانده موفقی که صلابت دارد و یک دنیا او را تأیید کرده، خیلی سخت است و هر کسی نمی تواند از عهده آن برآید. من و شهید پورجعفری که یار و همراه حاجی بود و با او شهید شد بیشترین مدت را با حاجی بودیم.

حاج قاسم شما را به چه اسمی صدا می زد؟

جهانشاهی، نصرالله و... فرقی نداشت، ولی با احترام و رفاقت. به بچه‌هایش هم از همان اول تأکید کرده بود به من بگویند عمو، چون من از وقتی بچه‌ها کوچک بودند، وقت‌هایی که سردار مأموریت بود کارهای خانواده حاجی را انجام می‌دادم و خانواده من و خانواده حاجی چون همسایه بودیم، همیشه در رفت و آمد بودند. بچه‌های حاجی را از همان زمان کودکی می‌شناسم و با من بزرگ شده‌اند. ماه رمضان‌ها سه چهار بار ما می‌رفتیم منزل حاج قاسم و خانواده ایشان هم می‌آمدند منزل ما. تا این حد نزدیک بودیم.الآن هم که حاجی شهید شده است، اصلاً توان مواجهه با بچه‌های حاجی را ندارم و با دیدن بچه‌ها قلبم از فشار این غم کنده می‌شود.

از روحیات حاجی در فضای کار بگویید.

حاج قاسم خیلی شجاع بود. دورانی که در قرارگاه قدس حضور داشت، اشرار ۹۰ نفر از نیروی انتظامی را گروگان گرفتند و به ۷۰ کیلومتری مرز افغانستان و پاکستان بردند. حاج قاسم خیلی ناراحت شد و با نقشه و طرح‌ریزی و اطلاعات دقیق، به داخل مرز افغانستان و پاکستان نیرو برد و همه ۹۰ نفر را آزاد کرد و چندین پایگاه اشرار را هم با خاک یکسان کرد. اما همین حاج قاسم مرد صلح بود و دیدیم که برای اشرار در داخل کرمان و سایر مناطق امان‌نامه داد. همین اشرار در اثر رفتار خوب حاج قاسم به دامن انقلاب آمدند و خیلی از اینها که غلام و کنیز داشتند، آنها را آزاد کردند. وضعیت خوبی در منطقه مأموریتی قرارگاه قدس نبود، ولی حاجی وضعیت منطقه را به خصوص در کرمان بهبود بخشید. در نیروی قدس هم خیلی جدی بود، ولی با نیروهای مقاومت بسیار صمیمی.

حاج قاسم سلیمانی تقریباً در همه خطوط مقدم دفاع از حرم حضور پیدا کرد و با خانواده شهدای مدافع حرم دیدار داشت، در این زمینه توضیح دهید که چقدر ایشان فعال بود؟

حاجی مرد کار بود. اگر کرمان می‌رفت و فرصت کوتاهی می‌یافت، به دیدار خانواده شهید می‌رفت. اگر در تهران بود و یک ساعت وقت پیدا می‌کرد، به بازدید از خانواده شهید می‌رفت. مشهد اگر می‌رفت، هر موقع که فرصت پیدا می‌کرد، به بازدید از خانواده شهدا اختصاص می‌داد. حاج قاسم وقتی در تهران بود روزی چندین جا جلسه میرفت، از وزارت امور خارجه و ستاد کل سپاه گرفته تا دفتر رهبری و... همه جا به‌موقع می‌رفت؛ به استان‌ها سفر داشت. در کرمان که کارش بیشتر از همه‌جا بود. بازدید خانواده شهدای لشکر و شهدای مدافع حرم از مهم‌ترین برنامههای سردار بود. جلسه با فرمانده گردان‌ها و نیروهای لشکر در دفاع مقدس، جلسه کنگره شهدای کرمان و هزاران کار دیگر هم داشت؛ خستگی برایش اصلاً معنا نداشت. این در حالی بود که تمام بدن حاجی جای تیر و ترکش بود.

از روحیات معنوی حاج قاسم بگویید.

حاج قاسم حضرت زهرایی بود. خیلی جاها در جنگ و بعد از جنگ با توسل به حضرت زهراء(س) مشکلات را حل می‌کرد. یک فاطمیه هم در روستای خود در کرمان ساختند که در آن مراسم می‌گیرند. از همه اینها بگذریم، باید به نماز شب‌های حاجی اشاره کنم. هر شب نماز شب می‌خواند، آن هم با ناله و گریه و نجوا. من خودم شاهدم؛ چون در همه مأموریت‌ها من با حاجی بودم. اگر خیلی خسته هم بود باز یک ساعت می‌خوابید، بیدار می‌شد و بعد شروع می‌کرد به نماز. واقعاً این صحنه عشق‌بازی و نجواهای حاجی در نماز شب‌هایش تماشایی بود. ما هم که می‌خواستیم نماز بخوانیم در مواجهه با این حال حاجی از خود بی‌خود می‌شدیم و دیگر نمی‌توانستیم نماز بخوانیم و فقط مبهوت حاجی بودیم. باید در آن صحنه باشید تا متوجه حرف من بشوید.

گفتید که با حاج قاسم هم رفت‌وآمد خانوادگی داشتید؛ از فرزندان حاج قاسم بگویید.

همه فرزندان حاجی را از کودکی می‌شناسم. به من عمو می‌گویند. بچه‌های حاجی یکی از یکی گل‌ترند. هیچ‌گاه از مقام پدر سوءاستفاده نکردند. در این مدتی که من در خدمت حاجی و خانواده بودم و با هم رفت‌وآمد داشتیم و من بعضاً در منزل حاجی رفت و آمد می‌کردم، می‌دیدم که چقدر به رعایت حجاب اهمیت می‌دهند. یکی از دلایلی که حاج قاسم، «حاج قاسم» شد، همراهی همسر ایشان بود. واقعاً تا جایی که به نظرم می‌آید و همسرم هم تصدیق می‌کند، همسر حاج قاسم هیچ‌گاه از او گله نکرد که الآن موقع کار نیست، به خانواده برسید. علت  موفقیت حاجی واقعاً همسرش بود. من هم که توانستم با حاجی همراه باشم، به خاطر همراهی همسرم بود. همسرم وقتی یکی از بچه‌های حاجی یا خود حاجی زنگ می‌زد و کارم داشت، به من می‌گفت این‌قدر کند نباش، سریع لباس بپوش برو. او تازه مرا تشویق و بدرقه هم می‌کرد. زمان جنگ حاجی خیلی خانه نبود. زمان قرارگاه قدس هم همین طور. در نیروی قدس که همیشه در سفر بود. جایی یادم هست که یکی از پسرهای حاج قاسم بیمار شد و حاجی در مأموریت قرارگاه قدس بود، نتوانست بالای سر پسرش باشد و پسرش هم در اثر بیماری در بیمارستان فوت شد. حتی حاجی بالای سر پدر و مادرش هم در زمانی که در بستر بودند، نتوانست برسد و بعد از فوت آنها رسید. بچه‌هایش خیلی عالی هستند؛ هم دخترها و هم پسرها.

چرا در میان بچه‌ها بیشتر از همه زینب‌خانم در صحنه و رسانه‌ها فعال هستند؟

زینب حاج قاسم شبیه‌ترین فرد در عالم به حاج قاسم است. کوچکترین فرزند حاجی است؛ ولی هم در روحیه و هم در رفتار خیلی شبیه حاجی است. زینب حتی بارها با حاجی مأموریت‌های خارج از کشور هم رفته بود و مانند حاجی به لهجه‌های زبان عربی و زبان انگلیسی مسلط است.

شما سال‌ها در نیروی قدس و در محل زندگی‌تان علاوه بر حاج قاسم سلیمانی با حاج اسماعیل قاآنی هم مأنوس بودید، به علاوه با ایشان همسایه بودید، نظر شما درباره سردار قاآنی چیست؟

حاج اسماعیل به منطقه خیلی مسلط است و اطلاعاتش خیلی زیاد دارد. هرکس خصلتی دارد مخصوص خودش. ولی برداشت من این است که اگر شهید صیاد شیرازی برگ قرآن ارتش بود، حاج اسماعیل قاآنی، برگ قرآن سپاه است. ایشان خیلی فهیم و عزیز است و درک بالایی دارد. خیلی مردمی است. بارها او را در صف نانوایی و... دیده‌ام و در واقع کارهای شخصی‌اش را در کنار خانواده انجام می‌دهد.

۲۷۲۱۵23

منبع مطلب : www.khabaronline.ir

مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

اندروید
اندروید

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب